Vladimir Putin acuza SUA ca au ajutat separatistii din Caucazul de Nord

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2015, 8:18 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin 7
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support
Presedintele rus, Vladimir Putin, a acuzat Statele Unite ca au ajutat separatistii din regiunea Caucazului de Nord, in anii 2000, relateaza Sky News, citata de Mediafax. 

Putin a declarat ca isi bazeaza afirmatiile pe interceptarea de catre serviciile sale de informatii a unor convorbiri telefonice intre separatisti si ofiteri de informatii americani. 

"Ei ii ajutau, chiar si cu transport", a declarat liderul rus, care nu a dezvaluit insa cand au fost realizate aceste apeluri.  

Putin a declarat ca a discutat despre aceasta problema cu presedintele american de la momentul respectiv, George W. Bush, care i-a promis sa ii admonesteze pe ofiterii respectivi. 

In cele din urma, a declarat Putin, serviciile ruse de informatii FSB au primit o scrisoare din partea "omologilor lor americani".

Liderul rus sustine ca ofiterii americani si-au asumat dreptul de a "sprijini toate fortele de opozitie din Rusia", inclusiv separatistii islamisti din Caucaz. El si-a exprimat temerea ca Occidentul a vrut sa faca rau Rusiei si a reamintit cum unii lideri i-au spus ca nu i-ar deranja o posibila dezintegrare a tarii.  

Referindu-se la perioada celui de-al doilea razboi in Cecenia, el a declarat: "Omologii mei, multi presedinti si prim-ministri, mi-au spus ulterior ca decisesera ca Rusia va inceta sa mai existe. Singura intrebare era cand se va intampla acest lucru si cu ce consecinte".  

Putin a facut aceste declaratii in cadrul unui documentar ce urmeaza sa fie difuzat de postul public de televiziune Rossiia-1 si care este dedicat celor 15 ani petrecuti la conducerea Rusiei.










7009 vizualizari
  • +23 (25 voturi)    
    oricum rusia nu e un stat adevarat (Luni, 27 aprilie 2015, 8:30)

    rov [utilizator]

    pentru cetatenii sai si nici pentru vecini.
    rusia e o mare "famiglia" ce exploateaza resursele materiale si umane disponibile.
    Viitorul unui stat ce se bazeaza pe minciuna si manipularea cetatenilor in detrimentul dezvoltarii este zero.
    • +12 (14 voturi)    
      putin minte ca de obicei (Luni, 27 aprilie 2015, 9:58)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui rov

      cine l-a livrat pe Dudaev rusilor? americanii. i-au interceptat telefonul prin satelit si au dat coordonatele rusilor, care apoi l-au bombardat. acum primesc rasplata de la cinstitul putin.
  • +22 (26 voturi)    
    Pai (Luni, 27 aprilie 2015, 8:33)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    daca o spune Putin atunci trebuie sa fie adevarat, nu?

    Ca Putin spune numai adevarul, inclusiv ca MH17 a fost incarcat cu cadavre special ca sa-i faca pe rusi sa arate ca niste ucigasi...

    Si alte minciuni rusesti.

    Putin n-ar minti cum a mintit in privinta soldatilor rusi din Crimeea, nu?

    Rusia manipuleaza de parca ar fi anul 1977.
  • +20 (24 voturi)    
    telenovela Sclava Isaura, scuze Phutina (Luni, 27 aprilie 2015, 8:41)

    hanscecantalamitraliera [anonim]

    incepe la kremlin, pregatiti batistutele pentru plans ..gustav, mazeta,niuluc si alti fesebishti muritori de foame
  • +22 (26 voturi)    
    Viclenia rusilor (Luni, 27 aprilie 2015, 8:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Viclenii rusi se considera victime. Nu ucrainienii ucisi de rusi sunt victimele. Nu sirienii ucisi, nu georgienii si nici moldovenii. Ci rusii ucigasi, chiar ei se cred victime.

    Tineti minte ce au facut si cu ce suflet au actionat rusii. Cui ii va fi vreodata mila de rusi, acela merita sa fie batjocorit de rusi.
  • +14 (16 voturi)    
    Aha ! (Luni, 27 aprilie 2015, 9:09)

    novator [utilizator]

    Deci, "imperialismul american" este de vina pentru ca putinistanul a invadat Cecenia si restul tarilor din regiune, de la care a mai smuls si niste teritorii iar bietii oligarhi si politicieni din gasca de la Kremlin, in goana lor pentru "democratie" si "libertate", au mai invadat si Ukraina, anexand Crimeea, pentru ca.....Ukraina nu avea..... basca.

