VIDEO Macedonia, zguduita de incidente armate la granita cu Kosovo: 8 politisti si 14 presupusi atacatori albanezi au fost ucisi in confruntari. NATO face apel la retinere

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 10 mai 2015, 19:15 Actualitate | Internaţional


Confruntari armate in Macedonia
Foto: Agerpres/EPA
Confruntari armate ce au avut loc sambata si duminica in Macedonia, la Kumanovo, oras situat in nordul tarii, la granita cu Kosovo, s-au soldat cu 22 de morti, dintre care opt politisti macedoneni si 14 membri ai unei grupari armate, presupusa a fi de origine albaneza, relateaza AFP.

"Opt politisti au fost ucisi, iar alti 37 au fost raniti", a declarat presei un purtator de cuvant al politiei, Ivo Kotevski, precizand ca operatiunea impotriva gruparii armate este pe punctul de a fi incheiata.

"De cealalta parte, 14 cadavre in uniforma au fost gasite la fata locului", a adaugat el, facand referire la membri ai gruparii.

Potrivit purtatorului de cuvant, atacatorii faceau parte dintr-un "grup terorist deosebit de periculos", ai carui membri sunt vizati de mandate internationale de arestare.

Acesta a mai precizat ca peste 30 de persoane au participat la atac, majoritatea cetateni din Macedonia, dar si cinci din Kosovo si unul din Albania, toti presupusi a fi de origine albaneza.
  • Uniunea Europeana s-a declarat "profund ingrijorata" de aceste violente, care reinvie temerile privind un conflict similar cu cel din 2001, care a opus timp de sase luni fortele armate si rebelii albanezi ce reclamau mai multe drepturi sociale.
  • NATO a indemnat la "retinere". "Fac apel la fiecare dintre parti sa dea dovada de retinere si sa evite orice noua escaladare, in interesul tarii si al intregii regiuni", a transmis secretarul general al NATO, Jens Stoltenberg, intr-un comunicat.
In orasul macedonean Kumanovo, situat in apropierea frontierei cu Kosovo, traiesc multi etnici albanezi, in principal musulmani, in timp ce populatia Macedoniei este majoritar crestin-ortodoxa.

Potrivit Mediafax, zeci de vehicule ale politiei au patruns sambata in Kumanovo, in cadrul unei "operatiuni impotriva unei grupari ilegale" acuzata ca pregateste atacuri impotriva institutiilor guvernamentale macedonene.

Cotidianul kosovar Gazeta Express a scis sambata, cinci civili, inclusiv o fetita de opt ani, - etnici albanezi - au fost ucisi in Kumanovo, localitate situata la 40 de kilometri nord de Skopje, situatie care genereaza temeri privind un nou conflict interetnic.



La sfarsitul lunii aprilie, aproximativ 40 de presupusi membri ai unei grupari de gherila din Kosovo au patruns ilegal pe teritoriul Macedoniei, unde au atacat o sectie de politie. Atacul a avut loc pe 21 aprilie la o sectie de politie din localitatea macedoneana Gosince, situata in apropierea frontierei dintre Macedonia si Kosovo. Patru agenti de politie au fost sechestrati, incatusati si batuti de cei 40 de kosovari de etnie albaneza.

"Cei 40 de indivizi inarmati aveau simboluri ale Armatei de Eliberare din Kosovo (KLA/UCK); vorbeau in albaneza, i-au dezarmat pe agentii de politie si au spus ca vor tara lor si ca nu accepta Acordul de la Ohrid. Consideram ca este un atac terorist", comunica atunci Ministerul macedonean de Interne.

Armata macedoneana a fost implicata intr-un scurt conflict cu gherilele UCK in anul 2001, incheiat cu Acordul de la Ohrid. Fosta regiune sarba Kosovo, cu populatie majoritar albaneza, si-a proclamat independenta in februarie 2008, dupa razboiul dintre gherilele albaneze si armata sarba din perioada 1998-1999.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11608 vizualizari

  • +12 (36 voturi)    
    deci base a avut din nou dreptate (Duminică, 10 mai 2015, 19:35)

    cartofil [utilizator]

    Cat de prost poti sa fi ca sa creezi un al doilea stat islamic in Europa ???? Probabil spre bucuria rusilor si a statelor arabe extremiste. Europa este crestina, nu ne trebuie stat islamic in Europa civilizata.
    • +11 (19 voturi)    
      de fapt (Luni, 11 mai 2015, 0:18)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      „Din cele cinci membre cu drept de veto, trei (Statele Unite, Regatul Unit, Franța) au recunoscut declarația de independență [a Republicii Kosovo], pe când Republica Populară Chineză și-a exprimat îngrijorarea îndemnând continuarea negocierilor precedente. Rusia a respins declarația și o consideră ilegală.”
      • +4 (18 voturi)    
        of, of (Luni, 11 mai 2015, 0:45)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        da-i pace, e prea macinat de ura si probabil platit sa faca propaganda rusofoba ca sa recunoasca evidentele, ca americanii au creat cu forta armelor un stat mafiot, Kosovo
          #showComment
    • 0 (6 voturi)    
      si vecinul meu a avut dreptate (Luni, 11 mai 2015, 11:32)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      dar n are atatia laudatori
  • +12 (40 voturi)    
    Hai Uncle Sam (Duminică, 10 mai 2015, 19:53)

    Taras Bulba [utilizator]

    Unde e SUA, sa bombardeze si sa arate cu degetul catre Macedonia pentru genocid la adresa albanezilor?!

