A murit Gunter Grass, autorul romanului "Toba de Tinichea". Laureatul premiului Nobel avea 87 de ani

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 13 aprilie 2015, 12:53 Actualitate | Internaţional

Gunter Grass
Foto: Wikipedia
Romanicerul german Gunter Grass, castigator al premiului Nobel pentru literatura si autor a mai multor opere literare, precum "Toba e tinichea" a murit la varsta de 87 de ani, a anuntat luni fundatia care ii poarta numele, informeaza Reuters. 

Grass se nascuse in portul baltic Danzig (acum portul polonez Gdansk) in anul 1927, iar actiunea multor dintre scrierile sale are loc in aceasta localitate.

Pentru multi, Grass a fost vocea unei generatii care s-a maturizat in Al Doilea Razboi Mondial si a purtat povara vinovatiei parintilor pentru atrocitatile naziste.
























[P] Apeluri pentru expresii de interes pentru finantarea IMM-urilor prin Fondul-de-fonduri pentru Competitivitate

Fondul-de-fonduri pentru Competitivitate va finanta intreprinderi mici si mijlocii cu pana la 59,3 milioane euro, suma alocata din Programul Operational pentru Competitivitate 2014-2020, cofinantat prin Fondul European pentru Dezvoltare Regionala. Programul a fost lansat in septembrie 2016 de catre Fondul European de Investitii si Guvernul Romaniei pentru a accelera accesul la finantare IMM-urilor inovatoare romanesti, prin intermediul unor intermediari financiari (institutii financiare cum ar fi banci sau manageri de fond).

2356 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    Doamne iarta-l ! (Luni, 13 aprilie 2015, 12:15)

    Plagarus [utilizator]

    Daca trecutul sau ar fi fost cunoscut, Grass n-ar mai fi fost luat in considerare pentru Premiul Nobel
    • -1 (1 vot)    
      da, (Luni, 13 aprilie 2015, 13:05)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      "Decojind ceapa"
      :P
    • -1 (3 voturi)    
      De mortuis nihil nisi bene. (Luni, 13 aprilie 2015, 16:00)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      R.I.P. Günter.
  • +2 (12 voturi)    
    chiar asa ? (Luni, 13 aprilie 2015, 13:47)

    dorin valeriu [anonim]

    La incheierea razboiului avea, asadar, saptesprezece ani ! De ce poate fi invinuit un adolescent de varsta asta ? V-ati cam obisnuit sa cautati vinovati peste tot, de toate varstele (vezi acuzele la adresa Papei Benedict). Voi n-ati fost "soimi ai patriei",pionieri, UTC-isti sau, oroare suprema, membri PCR ?Voi sau parintii vostri.Si atunci, cu ce drept judecati ?
    • +1 (5 voturi)    
      usurel, (Luni, 13 aprilie 2015, 16:06)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui dorin valeriu

      nu il acuza nimeni daca ar fi recunoscut, dar a facut-o doar dupa ce a implinit 70 de ani.
      Pina atunci a negat.
      Daca tu confunzi " "soimi ai patriei",pionieri, UTC-isti" cu inrolarea in trupele SS, mda, e de discutat.
    • +3 (3 voturi)    
      Mai documenteaza-te (Luni, 13 aprilie 2015, 16:13)

      istoriograf [utilizator] i-a raspuns lui dorin valeriu

      Inainte sa sari cu gura, pune mana si documenteaza-te sa vezi ca a luptat in Waffen SS, daca stii ce-i aia. Nu Wehrmacht, armata obisnuita, ci SS ca voluntar, nu luat cu forta. A marturisit asta doar in 2006. A fost un mare ipocrit si un agent de influenta al Stasi si KGB, propovanduind mentinerea impartirii Germaniei. A aparat cauza iraniana si a negat dreptul Israelului la existenta si autoaparare. A luat partea sarmanilor greci in refuzul lor de a inapoia datoriile la creditori si a simpatizat cu miscari anarhiste si islamiste. Sa-i fie tarana grea !
      • -2 (2 voturi)    
        Si totusi, (Marţi, 14 aprilie 2015, 10:48)

        D. Mircea [anonim] i-a raspuns lui istoriograf

        a fost un scriitor genial. Cititi Calcanul , Toba de tinichea, etc. si va puteti convinge.
    • +3 (3 voturi)    
      dA (Luni, 13 aprilie 2015, 18:05)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui dorin valeriu

      Da, om fi fost noi pionieri si utecisti, dar GG a fost mebru SS in 10 Panzer Division Frundsberg (ochitor in tanc) si a luptat in 1944 pana a fost prins de americani la Marienbad si pus in lagar. Doar in 16 august 2006 Der Spiegel a ajuns la documente care au dovedit asta, el ascunzand adevarul. A trebuit sa recunoasca, dar e cam tarziu dupa 60 de ani..... Asa ca Plegarus, in primul comentariu, are perfecta dreptate.
  • 0 (4 voturi)    
    Luminati-ma ! (Luni, 13 aprilie 2015, 21:43)

    LegatusAugusti [anonim]

    Ce legatura are acordarea unui premiu (fie el si Nobel) pentru realizari deosebite in stiinta- tehnica-arta cu optiunile politice (fie ele de extrema stanga sau de extrema dreapta) ale unei persoane ?
    Daca esti un geniu, muncesti sisific o viata si descoperi leacul pentru cancer lumea trebuie sa te injure si sa te scuipa pentru ca esti (eventual) troţkist ?
    Istoria stiintei-tehnicii-artei ar trebui revizuita de pe criterii politice ?
    Va multumesc anticipat !

    NR: gresesc eu sau raposatul Wernher von Braun a pus la punct rachetele V-2 pentru nazisti (cu care a fost salbatec bombardata Londra in WWII) , dar si rachetele Saturn V pentru USA cu care omul a ajuns pe Luna. Cum este vazut el astazi? Colaborator al nazistilor ? Om de stiinta de geniu ? Primeaza aportul pur stiintific ?...............???
  • 0 (2 voturi)    
    :/ (Miercuri, 15 aprilie 2015, 12:46)

    confessoro [utilizator]

    Imi pare rau pentru un ilustru autor. Ma bucura moartea unui fost SS-is insa..