VIDEO Curtea Suprema din SUA incepe audierile pe tema legalitatii casatoriilor intre persoane de acelasi sex

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2015, 16:22 Actualitate | Internaţional

Curtea Suprema din SUA incepe audierile pe tema casatoriilor gay
Foto: Captura CBS
Cei noua judecatori ai Curtii Supreme din SUA incep marti audierile pe tema casatoriilor intre persoane de acelasi sex urmand sa stabileasca la final daca Constitutia SUA trebuie sa acorde cuplurilor gay acest drept, relateaza Reuters. Decizia instantei supreme pe acest subiect puternic contestat promite sa fie cea mai asteptata hotarare judecatoarea a anului.

Mii de sustinatori ai ambelor tabere s-au aduat marti, inainte de ora locala 10:00 (ora 14:00 GMT/ 16:00 ora Romaniei), in fata cladirii din marmura alba unde se desfasoare, timp de 2 ore si jumatate, audierile in dosarul cunoscut drept Obergefell v. Hodges.

Sustinatorii casatoriilor gay au afisat pancarte cu sloganuri precum "Iubire pentru toti", "America este pregatita pentru libertatea de a se casatori".

In zona se afla si un grup mai mic de persoane, foarte vocal, care protesta fata de legalizarea casatoriilor gay. Protestatarii au afisat pancarte in care sexul intre persoane de acelasi sex era descris drept un pacat. Pe o alta scria "Satana domneste asupra tuturor copiilor mandriei".



Decizia, asteptata pana la finalul lunii iunie, va stabili daca casatoriile intre persoane de acelasi sex vor fi legale pe tot intinsul Statelor Unite. Audierile se concentreaza pe interdictiile asupra acestor casatorii aflate in vigore in Kentucky, Michigan, Ohio si Tennessee, 4 dintre cele 13 state in care casatoriile gay sunt ilegale.

Toti ochii vor fi pe judecatorul conservator Anthony Kennedy, care ar putea da cel de al cincilea vot, unul decisiv, intr-un panel divizat la limita in privinta drepturilor persoanelor homosexuale. Cei 4 judecatori liberali vor vota, cel mai probabil, in sprijinul casatoriilor intre persoane de acelasi sex, iar judecatorul Kennedy a sustinut in trecut drepturile homosexualilor. In mai multe decizii luate dupa 1996, Kennedy a extins punctul de vedere al Curtii Supreme asupra egalitatii pentru gay.

Sprijinul public pentru casatoriile gay a crescut treptat in SUA in ultimii ani si este mai puternic in randul segmentului de tineri.

Inainte ca casatoriile intre persoane de acelasi sex sa devina legale in statul liberal nord-estic Massachusetts in 2004, acestea nu erau permise in niciun alt stat. Acum sunt legale in 37 de state si Washington DC.

Audierile de marti sunt impartite in 2 segmente.

Primul segment, de 90 de minute, va discuta daca garantiile constitutionale precum "due process" - obligatia statului de a respecta toate drepturile legale de care se bucura o persoana -  si protectia egala in temeiul legii inseamna ca statele trebuie sa permita cuplurilor formate din persoane de acelasi sex sa se casatoreasca.

Al doilea segment, care ar urma sa dureze o ora, va discuta daca statele trebuie sa recunoasca casatoriile intre persoane de acelasi sex incheiate pe teritoriul altui stat.











880 vizualizari
  • +2 (2 voturi)    
    cum e posibil??? (Marţi, 28 aprilie 2015, 17:04)

    adyQ [anonim]

    sa nu fie nici macar un comentariu??? incredibil!!
  • +4 (4 voturi)    
    klauss+ponta (Marţi, 28 aprilie 2015, 17:22)

    xanti [utilizator]

    Egal Love.
  • +1 (9 voturi)    
    Mda (Marţi, 28 aprilie 2015, 18:05)

    HP [utilizator]

    Sa vina ai nostri sa le spuna cum sta treaba cu "fiinta nationala", "credinta cea sfanta" si restul TEMBELISMELOR.
    • -2 (12 voturi)    
      ce va mai fi (Marţi, 28 aprilie 2015, 18:58)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Cand un lucru este repetat la rand tinde sa devina adevar, dar numai TINDE, pentru ca nu va deveni adevar daca nu este adevar.

