Consumatorii rusi sunt grav afectati de efectele sanctiunilor economice

de Vlad Moraru     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2015, 22:56 Actualitate | Internaţional

Lovita in 3 randuri de sanctiuni, la care se adauga si scaderea pretului petrolului, economia Rusiei si consumatorul rus sunt grav afectati. Dupa ce ani la rand piata bunurilor de consum inflorea in special in Moscova, cumparatorii s-au trezit fara mijloace de a-si intretine tabieturile, scrie New York Times.

Noul Avia Park reprezinta un exemplu clar ce demonstreaza puterea de consum a rusilor. O panorama larga, pavata cu placi albe sub un acoperis de sticla la etajul al 6-lea, toate acestea apartin celui mai mare mall din Europa, intinzandu-se pe 35 000 de metri patrati de spatiu inchis, ce are chiar si un acvariu inalt de 21 de metri. Singura problema o reprezinta faptul ca este un mall fantoma.

Etaj dupa etaj, vitrinele sunt goale. Pe seara o mana de vizitatori se perinda pe langa magazinele deschise, American Eagle Outfitters, Adidas sau H&M, insa cumparaturile sunt relativ scazute. Fara clienti pe care sa-i serveasca, un bucatar al unui restaurant isi pierde timpul invartind un cutit.

Subtierea randurilor cumparatorilor acestui mall este una dintre cele mai vizibile dovezi ale sanctiunilor vestice impuse asupra Rusiei pentru rolul jucat de aceasta in conflictul din Ucraina, iar preturile tot mai mici ale barilului de petrol incep si acestea se se resimta.

"Dintr-o data nu am mai avut bani pentru nimic" spune Gadzhi Magomedov, un cumparator din Avia Park. "Este groaznic. Ne aflam intr-un razboi si este prea tarziu sa-i mai cautam pe cei vinovati. Dar efectele sunt peste tot si toate sunt negative", a mai spus acesta. "Cand oamenii au bani, acestia vin la mall. Dar cand nu au, cumpara din piete, unde totul e mai ieftin".

De ani de zile consumatorii rusi au cheltuit liber, iar economia tarii "era inundata" de bani de pe urma exploatarii carburantilor. Asemenea cheltuieli desfranate erau atat de comune incat circula chiar o gluma in randurile rusilor - despre un individ care-l mustra pe ce-l de-al doilea pentru cupararea unei cravate, cand aceeasi cravata se gasea la magazinul de vis-a-vis la pret dublu.

Bunurile de lux si producatorii de bunuri de consum invadasera Moscova, care intr-un timp foarte scurt si-a inlaturat imaginea de oras al deprivarii comuniste. Un distribuitor rus, Mercury Group, s-a dezvoltat drept o afacere de succes tocmai prin vanzarea produselor marcilor de prestigiu precum Armani, Breitling sau Tiffany. Brandurile de nivel mediu precum Zara sau Banana Republic s-au extins de asemenea, adunand profituri imense pentru proprietarii lor straini.

Rusia a fost lovita de 3 runde de sanctiuni, la care se adauga si scadere pretului petrolului, toate acestea afectand grav economia si pe consumatorul rus. Salariile rusilor, ajustandu-se inflatiei, scad fara oprire, punand astfel capat anilor de prosperitate ce alimentau popularitatea presedintelui Putin. In dolari, venitul mediu in Moscova, cel mai important oras pentru piata vanzarilor, atingea in anul 2013 1700$ pe luna, in timp ce anul acesta este de asteptat sa ajunga la 900$ pe luna.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8086 vizualizari
  • +25 (33 voturi)    
    vai (Joi, 9 aprilie 2015, 23:19)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ce rau imi pare, nu mai dorm la noapte de grija bietilor rusi. Sanctiunile nu trebuie ridicate, in ciuda diversilor tzeparis europeni, nato trebuie sa-si arate forta, pina cind micul frustrat de la kriemlin isi retrage trupele cel putin din ucraina, daca nu si din crimeea.
    • +8 (8 voturi)    
      Consumatorii (Vineri, 10 aprilie 2015, 10:44)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Consumatorii rusi sunt grav afectati de cand lumea. Daca nu sunt sanctiunile sunt proprii lor lideri si afaceristi. Sau toate la un loc.
  • +25 (33 voturi)    
    vesti excelente (Joi, 9 aprilie 2015, 23:23)

    Irizat [anonim]

    " In dolari, venitul mediu in Moscova, cel mai important oras pentru piata vanzarilor, atingea in anul 2013 1700$ pe luna, in timp ce anul acesta este de asteptat sa ajunga la 900$ pe luna. "
    Iuhuuuu...Nu degeaba si-a scos Piticul mardeiasii la incalzire.
    • +25 (25 voturi)    
      slabe sanse.. (Joi, 9 aprilie 2015, 23:56)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

      populariatatea lui Putin nu o sa scada peste noapte. nu subestimati eficienta propagandei unui guvern totalitarist. daca in Moscova, cea mai bogata regiune din Rusia, salariul mediu a scazut atat de mult, e foarte posibil ca in regiunile mai sarace sa existe deja convingerea ca occidentul este vinovat pentru scaderea nivelului de trai.
      • +3 (7 voturi)    
        canibalismul se aplica in jurul (Vineri, 10 aprilie 2015, 0:15)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        moscovei, deja s au raportat disparitia de oameni corpolenti care apoi sunt etalati in galantarele din moscova
  • +22 (28 voturi)    
    ! (Joi, 9 aprilie 2015, 23:24)

    tudorr [utilizator]

