Un submarin atomic rusesc a luat foc intr-un santier naval

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2015, 15:26 Actualitate | Internaţional

Regiunea Arhanghelsk
Foto: Google Maps
Un submarin militar rusesc a luat foc in santierul "Zvezdochka"din regiunea Arhanghelsk in timpul unor operatiuni de sudura, afirma agentia Ria Novosti, citand surse locale. Potrivit surselor, este in flacari o suprafata de circa 20 de metri patrati de izolatie.

Datele preliminare indica faptul ca incendiul ar fi fost declansat de operatiuni de sudura.

Un reprezentant al santierului naval unde era reparat submarinul tip 949 Antey a declarat Interfax: Exista un incendiu pe submarin. Luptam acum cu flacarile"

Nu exista nicio informatie privind potentiale victime.

Potrivit agentiei Interfax, o alta sursa a specificat ca nu erau arme la bordul submarinului.

Agentia TASS a citat o sursa ce a spus ca reactorul nuclear al submarinului fusese inchis inainte ca acesta sa ia foc. "Partea activa a reactorului a fost descarcata la debutul reparatiilor acum cativa ani", a spus aceasta.
























Material sustinut de LIDL

FOTO Incearca reteta saptamanii de la LIDL: Salate de paste

Pastele integrale sunt cea mai buna alegere in materie de paste, daca doresti un pranz satios si totodata nutritiv: sunt bogate in fibre care stimuleaza sistemul digestiv si micsoreaza nivelul colesterolului rau din sange, contin vitamine, minerale si nutrienti esentiali pentru o stare generala buna de sanatate, sunt indicate pentru persoanele care sunt atente la silueta si isi doresc un mai bun control al greutatii, contin antioxidanti si enzime. In combinatie cu sosul de vinete, salata de paste este un pranz excelent, pe care il puteti lua cu voi la birou!​



3828 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    excelent (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:34)

    Hipius [utilizator]

    M-am amuzat citind asa stire.O sa-mi cumpar niste petarde iar in caz de razboi,daca sunt trimis la Marina,o sa arunc cu pocnitori in apa ,sigur o sa le rastorn.
  • -10 (10 voturi)    
    stiri (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:39)

    dum_i [utilizator]

    stiri bune din rusia nu aveti?
    • +4 (4 voturi)    
      ! (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:59)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Exista asa ceva? Inafara de cativa scriitori, muzicieni, pictori geniali, mama rusie nu prea a contribuit cu mare lucru la binele umanitatii...
      • 0 (0 voturi)    
        Clasa politica DKK si vodka (Miercuri, 8 aprilie 2015, 8:29)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Da, pt ca aceia care ar fi putut face ceva pt progresul economic s-au lovit de politicienii care le-ar fi dat in cap.
        Sikorski, de pilda, in USA a inventat elicopterul. Si Serghei Brin a fugit din URSS si a fondat Google.
        Este blestemul unei clase politice nenorocite. Da, si blestemul vodcii.
    • +1 (1 vot)    
      Pai (Marţi, 7 aprilie 2015, 16:11)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Da-ne tu te rog. Si nu o zic la misto, multumesc.
      PS: si stirile pozitive din America lipsesc in general, parca...
    • +4 (4 voturi)    
      ... (Marţi, 7 aprilie 2015, 16:17)

      rerenenegate [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Mie stirea mi se pare excelenta. La mai multe!
    • +3 (3 voturi)    
      Ba da (Marţi, 7 aprilie 2015, 16:20)

      Peredhil [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Rusii au mancare excelenta,paduri si stepe superbe,femei focoase si beutura de-l invie si pe Vladimir Ilici.Plus ca-n general is baieti faini cat timp nu li se urca politica la cap si/sau sunt condusi de un lider egocentric.Multumit?
  • +2 (2 voturi)    
    dumi, asta a fost o stire destul de buna (Marţi, 7 aprilie 2015, 16:08)

    MG [utilizator]

    dumi, asta a fost o stire destul de buna; in afara de armament, singurul lucru care mai putea lua foc este o sonda. Atat mai produc rusii, ca spam-ul nu ia foc, doar indobitoceste.
  • 0 (0 voturi)    
    LOL (Marţi, 7 aprilie 2015, 16:09)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cand s-o da ordinul, trebuie sa se ia in calcul si perioada de incendiu in santier, stingerea, si daca mai ramane ceva, trimis in lupta...la fier vechi :)