Cum cauta Putin verigile slabe din UE. Cipru si Grecia, ultimele exemple de tari prin care Kremlinul vrea sa fisureze frontul european

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2015, 11:58 Actualitate | Internaţional

Vladimir Putin
Foto: Facebook/ Vladimir Putin European Support
Cand Cipru a confiscat sute de milioane de de dolari din conturile deponentilor din bancile locale, mare parte rusi, pentru a salva sistemul financiar, Vladimir Putin a spus ca este o mutare "periculoasa" si "necinstita", avertizand ca ca duce la o racire a relatiilor bilaterale. Dar presedintele rus l-a primit recent zambind pe omologul sau cipriot, Nicos Anastasiades in Moscova, comenteaza The New York Times.

Putin spune acum insa despre relatia cu tara de la Mediterana ca "intotdeauna a fost cu adevarat una de prietenie si beneficii reciproce" si se declara de acord cu extinderea, in termeni si mai favorabili, a imprumutului de 2,5 mld. dolari acordat de Rusia.

Trecerea de la furie la declaratii de eterna prietenie arata binecunoscutul fler al lui Putin in rasturnari tactice de pozitie. Si mai arata, de asemenea, determinarea de neclintit a acestuia de a demola sanctiunile impuse Rusiei de catre SUA si Uniunea Europeana dupa anexarea Crimeei, comenteaza publicatia americana.

Vladimir Putin a tintit in mod metodic - prin persuasiune, bani si proclamarea legaturilor istorice si ideologice - verigile slabe din Uniunea Europeana intr-o campanie de intarire a influentei in partile de Europa ce se confrunta cu diferite probleme. Unul din scopurile cele mai clare este de a fragiliza unitatea de opinie in privinta conflictului din Ucraina.

Premierul de stanga al Greciei, Alexis Tsipras, va fi miercuri urmatorul ce va vizita Moscova. Inainte de calatorie, Tsipras s-a declarat impotriva sanctiunilor, sespre care a spus ca sunt o "strategie fara cale de iesire"

Duminica, eforturile Kremlinului au creat o noua fisura in UE cand ambasadorul american de la Praga a criticat decizia presedintelui ceh Milos Zeman de a fi prezent la parada militara de la Moscova de pe 9 mai. In februarie, Putin a vizitat Ungaria, o tara ce aluneca spre autocratie, scrie The New York Times.

Rusia nu a reusit inca sa transforme aceste relatii de prieteni in actiuni concrete impotriva sanctiunilor, a caror instituire necesita aprobarea tuturor celor 28 de state membre. Dar presiunea pentru o ruptura in frontul UE se intensifica.

Intr-un interviu dat saptamana trecuta la Nicosia, Anastasiades a declarat ca Cipru are indoieli mari in privinta politicii Europene fata de Rusia si ca face parte dintr-un "grup de tari care au aceleasi retineri".

Seful de stat a exclus ideea ca Cipru sa iasa acum din pozitia UE, de consens in favoarea mentinerii presiunii economice asupra Moscovei. Dar a si  adaugat ca se asteapta la un vot unanim in favoarea ridicarii sanctiunilor, in vara, cand acestea vor trebui puse din nou in discutie.

Fisurile din politica Uniunii fata de Rusia sunt o problema mare pentru Donald Tusk, acum presedintele Consiliului EUropean, un organism in care sunt reprezentati cei 28 de lideri ai UE.  "Mentinerea unei Europe Unite este acum cea mai mare provocare", a declarat Tusk, cu referire la "consesnsul dificil si foarte fragil" realizat in UE dupa ce Rusia a alipit Crimeea in martie anul trecut.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, va majora, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa va ajunge la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
8247 vizualizari
  • +21 (23 voturi)    
    ciprioti, greci, tot un... (Marţi, 7 aprilie 2015, 12:34)

    io dixit [anonim]

    si uite asa au ajuns grecii calul troian al rusilor in europa!
    pacat ca n-au incaput si ei pe mina lui stalin dupa al doilea razboi mondial. le sarea din cap prietenia greco-rusa.
    • +8 (8 voturi)    
      nici ai nostri..... (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:07)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui io dixit

      .....politicieni si preoti nu sunt mai breji iar Putin nu trebuie sa isi intensifice presiunile ci sa dea cu banul in politicieni.

