Scandal de proportii in sistemul judiciar din SUA: Criminalistii FBI au falsificat probe trei decenii

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 21 aprilie 2015, 7:54 Actualitate | Internaţional

Departamentul Justitiei din SUA si Biroul Federal de Investigatii au recunoscut ca aproape toti expertii unitatii FBI de analizare a probelor criminaliste au facut marturii false contra unor infractori, in procese din ultimii 30 de ani, situatie ce ridica dubii privind sistemul judiciar american, potrivit Medafax.

Dintre cei 28 de experti ai Laboratorului FBI de analize microscopice, 26 au exagerat conformitatea probelor de par in moduri care au favorizat procurorii in 95 la suta dintre cele 268 de procese verificate pana acum, potrivit Asociatiei Nationale a Avocatilor de Aparare Criminalisti (NACDL), informeaza ziarul Washington Post.

Printre cazurile verificate sunt si 32 in care inculpatii au fost condamnati la moarte, iar 14 dintre ei au fost deja executati sau au murit in inchisoare.

Washington Post noteaza ca inculpatii au fost condamnati pe baza unei serii de probe, iar, dintre acestea, cele furnizate de laboratorul microscopic al FBI ocupau o pondere mica.

Insa, pe baza dezvaluirilor, condamnatii si procurorii din 47 de state americane si din capitala federala, Washington DC, au fost instiintati ca dosarele trebuie reanalizate pentru a se stabili daca sunt necesare apeluri in justitie. Patru inculpati au fost deja achitati.

"Utilizarea timp de trei decenii de catre FBI a mostrelor microscopice de par pentru incluprarea infractorilor este un dezastru complet", a reactionat Peter Neufeld, cofondatorul Institutului Innocence Project, participant la activitatile de verificare a dosarelor.

"Este necesara o investigatie completa care sa arate de ce FBI, conducerile statelor americane care foloseau expertiza laboratorului FBI si instantele judiciare au permis asa ceva si de ce aceste practici nu au fost oprite mai devreme", a adaugat Neufeld, salutand totusi cooperarea Departamentului Justitiei si a FBI in anchete.













[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
11590 vizualizari
  • -3 (15 voturi)    
    Nu cred! (Marţi, 21 aprilie 2015, 8:16)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Probabil vreo greseala de procedura care a dus la concluzia ca tot ce s-a facut este gresit! Chichite avocatesti!
    • +7 (11 voturi)    
      nu e pe crezute. este declaratie oficialate (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:51)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      si este foarte grav. chiar daca stirea ar fi exagerata, oricum este foarte grav. vorbim de oameni a caror viata s-a pierdut prin temnite sau in executari.
      totusi, nu inteleg mobilul!
      • +1 (7 voturi)    
        politisti inutili (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:39)

        surcea [anonim] i-a raspuns lui jackalphonse

        Mobilul este acelasi ca si la noi in tara :)
        Politisti care vor sa avanseze in cariera prin orice mijloace.
        Investigatori care primesc mita pentru a falsifica dovezi si procurori care vor sa isi mareasca palmaresul de condamnari.
      • +1 (9 voturi)    
        oficiale? (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:43)

        echos [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        "declaraţiile oficiale" vin de la u ONG-u ce luptă împotriva pedepsei cu moartea.
        în ce priveşte coerenţa "declaraţiilor oficiale" chiar "ei" explică :
        inculpatii au fost condamnati pe baza unei serii de probe, iar, dintre acestea, cele furnizate de laboratorul microscopic al FBI OCUPAU O PONDERE MICĂ."
        Iar formularea "au exagerat conformitatea probelor de par in moduri care au favorizat procurorii" e mai mult decât discutabilă... Care e în fapt problema aici : că au exagerat - cum se face evaluarea "exagerării"?; că au "exagerat în favoarea procurorilor" - putem presupune că dacă era în favoarea inculpatilor era ok şi ONG-ul nu mai avea nici o problemă?
        Aşa că varianta de chichiţă avocăţească e foarte plauzibilă în acest caz...
        • 0 (2 voturi)    
          efectele sunt imediate (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:23)

