VIDEO Noua tehnologie a armatei americane: Glontul care isi poate schimba directia pentru a urmari o tinta in miscare

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 mai 2015, 15:30 Actualitate | Internaţional

O agentie de cercetare a armatei americane, Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), a dat publicitatii o inregistrare video in care prezinta gloante inteligente care iti pot schimba traiectoria pentru a lovi o tinta in miscare, informeaza Mediafax.

Potrivit iflscience.com, cel mai probabil proiectilele sunt capabile sa isi schimbe directia utilizand mici "aripioare" plasate pe marginile glontului, indreptandu-se spre tinta in miscare care este urmarita cu ajutorul unor lasere. 

DARPA nu a oferit niciun detaliu privind tehnologia, care este cunoscuta sub numele EXACTO, din motive lesne de inteles, comenteaza sursa citata.

Videoclipul dat publicitatii arata ca o arma cu gloante care isi pot schimba traiectoria poate fi utilizata nu doar de lunetisti cu experienta, ci chiar si de novici. 

Gloantele inteligente nu doar maresc gradul de acuratete al lovirii tintei, ci maresc si distanta de la care tinta poate fi lovita. "EXACTO a demonstrat ceea ce candva era considerat imposibil: ghidarea continua a unui glont de calibru mic catre tinta", a explicat Jerome Dunn, manager de proiect in cadrul DARPA. 

"Aceasta demonstratie, utilizand o arma standard, a aratat ca tehnologia EXACTO este capabila sa loveasca o tinta in miscare si evaziva cu o acuratete foarte mare, de la distante mari, lucru imposibil pentru un lunetist care trage cu gloante clasice", a mai spus Dunn.











12361 vizualizari
  • -32 (44 voturi)    
    Hehe (Sâmbătă, 2 mai 2015, 16:10)

    Gustav555 [utilizator]

    Si un glonț va costa cât un IPhone?
    • +31 (49 voturi)    
      Ba nu, doar un pumn de hrishca (Sâmbătă, 2 mai 2015, 16:53)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Cam cat valoreaza si un mujic bullshevic.
    • +16 (20 voturi)    
      Da (Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:26)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      Ai dreptate, glontul va fi mai scump. Dar ia calculeaza. Tinta va fi lovita cu probabilitate de peste 90%. Face toti banii. Iar glontul se va ieftini, caci vor aparea comenzi masive. Si tehnologia e abia la inceput. Eu cred ca e o revolutie in infanterie.

      De data asta Gustave, ai comentat la obiect. Tu nu esti baiat prost!
      • -7 (9 voturi)    
        "Face toti banii" (Duminică, 3 mai 2015, 14:31)

        Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Patetic. In 2015 va minunati de noile inventii americane in domeniul militar si pupati icoane rusesti. Esecul umanitatii.
    • +3 (7 voturi)    
      da (Duminică, 3 mai 2015, 10:23)

      CiprianNicolae2 [anonim] i-a raspuns lui Gustav555

      sau cât un YotaPhone 2 . Gustav stie el ce stie , mă mir dor că stie ce e un iphone .
  • +15 (21 voturi)    
    Probabil sunt super scumpe (Sâmbătă, 2 mai 2015, 16:16)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    si nu le folosesc decat pe arme cu luneta.
  • -3 (37 voturi)    
    Pasul urmator (Sâmbătă, 2 mai 2015, 16:49)

    ipolitic [utilizator]

    tinte inteligente care urmaresc traiectoria glontelui si se plaseaza unde trebuie sa fie lovite. E mai ieftin.
    • +5 (11 voturi)    
      Nici macar pentru rachete (Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:31)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Nu este economic. Nici macar pentru rachetetele sol-sol nu este economic sa le pacalesti cu tinte false. Numai aparatele de zbor recurg la asemenea tinte.
    • 0 (2 voturi)    
      Exact, cercetari ridicole. (Luni, 4 mai 2015, 1:50)

      Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Inca ma mir de cata lume se minuneaza de asa inventie, in timp ce altii mor de foame sau de boli atat de vechi incat doar o rasa perversa nu le-ar fi combatut in atatia ani de civilizatie. Asteptam cu nespusa bucurie aparitia glontului care, daca doar raneste victima, sa iasa din corpul ei si sa mai intre o data, eventual in ochi, apoi in ficat, apoi in inima, deci un glont care practic sa ciuruiasca victima. Mare bucurie ar mai fi printre comentatorii de aici.
      • 0 (0 voturi)    
        Hehe (Luni, 4 mai 2015, 11:27)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Phil Austin

        De acum inainte, mujicul bolshevic va putea fi anihilat chiar si daca este beat si se-mpleticeste pe sapte carari. Panica la Kremlin.
  • +27 (35 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 2 mai 2015, 17:15)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Cercetarea in sine e veche se stie de ea de multi ani. Si da poate un glont costa cat un iphone dar ultima recompensa pe Bin Laden era parca de 20 de milioane USD?!...

