Criza din Ucraina: Cheltuielile militare au crescut puternic in Europa de Est

de Laurentiu Colintineanu     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2015, 11:03 Actualitate | Internaţional

Tancuri M1A1 Abrams
Foto: Agerpres
Conflictul ucrainean determina o crestere semnificativa a cheltuielilor militare nu numai in Ucraina si Rusia, ci si in Polonia si statele baltice. Statele NATO din Europa de Vest inregistreaza, in majoritate, scaderi sau stagnare. Iar la nivel mondial, cheltuielile militare sunt in usoara scadere, afirma un nou studiu publicat de Institutul pentru Studii de Pace de la Stockholm (SIPRI). 

In Ucraina, cheltuielile militare au crescut, in anul 2014, cu 23% fata de anul 2013. SIPRI, citat de Die Zeit, afirma insa ca, din cauza dificultatii de a estima cu precizie costurile reale ale conflictului din estul Ucrainei, cresterea ar putea fi mai mare. Pentru 2015, proiectiile institutului arata o posibila dublare a cheltuielilor fata de anul trecut.  

Rusia ocupa, la nivel mondial, locul al treilea in topul bugetelor alocate armatei, dupa SUA si China. Cresterea alocarilor in 2014 a fost calculata de SIPRI la 8,1%, iar aceasta se datoreaza atat conflictului din Ucraina, cat si unor planuri de modernizare decise mai demult. Pentru 2015, proiectiile arata o crestere potentiala de 15%, dar aceasta ar putea fi diminuata din cauza crizei rublei, declansata in urma aplicarii de sanctiuni internationale.  

In Polonia, bugetul armatei a crescut, in 2014, cu 13% fata de 2013, iar pentru anl in curs se estimeaza o noua crestere de 20%. Varsovia ajunge astfel la pragul minim de 2% din PIB alocat cheltuielilor militare, asa cum e prevazut in Tratatul NATO. 

Statele baltice sunt si ele in topul cresterii din Europa de Est. Astfel, Lituania ar putea aloca, anul acesta, cu 50% mai multi bani in conditiile in care anul trecut a avut o crestere de 6%. SIPRI estimeaza ca Estonia va cheltui anul acesta cu 7,3% mai mult ca anul trecut, iar Letonia cu 15%.  

La nivel mondial, cheltuielile militare au scazut in 2014 cu 0,4% fata de 2013. Pe primul loc se situeaza SUA cu 34% din totalul alocarilor la nivel international, urmate de China cu 12% si Rusia cu 4,8%.

Evolutia cheltuielilor militare in ultimii 10 ani - sursa: SIPRI




Citeste mai multe despre   









3687 vizualizari
  • +5 (15 voturi)    
    Romania (Marţi, 14 aprilie 2015, 10:22)

    Ambalezu [utilizator]

    creste cheltuielile militare din 2017, dupa ce se incheie razboiul. Intre timp stam cu capul intre picioare. Da si cand ne vom inarma noi.....va fi mai ceva ca in Tiganiada. Vai noua......
  • +8 (14 voturi)    
    ! (Marţi, 14 aprilie 2015, 10:25)

    tudorr [utilizator]

    Cu banii aia investiti in cercetare am fi facut niste pasi de zeci sau sute de ani in evolutie! Din pacate suntem veriga slaba a acestei planete!
    • -3 (7 voturi)    
      nu chiar (Marţi, 14 aprilie 2015, 12:25)

      eu [anonim] i-a raspuns lui tudorr

      si cercetarea militara contribuie la avansul tehnologic ... iar partea cu apararea e o chestie normala, in natura conteaza muschii si animalele se lupta si omoara intre ele pt teritoriu, oamenii construiesc rachete si bombe..., e cam acelasi lucru la o scara mai mare, probl e ca ne-am cam inmultit si consumam mai mult decat planeta ne poate oferi
      • +7 (7 voturi)    
        ! (Marţi, 14 aprilie 2015, 13:58)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Prietene eu sunt suparat ca inca omenirea nu si-a depasit conditia de animal din care a evoluat! Faptul ca in vremuri de razboi tehlologia avanseaza "fortat" e inca o dovada ca putem, dar nu vrem! In fine...pentru o mana de oameni e mai bine sa aiba 7 miliarde de needucati, decat 7 miliarde de oameni educati...
      • +2 (2 voturi)    
        cercetarea militara (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:20)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Indirect ajuta, dar probabil ca din bugetul militar nu ajung mai mult de 5% in cercetare, nu era mai bine daca-l bagam 100% ? cresteam de 20X mai repede.