          Jordan [anonim] i-a raspuns lui echos

          4 condamnati la moarte AU FOST ELIBERATI. Asta a fost efectul mizeriilor facute.
          • 0 (2 voturi)    
            ? (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:19)

            echos [utilizator] i-a raspuns lui Jordan

            De unde aveţi informatia asta? Adică, ca urmare a acestui studiu... pardon acestor "informaţii oficiale" 4 condamnaţi la moarte au fost eliberaţi?
    • +1 (1 vot)    
      n-ai cum altfel (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:59)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Numai controlul public poate sustine o cit de mica incredere in institutii, si serviciile secrete dar si politia sint greu de controlat pt. ca si-ar pierde orice eficienta. In cazul politiei, se mai poate dupa ce se termina ancheta.
  • +1 (3 voturi)    
    WTF (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:08)

    MihaescuCorneliu [anonim]

    "Dintre cei 28 de experti ai Laboratorului FBI de analize microscopice, 26 au exagerat conformitatea probelor de par in moduri care au favorizat PROCURORII in 95 la suta dintre cele 268 de procese verificate pana acum"

    " 32 cazuri in care inculpatii au fost condamnati la moarte, iar 14 dintre ei au fost deja executati sau au murit in inchisoare."

    Metehne dambovitene si la americani. Ce sa mai spunem de ai nostri? :P
  • -10 (20 voturi)    
    propaganda ruseasca.. (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:16)

    @Mishu [utilizator]

    Ar zice unii...
    • +1 (1 vot)    
      asa este (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:00)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui @Mishu

      Democratia este subversiva pt. toti puii de securisti.
  • -7 (21 voturi)    
    Se sparge buba in Amerika (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:39)

    Vade retro [anonim]

    Tot mai multi whistleblowers care spun ce se intimpla de fapt in subteranele serviciilor americane.

    The Anthrax Coverup Exposed, scrie Paul Craig Roberts intr-un articol despre la Richard Lambert, care "has just filed a federal whistleblower lawsuit calling the entire FBI investigation bullsh!t".

    Richard Lambert, HEAD of the FBI’s Anthrax Investigation Says the Whole Thing Was a SHAM.

    Vedeti si Bruce Schneier, "Counting the US Intelligence Community Leakers".

    Cit despre frumosul viitor al Americii, tocmai am citit unul dintre cele mai reusite articole satirice de pe The Onion:
    "FBI Uncovers Al-Qaeda Plot To Just Sit Back And Enjoy Collapse Of United States".

    Amerika de azi imi aminteste de ultimii ani ai URSS-ului.
    • +6 (14 voturi)    
      Fascismul RUS (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:58)

      bob69 [utilizator] i-a raspuns lui Vade retro

      De fapt vorbesti sa te afli in treaba . Ai citit articolele sau ai primit sarcina de servici ???? Nici macar nu stiu ce naiba imi pierd vremea cu propagandistii RUSIE FASCISTE.
      • 0 (0 voturi)    
        iti spun eu de ce (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:02)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui bob69

        Ca esti platit, securist tilhar ce esti.
    • +5 (7 voturi)    
      povesti din America - 1 (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:10)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Vade retro

      Nu stiu cat ai citit despre America si sistemul american. Ma refer la carti si monografii serioase, nu la articolase de senzatie sau eseuri a la Chomsky (un comunist-anarhist notoriu, care canta despre libertatile si democratia din Rusia, Iran si China si condamna fascismul si terorismul occidental - trebuie sa fii oligofren sa crezi asemenea bazaconii!).
      Mai jos iata un clasament al tarilor in lume, conform cu starea statului de drept (rule-of-law in sistemul anglofon). Este o idiotenie absoluta sa compari sistemul american (si in general cel occidental) cu ultra-coruptul si represivul sistem sovietic/rusesc.
      http://data.worldjusticeproject.org/#table
      Sistemul american e un sistem f. liber, autoreglabil, care permite cetatenilor sa inervina sa repare lucrurile rele care apar. Mai bine zis, nu ca permite, CI CADE IN SARCINA CETATENILOR sa repare lucrurile rele care apar. Aceasta explica de ce America are cel mai mare procent din lume la capitolul cetatenilor implicati in activitati de voluntariat (peste 25%). Acolo nu statul rezolva problemele ci cetatenii. Americanii au o vorba: "Nu am nevoie ca statul sa imi dea ceva, ci sa nu imi ia; si mai ales sa nu imi ia libertatea. In rest imi rezolv singur toate problemele."
      Un exemplu: actualul guvernator de New Jersey este un fost procuror, care a decis sa iasa din sistemul judiciar si sa candideze ca si guvernator, satul de coruptia din ce in ce mai evidenta din acel stat (taxe din ce in ce mai mari care nu se regaseau in serviciile publice). Ulterior a deschis anchete si fiind de meserie, a stiut cum sa caute evidente si sa obtina condamnarea fostilor oficiali pt. coruptie. Povestea o stiu de la cineva din familie, o ruda care locuieste acolo de 15 ani.
      Aceeasi ruda care a fost ajutata de catre vecinii care nu o cunosteau cand abia se mutase in acel oras, dupa niste probleme majore cu bursa de student, cauzate de birocratie.
      • +1 (1 vot)    
        totusi (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:07)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

