Vladimir Putin acuza Statele Unite ca incearca sa creeze o lume "unipolara" pentru a detine suprematia

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 11 mai 2015, 5:23 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin, la defilarea din Moscova
Foto: Captura YouTube
Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a denunţat tentativele Statelor Unite de a crea "o lume unipolară", avertizând că este afectată pacea la nivel global, informează Fox News, citat de Mediafax. Imediat după parada militară desfăşurată sâmbătă la Moscova cu ocazia Zilei Victoriei împotriva Germaniei naziste, liderul de la Kremlin a criticat voalat Statele Unite, sugerând că Washingtonul "ignoră principiile cooperării internaţionale".

"Asistăm la tentative de creare a unei lumi unipolare. Mentalitatea de creare a unor blocuri militare tinde să capete amploare. Acest lucru subminează sustenabilitatea dezvoltării la nivel global", a declarat Vladimir Putin.

"Obiectivul nostru comun ar trebui să fie dezvoltarea unui sistem egal de securitate pentru toate ţările. Este necesar un sistem care să poate face faţă ameninţărilor moderne, construit pe fundamente regionale şi globale de nealiniere militară. Doar în acest fel putem garanta pacea şi calmul în lume", a spus Putin.

Rusia a celebrat, sâmbătă, 70 de ani de la victoria împotriva Germaniei naziste în al II-lea Război Mondial, momentul central fiind parada militară din Piaţa Roşie. Cu ocazia paradei, Vladimir Putin a adoptat un ton relativ conciliant faţă de Occident, mulţumind Franţei, Marii Britanii şi Statelor Unite pentru contribuţia la victoria împotriva Germaniei naziste în al II-lea Război Mondial.










1477 vizualizari
  • +15 (25 voturi)    
    Ipocrizie (Luni, 11 mai 2015, 6:20)

    Soljenitin [utilizator]

    Zice toate astea fix putinica, dictatorul ce a invadat militar Ucraina.

    Mars, ma.
    • +4 (6 voturi)    
      O lume unipolara (Luni, 11 mai 2015, 11:36)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      Nu o sa existe atat timp cat pe harta exista si alte influente ca Rusia, China sau lumea araba.

      Dar adevarul e ca fiecare superputere incearca sa creeze o lume unipolara unde ea este polul.
  • +12 (16 voturi)    
    Poate nu stiati (Luni, 11 mai 2015, 8:08)

    Daniels22026 [utilizator]

    Iata o alta cauza altruista care sta la baza atacurilor Rusiei, asupra altor tari ca si asupra opozitiei interne. Dragostea de lumea multipolara. De asta au incasat-o ucrainienii. Ca sa fie lumea multipolara!!!

    Orice discutie serioasa despre lumea multipolara cade astfel in ridicol. Rusia isi bate joc de toate subiectele, de toate principiile, de orice. Asta e de fapt definitia raului. Libertatea absoluta de a-ti bate joc de oricine si orice.
    • +4 (4 voturi)    
      Suparare mare (Luni, 11 mai 2015, 17:53)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Suparat ca americanii au devenit polul (+) si dorind o lume bipolara, Rusia lui putin a devenit polul (-) !
  • +9 (11 voturi)    
    legal!!! (Luni, 11 mai 2015, 8:32)

    floringaz [utilizator]

    sa se planga la consiliul concurentei!!!! :)))))
  • +8 (12 voturi)    
    pe langa cretinismul cu lumea unipolara (Luni, 11 mai 2015, 10:09)

    AliKimiku [utilizator]

    M-a enervat ultima fraza: "mulţumind Franţei, Marii Britanii şi Statelor Unite pentru contribuţia la victoria împotriva Germaniei naziste în al II-lea Război Mondial."
    Va sa zic urmasii Uniunii Sovietice, care a inceput razboiul ca aliata a lui Hitler, care a impartit Polonia cu fascistii in '39 considera doar o contributie cee ce au facut englezii si americanii in WW2.
    Pai nu ar trebui peste vreo 10 ani, cand China va incepe sa-i scurteze nasul URSS-ului in Siberia, Vestul sa stea linistit si sa lase mujicii sa lupte singuri? Sa vedem atunci cum e cu lumea unipolara si cu ochi ingusti!
  • +5 (9 voturi)    
    Culmea ironiei (Luni, 11 mai 2015, 13:13)

    bogdan1477 [utilizator]

    SUA abia acum devine puternica cu adevarat, cind Rusia a demostrat ca nu are nici o retinere in a ocupa pur si simplu teritorii straine. Pina acu un an, SUA devenise unul dintre actori. Astazi, multumita Rusiei, a devenit principala protectie a lumii civilizate impotriva invaziilor brutale rusesti.
  • +5 (9 voturi)    
    I like o lume unipolara fara mujici (Luni, 11 mai 2015, 16:22)

    Locke Lamora [utilizator]

    Pana una alta, cine are teritorii straine anexate?