Presedintele Dumei de Stat pledeaza pentru integrarea Uniunii Europene in Uniunea Economica Eurasiatica

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 28 aprilie 2015, 8:28 Actualitate | Internaţional

Presedintele Dumei de Stat, Serghei Nariskin, a apreciat, intr-un editorial pentru Komsomolskaia Pravda publicat marti, ca a venit timpul pentru lansarea unor consultari pe tema integrarii Uniunii Europene in Uniunea Economica Eurasiatica, scrie Mediafax.

"Tara noastra a evocat in mod repetat posibilitatea unei integrari in viitor intre cele doua asociatii regionale - Uniunea Economica Eurasiatica si Uniunea Europeana. Sunt de actualitate in prezent astfel de planuri si previziuni? Nu e prea devreme pentru asa ceva? Nu, acum este timpul potrivit nu doar pentru a visa, ci si pentru a discuta. E timpul pentru a incepe consultarile", scrie Nariskin.

In opinia presedintelui Dumei de Stat (Camera inferioara a Parlamentului rus), Rusia "a fost si va ramane din aceeasi familie cu natiunile europene".

Presedintele ceh, Milos Zeman, a declarat intr-un interviu publicat joia trecuta de serviciul in limba rusa al postului public de radio din Cehia ca spera ca Rusia sa adere la un moment dat la Uniunea Europeana.

"Am un vis, ca pe termen lung Federatia Rusa sa devina membra a Uniunii Europene. Daca nu va place astfel, puteti sa va ganditi ca Uniunea Europeana adera la Federatia Rusa", a glumit Zeman.

El a adaugat ca economiile rusa si europeana se pot completa reciproc pentru a sprijini dezvoltarea tuturor tarilor implicate.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2903 vizualizari
  • +24 (26 voturi)    
    Serioja asta m-a facut sa rad in hohote!!! (Marţi, 28 aprilie 2015, 8:37)

    Excelsior [utilizator]

    Si broasca a vrut sa devina bou ne spune La Fontaine...
    • +12 (12 voturi)    
      si pe mine (Marţi, 28 aprilie 2015, 11:30)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      insa daca stai putin stramb si gandesti altel,am inceput sa cred ca sunt niste semnale.putin si gasca lui au inceput sa fie contestati de cei care mai au un dram de gandire in perspectiva.desi nu cred ca rusia are ce cauta in ue,probabil ca au vazut situatia fara iesire in care se afla,si arunca nade.
      un alt semnal:
      http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-20024080-fost-ministru-rus-finante-guvernul-rus-poarta-razboi-informational-contra-propriilor-cetateni.htm
  • +21 (25 voturi)    
    Mai e pina la UE (Marţi, 28 aprilie 2015, 8:38)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mai intii si mai intii Rusia se va integra in comunitatea statelor in faliment. Mai apoi se va integra in comunitatea statelor de bun simt, democratice, fara intentii agresive asupra vecinilor.
  • +22 (22 voturi)    
    Ha! Ha! Ha! HA! Ha! (Marţi, 28 aprilie 2015, 8:46)

    pathfinder [utilizator]

    GDP Russia 2013 : 2097 trillion USD
    GDP UE 2014 : 18451 trillion USD

    Deci cum integrezi un elefant intr-o gaina?!?


    P.S. Datele oficiale pe 2014 pentru Rusia inca nu-s, dar au avut o scadere a PIB-ului.
    De lene n-am mai adaugat si celelalte tari, cifra pentru EurAsEC s-ar duce pe la 2300.
    • +11 (11 voturi)    
      billion (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:03)

      chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      nu trillion
      • +13 (13 voturi)    
        Scuze (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:19)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