        e corect ce spui, dar ratezi si partea care deja se vede clar: structura sociala, motivatiile, evolutia sociala, politica, economica.
      • -1 (1 vot)    
        Omul are dreptate 100% (Marţi, 21 aprilie 2015, 17:06)

        Andrei T. [anonim] i-a raspuns lui Irizat

        Nu stiu cat ai citit TU despre America si sistemul american, dar eu sint in America din 1987. Asa ca povestile tale din citite si din auzite poti sa le spui vecinilor tai de bloc.

        Uite-aici un dialog intre Conrad Black si Jeremy Paxman de la BBC despre justitia din USA (se gaseste peste tot in internet, inclusiv pe youtube):

        Jeremy Paxman:
        Why were you convicted?

        Conrad Black:
        Because 99.5% of prosecutions in the U.S. are convicted. The whole system is a fraudulent, fascistic conveyor belt of their corrupt prison system. That’s why. Let me tell you something, the 5% of the population of the world are Americans, 25% of the incarcerated people are, and 50% of the lawyers are, 99.5% are conviction rate.

        Jeremy Paxman:
        This sits very odd.

        Conrad Black:
        Six to 12 times as many incarcerated people per capita as Britain, Canada, Australia, France, Germany or Japan, how do you explain that?

        Jeremy Paxman:
        I don’t think I have to.

        Conrad Black:
        Give it a try.

        Jeremy Paxman:
        Why?

        Conrad Black:
        Before you accuse me of being a criminal, give it a try.

        Jeremy Paxman:
        You are a criminal! You’re a convicted criminal!

        Conrad Black:
        No! You’re a fool! You’re just a gullible fool. You’re a priggish, gullible British fool who takes seriously this ghastly American justice system that any sane English person knows is an outrage.

        [Jeremy Paxman:]
        What astonishes or will astonish I suspect of you, is this is a man who has been through all of this, should show no humility and no shame.

        [Conrad Black:]
        Of course not, I have been persecuted after death. I don’t have any shame. I am proud of what that and I’m proud of having been on U.S. Federal Prison and survived as well as I did. Let me tell you something. I am proud of having gone through the terribly difficult process of being falsely charged, falsely convicted and ultimately almost completely vindicated, without loosing my mind, becoming irrational, ceasing to be a penitent and reasonable person.
        • 0 (0 voturi)    
          America: rasounsuri - 1 (Marţi, 21 aprilie 2015, 20:48)

          Irizat [anonim] i-a raspuns lui Andrei T.

          1) Erori judiciare sunt peste tot. Nu stiu cat de emblematic este cazul mentionat de tine pt. asa ceva. As merge mai mult pe studii bazate pe metodologii clare, nu pe cazuri singulare (care pot induce in mod gresit o anumita idee), si ma indoiesc ca te-ai obosit sa te uiti peste link-ul mentionat in postul precedent care descrie situatia statului de drept (rule-of-law) in lume. Este imposibil sa consideri US o tara fascista (aka dictatura) asa cum considera Conrad Black - un individ condamnat pt. frauda, concediat de catre catre board-ul companiei pe care fraudat-o si dat in judecata de catre actionari (http://en.wikipedia.org/wiki/Conrad_Black).
          Stiu, aici in Romania toate jegurile comuniste care intra la bulau pe banda rulanta in ultimii ani dupa ce au praduit statul cu zeci de miliarde si au furat viitorul unei generatii, toate aceste gunoaie se considera nevinovate.
        • 0 (0 voturi)    
          America: raspunsuri - 2 (Marţi, 21 aprilie 2015, 20:49)

          Irizat [anonim] i-a raspuns lui Andrei T.

