Indonezia isi apara dreptul de a executa traficantii de droguri / Opt oameni, dintre care sapte straini, au fost executati in timp ce cantau imnuri adresate lui Dumnezeu

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:40 Actualitate | Internaţional

Indonezia isi apara dreptul de a executa opt persoane, dintre care sapte straini, in numele "razboiului" impotriva traficului de droguri, in timp ce martori afirma ca detinutii au refuzat sa fie legati la ochi si au cantat in timp ce au fost impuscati, scrie AFP.

Doi australieni, un brazilian, patru africani si un indonezian au fost impuscati la putin timp dupa miezul noptii (17,00 GMT, marti) in penitenciarul de pe insula izolata Nusakambangan, "Alcatrazul indonezian", iar o tanara mama filipineza a obtinut o suspendare in ultimul moment.

Condamnat si el la moarte pentru trafic de droguri, francezul Serge Atlaoui, 51 de anmi, a fost retras de pe lista executiilor saptamana trecuta din cauza unui recurs administrativ in justitie care i-a permis sa obtina o fragila suspendare.

Pentru a protesta fata de executarea unui cetatean al sau, Australia a anuntat rechemarea ambasadorului sau, in timp ce presedintele indonezian, Joko Widodo, a insistat asupra "aplicarii legii" impotriva traficului de droguri, care poate atrage pedeapsa capitala in Indonezia, la fel ca in alte tari din Asia de Sud-Est.

Brazilia si-a exprimat "profunda consternare" dupa executarea cetateanului sau pentru care autoritatile cerusera clementa, afirmand ca era schizofrenic.

Cei opt oameni executati au refuzat sa fie legati la ochi si au cantat inainte de a fi impuscati de un pluton de executie, intr-un luminis din mijlocul junglei, potrivit pastorului care a asistat la executie.

Impotriva tuturor asteptarilor, filipineza Mary Jane Veloso a fost scutita de executie in ultimul moment, dupa ce o persoana suspectata ca a recrutat-o pentru a transporta droguri in Indonezia s-a predat autoritatilor filipineze.

Aceasta decizie a fost primita ca o minune si un dar al lui Dumnezeu de catre filipinezi, dar procurorul general din Indonezia a precizat deja ca e vorba doar de o amanare pentru a permite mai multe investigatii.

"Ducem un razboi impotriva oribilelor crime legate de droguri care ameninta supravietuirea natiunii noastre", a declarat Muhammad Prasetyo.

Intransigent in privinta aplicarii pedepsei cu moartea, presedintele indonezian Joko Widodo a respins intotdeauna cererile de gratiere pentru pedeapsa cu moartea, afirmand ca executiile trebuie aplicate pentru astfel de "crime". O pozitie sustinuta de aproape 85% din populatie, potrivit unui recent sondaj.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
5016 vizualizari
  • -4 (12 voturi)    
    nasol (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:50)

    alex [anonim]

    Si noi avem un condamnat prin Malaezia parca, sa speram ca scapa.

    Am inteles ca pot sa il trimita in Romania pentru executarea pedepsei, iar in Romania nefiind pedeapsa cu moartea o sa ramana condamnat pe viata.
    • +10 (14 voturi)    
      Sincer (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:08)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui alex

      poate e prea mult pedeapsa capitala , dar a stiut la ce se expune , si oare daca ai stii ca peste 5-10 ani iese si ii vinde droguri copilului tau, ai mai vrea sa scape ?

      Eu personal NU , chiar pt cei ce vind droguri minorilor as introduce si in RO pedeapsa capitala.
  • +7 (15 voturi)    
    Daca esti la Roma faci ce fac romani (Miercuri, 29 aprilie 2015, 11:55)

    tepesvoda [anonim]

    Straini acestia care au fost executati au stiut de la inceput ce ii asteapta. Nu au fost obligati de nimeni sa faca trafic cu droguri. Când esti pe teritoriul unui stat te supui legilor ce guverneaza pe acel teritoriu. Daca nu iar fi impuscat nu ar fi dat curajul si la alti straini sa faca acest lucru. Cat de revoltati am fost noi când a fost omorat chitaristul de la Compact Teo Peter si ucigasul sau nu a fost judecat in Romania.
    • +5 (7 voturi)    
      Ce te faci in caz de trafic involuntar? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:27)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui tepesvoda