      Niciodatat un barbat cu un barabt nu vor putea da nastere unui copil. Punct.

      Niciodata o femeie cu o femeie nu vor putea da nastere unui copil. Punct.

      Asta este legea naturii pentru fiintele umane. Orice altceva in afara acestui cadru numai este natura, este artificial.

      Nu are cum sa fie normal asa ceva pentru ca nu este natural.
      • -2 (6 voturi)    
        Nu inainte, ci... inapoi! (Pardon!) (Marţi, 28 aprilie 2015, 22:06)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        Daca mamicile homosexualilor & lesbienelor (actuali) ar fi fost la rindul lor lesbiene sau daca ar fi intilnit numai barbati homo, actualii homo & lesbi nu ar mai fi existat...
      • +2 (4 voturi)    
        Ce exista in natura (Miercuri, 29 aprilie 2015, 1:08)

        XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        este natural. Avand in vedere ca exista cupluri homosexuale si la alte specii, inseamna ca nu este ceva "creat" de om, artificial,.
        E vorba de placere, care e cat se poate de naturala.
        Singura motivatie a aversiunii fata de homosexuali este religia care, din fericire, devine din ce in ce mai obolete in diverse parti ale lumii.
        Da, nu ar fi natural sa aiba si copii, asta ar fi artificial, dar probabil ca va fi posibil la un moment dat, cine stie cum mai evolueaza stiinta. Si nu e nimic rau in artificial - si incalzirea apartamentelor e artificiala.
  • +1 (9 voturi)    
    Pt Armadilo (Marţi, 28 aprilie 2015, 21:09)

    M [anonim]

    Armadilo:

    Asta inseamna ca daca o persoana din cuplu nu poate da nastere la copii nu ar trebui sa se casatoreasca? .. intreb si eu
    • -3 (5 voturi)    
      Daca "o persoana din cuplu" (Marţi, 28 aprilie 2015, 22:03)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui M

      nu poate da nastere la copii, medicii spun: "Este sterp/stearpa". Adica acela are o afectiune (2). Deci nu este "sanatos/normal".
      Q.e.d.
      • +3 (5 voturi)    
        Pt Armadilo: (Miercuri, 29 aprilie 2015, 0:04)

        M [anonim] i-a raspuns lui ofCAER

        Armadilo:

        Realizezi ca logica ta nu prea are sens...Deci daca este sterp/stearpa nu ar trebui sa se casatoreasca? si serios, sexul e numai pt procreare?
        • -2 (2 voturi)    
          Te rog, reciteste ce am scris! (Miercuri, 29 aprilie 2015, 7:14)

          ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui M

          Unde anume am afirmat eu: "nu trebuie sa se casatoreasca"? Discutia avea un alt subiect.
          "Logica" are un principiu, "tertul exclus"...
    • 0 (2 voturi)    
      Ai o problema de logica? (Miercuri, 29 aprilie 2015, 12:34)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui M

      Daca nu pot avea copii, nu pot avea si cu asta basta. sunt un cuplu femeie-barbat si atat. Nimic mai mult.

      Eu vorbeam de cu totul altceva.

      Asa cum ei spun despre noi ceilalti, care nu suntem ca ei, ca suntem habotnici, asa spunem noi ca ei nu sunt normali. Chiar daca vor ajunge o majoritate.

