Norvegia, cea mai buna tara din lume unde sa fii mama, Romania pe locul 66 (ONG)

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 5 mai 2015, 7:52 Actualitate | Internaţional

Norvegia este cea mai buna tara din lume pentru o femeie sa fie mama, iar Somalia cea mai rea, potrivit unui clasament anual intocmit de organizatia neguvernamentala "Save the children" (Salvati copiii) si dat publicitatii luni, scrie AFP.

România se află pe ultimul loc printre cele 28 de țări membre ale Uniunii Europene, situându-se pe poziția a 66-a, după Turcia și înainte de Trinidad și Tobago, potrivit Agerpres.

Statele Unite, locul 33, sunt cu mult în urma țărilor scandinave care domină tradițional acest clasament referitor la 179 de țări și bazat pe o serie de criterii ca sănătatea maternă, educația, nivelul veniturilor și statutul femeilor.

Finlanda, lider anul trecut, ocupă locul al doilea în acest an, iar Australia, poziția a noua, este singura țară din afara Europei situată în top zece.

Canada se află pe locul 20, înainte Franței (23) și a Marii Britanii (24).

Ultimele zece țări ale clasamentului sunt din Africa, printre care Sierra Leone (169, la egalitate cu Haiti), Republica Centrafricană și Republicana Democrată Congo. Nouă din aceste zece țări africane sunt scenă a unor conflicte armate.

Statele Unite au coborât două locuri anul acesta, în urma Japoniei, Poloniei și a Croației.

Potrivit raportului, printre femeile americane există un risc de zece ori mai mare decât în Polonia ca să moară la naștere. Ele cunosc nivelul de risc cel mai ridicat dintre toate țările dezvoltate.

Disparitățile în termeni de mortalitate infantilă sunt foarte puternice, subliniază de asemenea raportul. Astfel, în primele zece țări ale clasamentului, o femeie din 290 își va pierde copilul înaintea vârstei de cinci ani, față de o proporție enormă de una la opt în ultimele zece țări din listă.

Raportul "Save the children" mai arată că Washingtonul bate recordul de mortalitate infantilă printre cele mai bogate 24 de capitale, cu 7,9 decese la 1.000 de nașteri, față de mai puțin de 2 la 1.000 la Praga, Stockholm sau la Oslo.

Aceste date confirmă că bogăția economică a unei țări nu este singurul factor de bunăstare pentru mame. Norvegienii, subliniază președinta ONG-ului, Carolyn Miles, "sunt efectiv bogați, dar investesc această bogăție în sănătatea mamelor și a copiilor și fac din asta o prioritate foarte mare".











7583 vizualizari
  • +3 (9 voturi)    
    "prioritatea norvegienilor"..... (Marţi, 5 mai 2015, 8:03)

    lili [anonim]

    Care-i prioritatea romanilor, adica a natiei romane?!
    Crede careva c-o stie vreunul dintre cei care conduc Romania ?!
    NU!
    "Prioritatea" ce-o stiu ei este hotia, adica imbogatirea lor!!
    Va amintiti, recent, celebra replica a lui T Basescu cand a taiat indeminizatiile mamelor, in 2010:
    "Romania a devenit o tara de mamicute" !
    In timp ce E Udrea fura milioanele de Euro, alaturi de acolitii ei!
    • -1 (3 voturi)    
      corect (Marţi, 5 mai 2015, 11:51)

      @Mishu [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Intre timp s-a sucit dp ce inteligentele lui au făcut alți plozi acum le-ar mari :)))
  • -1 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 5 mai 2015, 9:14)

    tirolez [utilizator]

    Poate nu e in toate orasele din Norvegia la fel, dar am prieteni plecati acolo si am inteles ca au facut reduceri de fonduri si in week-end daca ai o urgenta medicala cu copilul te duci la x km unde bineinteles ca mai vin si multi altii. Ca mama, parca n-as zice ca e cel mai bun loc. In Franta pare mult mai prietenos.
  • +2 (4 voturi)    
    Mda (Marţi, 5 mai 2015, 9:14)

    electron [utilizator]