          2) Rata de condamnari in US a crescut recent la 93% de la 75% in ani 1970.
          Exista o o explicatie f. buna mai jos, din care extrag explicatia pt. statistica de uluitoare de 99% atribuita Japoniei (alti fascisti!).
          http://en.wikipedia.org/wiki/Conviction_rate
          Japan has a conviction rate that exceeds 99% (Note that it includes guilty plea cases.[1]), which has been attributed to low prosecutorial budgets impelling understaffed prosecutors to present judges with only the most obviously guilty defendants
          O explicatie similara este data pt. rata mare condamnari de peste 90% (cred 95%) din condamnarile DNA.
          In sfarsit stiu sigur ca am discutat cu rudele mele din America despre cazuri halucinante de achitari (pt. pedofili, de ex.) in care justificarea era ca "numai un om nebun ar intretine relatii sexuale cu un copil. omul e nebun, nu putem sa-l condamnam. achitat!" (am citat din memorie - ideea ramane). Exista suficiente achitari dupa cum vezi, si din pacate pt. cazuri grave. Dar asta e justitia, nu e perfecta. Important este sa aiba o rata cat mai mica de esecuri si sa asigure functionarea corecta a statului si a societatii.
        • 0 (0 voturi)    
          America: raspunsuri - 3 (Marţi, 21 aprilie 2015, 20:49)

          Irizat [anonim] i-a raspuns lui Andrei T.

          3) Lecturile si documentarele despre care am vorbit sunt completate cu multele discutii avute cu ramura americana a familiei mele (in general oameni cu educatie superioara) si prieteni de-ai lor. Caci acea ruda despre care vorbesc ca locuieste de 15 ani in US-NJ este fratele meu, plecat cu bursa, angajat, insurat, copii, casa, catel, etc. Deci crede-ma ca vorbesc in cunostinta de cauza, ca un om interesat f. mult despre problematica "bunei guvernari" si a "statului de drept".
          4) De ce locuiesti intr-o tara fascista? Poti reveni in Romania, sau de ce nu, Rusia, care iata ca lupta cu fascismul occidental. La lupta tovarasi!
    • +6 (6 voturi)    
      povesti din America - 2 (Marţi, 21 aprilie 2015, 11:10)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Vade retro

      Aceeasi ruda care a fost ajutata de catre vecinii care nu o cunosteau cand abia se mutase in acel oras, dupa niste probleme majore cu bursa de student, cauzate de birocratie. Fara casa, fara hrana, vecinii care nu ii stiau numele macar, au ajutat-o cu mancare si mobila (in casata goala si saracacioasa pe care si-o puteau permite 3 studenti straini, toti romani, ramasi momentan fara bursa), pana cand situatia financiara s-a reglat. Nu am loc aici sa iti povestesc si alte istorii, la fel de impresionante.
      Iar aceast gen de istorii se repeta periodic in US.
      Pt. inceput iti recomand un documentar f. bun denumit "The men who built America". Usor de urmarit, dar cu informatii esentiale despre inceputul US ca mare putere, cu coruptia si lupta pt. putere a unor magnati precum Vanderbilt, Rockfeller, Morgan, Carnegie, sau Henry Ford (f. iubit de americani mai putin pt. masina pe care a creat-o -simbol american, evident!- ci pt. ca a fost primul magnat care a creat conditii de munca decente pt. salariati ca urmare a presiunilor venite din strada - v. sistemul autoreglabil despre care vorbeam, care mereu intra in functiune cand apare o criza in America).
    • +1 (1 vot)    
      nu e simplu (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:05)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Vade retro