      Intr-adevar, daca cei executati au traficat droguri in mod intentionat, ar fi trebuit sa fi fost constienti si de riscurile la care se expun. Dar ce te faci daca printre ei au fost si carausi involuntari (de ex. cineva le-a plasat in bagaje drogurile fara ca ei sa fi stiut acest lucru)?
      • +3 (3 voturi)    
        Exact (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:32)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Observatorul

        De aceea sunt impotriva pedepsei cu moartea. In plus pana si in SUA a fost recunoscut faptul ca au fost falsificate probe.
    • 0 (2 voturi)    
      ba au fost obligati (Miercuri, 29 aprilie 2015, 17:00)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

      de o chestie care se cheama LACOMIE.
      au jucat la ruleta ruseasca si ...ups! era glonte pe teava.
      cum era cantecul fredonat de obergefreiterul joseph porta in incercuire la stalingrad? ''un glonte vine suierand. e pt mine sau e pt tine?''
      daca hominizii nu erau prinsi de politie,glontele [adica miile de doze de heroina din bagajele lor] ar fi lovit multe familii
      nu a fost sa fie! Slava Tie Doamne!
  • +5 (9 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:26)

    Taras Bulba [utilizator]

    Australia isi retrage ambasadorul, etc. etc.

    Pana una alta Indonezia e stat independent. Foarte bine ca isi apara raul si ramul. Nu are nimeni voie sa dicteze la ei. Ce le-a trebuit alora sa faca trafic de droguri? Culegeti ce-ati semanat baieti.
    • +4 (6 voturi)    
      Cat timp au facut trafic pe bune (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:33)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Bravo lor. Dar ce te faci cand descoperi ca in bagajul tau de avion e un pachet pe care nu l-ai vazut niciodata, pus acolo de un baiat de pe aeroportul de imbarcare? Pleci doar cu bagaj de mana? Oricine din momentul checkinului care manipuleaza bagaje le poate si deschide.
  • +1 (5 voturi)    
    mi se pare corect (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:37)

    cosmin [anonim]

    pedepse anuntate, cunoscute, puse in aplicare. nu se face rabat, 85% din populatie multumita. oare cand si in Romania se vor apilca pedepsele in vigoare?
  • +1 (3 voturi)    
    O intrebare... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 14:19)

    ionel [anonim]

    Sa zicem ca vrei sa mergi in vacanta ta de vis in Bali - Indonezia.

    La Otopeni predai bagajul si te imbarci in avion.

    Este posibil ca un mafiot de la Otopeni, care lucreaza la bagaje, sa puna niste droguri in valiza ta pentru ca un alt mafiot care lucreaza la bagaje in aeroportul de destinatie din Indonezia sa le recupereze inaite ca tu sa-ti iei valiza in primire?
    Cred ca este posibil...
    Tu iti vei lua valiza fara droguri si iti vei continua vacanta de vis...

    Dar daca, se face un control la bagaje inainte ca mafiotul indonezian sa recupere drogurile, cine va fi vinovat? Evident ca posesorul valizei, adica tu si vei fi acuzat de trafic de droguri.
    Cum poti demonstra ca esti nevinovat?

    Aveti un raspuns voi cei care sunteti de acord cu pedeapsa capitala?
    • +1 (3 voturi)    
      Incuiat si plastifiat valiza (Miercuri, 29 aprilie 2015, 15:28)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui ionel

      Dar vorba aceea chiar daca vezi ca in bagaj s-a umblat te vor crede? In plus un politist indonezian (ca de altfel oricare altul) este mult mai tentat sa capete o decoratie pentru o captura decat sa isi puna pe jar incercand sa apere un necunoscut.

      Solutia? Nu merg in Indonezia.
    • 0 (0 voturi)    
      adica (Miercuri, 29 aprilie 2015, 19:06)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui ionel

      iti descarci tu bagajul din cala avionului ? undeva e o fractura de logica.
  • 0 (0 voturi)    
    eu (Luni, 8 iunie 2015, 11:04)

    eu [anonim]

    cei care fac trafic de droguri ascund drogurile in pereti dubli ai bagajelor,fac tot posibilul sa nu fie descoperite,nimeni nu merge cu drogurile bagate intre haine,mai ales kg de droguri. nu merita sa iti risti viata pt un castig facut usor,cei care fac acest lucru il fac constient.