      Miscare cu racolarea OMV, este una dintre cele mai bune mutari ale lui. Daca nu s-ar fi grabit sa atace Ukraina si sa isi anexeze Crimeea, actionand si in alte sectoare ca in cazul OMV, ne-ar fi anexat pe toti, fara sa traga un foc de arma.
      • 0 (0 voturi)    
        ?! (Miercuri, 8 aprilie 2015, 5:56)

        tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui novator

        pe cand un articol despre preoti... dar unul frumos, cu argumente foarte corecte si eventual publice...
    • +3 (5 voturi)    
      Grecia, Rusine!! (Marţi, 7 aprilie 2015, 16:43)

      condro [utilizator] i-a raspuns lui io dixit

      Pacat ca s-a ajuns aici. In general grecii sunt considerati lenesi. Or sa se invredniceasca atunci cand vor trage la plugul rusesc. Alta sansa oricum nu vor avea si inapoi in Europa... nu cred ca ii va mai primi nimeni daca ies. Vom trai si vom vedea. Pana atunci rusine liderilor Greciei !!
  • +6 (12 voturi)    
    Ursul Sovietic (Marţi, 7 aprilie 2015, 13:01)

    un domn [utilizator]

    va fi pacalit de mediteraneeni...atunci fiesta sa inceapa
  • +9 (15 voturi)    
    Poker in UE (Marţi, 7 aprilie 2015, 13:10)

    Trojan.H [utilizator]

    Aceste tari pot fi aduse la ordin intr-o miliardime de secunda de catre UE. Problema este ca UE nu are lideri.
    Totusi, consensul la vot poate fi pastrat fara probleme: cine vrea la Putin, iese din UE. Evident ca nu e nimeni nebun sa piarda o piata bogata, cu 500 de milioane de consumatori, de dragul unui psihopat care exporta doar violenta si saracie.
    • +7 (9 voturi)    
      nu se poate (Marţi, 7 aprilie 2015, 14:15)

      Mihai-G [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      UE este formata din statele membre. Nici o institutie UE nu poate sanctiona un stat membru pentru ca nu este de acord cu celelalte pentru ca deciziile de politica externa se iau cu unanimitate.

      La fel, un stat UE nici nu poate fi dat afara din Uniune pentru ca se opune pozitiei celorlalte.

      Astea nu sunt parerile mele, aceastea sunt regulile UE.
      • -2 (2 voturi)    
        si ce daca (Marţi, 7 aprilie 2015, 21:07)

        doru001 [utilizator] i-a raspuns lui Mihai-G

        Pt. Trojan.H aceste reguli nu valoreaza mai mult decit hirtia pe care sint scrise. El e mai european decit tine.
  • +5 (9 voturi)    
    Curbele... cu "V" (Marţi, 7 aprilie 2015, 14:43)

    DaniAndi [utilizator]

    Tarile astea "curbe"...

    Tarile astea doua adica....se vand ieftin, care da mai mult, ala poate sa o cumpere si sa faca ce vor cu ea...ar sta si capra Tsipras daca i-ar promite Putin cateva bulioane bune.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu (Marţi, 7 aprilie 2015, 19:56)

      contest [anonim] i-a raspuns lui DaniAndi

      Rusiei s-ar adresa pentru asa ceva, insa si Romania e la fel de "curba" cu un "V" cat se poate de ortodox-securist...
    • +1 (1 vot)    
      Paiul din ochiul altuia (Marţi, 7 aprilie 2015, 20:00)