      Exista o deriva totalitara globala centrata in SUA, dar totusi n-as compara-o cu URSS-ul. Societatea civila inca mai controleaza multe regiuni locale, standardul de viata inca mai este inalt chiar daca pt. o minoritate, dar o minoritate mare, si prabusirea sigur nu va semana. Poate vor fi ajustari, poate o sa vina razboiul al treilea, nu stiu. Nu va semana si pt. ca nu exista nimeni care sa ofere stabilitate cind cade asta, in timp de SUA a oferit stabilitate cind a cazut URSS-ul.
  • +5 (13 voturi)    
    America cea decadenta pe buza prapastiei... (Marţi, 21 aprilie 2015, 9:50)

    Peredhil [utilizator]

    Experti FBI ce o dau in bara grosolan(daca se confirma).Politisti care se cred texani in armata sudista.
    O imagine a slabiciunii si coruptiei.
    Macar e bine ca identifica tampeniile,le recunosc si incearca sa ia masuri.

    Unii ar spune ca alte state mari,antagoniste Americii,nici macar atat nu fac.
    Si deocamdata,US sta pe buza prapastiei.Uitandu-se in jos la altii...
    • +1 (1 vot)    
      corect (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:09)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Peredhil

      Asta e cel mai important. In Romania, nu poti sa comentezi ceva altfel decit ca sub Ceausescu, ca singurul raspuns este ca esti KGB-ist si ca iti vor IP-ul.
  • +2 (2 voturi)    
    surse (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:09)

    MihaescuCorneliu [anonim]

    Se pare ca nu e propaganda ruseasca.

    FBI admits flaws in hair analysis over decades

    link : http://www.washingtonpost.com/local/crime/fbi-overstated-forensic-hair-matches-in-nearly-all-criminal-trials-for-decades/2015/04/18/39c8d8c6-e515-11e4-b510-962fcfabc310_story.html
  • -1 (7 voturi)    
    Avem de dat 'clasa' americanilor! (Marţi, 21 aprilie 2015, 10:54)

    hotnewsfil [utilizator]

    Extras din articol :
    'Departamentul Justitiei din SUA si Biroul Federal de Investigatii au recunoscut ca aproape toti expertii unitatii FBI de analizare a probelor criminaliste au facut marturii false contra unor infractori, in procese din ultimii 30 de ani, situatie ce ridica dubii privind sistemul judiciar american, potrivit Medafax'.
    -----
    Asa o fi la americani! La noi nu e cazul, nici vorba!
    In aceasta situatie, 'jucatorul' Traian Basescu ar ordona, daca ar fi presedinte acum : 'DNA, iti ordon treci Atlanticul!.
  • +4 (4 voturi)    
    forumistul, sustinator fara creier (Marţi, 21 aprilie 2015, 12:10)

    jackalphonse [utilizator]

    nu prea inteleg atitudinea unora. adica, baietii aia din USA recunosc ca au festelit-o grav de tot si recunosc asta intr un proces care arata ca sistemul defect de acolo are macar capacitatea de autovindecare (bila alba totusi), in timp ce forumistul roman face ce stie el mai bine: spune ca este neadevarat doar pentru ca el iubeste America:)) pe bune, cand e bine este bine si nu ne facem griji, dar cand e de rau, pai vedeti si raul fratilor, ca am putea sa ne taiem la gat si sa radem pana ne curge sangele prin iarba, increzatori in sistem.
    • +1 (1 vot)    
      P.S. (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:13)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      da-mi IP-ul!
      • 0 (0 voturi)    
        te l dau la o bere (Marţi, 21 aprilie 2015, 16:33)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui doru001

        sa vedem cine o sa ti l ceara tie daca bem o bere impreuna...
  • 0 (2 voturi)    
    JUSTITIA AMERICANA (Marţi, 21 aprilie 2015, 13:58)

    GRANDFATHER [anonim]