        Asa e.
        Am scos eu punctele...
        2.097 respectiv 18.451
    • +13 (13 voturi)    
      Cum integrezi un elefant intr-o gaina? (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:49)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      Raspuns: cu tancurile! :))
    • +1 (1 vot)    
      depinde cum o privim (Marţi, 28 aprilie 2015, 23:40)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

      ca suprafata, uniunea asta eurasiatica e de vreo 5 ori mai mare decat UE. ca populatie, 180 vs 500 milioane, e clar ca nu ne-ar strica mai mult spatiu. deci putem spune ca o fuziune ar fi benefica pentru ca potentialul de crestere economica al tarilor UE va fi utilizat pe teritoriile inca neexploatate din nordul Asiei.
      sa nu uitam ca liderii de azi pot sa nu mai fie maine si e suficienta o singura generatie educata altfel ca sa schimbi complet orientarea sociala a unei natiuni.
      • +1 (1 vot)    
        ... (Miercuri, 29 aprilie 2015, 8:29)

        pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Care generatie ruseasca din ultimii 1000 de ani a fost "prietenoasa"?
  • +12 (12 voturi)    
    ..... (Marţi, 28 aprilie 2015, 8:48)

    xerxes2001 [utilizator]

    baliverne!
  • +22 (22 voturi)    
    intai rusii sa invete notiunea de schimb (Marţi, 28 aprilie 2015, 8:58)

    gigerovici [anonim]

    pentru ca nu par sa o inteleaga.
    noi intr-o "uniune de liber schimb" am pierdut Basarabia, tezaurul, etc.
  • +19 (19 voturi)    
    e simplu...fara mafia kgb (Marţi, 28 aprilie 2015, 9:33)

    rov [utilizator]

    rusii sunt europeni si oameni deosebiti.
    Din pacate de 100 de ani, numai nemernici au fost la conducerea lor.
    Intr-o democratie cu toate problemele ei, nu se poate intampla catastrofa prin care a trecut si trece Rusia...
    • +10 (14 voturi)    
      copii spun lucruri traznite (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:25)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui rov

      numai ca asta e adult si atunci inseamna ca ori e prost ori e prost.

      Toti fug ca dracu de tamaie de mocirla si de colhozurile lor din fosta cccp actuala urss

      Stati voi acolo la colhozu vostru drag si lasati-ne pe noi in pace. Noi am ales directia
      • +10 (10 voturi)    
        Dupa 1991 (Marţi, 28 aprilie 2015, 11:15)

        John M. [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        70% din satele rusesti cu pana 1000 de locuitori au fost parasite.
      • +2 (2 voturi)    
        ai ales directia, dar ai pierdut sensul... (Marţi, 28 aprilie 2015, 18:03)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        copiii sunt sinceri :))
  • +13 (19 voturi)    
    acum, nu mai avem nicio indoiala..... (Marţi, 28 aprilie 2015, 9:33)

    novator [utilizator]

    .....despre cine este in spatele adversarilor TTIP.

    Deci, TTIP nu este bun, "aduce subjugarea statelor de catre companiile trans-nationale".....etc, in schimb, "integrarea Uniunii Europene in Uniunea Economica Eurasiatica", este "mai mult ca benefica" pentru ca nu companiile trans-nationale le vor subjuga ci doar o mana de oligarhi si politicieni aserviti acestora.

    Sunt curios, ce vor mai spune adversarii TTIP ?
    • 0 (14 voturi)    
      Sunt si niste clauze dubioase prin TTIP (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:00)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui novator

      cum ar fi clauza ICSID, unde corporatiile pot trimite in judecata o tara intr-un tribunal privat, unde "avocatii" pot fi si judecatori, isi pot asuma orice rol, de la luna la luna, sunt platiti cu ora.

      Nu mi se pare drept.

      O alta problema cu TTIP este dorinta americanilor de a vinde in UE produsele lor alimentare pline de tot felul de hormoni (Posilac etc.).

      TTIP e o idee buna in sine, dar unele clauze trebuie scoase.

      Si inca ceva, daca e un tratat asa bun, de ce se negociaza cu usile inchise? De ce este permis accesul unor corporatii si lobbyisti, dar nu si al publicului? Nu cumva se pregateste o mare tzeapa?

