China si Rusia vor derula exercitii militare comune in Marea Mediterana, pentru prima oara in istorie

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 30 aprilie 2015, 19:37 Actualitate | Internaţional

Nave din China si Rusia vor efectua pentru prima oara in istorie exercitii militare comune in marea Mediterana la jumatatea lunii mai, a anuntat joi ministerul ministerul chinez al Apararii, scrie Associated Press, care noteaza ca acest anunt este cea mia recenta expresie a dezvoltarii parteneriatului informal dintre Moscova si Beijing.

Exericitiile ilustreaza de asemenea angajamentul Chinei fata de Rusia intr-un moment in care aceasta din urma este tot mai izolata pe scena internationala din cauza sprijinului acordat rebelilor separatisti din Ucraina.

La exercitiile "Joint Sea 2015" vor lua parte noua nave, dintre care trei din China, care participa in prezent la patrulele anti-piraterie pe coastele Somaliei, a declarat purtatorul de cuvant Geng Yansheng, intr-o conferinta de presa.

Exercitiile inclus salvare, aprovizionare si alte misiuni, inclusiv foc cu munitie reala, a mentionat Geng.

"Scopul exercitiilor este intarirea schimburilor prietenesti dintre cele doua parti ... si imbunatatirea capacitatii celor doua forte marine de a face fata amenintarilor maritime", a adaugat Geng. Acesta a precizat ca exercitiile nu sunt indreptate impotriva unui tert si nu reprezinta un raspuns la luptele si instabilitatea din regiuni precum Libia si Siria.

China si Rusia adopta adeseori positii comune in probleme internationale majore iar Beijingul a refuzat sa condamne sau sa sanctioneze economic Moscova pentru implicarea in conflictul din Ucraina.










5555 vizualizari
  • +9 (23 voturi)    
    Mdeah... (Joi, 30 aprilie 2015, 19:58)

    Nea Hoisan [utilizator]

    Pe Canalu de Super a zis ca scot si portavioanele, China si tzara hahoalelor avand, impreuna, 1 portavion. Vor face impresie, va zic io!
    • -8 (16 voturi)    
      La cati bani au (Joi, 30 aprilie 2015, 20:50)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Nea Hoisan

      Or sa-si mai faca inca 5-6 in urmatorii 4-5 ani. Problema lor sunt echipajele pe care trebuie sa le "traineze" si sa le aduca la nivelul la care trebuie sa fie pt un astfel de vas.
  • +10 (18 voturi)    
    Daaa? (Joi, 30 aprilie 2015, 19:59)

    JG [utilizator]

    Schimburi prietenesti de ... proiectile?
    Au mai facut-o!
    De-a stanga si de-a dreapta fluviului Amur.
  • +5 (15 voturi)    
    LOL (Joi, 30 aprilie 2015, 19:59)

    rov [utilizator]

    Rusia mafioata si china cea cu 500.000.000 de cetateni cu 50$ pe luna vor sa faca ''pluta'' in Mediterana...
  • +5 (11 voturi)    
    da' de ce? (Joi, 30 aprilie 2015, 20:23)

    EuInsumi [utilizator]

    nu se duc ei sa faca exercitii in marea chinei de sud si nu in mediterana? sa intelegem ca atunci cand va face nato exercitii acolo nu vor sari ca arsi ca-i ataca americanii, da? ne-am inteles?
    • -7 (13 voturi)    
      hihi (Joi, 30 aprilie 2015, 23:08)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      da' ce, Marea Mediterana e a lui ta'su lu' NATO ? :))
  • +16 (24 voturi)    
    Pe cand (Joi, 30 aprilie 2015, 20:28)

    ipolitic [utilizator]

    exercitii NATO pe Marea Caspica?
    • -12 (20 voturi)    
      Pana una alta (Joi, 30 aprilie 2015, 21:13)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Americanii fac exercitii militare in Marea Chinei de Sud, de cateva ori pe an.

      Mai usor cu tastele ca se varsa pianul!
      • +4 (10 voturi)    
        Pai cam versi pianul.. (Vineri, 1 mai 2015, 1:21)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

        ..In Marea Chinei de Sud se afla niste parteneri militari si economici ai SUA (Taiwan si Filipine), printre care Taiwan-ul e mereu amenintat de China.

        Care sunt partenerii aia militari ai Chinei si Rusiei in Mediterana? Sau cine este amenintat de SUA in Mediterana si are protectia Rusiei sau Chinei?

        Bai, eu inteleg ca sunteti propaganda bolsevica pe-aici, da' macar unii mai inteligenti sa angajeze, nu orice paduche. Se dau teste de inteligenta/personalitate la voi acolo cand va angajeaza?
        • -2 (2 voturi)    
          Si fudul (Vineri, 1 mai 2015, 13:40)

          Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Mai esti si fudul pe deasupra!!!

          Siria si Libia iti spun ceva?!
  • +5 (11 voturi)    
    uite cum isi pun paie in cap CNsi RU (Joi, 30 aprilie 2015, 21:29)

    torna_fratre [utilizator]

    Deci in viitorul imediat prevad exercitii NATO in Marea Chinei de Sud,cu stationare de trupe...pentru a culege tuburile de la proiectile cazute in mare, asta spre isteria Chinei care va trebui sa inghita galusca ruseasca.
    Ar fi tare ca, la intoarcere, stramtorile care sunt indirect in mana NATO(Gibraltar si Suez) sa-si puna "lacatul" si sa le tinem navele in "custodie"pina raman fara combustibil si papica asta asa de dragul vremurilor apuse...
    • -8 (10 voturi)    
      Da, prietene (Joi, 30 aprilie 2015, 23:03)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      Numai că proverbul spune că '' Şi cuiul are cap, dar nu zice nimeni că-i deştept!''
  • +8 (10 voturi)    
    made in china (Joi, 30 aprilie 2015, 23:41)

    anonimicus [utilizator]

    exercitii militare facute pe vapor, precum abibasii si panasoanicele :))
  • -6 (14 voturi)    
    ah, and by the way ... (Joi, 30 aprilie 2015, 23:43)

    zizin [utilizator]

    "Intenționăm ca în acest an comerțul bilateral să ajungă la 100 miliarde dolari", a declarat Li Hui ambasadorul chinez în Rusia la o conferință de presă la Moscova miercuri. În 2014, schimburile comerciale bilaterale au fost în valoare 95,3 miliarde dolari. Rusia și China prevăd atingerea nivelului de 200 miliarde dolari valoarea schimburilor comerciale până în 2020.

    Ambasadorul a spus că utilizarea crescândă a monedelor naționale va contribui, de asemenea, la extinderea comerțului. Deja, decontările în yuani între Rusia și China au crescut cu mai mult de 800%.
    • +3 (9 voturi)    
      Sa fie sanatosi! (Vineri, 1 mai 2015, 1:17)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Pana o sa se bumbaceasca intre ei, ca amandoua tarile au pretentii la cealalta. Si o sa vina si vremea aia, cu toate schimburile lor cu tot.
    • +4 (8 voturi)    
      Te sperii cand auzi de asemenea sume (Vineri, 1 mai 2015, 1:55)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      si ambele popoare rabda de foame.