    Comentariu tipic rusesc Gustav.."cat costa?!" mai bine trimitem mujicii sa moara...pe cand americanii lansau 2 milioane de bombe pe Monte Cassino ca sa protejeze vietile unor polonezi...
  • +18 (22 voturi)    
    GUSTAV 555 STAHANOVISTUL . (Sâmbătă, 2 mai 2015, 17:52)

    arheopterix [utilizator]

    E foame mare la Petersburg Se vor fi dind prime , decoratii ,si atunci grafomanii... ,,infloreste ,, L-or fi numit sef de tura , i-o fi luat locul lui Mazeta ,care pare mai retras in ultima vreme !...?...! Cine stie ?...Om vedea ! Oricum ii asteptam sa le inmuiem oasele ...lui si tavarisilor lui .POBIEDA E A NOASTRA !
  • -18 (20 voturi)    
    gloante (Sâmbătă, 2 mai 2015, 19:42)

    gheorghita zbaganu [anonim]

    Iata cum cercetarea stiintifica poate naste monstri. Nu ar trebui interzise cercetarile in domeniul militar?
    • +15 (19 voturi)    
      OK, sa le interzica Rusia intai, (Sâmbătă, 2 mai 2015, 19:59)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui gheorghita zbaganu

      si dupa aceea restul lumii...

      Pentru ca toate superputerile sunt niste pacifisti!!!!

      Da, sigur...
      • +8 (10 voturi)    
        Tinand... (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:04)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

        cont ca cea mai vanduta arma din istorie este ak-47...de vreo 3 ori cat urmatoarea...subscriu...
    • +17 (25 voturi)    
      Ba da (Sâmbătă, 2 mai 2015, 20:35)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui gheorghita zbaganu

      Multe triburi si popoare extreme de pasnice au evitat inarmarea. Si nimeni n-a mai auzit nimic despre ele.

      Pentru ca cine nu se pregateste de razboi, va pieri sigur intr-unul.
      • +11 (15 voturi)    
        cinic (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:28)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Un comentariu foarte cinic, chiar machiavelic, dar din pacate foarte adevarat..astia suntem...TOTI!!!!
    • +8 (16 voturi)    
      hahaha (Sâmbătă, 2 mai 2015, 21:59)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui gheorghita zbaganu

      E suficient sa ne uitam la lumea animala, cea vegetala sau microorganica si vom vedea numai si numai entitati care-au renuntat la sistemul lor defensiv, ba chiar si la cel ofensiv :))))
  • -4 (6 voturi)    
    URMATORUL NIVEL AL CERCETARII (Duminică, 3 mai 2015, 1:31)

    GRANDFATHER [anonim]

    Va avea ca obiectiv dotarea gloantelor cu nanotehnologie si dotarea lor cu o camera de luat vrderi performanta cu dispozitiv de vizualizare in infraroru pentru noapte si/sau condtii meteo dificile!
    Varful performantei va fi atins atunci cand gloantele care rateaza tinta se intorc la tragator, sunt recuperate, resertizate la un nou tub si refolosite! Pare o ideie SF, dar nici despre gloante ghidate nu am auzit pana acum!
  • +6 (10 voturi)    
    pai da... (Duminică, 3 mai 2015, 9:29)

    ismail paine de circ [utilizator]

    De inventiile rusesti de ce nu scrieti nimic?

    Roosia lu' Phutin a inventat varza murata care nu mai trebuie murata.
  • -2 (2 voturi)    
    io cred ca-i goanga (Luni, 4 mai 2015, 10:15)

    Gheorghescu [utilizator]

    Video-ul cu lovirea tintei e o grafica simplu de facut pe calculator. Cam asta-i singura dovada.
    Sa mai asteptam.
    • 0 (0 voturi)    
      De asta ce zici? (Luni, 4 mai 2015, 10:32)

      Bulan [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghescu

      http://motherboard.vice.com/read/the-gun-that-aims-itself?trk_source=recommended
      Cauta si filmuletul pe youtube