      Trebuie puse si intrebarile dificile, suntem in UE, nu suntem sclavi ai Monsanto, Syngenta, BASF etc.
  • +15 (15 voturi)    
    Trebuie inceput (Marţi, 28 aprilie 2015, 9:38)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Cu consultari asupra flagelului alcoolismului in randurile demnitarilor rusi. Delirul personajului e o parte a propagandei rusnace. Nu venim sa va cucerim dorim doar "o stransa integrare". Frontierele Europei civilizate se stiu si azi sunt definite corect la est. Problema tarilor de frontiera (Moldova, Belarus, Ucraina de Vest) merita discutata.
    • +8 (8 voturi)    
      Tocmai de aceea a si omis (Marţi, 28 aprilie 2015, 11:17)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      sa spuna cum se face integrarea: cu vodka si tancuri.
  • +11 (11 voturi)    
    Dupa cite sticle de vodca i-a venit ideea ??? (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:00)

    andreesanu [utilizator]

    Rupti in cur rusii dupa ultimile evenimente viseaza cai verzi pe pereti !!!.
    Unde-i UE ca si sistem de organizare !!! si ce parodoie este uniunea Euroasiatica Rusia -Belarus Kazakhstan !!
    Cat priveste uniunea UE -SUA (TTIP) asta-i o poveste care trebuie dezbatuta ,puse limite de manevra daca nu se vrea ca si UE sa se duca pe apa sambetii acolo unde o trag americanii !!!.
    Globalizarea i-a inebunit pe toti ,care pe care !!!
    • +10 (10 voturi)    
      ... (Marţi, 28 aprilie 2015, 10:25)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Treaba asta cu globalizarea vad ca supara pe multa lume.

      Uite o intrebare pentru tine: sa presupunem ca omenirea se va "intalni" cu o supercivilizatie galactica aflata cu 1 milion de ani inantea nostra ca dezvoltare.

      Ce crezi, organizarea lor va fi una faramitata in statulete pe planeta mama sau vor avea o conducere respectiv economie "globala"?

      Acu' extrapoleaza la vitorul omenirii si poate nu-ti va mai fi asa frica de globalizare...
      There is no other way...
      • +1 (7 voturi)    
        There is no other way (Marţi, 28 aprilie 2015, 11:54)

        RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        Asa cum zici tu. Doar ca mi-ar place ca in acest proces de globalizare, UE sa exporte americanilor standardele noastre alimentare si nu vice-versa. Sa ii invatam pe americani sa manance bine. De cealalta parte si americanii ar face bine sa ne invete sa acceptam OMG-urile care nu sunt mai putin sanatoase/gustoase decat asa zisele produse "organice". TTIP e o oportunitate imensa de imbunatatire si dinamizare a ambelor piete. Cheia e sa fie facut cum trebuie.
        • +1 (3 voturi)    
          Corect! (Marţi, 28 aprilie 2015, 12:32)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui RaduMiron

          Ai plus-ul meu.
      • +5 (5 voturi)    
        poate ca nu suntem pregatiti pentru globalizare (Marţi, 28 aprilie 2015, 15:28)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui pathfinder

        vorbesti de o "civilizatie galactica", adica o specie CIVILIZATA in care lacomia nu sacrifica indivizi sau alte civilizatii mai mici pentru maximizarea profitului.
        poate ca nu suntem suficient de civilizati pentru globalizare sau poate ca "civilizarea" asa incepe. nu stiu, dar nu poti sa negi cele spuse de andreesanu.
  • -1 (7 voturi)    
    Pentru pathfinder (Marţi, 28 aprilie 2015, 13:14)

    andreesanu [utilizator]

    nu de globalizare mi-ii frica ci de prostia globalizata !!!.
    Nu-s atit de tembel sa fiu incolonat ,manipulat de orce american si indopat cu experimente genetice !!!.
    Asa ca mai intii sa vedem continutul tratatului TTIP si apoi vom vedea !!!,sa n-o luam in barba cala intrarea in UE ,iar azi suntem o nenorocita de colonie furnizoare da mana de lucru si de materii prime.
    • +3 (5 voturi)    
      Mda (Marţi, 28 aprilie 2015, 15:14)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      "colonie furnizoare da mana de lucru si de materii prime"

      Asa-s cam toate statele din est care au avut parte de binefacerile comunismului.
      Nu e vina UE ca am ramas cu 50 de ani in urma vestului. Vinovatu-i la est...
      Si eu unul, sincer, prefer asa decat cum era inainte de '89.