    Vom afla din nou ce gresala majora s-a facut in Kosovo.... timpul le dovedeste pe toate.
    • +11 (29 voturi)    
      Nu e Macedonia, ci Putin la mijloc. (Duminică, 10 mai 2015, 20:41)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      .
      • 0 (16 voturi)    
        Putin? (Luni, 11 mai 2015, 0:31)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        Putin, Rusia?! Ce are de-a face?!?!?

        14 plusiuri........ tembelismul a ajuns la grad maxim in Romanica!

        Dormiti in pace.
          #showComment
    • +10 (24 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 10 mai 2015, 20:53)

      [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

      • +3 (9 voturi)    
        Da (Luni, 11 mai 2015, 3:39)

        lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui

        Macedonia are un stat, o politie si o armata, care poate actiona disproportionat, producand un conflict deschis (cu Albania, Kosovo). Ghici cine de la Kremlin va rade mai tare?
  • +7 (25 voturi)    
    Albanejii (Duminică, 10 mai 2015, 20:14)

    smen [anonim]

    Prietenii obezilor au inceput sa isi dea iar arama pe fata,dupa ce au fost salvati saracii de la holocaust de marele Nato
    • +2 (12 voturi)    
      Iubitule (Luni, 11 mai 2015, 3:39)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui smen

      NATO suntem si noi, stii?!...
      • +2 (8 voturi)    
        Atunci nu eram (Luni, 11 mai 2015, 10:17)

        smen [anonim] i-a raspuns lui lucky luck

        Cand bietii albanejii au fost scapati de gloantele sarbilor de vajnicii americani
  • +3 (35 voturi)    
    e clar (Duminică, 10 mai 2015, 20:23)

    Nevermind [utilizator]

    Nato si sua trebuie sa intervina. Macedonia trebuie bombardata pana se va potoli cu "crimele". Kosovo este agresata.
    • +17 (29 voturi)    
      Nu va fi nevoie... (Duminică, 10 mai 2015, 21:16)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

      Nu va fi nici o interventie in Macedonia, pentru ca, spre deosebire de Milosevici, nici Macedonia, precum nici Romania sau alte tari, nu si-au terorizat minoritatile nationale, nu au provocat razboaie de ani de zile (precum cele din Slovenia, Croatia, Bosnia, Kossovo), nu au sustinut oameni care au savarsit masacre etc.

      Macedonia a acordat drepturi minoritatii albaneze, prin acordul de la Ohrid. Ce se intampla acum: sunt pure bande de criminali care au atacat Macedonia.
      Nimeni nu va lua partea acestor bande in Macedonia. :)

      Regimul Milosevici a reusit sa distruga o tara intreaga (si ma refer la Iugoslavia din 1990) printr-un nationalism xenofob extrem, in care a incercat sa le bage pe gat un regim sarb virulent, tuturor celorlalte natiuni din fosta Iugoslavie: sloveni, croati, bosnieci, kosovari.

      Pana si Muntenegru a decis sa se desprinda de Serbia, si vorbim de o natie care e la fel de apropiata de sarbi, precum moldovenii de romani.

      Cu stima!
      • +1 (27 voturi)    
        nu chiar (Duminică, 10 mai 2015, 21:34)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Anonim

        Tg. Mures in 90, la fel de "agresori" eram si noi ca si sarbii. Si la noi ungurii sunt "oprimati". Am fost programati pentru ceva in genul kosovo dupa revolutie, dar am avut noroc ca s-a schimbat cumva agenda.
          #showComment
  • +4 (30 voturi)    
    e bine??? (Duminică, 10 mai 2015, 21:15)

    Gustav666 [utilizator]

    NATO îndeamnă părțile la reținere?
    Teroriștii din UCK trebuie stârpiti fără mila. Iar șeful lor din timpul bombardamentelor americane asupra sârbilor, Hashim Thaci, este acum prim ministru al statului terorist Kosovo.
    • +2 (22 voturi)    
      Camp Bondsteel cu 7000 de yankei e aproape (Duminică, 10 mai 2015, 22:33)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Kosovo, statul terorist în care americanii au cea mai mare militară din Balcani, Camp Bondsteel, 7000 de yankei sunt încartiruiți acolo permanent.

