Vladimir Putin si Angela Merkel se contrazic pe tema pactului germano-sovietic Ribbentrop-Molotov

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2015, 22:01 Actualitate | Russia Report

Vladimir Putin si Angela Merkel si-au afirmat duminica dezacordul legat de pactul germano-sovietic Ribbentrop-Molotov, presedintele rus aparand ideea ca URSS nu avea alta alegere pentru a evita in 1939 razboiul cu Germania iar cancelarul reamintind ca impartirea sferelor de influenta a fost "ilegitima", scrie AFP.

Cei doi lideri au discutat despre acest moment cheie al Istoriei europene din secolul XX intr-o conferinta comuna de presa dupa discutiile care au avut loc la Kremlin, a doua zi dupa festivitatile grandioase de la Moscova care au marcat 70 de ani de la victoria Armatei Rosii asupra Germaniei naziste.

In august 1939, Germania si URSS au semnat un tratat de neagresiune, pactul Ribbentrop-Molotov, care prevedea o pozitie de neutralitate in cazul in care unul dintre semnatari ar fi atacat. Dar pactul continea protocoale secrete care organizau impartirea Europei si a condus inclusiv la anexarea unor teritorii romanesti.

Ramase secrete in URSS timp de 50 de ani, aceste protocoale au fost dezvaluite doar in 1989 in perioada perestroikai lui Gorbaciov.

"Uniunea Sovietica a facut o multime de eforturi pentru a crea conditiile favorabile unei rezistente colectiva la nazismul Germaniei (...), pentru a forma un bloc antifascist in Europa", a spus Putin. "Dar toate eforturile sale nu au fost incoronate de succes".

"Atunci cand URSS a realizat ca a fost lasata singura in fata Germaniei lui Hitler, a luat masuri care evitau o confruntare directa, iar pactul Molotov-Ribbentrop a fost semnat", a sustinut presedintele rus.

"Acest pact a avut sens din punct de vedere al garantiilor de securitate pentru Uniunea Sovietica", a afirmat el reactionand - la cererea unui ziarist - la recentele afirmatii ale ministrului rus al Culturii Vladimir Medinski.

Acesta din urma ca calificat recent pactul Molotov-Ribbentrop drept un triumf al diplomatiei lui Iosif Stalin.

"Este dificil de inteles pactul Molotov-Ribbentrop daca nu se tine cont de clauzele suplimentare secrete. "Din acest punct de vedere, cred ca nu a fost corect, ca s-a facut pe o baza ilegitima", a raspuns Angela Merkel, potrivit afirmatiilor sale traduse in rusa.

In 2009, Putin, pe atunci prim ministru, afirma, referindu-se la acest pact, ca "toate tentativele de a contracara nazismul intre 1934 si 1939 prin diverse acorduri si pacte a fost inacceptabil din punct de vedere moral".












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
7995 vizualizari
  • +44 (44 voturi)    
    pai da (Luni, 11 mai 2015, 22:09)

    ampersand [utilizator]

    Nazismul, cu crimele si ororile lui, a durat cativa ani si e interzis, renegat, repudiat, dezavuat oficial peste tot. Comunismul, cu crimele si ororile lui, a durat aproape 100 de ani (si mai dureaza) si e laudat, admirat si tzucat in fund de numa-numa.
  • +35 (35 voturi)    
    Pactul Stalin-Hitler (Luni, 11 mai 2015, 22:36)

    feral [utilizator]

    Pactul Molotov-Ribbentrop este de fapt pactul Stalin-Hitler. Masina de propaganda sovietica a reusit da ne spele creierele desi oricine stie ca in URSS conducea Stalin nu Molotov iar in Germania Hitler nu Ribbentrop. Chiar stiind clar cine erau conducatorii, repetam papagaliceste "Molotov-Ribbentrop" desi nimeni nu se indoieste ca intelegerea a fost facuta intre conducatori nu intre slugile lor. Nu ar fi indraznit nici unul.
  • +34 (34 voturi)    
    a justifica politica unui psihopat (Luni, 11 mai 2015, 23:08)

    kripton [utilizator]

    pe nume stalin,iata un lucru care nu ar trebui facut. urss era conduse de un om bolnav psihic,de un gangster care prin 1903 jefuia diligentele care duceau banii de salarii minerilor din muntii caucaz - exact k in vestul salbatic!!
    motivul ca aceste atacuri teroriste erau ''necesare'' pt pusculita partidului bolsevic este la vel de valabil k ''necesara''alianta cu hitler din 1939.
    acelasi nebun i-a ucis pe TOTI cei care au condus lovitura de stat din 7 nov 1917,pt k apoi sa spuna ca EL a realizat rivaliutzia.
    a te delimita de acest dement ar fi un lucru prea greu pt tine vladilir vladimirovici.
  • +22 (22 voturi)    
    Minciuni Bolsevice (Marţi, 12 mai 2015, 0:16)

    mvr [utilizator]

    Sigur, criminalul de la Kremlin incearca sa-o scalde acum ... doar ca dovezile sunt impotriva lui (si a minciunilor si propagandei sale) de o proportie covarsitoare.

    Asasinatele si deportarile in masa, a zeci de milioane de oameni, unele incepute cu 10-11 ani inaintea semnarii Pactului Molotov-Ribbentrop reliefeaza adevarata natura a regimului Barbar si Inuman inventat si promovat de Bolsevicii rusi, foarte similar ca mod de operare si din perspectiva numarului de victime cu operatiunile naziste.