    "Departamentul Justitiei din SUA si Biroul Federal de Investigatii au recunoscut ca aproape toti expertii unitatii FBI de analizare a probelor criminaliste au facut marturii false contra unor infractori, in procese din ultimii 30 de ani, situatie ce ridica dubii privind sistemul judiciar american, potrivit Medafax."
    Faptul ca doua institutii reprezentative ale statului american recunosc ca au gresit, iar greselile lor "desfasurate" pe parcursul a 30(treizeci) de ani au afectat existenta si chiar viata a zeci, poate sute, de cetateni americani, dovedeste ca sistemul juridic american este sanatos, valid si capabil sa-si asume raspunderea greselilor facute de catre angajatii sai, cu toate consecintele morale si legale, care se vor degaja in urma anchetei! Principiul "DURA LEX, SED LEX" = LEGEA E DURA, DAR E LEGE(pentru toti) exista si functioneaza in sistemul juridic american! Si daca mai adaugam ca mancarea are TVA 0(zero), iar la pompa de la coltul strazii benzina se vinde cu 2,02-2,09$ galonul(1 galon = 3,785 litri), iata pentru ce americanul obisnuit poate spune linistit "GOD BLESS AMERICA!"
    • +1 (1 vot)    
      Esti dus, nene! (Marţi, 21 aprilie 2015, 17:18)

      Andrei T. [anonim] i-a raspuns lui GRANDFATHER

      Sa te uiti admirativ la un stat politienesc corupt si putred, la o masinarie de distrus oameni care isi recunoaste unele crime doar atunci cind nu mai poate sa le ascunda si sa proclami ca asta dovedeste ca "sistemul juridic american este sanatos, valid si tralala", iar... benzina (haha - legatura cu prefectura?) e ieftina spune mai multe despre capacitatile tale intelectuale decit despre situatia de pe teren.
      • 0 (0 voturi)    
        Don't mess with Texas! (Marţi, 21 aprilie 2015, 20:42)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui Andrei T.

        Faptul ca nu esti de acord cu am scris eu e trabata ta, Andrei T., traim intr-o tara libera si avem dreptul sa avem pareri diferite! Unanimitatile sunt plictisitoare si chiar periculoase! Faptul ca ai o alta parere si ca pari foarte convins de dreptatea nu-mi da dreptul sa ma indoiesc de "capacitatile tale intelectuale"! Parerile mele, exprimate aici, nu se bazeaza pe "surse", pe "auzite" sau pe "citite"! Parerile mele se bazeaza pe vazute si traite la fata locului! Am fost(pe contract) cca un an de zile la Houston-Texas, unde am locuit, trait muncit in cea mai mare parte a timpului, dar am fost si la Dallas, New Olens, San Antonio, El Paso, Tucson, San Diego si Los Angeles! Am fost cate o saptamana la Washington D.C. si New York! Pot sa-ti confirm ca Texasul este unul dintre cele mai politienesti state al federatiei americane, ca americanii au un sistem integrat de evidenta computerizata la nivel statal si federal in care fiecare locuitor nacut sau venit legal sau ilegal pe teritoriul americii are o "fisa" actualizata permanent! Pot sa-ti spun ca intr-un an de zile nu am fost interpelat de nici un politist sau ranger! Politistul american nu te opreste sa-ti ceara actele! Atunci cand te opreste politistul american stie despre tine tot si inca ceva pe deasupra! O singura data am fost amendat de politia locala pentru "wrong parking"($25), iar pe "procesul verbal" pus intr-un plig galben fosforestent sub stergatorul masinii se aflat toate datele mele de identificare, adresa, date despre masina si motivul pentru care fusesem amendat: depasisem cu 2 minute si 20 de secunde timpul de parcare in acel loc! Iar pe verso mi se spunea ca daca ma consider lezat de masura amendarii ma pot adresa judecatorului de pace districtual la adresa, telefonul, adresa de mail! America este unul din cele mai politienesti state, dar nu trebuie sa uiti ca in conformitate cu Amendamentul 2 din Constitutie, cca. 300 de milioane de arme de diferite calibre se afla in proprietate privata!
  • 0 (0 voturi)    
    Despre criminalul detector de minciuni... (Marţi, 21 aprilie 2015, 16:51)

    Andrei T. [anonim]

    ... atit de folosit in America si devenit "part of federal law":
    Insidious Orwellian Machines by Gavin McInnes
    https://tinyurl.com/mlqwynh

    "The trouble with exposing this scam so late in the game is billions of dollars are at stake. It has completely embedded itself into our legal process. The American Polygraph Association alone lists 2,500 members. Polygraphs put people in prison. Sex offenders on probation receive the test regularly and if they violate it, they have violated their probation. In the UK, they’ll go back to prison. All government workers requiring security clearance have to take the test including private contractors working for the government. If they fail, they’re out of a job and on a permanent blacklist."