      contest [anonim] i-a raspuns lui DaniAndi

      si barna din ochiul neaosh-Secur(V)ist-ortodox, hm!
  • -2 (2 voturi)    
    Cipru (Marţi, 7 aprilie 2015, 16:40)

    anonim [anonim]

    ca sa fie U.E. MULTUMITA A FOST CONFISCATA CRIMEA. TOTUL SE PLATESTE
  • +1 (3 voturi)    
    Grecia si Cipru (Marţi, 7 aprilie 2015, 21:10)

    doru001 [utilizator]

    nu sint verigi slabe, ci catastrofe ale politicii europene, care pare administrata de mafioti, la fel ca si Romania. Si de cind avem noi "front european", fara politica externa comuna, fara armata comuna, fara politica sociala alta decit sa-ti fur insulele si porturile ca esti la ananghie.

    e mai rau in Rusia, dar asta nu inseamna ca e bine in Europa.
  • -1 (3 voturi)    
    veriga slaba (Miercuri, 8 aprilie 2015, 8:37)

    xanti [utilizator]

    E chiar Germania asa ca Putin va ajunge sa ia inapoi chiar fostul RDG.
    Mai traim si mai vedem cum in 3 ani maxim Europa va ci dizolvata.
    Atunci sa vedem cu cine mai trambitam noi prin estul europei pactul nord atlantic.
    Suntem precum capra raioasa cu coada pe sus,saraci platim gaze scumpe ca alea de la rusi nu avem voi sa le luam ,nu mai producem nimic autohton dar suntem Europeni si pro americani.
    • -1 (1 vot)    
      corect (Miercuri, 8 aprilie 2015, 11:56)

      doru001 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dar, in opinia mea, ar fi trebuit sa fim europeni si pro americani, potrivit principiilor si tratatelor semnate, nu alegind ce e mai murdar, asa cum fac multi postaci aici.
      • 0 (0 voturi)    
        nu mai spune (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:08)

        exodus [anonim] i-a raspuns lui doru001

        Tu vrei sa alegem intoarcerea in trecut??? Saracie alaturi de rusi? Nu au nimic de oferit inafara de razboi, saracie si barbarie. Prefer americanii, in primul rand ca sunt mai umani. Tu , mucosul de rand ai numai de suferit indiferent cu cine am fi. Asa ca macar odata sa fim cu capul sus. Nu ca n al doilea razboi mondial, cu neutralitatea si intoarcerea armelor. Suntem niste lasi ai istoriei din cauza nesigurantei unor conducatori.
        • 0 (0 voturi)    
          ciudat (Vineri, 10 aprilie 2015, 13:34)

          doru001 [utilizator] i-a raspuns lui exodus

          Potrivit tratatelor sintem membri NATO si UE. Poate te deranjeaza tratatul de la Geneva pentru drepturile omului, dar chiar sa intorci cu susul in jos ce am spus, chiar sub comentariul meu, cred ca e cam mult chiar pt. Romania.
    • -1 (1 vot)    
      Serios? (Miercuri, 8 aprilie 2015, 13:04)

      exodus [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Nu mai spune. RDG la Putin?? Mai pontac,da matale traiesti in lumea viselor. RDG a trait mizeria comunista, nu va ajunge niciodata in mana rusilor, ca de altfel nici Polonia si nici Romania. Vor ajunge eventual tarile Baltice/Moldova, dar atunci va incepe razboiul, iar pariul meu e pe americani. Istoria, resursele, interesele lumii sunt de partea lor. Rusii? Nu au nimic inca, inafara de arma nucleara. Sunt zero. Inafara de lupte cu state mici gen Ucraina, Georgia, nu-s in stare. Daca aveau "balls", se duceau in Alaska si si luau teritoriul de la Americani. Rusii sunt niste sobolani care ameninta soarecii din vest. Dar uita ca in lantul trofic sunt victimele pradatorilor americani.