    Exemple:

    1) Operatiunea Telefonul sau Operatiunea Poloneza (1937) ... sute de mii de Polonezi deportati si ucisi in masa. Cum i-a selectat NKVD-ul ? Au luat cartile de telefoane la rand...iar aia care aveau un nume ce parea Polonez erau ucisi impreuna cu toata familia lor.
    en.wikipedia.org/wiki/Polish_Operation_of_the_NKVD_%281937%E2%80%9338%29

    2) Macelarirea Kulak-ilor (taranii crestini, cei mai afluenti sau cei care nu aderasera la doctrina Bolsevica). Peste 6 milioane de oameni macelariti, conform lui Aleksandr Solzhenitsyn. Sursele Bolsevici nu recunosc insa decat 800.000 de morti si 1.8 milioane trimisi in sclavia gulag-urilor intre 1929-1933.
    en.wikipedia.org/wiki/Kulak#Numbers_executed

    3) Deportarea si uciderea prin tortura sau infometare a peste 180.000 de etnici Koreeni (inceputa in 1930)
    en.wikipedia.org/wiki/Deportation_of_Koreans_in_the_Soviet_Union

    4) Persecutia Grecilor (1936-1937)
    en.wikipedia.org/wiki/Greek_Operation_of_NKVD

    5) Holodomorul (aproape 8 milioane de ucrainieni ucisi prin infometare intre 1931-1934)

    6) Jefuirea si infometarea kazahilor (peste 2 milioane de kazahi ucisi de catre Bolsevicii rusi)
    wikipedia.org/wiki/Famine_in_Kazakhstan_of_1932–33

    etc
  • +16 (16 voturi)    
    Ne amintim doar ce ne convine (Marţi, 12 mai 2015, 1:54)

    sile [anonim]

    Nu legat strict de pact, dar tov Putin uita ca URSS a ajutat Germania nazista sa-si dezvolte blindatele. Germania avea embargo dupa primul raboi mondial, asa ca si-au mutat programul in stepele rusesti (in caz ca se intreba cineva de unde au scos rusii T-34). Si asta au facut-o tot pentru ca era singura cale de a evita razboiul? Nu pentru ca politica Rusiei a fost mereu sa dezbine?
    • +4 (10 voturi)    
      Si sa nu uitam (Marţi, 12 mai 2015, 6:35)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui sile

      Si sa nu uitam ca in 1917 serviciile secrete germane au organizat deplasarea lui Lenin din Elvetia in Rusia si au finantat revolutia bolsevica !
      • -1 (1 vot)    
        Probabil nu stii ca... (Marţi, 12 mai 2015, 22:08)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

        ...la moarte Lenin a lasat o scrisoare ca Stalin sa NU fie ales succesorul lui, mai studiaza (Wikipedia etc.) La data respectiva Germania era in razboi cu Rusia Tarista, deci gestul a fost motivat de situatie si nu ideologic.
        • +1 (1 vot)    
          Am spus eu ? (Miercuri, 13 mai 2015, 5:21)

          NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui mcris

          1. Am spus eu ca serviciul secret german era bolsevic ? Nu ! Doreau sa darame Rusia din interior ! Atunci, prin plsarea lui Lenin in Rusia, nemtii au dat drumul la gandaci in bucataria rusa !
          2. Indiferent cine a condus sau ar fi condus Rusia bolsevica, crimele au fost sau ar fi fost aceleasi ! Pana a murit, Lenin avea deja pe constiinta milioane de oameni !
          3. Comentariul lui Sile de mai sus, este foarte corect !
  • +13 (13 voturi)    
    Phutin e nebun, e clar acum (Marţi, 12 mai 2015, 2:17)

    Locke Lamora [utilizator]

    Abereaza bullshevic ca un copil de 5 ani.
    • +4 (4 voturi)    
      nici un nurofen (Marţi, 12 mai 2015, 9:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

      nu il salveaza, el trebuie sa primeasca un implant cu uraniu in cap..atunci se face bine
  • +10 (10 voturi)    
    Tipic sovietic! (Marţi, 12 mai 2015, 6:53)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Tipic sovietic: a justifica orice porcarie prin nobile idealuri!Nu, domnule Putin, Stalin-desi se initiasera tratative- nu s-a inteles cu Occidentul pentru ca acest Occident nu i-a oferit teritorii pe care sa le includa in URSS.Concluzia logica: imaginati-va ca s-ar fi reconstituit Antanta-declansarea razboiului pe doua fronturi ar fi fost imposibila, Hitler, dupa experienta Primului era oripilat de aceasta posibilitateCe sar fi putut intampla_presupusa atacare a URSS in preajma iernii 1939-1940, imposibila, cu Anglia+ Franta in spate!Concluzie logica:URSSul atat de drag lui Putin este la fel de vinovat de declansarea Macelului mondial!
  • -7 (9 voturi)    
    Dracu' sa le mai descalceasca relatiile! (Marţi, 12 mai 2015, 7:17)

    hotnewsfil [utilizator]

    Incalcita mai este tarasenia relatiilor dintre Merkel si Putin ; pe de o parte, acest aproape uitat pact Ribbentrop-Molotov; pe de alta parte "mica" intelegere privind afacerea 'gazul metan'.
    Este mai important trecutul indepartat decat prezentul. care frige?
    Daca nu se potoleste Angela cu 'pactul', ii arunca Vladimir in fata "nimicul" celor cincizecidemilioane de morti, trimisi pe lumea cealalta prin buna-vointa unui popor vrajit de farmecele pe care i le facuse criminalul nazist Hitler.
  • -2 (2 voturi)    
    Ill (Marţi, 12 mai 2015, 7:44)

    Halvatek [utilizator]

    Ap
  • -5 (5 voturi)    
    4 a friendly chat... (Marţi, 12 mai 2015, 11:15)

    contest [anonim]

    Jubileul 70 e un prilej ok! #UE...