UPDATE Premierul Alexis Tsipras, in vizita in Rusia. Vladimir Putin: Atena nu a cerut ajutor financiar din partea Moscovei. Rusia e interesata sa participe la privatizarile din Grecia

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 8 aprilie 2015, 15:34 Actualitate | Internaţional

Alexis Tsipras
Foto: Agerpres/Xinhua
Premierul grec Alexis Tsipras a inceput miecuri discutiile cu presedintele rus Vladimir Putin, in contextul in care Grecia, puternic indatorata, trebuie sa returneze o parte din imprumutul acordat de creditori. Desi presiunile financiare sunt mari, Atena nu a cerut Moscovei bani, sustin oficiali eleni, potrivit Reuters.
  • UPDATE Vladimir Putin: Grecia nu a cerut ajutor financiar din partea Rusiei
Presedintele rus Vladimir Putin a declarat miercuri, intr-o conferinta de presa comuna cu premierul grec Alexis Tsipras, ca Grecia nu a cerut ajutor financiar din partea Rusiei, relateaza AFP.

"Grecia nu ne-a adresat cereri de ajutor financiar", a declarat liderul de la Kremlin, adaugand ca Moscova ar putea, in schimb, sa participe la privatizarile din Grecia si sa investeasca in proiecte de infrastructura.

Grecia are datorii de miliarde de euro si cauta fonduri pentru a le acoperi, in conditiile in care incercarile de a ajunge la un acord cu creditorii internationali - Uniunea Europeneana si Fondul Monetar International -, care ar asigura deblocarea unei noi transe de bani, au esuat.

La inceput discutiilor de la Moscova, ambii lideri pareau destinsi, Vladimir Putin asezat relaxat intr-un scaun intampinandu-l cu o strangere de mana si un zambet pe premierul grec din a carui tinuta lipsea cravata.

Liderul de la Kremlin i-ar putea oferi lui Tsipras ridicarea interdictiei asupra importurilor de produse alimentare din Grecia, impusa ca raspuns la sanctiunile UE pe fondul crizei din Ucraina, sau sa propuna o reducere a tarifelor pentru livrarile de gaze.

Unele state UE sunt ingrijorate ca astfel de oferte ar putea incuraja Atena sa incalce pozitia comuna a Uniunii Europene asupra sanctiunilor, insa un oficial guvernamental grec a sugerat ca acest lucru nu se va intampla.

"Nu am cerut ajutor financiar", a declarat un oficial guvernamental grec inaintea discutiilor de la Moscova adaugand ca "vrem sa rezolvam problemele financiare si ale datoriilor (...) in cadrul zonei euro".

Ministrul rus al Finantelor Anton Siluanov a declarat si el marti ca nu a fost inaintata nicio cerere de ajutor. Rusia nu se afla intr-o pozitie potrivita sa ofere ajutor, pentru ca se confrunta cu propria criza financiara, agravata de sanctiuni, de scaderea globala a preturilor petrolului si de deprecierea rublei in fata dolarului american.

Oficialul grec a afirmat ca discutiile se vor concentra pe cooperarea economica si pe comertul si investitiile bilaterale, in cadrul stabilit de Uniunea Europeana.

"Grecia stie ce sa faca in limite cadrului UE insa fiecare tara are, de asemenea, dreptul suveran de a avea grija si de a imbunatati propriile relatii bilaterale", a precizat oficialul elen.

Pe de alta parte, cotidianul Kommersant relata marti, citand o sursa anonima din guvernul rus, ca pe masa de discutii se afla si o linie de creditare, relateaza the Telegraph.

"Suntem gata sa luam in considerare posibilitatea de a oferi Greciei discounturi la gaze: pretul lor este legat de costul petrolului, care a scazut semnificatv in ultimele luni", a declarat sursa.

"Suntem gata, de asemenea, sa discutam posibilitate de a acorda Greciei noi imprumuturi. Insa aici suntem interesati, la schimb, de un schimb reciproc - in special ca Rusia sa primeasca anumite active in Grecia", a precizat sursa, fara a arata insa despre ce active este vorba.

Presa ruseasca relateaza ca ar putea fi vizata compania de gaza greaca DEPA. totodata, ar putea fi vorba despre o participare in cadrul operatorului feroviar TrainOSE, potentiale tinte fiind si porturile maritime din Atena si Salonic.

Moscova este cel mai mare partener comerciant al Greciei, plecand de la faptul ca se bazeaza pe gazul natural rusesc.

Ministrul grec al Energiei a invitat companiile rusesti sa exploreze rezervele de gaz natural si titei din largul coastei estice a Greciei. in schimb, Grecia a aratat ca este dispusa sa sprijine planurile Kremlinului pentru un nou oleoduct prin Turcia, cunoscut drept "Turkish Stream".










2431 vizualizari
  • +5 (5 voturi)    
    exact (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:11)

    cristi_an [anonim]

    o face din placere
    • +5 (5 voturi)    
      hehehe (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:18)

      smurf [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      asta vroiam sa zic si eu, Atena nu a cerut bani, Moscova i-a oferit.
    • +7 (7 voturi)    
      Țară la schimb pentru datorii (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:23)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Grecia are de plătit o tranșă datorii. Tsipras nu are bani la buget, și s-a dus la Moscova să-și vândă țara ca să aibă cu ce plăti. Rusia nu dă cu o mână fără să ia cu vreo 10.
  • +5 (7 voturi)    
    Tzeparis, (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:11)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    crezi ca poti sa vinzi atat de multe portocale in Rusia incat sa-ti finantezi tara?