      Asta este pozitia mea si o sustin: sunt impotriva oficializarii casatoriei intre persoanele de acelasi sex.
  • -5 (5 voturi)    
    Care sunt sansele (Miercuri, 29 aprilie 2015, 0:40)

    Setalcott [utilizator]

    Avand in vedere apucaturile fascite folosite de LGBTisti in dezbaterea publica nu e greu de prevazut cum vor decurge lucrurile.

    http://www.nytimes.com/2015/04/12/us/the-case-against-gay-marriage-top-law-firms-wont-touch-it.html?_r=1

    http://www.nationallawjournal.com/id=1202722815042/Michigan-Firm-Stays-Out-of-Gay-Marriage-Case

    In schimb, daca ai "sansa" sa fii student la unul dintre seminariile de indoctrinare stangista, in trecut cunoscute sub numele de universitati, pentru 'jde mii de dolari pe an, profesorii au mare grija sa fii "de partea corecta a istoriei".

    http://www.cnn.com/2015/04/26/opinions/holbrook-marriage-equality/index.html
    • +1 (5 voturi)    
      E o adevarata placere (Miercuri, 29 aprilie 2015, 1:24)

      XXIstCentury [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      sa citesc astfel de articole si, apoi, comentarii ale homofobilor, care nu mai stiu cum sa ii numeasca pe cei care nu fac altceva decat sa sustina niste drepturi ale semenilor lor, care nu fac altceva, pana la urma, decat sa se iubeasca. Stangisti, masoni, ma rog, fiecare cu conspiratia lui :D
      Serios, e o placere sa vezi cum va infuriati nu doar ca aceste drepturi sunt acordate, dar si ca nu aveti nimic palpabil cu care sa atrageti lumea: doar apelul la teoria conspiratiilor, ca in rest ... Ro e foarte homofoba, si este, totusi, in curs de depopulare, pentru ca tot mai putini fac copii, si tot mai multi pleaca.
      Stati linistiti, ca nu prin pierderea religiei sau prin homosexualitate o sa fie amenintata natiunea, ci prin faptul ca principiile de aici sunt pur si simplu mai proaste. Ceea ce duce la saracie, ceea ce duce la avorturi, emigrare etc.
      Si nu va dati seama, dar in Ro si homofobia, si religiozitatea si saracia au toate aceeasi origine: acele rincipii de baza proaste, care ii fac pe multi sa fuga in tarile conduse de "stangisti", "masoni" etc., desi nu isi dau seama. Principiiel astea proaste sunt capul plecat, bagareala in viata altora (numai cat sa-i critici, ca daca e vorba de ajutat ... lasa, ca poate se baga altul) dar pasivitate in fata stapanirii, colectivismul uniform - sa nu iesi in evidenta, sa fii "ca toata lumea" etc.
      Si tot de aia tarile respective incep sa fie tot mai impotriva discriminarii - pentru ca au principii de baza mai bune, pe baza carora au construit societati in care exista tot mai putina ura si tot mai multa libertate:
      P.S. Una dintre cele mai mari imbecilitati ale homofobilor mi se pare cum zic ei ca toti cei care nu sunt de acord cu ei fac parte dintr-o conspiratie, ceva, in timp ce ei sunt singurii manati de intentii bune - au citit ei niste lucruri sau le-au zis niste popi ca au citit niste lucruri intr-o carte in care se mai vorbeste si de serpi vorbitori, mari care se despica in doua si alte bazaconii.
      • 0 (2 voturi)    
        Intrebare (Miercuri, 29 aprilie 2015, 10:36)

        Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui XXIstCentury

        Realizezi cat de subiectiv esti?

        1. Vorbesti despre libertate in USA??? Cred ca este imperios necesar redefinirea termenului de libertate in USA!

        2. Sa imi explici mai pe intelesul meu cum sta treaba cu ura si USA sau UE.

        3. Tot pe intelesul meu sa imi explici treaba cu batalionul de homosexuali de la Srebrenita
        http://www.ziare.com/international/stiri-externe/un-general-american-da-vina-pe-homosexuali-pentru-masacrul-de-la-srebrenita-1003416

        4. Mai ada si argumente factice, nu numai povesti.