    "Dezvaluirea" ca imperiul putinistan este in pericol de dezmembrare, din cauza fortelor centrifuge aparute in teritoriile ocupate samavolnic, demonstreaza ca lumea nu mai accepta opresiunea si jaful la care este supusa si ca gasca de jefuitori, este constienta ca zilele ii sunt numarate.
    • +8 (8 voturi)    
      dap (Luni, 27 aprilie 2015, 10:48)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui novator

      putin,ca un bun stalinist,stie sa arunce vina pe altii.iar rusii,marea lor majoritate,inghit pe nemestecate ce le toarna tatucul.e dubioasa toata aceasta blamare a occidentului pt tot ce nu-i iese lui putin,sunt prea multe semnale care duc la concluzia ca putin se teme de ce e mai rau.
      de aceea pregateste un acar paun.
  • +15 (17 voturi)    
    ... (Luni, 27 aprilie 2015, 9:10)

    pathfinder [utilizator]

    "Omologii mei, multi presedinti si prim-ministri, mi-au spus ulterior ca decisesera ca Rusia va inceta sa mai existe. Singura intrebare era cand se va intampla acest lucru si cu ce consecinte".

    Pai si io ma intreb acelasi lucru.
    Cat dracu' mai avem de asteptat pana se dezintegreaza cosmelia asta ruseasca?
  • +12 (14 voturi)    
    Asta zic si cei de la Stratfor (Luni, 27 aprilie 2015, 9:21)

    Eu the first [utilizator]

    https://www.stratfor.com/forecast/decade-forecast-2015-2025

    A fost si-un articol cre' ca pe-aici pe HN recent pe tema asta.

    Da' fragmentarea aia nu se va intampla pt. ca-i ajuta americanii pe oponentii rusilor din Caucaz, ci din cauza incapacitatii Moscovei de a administra eficient un teritoriu atat de mare cum e Rusia, si de a gestiona cat de cat rezonabil resursele enorme ale Rusiei.
    • +8 (10 voturi)    
      va dati seama Mazeta (Luni, 27 aprilie 2015, 9:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

      postac la blogurile satelor si colhozurilor din uresese, asta DOAR pentru un pet de votca...pfiu..ce concurenta va fi atunci..N candidate pe postul de propagandist mujic
  • +10 (10 voturi)    
    interesant! (Luni, 27 aprilie 2015, 9:27)

    hot news [utilizator]

    Acuzatia este plauzibila, ce mi se pare insa interesant este clasificarea: separatistii ucrainiein, care vor sa isi distruga tara-mama, sunt buni si frumosi, si merita ajutati din plin de "omuletii verzi" din Federatia ruznaka, in vreme ce luptatorii pentru libertate din Cecenia sunt separatisti rai, ajutati de nemernicii de americani!
  • +9 (9 voturi)    
    Scrisoarea ? (Luni, 27 aprilie 2015, 9:34)

    adrian88000 [utilizator]

    Sa scoata scrisoarea! Pe care au primit-o din partea "omologilor americani" Sau inca nu e gata plastografierea ? Si parca stiam ca Djohar Dudaev a fost ucis de o racheta care l-a localizat cu ajutorul tehnologiei date de americani.
    Nu a fost asa ?
  • +9 (9 voturi)    
    Hmm (Luni, 27 aprilie 2015, 9:35)

    sile [anonim]

    Pregateste populatia pentru razboi?
  • +10 (10 voturi)    
    A luat-o razna cu propaganda (Luni, 27 aprilie 2015, 10:19)

    24alex24 [utilizator]

    E imposibil ca un sef de stat, sa zicem cel american, sa fi recunoscut chiar si in privat, ca sprijina fortele separatiste. Asta ar fi dus la un conflict diplomatic major chiar in timpul razboiului cecen, dar nu s-a intamplat. Rusia ar fi facut un scandal imens la nivel international.
    In al doilea rand e greu de crezut ca liderii occidentali (din SUA si Europa) ar fi putut decide dezintegrarea Rusiei, cand influenta lor in fosta URSS era aproape de zero. Rusia era un stat anarhic dominat de grupuri mafiote. Singurul sambure de adevar este ca unii lideri europeni credeau ca Rusia va suferi noi pierderi de teritorii, alte republici nazuind sa-si declare independenta. Dar de aici si pana la teoriiile conspiratiei cu demonizarea Occidentului in mod atat de grosolan este un drum la fel de lung ca intre galaxii...
    Sincer, stiam cu totii ca Putin minte de-ngheata apele, dar de asa o falsificare a istoriei recente nu l-am crezut in stare.
    • +7 (9 voturi)    
      ce imi este p$d ist ce imi este mujic (Luni, 27 aprilie 2015, 10:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui 24alex24

      aceleasi personaje maro...
  • +3 (3 voturi)    
    Of course (Luni, 27 aprilie 2015, 13:35)

    Igorr [anonim]

    and Crimea is ours too ;)