      Că doar ca să-și facă baza aia a bombardat SUA în mod barbar Serbia trei luni la rând în 1999 - după ce perversul de Clinton i-a lipit lui Miloșevici pe frunte eticheta de ”dictator”.

      http://www.g2mil.com/bondsteel.htm
      • -1 (19 voturi)    
        Fapte corecte, distorsionate totusi... (Duminică, 10 mai 2015, 23:37)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui zizin

        E absurda afirmatia ca SUA au bombardat "barbar" Serbia ca sa isi faca o baza militara in Kosovo.
        Oare ce o impiedica sa isi construiasca bazele militare in Grecia (deja in NATO), sau chiar si Croatia independenta?

        Serbia a fost bombardata din cauza tampeniei si idioteniei regimului Milosevici, acelasi regim care a distrus Iugoslavia, care i-a alungat si pe sloveni, si pe croati, si pe bosnieci, si chiar si pe muntenegreni intr-un final, chiar daca ei au mai ramas putin in uniune.

        Cat despre kosovari, un lucru e cert: regimul e un regim criminal, condus de fost mafioti si membri de crima organizata.

        Insa sunt 2 lucruri diferite: unul e dat de dreptul kosovarilor de a avea o tara, in care sa nu mai fie atacati de un regim xenofob si criminal.
        Pe de alta parte, regimul de la conducere e o catastrofa.

        Ca o analogie, romanii au dreptul la tara lor. Insa conducerea e catastrofala.
        Sunt 2 lucruri diferite!
          #showComment#showComment
      • +9 (15 voturi)    
        PS (Duminică, 10 mai 2015, 23:58)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui zizin

        Totusi, trebuie specificat faptul ca minoritatea sarba din Kosovo trebuie sa fie protejata prin drepturi asa cum are orice alta minoritate etnica in Europa...altfel s-ar intoarce roata...
        Asa cum albanezii sunt protejati in Macedonia, de ex, asa trebuie si sarbii protejati in Kosovo.
  • +11 (15 voturi)    
    Iata de ce RO nu a recunoscut Kosovo ! (Duminică, 10 mai 2015, 21:46)

    Plagarus [utilizator]

    Totusi Romania nu a blocat în nici un fel accesul Kosovo la organisme sau formate internaţionale. Unul din paşii-cheie ai Bucureştiului a fost recunoaşterea paşapoartelor emise de Kosovo, chestiune pe care oficialii de la Priştina au menţionat-o cu recunoştinţă.
    Kosovo este la ora actuala, conform unor statistici europene, una dintre portile de intrare in Europa a unor cetateni proveniti din spatii extracomunitare generatoare de terorism.
    Este cea mai saraca "tara " din regiune.
    Kosovo este o regiune populată în proporţie de circa 90 la sută de etnici albanezi (aproximativ 2 milioane). Sârbii kosovari, circa 120.000 de persoane, locuiesc în enclave izolate şi în câteva zone din nord (40.000), aflate la graniţa cu Serbia
    O altă problemă este migraţia masivă a tinerilor calificaţi.
    Kosovo supravieţuieste doar prin ajutoare economice masive.
    Cu un venit mediu anual de 2000 de euro pe cap de locuitor, Kosovo rămâne cel mai sărac stat european. Rata oficială a şomajului se ridică la 43% iar 40% din populaţie trăieşte în sărăcie. Mari provocări constituie şi lupta împotriva corupţiei şi criminalitatea organizată.
    Nu există încă sprijin internaţional absolut pentru Kosovo. Doar 91 din cele 193 de ţări membre ale Naţiunilor Unite au recunoscut până acum cel mai tânăr stat al Europei. Inclusiv cinci ţări din UE (Spania, Cipru, Grecia, România şi Slovacia) refuză deocamdată să recunoască independenţa Kosovo.
    Actiunea sarbilor kosovari de a cauta protectia politica a Moscovei , PRIN SOLICITATREA CETATENIEI RUSE ,poate avea consecinte mult mai explozive decat ar parea la prima vedere. Caci, daca rusii totusi vor accepta sa acorde cetatenia sarbilor kosovari, atunci… vor avea si “dreptul” sa ii protejeze atunci cand considera ca sunt agresati.

    UDMR, singura formaţiune care a susţinut încă din 2008 recunoaşterea Kosovo + Ponta care avea să pună şi în cursul lui 2014 şi 2015 chestiunea recunoaşterii Kosovo în discuţii la nivel înalt, în special cu ocazia vizitelor de la Bucureş
  • +2 (18 voturi)    
    asta se intampla... (Luni, 11 mai 2015, 0:47)

    liviu_ [utilizator]

    când le dai nas la arabi...
    nato a sarit sa bombardeze serbia pentru ei... acum indeamna la "retinere"
    • +1 (7 voturi)    
      Poate au vazut ca au gresit in trecut... (Luni, 11 mai 2015, 7:58)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      .