    Asta dupa zeci de ani de trai pe datorie?
    • +4 (4 voturi)    
      portocale nu, dar la coacaze au experenta (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:23)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      rup gura tirgului prin rushia cind apar.
    • -2 (2 voturi)    
      Portocale? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:03)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Insule, statiuni turistice, piata de desfacere pentru gaze rusesti. Nu au vindut nemtilor ca sa dea la amanet rusilor...
  • +6 (6 voturi)    
    Siiiiigur ca nu a cerut (Miercuri, 8 aprilie 2015, 16:16)

    EXEs [utilizator]

    Daca nu a cerut bani asta nu inseamna neaparat ca nu a si primit. Nici Le Pen nu i-a cerut bani lui Putin, dar asta nu inseamna ca nu a primit drept "multumire" pentru patriotismul aratat un credit de cateva milioane de euroi de la o banca ruso-ceha. Asta e, norocosii care ling mai bine beneficiaza de mega-oferte de sarbatori.
  • -4 (8 voturi)    
    E bine ca nu trebuie sa taie pensiile (Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:15)

    echidistantul_ [utilizator]

    Este bine ca nu trebuie sa taie 25% din pensii si salarii.
    A gasit o alternativa buna pentru cetatenii greci pe care ii reprezinta.
    Ca nu e buna pentru BM, BCE si FMI, asta e alta treaba.
    • +2 (4 voturi)    
      Doar vezi ce s-a intamplat in Romania (Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:27)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      cu tot ce a fost atins de rusi...si ma refer dupa revolutie. Taiat la fier vechi, totul.
    • +4 (6 voturi)    
      :) (Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:54)

      za_omu [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      E greu pt. tine, ai dormit prea mult si ai mintea prea odihnita...tu crezi ca Rusia colecteaza ca Germania sau orice alt stat din UE? :)
      Am ajuns sa fiu imun cand vad ca dupa atatia ani de comunism inca mai avem oameni cu drept de vot ca tine...pacat de noi ceilalti...
      • 0 (2 voturi)    
        Care voi? (Joi, 9 aprilie 2015, 7:50)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui za_omu

        Aia care ati vandut tara pe nimic?
        Care va bucurati cand mai primiti un oscior de la FMI pentru salarii si pensii?
        Care va faceti presh in fata oricui striga mai tare, fie ca e vorba de turc, rus sau american?
        Care nu aveti voie sa va spuneti parerea ci doar sa cititi ce primiti scris pe hartie de la Inalta Poarta?
        Nu intelegi nimic din "interesul national" pentru ca in mintea ta a fost spalat tot ce era "national".
        • 0 (0 voturi)    
          tovarase (Vineri, 10 aprilie 2015, 16:29)

          za_omu [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

          Aberezi oricum dar stiu ca nu am ce-ti cere..
          Nationalismul e pentru fraieri ca tine, care dau din coada ca vezi duamne ce masuri au luat nu stiu ce parlamentari...
          Poate nu ai descoperit inca...dar parlamentarii, cel putin astia din ziua de azi, nu privesc natiunea decat ca pe o cireada de ovine care produc :)
          Asadar praf in ochi arunca toti..pe mine ma intereseaza cand vine cineva la guvernare sa vad proiecte in derulare..de infrastructura, in invatamant, etc. chiar daca asta implica sa taie salariile bugetarilor. Putin ma intereseaza de bugetari, din partea mea n-au decat sa moara de foame la stat sau sa incerce un pic la privat daca au impresia ca e mai bine..
          Ma opresc aici in speranta ca ai prins ideea, cu toate ca ma indoiesc ca uber nationalistul din tine e capabil :)
  • +4 (4 voturi)    
    Grecia (Miercuri, 8 aprilie 2015, 17:21)

    V. Veroiu [utilizator]

    Grecia nu o fi cerut ea ajutorul însă Rusia când iti ofera ajutorul nu poti si nu ai cum să îl refuzi.

    Se zice că sa nu crezi in greci nici când iti fac daruri. Problema e ca darul grecesc va ajunge la Kremlin in tezaur.
  • 0 (0 voturi)    
    Grecoteiul (Miercuri, 8 aprilie 2015, 18:26)

    raudegura [anonim]

    minte mai mult decat Ponta !
  • +1 (1 vot)    
    Privatizari? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 18:38)

    Ricochet [utilizator]

    Asa se numeste acum vanzarea lucrurilor din casa, privatizare?

    Sa va vedem cand Putin o sa pretinda alipirea vreunei insulite grecesti, "privatizate" pe ruble, la maica Rusie, comunisti nebuni!
  • 0 (0 voturi)    
    Privatizarile rusesti din Grecia! (Miercuri, 8 aprilie 2015, 21:08)

    I.Puscas [anonim]

    Vor fi similare si cu acelasi rezultat ca si privatizarile rusesti din Romania: vezi Combinatul de oteluri speciale de la Targoviste, Combinatul de sarma de la Campia Turzii, Rafo Onesti. Rusii nu sunt instare de nici un fel de preivatizare in strainatate, pentru ca nu au glagoria necesara. Ei privatizeaza doar ca sa disatruga si sa vanda apoi la fier vechi! Asta ii va astepta si pe Greci! Vor da din lac in putz!