    Ce sa le zic, sa le stea in gat politica totalitarista a lui Putin! Sa-l dea jos si sa-si aleaga un presedinte fara ambitii de mare vanator al lumii si apoi o sa primeasca respectul cuvenit!
  • +11 (15 voturi)    
    eu ASTA n-o cred (Vineri, 10 aprilie 2015, 0:05)

    baimarean [utilizator]

    pana nu vad ca il dau jos pe Putin.
  • -11 (17 voturi)    
    comparatie (Vineri, 10 aprilie 2015, 0:40)

    Nevermind [utilizator]

    Poate era mai corect de comparat in euro. Stiu ca vine manusa scopului articolului comparatia in usd, dar in cazul asta, in toata UE s-a prabusit salariul in dolari.
    • +8 (12 voturi)    
      in UE nu e canibalism (Vineri, 10 aprilie 2015, 0:16)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      in jurul moscovei pe o raza de 200 km deplasarea oamenilor se fface doar ziua...noaptea macelarii FSB ies la vanatoare
      • +4 (4 voturi)    
        Nu te cred (Vineri, 10 aprilie 2015, 8:59)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Sorry, e prea ridicol ce zici tu. Canibalism la Moscova? Nu suna realist.
        • +4 (6 voturi)    
          sunt declaratii ale celor care (Vineri, 10 aprilie 2015, 9:27)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

          au fost acolo, drumurile principale care duc la moscova sunt pustii iar oamenii din zonele adiacente deghizati in militieni au oprit pentru control masini...zeci de maisni sunt abandonate pe aceste drumuri expres..de ce oare ?
    • +5 (5 voturi)    
      mai corect?.. (Vineri, 10 aprilie 2015, 4:11)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      daca tot crezi ca e, compara-le tu si vino cu rezultate, nu vorbe goale.
      realitatea este ca in ultimii 2 ani si rubla are cam aceeasi evolutie fata de dolar si euro din 2013 pana azi...
      • +3 (5 voturi)    
        Ce spui tu straine? (Vineri, 10 aprilie 2015, 10:45)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Doar anul trecut rubla s-a prabusit pana la valoarea de 2 centi cu toate miliardele aruncate pe piata de banca centrala rusa. In gluma se spune ca nici nu merita sa te apleci ca s-o ridici de pe jos ...
    • +10 (10 voturi)    
      2013 vs 2015 in Euro (Vineri, 10 aprilie 2015, 8:00)

      Mao [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

      In 2013 salariul era de 1280 Euro (1700 $) si acum a scăzut la 830 Euro (900 $). 47% scădere in $ si 35 % in Euro...Este ok acum?
  • +13 (13 voturi)    
    Cand n-or mai avea nimic de mancare (Vineri, 10 aprilie 2015, 9:57)

    John M. [utilizator]

    liderul maxim de la Kremlin le va trimite o punguta cu pamant din Crimeea sa-si hraneasca...orgoliul patriotic. Ce frumos !
  • -3 (7 voturi)    
    moscovitii (Vineri, 10 aprilie 2015, 11:50)

    lila [anonim]

    Dragilor

    Ii doar la basca pe moscoviti de articolele voastre si de sanctiunile UE. Dezinformati si mintiti cu nerusinare - rusii au bani, magazinele sunt pline, nu liseste nimic de la raft, preturile inca nu au crescut!!!!!!!!!!!!
    • +6 (6 voturi)    
      Minti de ingheata apele, (Vineri, 10 aprilie 2015, 12:09)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui lila

      bunurile din UE nu se mai gasesc pe rafturi in Rusia, iar preturile au crescut:

      Articol din august 2014:
      http://www.bbc.com/news/world-europe-28855966

      Articol din februarie 2015:
      http://www.businessinsider.com/inflation-russia-may-lead-to-food-price-controls-2015-2

      Articol din martie 2015:
      http://www.cnbc.com/id/102471809

      "As a result, the share of food in consolidated household budgets is to rise further from 46 percent to 50-55 percent by autumn."

      Deci jumatate din banii rusilor se duc pe mancare.
  • -3 (3 voturi)    
    criza (Vineri, 10 aprilie 2015, 14:09)

    putin [anonim]

    Deci in Rusia criza de abia acum incepe.
    In UE si SUA sint in criza de 7 ani, fara sanctiuni.
    • +2 (2 voturi)    
      USA creste economic sustinut de 5 ani (Vineri, 10 aprilie 2015, 17:27)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui putin

      Anul trecut au avut 4% crestere si somaj sub 6%. Daca tii cont de faptul ca un 1% is intre doua locuri de munca de fapt iese un nr superb chiar.
      In USA nu ai tva la alimente iar taxele is devin mari de la 400k in sus. Benzina costa cat apa.
      ps: 5 state nici nu au GST si cele care au....variaza de la 1% la 7.5%.
      Mujicia ta intra in recesiune, pregateste-te de revolutie, Revolutia Hrishcai.