        Iar din cercetarea militara nu totul este aplicabil in industria civila, deci, si mai putin randament.
  • +8 (16 voturi)    
    postacii se inarmeaza cu 100 % votca (Marţi, 14 aprilie 2015, 11:13)

    un domn [utilizator]

    plutonul lui gospodin mazeta isi indeplineste comsulul zilnic..cu succes
  • -6 (14 voturi)    
    cursa inarmarilor (Marţi, 14 aprilie 2015, 11:23)

    Mazeta [utilizator]

    „The volume of US exports of major weapons rose by 23 per cent between 2005–2009 and 2010–14. The USA’s share of the volume of international arms exports was 31 per cent in 2010–14, compared with 27 per cent for Russia. Russian exports of major weapons increased by 37 per cent between 2005–2009 and 2010–14. During the same period, Chinese exports of major arms increased by 143 per cent, making it the third largest supplier in 2010–14, however still significantly behind the USA and Russia.

    ‘The USA has long seen arms exports as a major foreign policy and security tool, but in recent years exports are increasingly needed to help the US arms industry maintain production levels at a time of decreasing US military expenditure’, said Dr Aude Fleurant, Director of the SIPRI Arms and Military Expenditure Programme.”

    http://www.sipri.org/media/pressreleases/2015/at-march-2015
  • -7 (15 voturi)    
    mai ales in romania (Marţi, 14 aprilie 2015, 11:24)

    xanti [utilizator]

    De la 1% la 2%.
    Avem alte prioritati lasati-l naibii de razboi.
    O autostrada nu construiau sau un spital pentru copii sau azile de batrani.
  • -3 (9 voturi)    
    S-a redus bugetul armatei la intrarea in NATO ! (Marţi, 14 aprilie 2015, 11:38)

    andreesanu [utilizator]

    Motivatia reducerii cheltuielilor militare si a numarului de militari a fost unul din motivele intrarii in NATO !,azi nu mai sunt valabile !!!,iar la nevoie nu s-a repezit nimeni sa ne apere a doua zi decit prin declaratii belicoase =gargara zisa diplomatie.
    Cand din buget nu se aloca bani la investitii pentru cresterea nivelului de trai si se baga banii in armament
    e tot mai clar ca suntem fii ploii,suntem nimeni in calea furtunii.
    Cand se arunca banii pe second handuri :hirburile de fregate de muzeu de la englezi or terthanduri de la portughezi vezi ca se fac jocuri politice pe banii nostri.
    Suntem iar in situatia creata de Carol al ll lea in 1939 cu afacerea Skoda =dezastru la inzestrarea armatei in prag de razboi sau jaful lui Carol pentru avioane care n-au mai ajuns niciodata in Romania.
    Romania este cu curul gol si cu parul or bita in mana
    in fata rachetelor rusesti.
    Romania o tinta ,un poligon de testare a unor arme
    in curs de testare.
    • -2 (6 voturi)    
      pe jumate adevarat! (Marţi, 14 aprilie 2015, 12:17)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      "Romania este cu curul gol in fata fortelor rusesti." este perfect adevarat, din pacate partea a doua nu corespunde realitatii: "si cu parul or bita in mana" -din pacate nu aveam nici astea, mai exact nu mai aveam nici mainile care sa tina parul sau bata!!!
      Afirmatai ar fi fost corecta pina in 2000, sau in 1975 cand am facut eu armata: tehnica era total depasita, si la blindate, si la avioane, dar macar numeric stateam bine, aveam sute de MIG-uri 21 care inca mai zburau, si sute de mii de soldati. Acum, CINE sa apere tara? Infima aramata de MERCENARI?!
      Cat despre " terthanduri de la portughezi", necazul principla nu este ca sunt al mana a treia, ci ca, la fel ca inexistentele autostrazi, sunt extrem de putine la un pret mult umflat! In plus, F-16 nu a fosta niciodata un avion bun, Chiar la mana a treia, eu as paria oricand pe Motanul F14, pe F-15 sau pe Mirage 4000, nu pe javrele de F-16 si F-18!
      • -2 (6 voturi)    
        de ce ne lamentam? (Marţi, 14 aprilie 2015, 12:40)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        oare chiar nu intelegem ca suntem lasati fara armata de catre prietenii nostri fatarnici,care ne guverneaza prin intermediul fmi?
        criza din ucraina a inceput de un an si ceva,dar ca sa nu marim deficitul bugetar stam si ne uitam
        presupun ca prietenii care ne-au cumparat tara au un plan: lasam romania dezarmata pt a-i tenta pe rusi;dupa ce aceia o vor ocupa,o sa-i facem lui putin ce i-am facut lui saddam dupa ce a intrat in kuweit.....
      • -1 (3 voturi)    
        o sugestie (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:24)

        Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui hot news

        Nu ar fi rau daca guvernul ar aproba aparitia in marile orase de cluburi militare patriotice unde voluntarii sa faca o instructie militara in stil sportiv. In caz de razboi stie si populatia cum se trage cu arma si un set minim cunostinte militare. In caz de ocupare gherilele urbane sau cele don spatele frontului sunt ceva de temut.
        • +2 (2 voturi)    
          ganditi-va (Marţi, 14 aprilie 2015, 18:10)

          kripton [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

          la consecintele [pt clasa politica] aparitiei acestor cluburi militare patriotice; ele se pot intoarce impotriva ''sistemului ticalosit'' i-a ganditi-va ce se intampla in ian 2012 cand au fost demonstratiile impotriva guvernului boc,daca ar fi existat aceste cluburi militar-patriotice!
          Populatia romaniei a asistat pasiva la distrugerea tarii pt ca nu era organizata nici inarmata,dar astia nu vor risca sa o organizeze/inarmeze cu mana lor; in plus exista riscul sa apara si lideri in aceste cluburi si atunci chiar ca ar fi dezastru pt ei; prefera ca un eventual atac rusesc sa ne prinda descoperiti-o sa ne apere NATO zic ei; oricum NU LE PASA!!
  • -2 (4 voturi)    
    MULTUMIM DIN INIMA TOVULUI PUTIN!!! (Marţi, 14 aprilie 2015, 12:04)

    hot news [utilizator]

    In cazul Romaniei cel putin, evident ca aceasta crestere vine mult, mult prea tarziu. Blindatele Federatiei sunt deja la granitele noastre, chiar daca ne-ar pica din cer zece miliarde de Euro, si tot nu ar mai fi \fizi timpul necesar ca sa ne refacem armata!
    Chiar numai dotarea cu avione moderne, oricare ar fi acestea, necesita un timp considerabil, sau almiteri ar trebuie sa primim la de-a gata avioanele cu tot cu piloti si cu personalul de intretinere!
    Insa pe moment, agresiunea sovietica are un efect pozitiv, scoate din criza economiile statelor din Est, se aloca mai multi bani pentru industria militara. Chiar si cumpararile de armament din straintate reprezinta un plus la PIB!
    Asa ca multumim dementului lider de la Kremlina, daca acolo era un om sanatoas la cap, fara tendinte expansioniste, economia tarilor din Est ar fi ramas in marasm ...
    • 0 (4 voturi)    
      si banii pt armament (Marţi, 14 aprilie 2015, 12:54)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      de unde-i obtii daca esti cu economia in criza? nu cumva de la fmi? adica indatorarea tarii creste. si tu spui sa-i multumim gaspadinului pt asta?
      cred ca fmi ar trebui sa-i multumeasca.
      si poate nu e o greseala ca politica lui putin imbogateste fmi....
  • +2 (4 voturi)    
    daca este adevarat (Marţi, 14 aprilie 2015, 12:18)

