VIDEO SUA: 10 politisti, suspendati dupa ce au fost filmati batand un suspect aflat la pamant

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 14:40 Actualitate | Internaţional

Incident California
Foto: Captura Youtube.com
Un serif din California a suspendat 10 ofiteri de politie care au fost flmati in timp ce bateau un suspect care pare sa se fi predat si statea intins pe jos dupa o incercare esuata de a scapa calare pe un cal, transmite Reuters.

John McMahon, seriful districtului San Bernardino, a declarat intr-o conferinta de presa sustinuta vineri ca a fost "deranjat si tulburat" de ceea ce a vazut in inregistrarea realizata joi de un elicopter al postului de stiri KNBC-TV in apropiere de orasul Apple Valley, la est de Los Angeles.

"Mi se pare, bazandu-ma pe ce am vazut in inregistrare, ca e un exces", a declarat seriful, referindu-se la utilizarea fortei de catre politie pentru imobilizarea suspectului, Francis Pusok, in varsta de 30 de ani, dupa ce barbatul fusese deja imobilizat cu un pistol cu electrosocuri si era intins pe sol, cu fata in jos.



FBI a anuntat ca a deschis o ancheta in acest caz si ca rezultatele vor fi transferate catre procurorii federali, transmite cotidianul San Bernardino Sun.

Inregistrarea a aparut joi, la doar doua zile dupa ce atentia publica a fost captata de o alta inregistrare in care un politist din Carolina de Sud impusca mortal un barbat in timp ce acesta fugea dupa ce fusese tras pe dreapta pentru un far la masina spart.

McMahon a precizat ca Pusok a fost tratat intr-un spital local pentru zgarieturi si vanatai, apoi incarcerat pentru mai multe acuzatii penale, inclusiv evaziune si posesia de bunuri furate.










4183 vizualizari
  • -10 (30 voturi)    
    Teribil (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 15:00)

    alunescu [utilizator]

    Greu de crezut ca a scapat viu. Asta e modelul de succes spre care ne indreptam?
    • +11 (25 voturi)    
      Orice sistem are excesele si... (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 15:39)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      ..greselile lui. Asta nu inseamna ca nu poate fi imbunatatit. Sa nu uiti ca sistemul este compus din oameni, care sunt .. oameni, nu robotei. Poate doar in tarile nordice nu se intampla astfel de abuzuri si excese de "zel". Sistemul "perfect" este nu cel in care nu se intampla abuzuri, coruptie etc, ci cel in care aceste acte, daca au loc,se pedepsesc, iar legile sa fie foarte clare si foarte dure.

      Plus ca mai tine si de mentalitatea celor care lucreaza in politie si armata, oameni care, dupa parerea mea umila, au o inclinare catre violenta si aceasta violenta trebuie sa fie defulata cumva (e doar un fapt, nu o aprobare a mea).
    • +10 (22 voturi)    
      da, asta este modelul si este bun (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 15:48)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      Da, spre acest model de indreptam. Modelul in care daca cineva abuzeaza de functia sa, sau pur si simplu abuzeaza, poate sa fie tras la raspundere.
    • -10 (14 voturi)    
      cine (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 16:02)

      xna [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      Tu si cu taica-tu? ;)
    • 0 (4 voturi)    
      Wrong, Romania nu se indreapta acolo (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 17:17)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

      Nu exista indicii in acest sens...si nu ma refer la debilii de sus care bat pe ala....
  • +8 (16 voturi)    
    macar la ei sunt pedepsiti... (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 15:34)

    liviu_ [utilizator]

    ma rog nu întotdeauna, da la noi niciodata nu-s pedepsiti... dimpotriva sunt incurajati... a se citi jandarmeria romana.

    cel mai trist este ca pentru cativa dementi care nu respecta legea au de suferit toti politistii. asta este unul din motivele pentru care nu inteleg de ce nu se iau masuri mai drastice impotriva abuzurilor politiei
  • +7 (9 voturi)    
    au fost umani (Sâmbătă, 11 aprilie 2015, 16:22)

    jaz [utilizator]

    l-au paralizat mai intai cu electrosocuri ca sa nu simta bataia
    • 0 (0 voturi)    
      asta arata (Luni, 13 aprilie 2015, 5:04)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui jaz

      ca sint ff umani cu cei care incalca legea, :)
  • +1 (5 voturi)    
    Let me guess... (Duminică, 12 aprilie 2015, 6:25)

    John M. [utilizator]

    Politistii erau albi si cel doborat negru. Sau invers.
    "In relatiile rasiale s-au facut progrese uriase in ultimii 50 de ani"- suna familiar?!
    • -1 (1 vot)    
      I didn't expect you to understand, (Duminică, 12 aprilie 2015, 16:25)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      you morons...
  • +3 (5 voturi)    
    Prejudecatile s-au intarit peste tot in lume. (Duminică, 12 aprilie 2015, 6:45)

    John M. [utilizator]

    Libera circulatie si drepturile omului garantate prin lege n-au adus armonia scontata intre nationalitati, rase sau religii. Dimpotiva. Lumea a devenit mai intoleranta ca inainte pentru ca nu are experienta, educatia, legislatia sau dorinta sa se adapteze. Nu exista lege impotriva prejudecatii ca nu ai cum s-o demonstrezi in tribunal. In schimb, au aparut ipocrizia si demagogia care complica si mai mult lucrurile.
  • +3 (3 voturi)    
    Imagini trucate (Duminică, 12 aprilie 2015, 10:35)

    Amoredivino [utilizator]

    Eu cred că a căzut de pe cal de vreo 40-50 de ori, în toate pozițile. Apoi l-a călcat și calul. Pietrele de pe jos erau foarte ascuțite...etc.
    Ca explicațiile călăilor din închisorile comuniste:
    Procurorul: De unde are cadavrul atâtea echimoze și vânătăi pe spinare?
    Gardienii: S-a aruncat cu spatele în gratiile geamurilor!
    (geamurile erau la 2,5metri inălțime...)
  • +2 (6 voturi)    
    gestapo in actiune (Duminică, 12 aprilie 2015, 10:59)

    nu_am [utilizator]

    Din pacate asta face parte din cotidian. In Texas s-a propus o lege ca sa fie interzis sa filmezi politisti mai aproape de 25 de picioare. Practic oricum cei care filmeaza(vezi cazul lui Eric Gartner) ajung la randul lor victime.
  • +4 (4 voturi)    
    dA (Duminică, 12 aprilie 2015, 12:53)

    Babilou [utilizator]

    Cam asa erau batuti si cei prinsi de politia de frontiera inainte de 1989.....