    Categoric e mai bine/usor sa fii parinte in lumea "civilizata" dar mai este mult de lucru si aici. Cel mai sigur si concret care demonstreaza acest lucru este faptul ca populatia scade si imbatraneste.
    • +2 (6 voturi)    
      Fals (Marţi, 5 mai 2015, 10:39)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui electron

      In lumea civilizata ,populatia scade din pricina egoismului si a comoditatii.Nu vor sa faca copii nici daca le-ar platii statul o bona pana face copilul 18 ani. Este fuga de rasponsabilitate si dorinta de a traii o viata fara batai de cap.
      • 0 (4 voturi)    
        Din aceeasi comoditate (Marţi, 5 mai 2015, 13:06)

        Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        nu vrei sa inveti limba romana? Eu locuiesc de 5 ani in "lumea civilizata" din afara Europei, dar din top 10, iar mamele au si 5 plozi, ca vin banii garla de la stat, "fara batai de cap". Iar pana la medic au de mers zeci de kilometri. Cu 4x4, ca-s responsabile. Asadar, viziune eronata de dupa ulcele.
        • -1 (5 voturi)    
          locuiesti degeaba (Marţi, 5 mai 2015, 14:30)

          jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

          nu stai prea bine cu limba romana pe care te lauzi ca o stii. nu vad greseli fatale la @electron, dar macar are o exprimare coerenta. la tine nici coerenta exprimarii nu este prea evidenta.
    • +2 (2 voturi)    
      Populatia imbatrinita (Marţi, 5 mai 2015, 13:36)

      misha [anonim] i-a raspuns lui electron

      Este in principal rezultatul evolutiei medicinei, dar ai dreptate, nici tinerii nu se mai inghesuie sa faca cate 4-5 copii.
  • -2 (4 voturi)    
    bese ne spunea ca suntem asistati de stat (Marţi, 5 mai 2015, 10:04)

    jackalphonse [utilizator]

    acum aflam ca la nivel de trai, cresterea copiilor samd suntem mereu cu cteva zeci de locuri mai jos decat alte state. cand e vorba de coruptie, PM in frunte cu presedintele si "echipa mea" sunt primii din Europa.
  • +1 (7 voturi)    
    am alta parere (Marţi, 5 mai 2015, 11:05)

    Doru_T [anonim]

    Recunosc, nu am stat sa citesc articolul. Dar dacă ți se ia copilul din casă pentru că inspectorii te-au auzit țipând la el nu mi se pare corect. Ulterior acel copil poate fi crescut cu mare ușurință de un cuplu de gay (nu am nimic cu ei, sincer) pentru că au dosar mai bun. Poate merită investigat mai mult, poate că sunt de modă veche...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu ti se ia daca tipi odata (Marţi, 5 mai 2015, 16:15)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Doru_T

      doar daca faci asta sistematic, adica iti distrugi psihic copilul...esti un bou.
  • +2 (2 voturi)    
    Lista? (Marţi, 5 mai 2015, 11:57)

    DaniAndi [utilizator]

    Unde e lista?
  • +3 (3 voturi)    
    Never-mind (Marţi, 5 mai 2015, 11:58)

    DaniAndi [utilizator]

    L-am gasit eu singur :)

    http://www.savethechildren.org/atf/cf/%7B9def2ebe-10ae-432c-9bd0-df91d2eba74a%7D/SOWM_2015.PDF
  • +5 (5 voturi)    
    Bulgaria 44, Romania 66 (Marţi, 5 mai 2015, 12:01)

    DaniAndi [utilizator]

    Rusinica...
  • +1 (3 voturi)    
    Cea mai buna Tzara pentru Tata (Marţi, 5 mai 2015, 13:28)

    Puff Daddy [anonim]

    Romania este cea mai buna tzara unde sa fii tata