    jaz [utilizator]

    tabelul de sus inseamna ca cele mai importante tari nato:
    sua, uk, franta, germania, italia cheltuiesc 50% din bugetul de inarmare al lumii. cine-i ameninta?
  • 0 (6 voturi)    
    Cristiane inarmarea este saracie !,foame! (Marţi, 14 aprilie 2015, 13:53)

    andreesanu [utilizator]

    Cand ai o industrie care-i functionala si merge pe profit
    mai poti rupe un 2-3% din PIB si pentru inarmare !,dar la noi n-ai de unde rupe ca suntem datori vanduti !!!,iar economia tarii geme .
    Nu-i tot una cand dai banii pe investitii care produc plus valoare ,ce-ti produce un tanc ? un F 16 ?,o gaura in buget !!!.
    • -2 (4 voturi)    
      ei, nu-i chiar asa (Marţi, 14 aprilie 2015, 16:26)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      Este adevarat, un tanc nu-i un strung , dar economia nu functioneaza asa, criza din anii 30 a fost chiar datorita faptului ca investitorii au investit prea mult in masini productive (adica strunguri) criza a durat vro 17 ani si s-a terminat ghici ? tocmai cand a inceput razboiul, cererea enorma de armament a terminat cu criza definitiv.
  • +3 (7 voturi)    
    votca, arme,oda liderului iubit, foame si faliment (Marţi, 14 aprilie 2015, 14:21)

    cip [anonim]

    De obicei mai intai faci economia sa mearga, si dupa ce ai bani iti platesti salarii, spitale, iti faci cercetare si iti cumperi arme. In rusia e invers, intai isi cumpara arme si pe urma restul. Problema lor e ... pana cand o sa mai reziste?

    Ma uitam pe bloomberg la niste rapoarte economice. In 10-20 de ani rusia o sa fie pe langa china cum e georgia azi pe langa rusia. Pana si india sau brazilia o sa aiba economia de cateva ori mai dezvoltata. Puterea economica atrage automat pe cea militara - daca ai bani atunci cumperi arme, e atat de simplu. Nu vad pe nimeni sa se alieze cu rusia si cand vor incepe toate tarile care de-a lungul timpului au fost furate sa revendice inapoi niste teritorii astazi rusesti nu o sa le mai poate nimeni opri.

    Pe harta de mai sus sunt 4 jucatori:
    Nato&friends 1100 miliarde, china 210, rusia 85 si altii - brazilia, etc. Cel mai important razboi insa azi e al inovatiei, daca discutam de la universitatile cele mai bune cu zeci de premii nobel pana la descoperiri toate sunt in USA sau in 4 tari din europa, rusia tot timpul a copiat cat a putut insa nu are nimic cu care sa se laude fie el radar sau laser sau motor cu reactie. Sa coplestesti numeric desi stai tehnic mai slab - a mers in trecut insa nu mai tine. Razboiul de azi se poarta din fotoliu cu joystick-ul si cu drona.

    Militar rusii au pariat si militar gresit. Rusii cheltuie bani pe tancuri precum t14 doar pentru ca spera la o invazie in tari mai slabe tehnologic. USA de exemplu are 13000 de avioane si rusia are 3000. Si avioanele americane sunt mult mult superioare. Tanc vs avion - stim cine castiga. Nu mai vorbim de tehnologie gen stealth s.a. unde rusii sunt mult in urma. Industria militara din US a cam stat pe uscat si pare ca sunt destul de bucurosi de miscarile lui putin ca sa mai iasa din amorteala.
    • -3 (5 voturi)    
      check it out nearest future in moscow (Marţi, 14 aprilie 2015, 15:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cip

      zero dark thirty 2