Grecia ar putea lua din Rusia imprumuturi si gaz mai ieftin. Tsipras merge la Moscova pentru discutii cu Putin

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2015, 9:39 Actualitate | Internaţional

Alexis Tsipras
Foto: Agerpres/Xinhua
Rusia ar putea oferi Greciei discounturi la livrarile de gaz si noi imprumuturi in cadrul vizitei pe care premierul elen Alexis Tsipras o va face saptamana aceasta la Moscova, scrie saptamanalul rusesc Kommersant, preluat de Reuters.

Un purtator de cuvant al Kremlinului a declarat saptamana trecuta ca presedintele Vladimir Putin si Alexis Tsipras vor discuta relatiile economice dintre cele doua tari si sanctiunile europene fata de Moscova. Potrivit Kommersant, cei doi se vor intalni joi.

"Suntem gata sa luam in considerare o reducere a pretului gazului pentru Grecia", a declarat pentru publicatia ruseasca o sursa guvernamentala al carei nume nu a fost facut public.

Nici compania de stat Gazprom si nici ministerul energiei nu au dorit sa comenteze informatia.
Sursa citata de Kommersant a declarat ca in schimbul discountului si unor imprumuturi Rusia doreste acces la active grecesti. Sursa nu a dat detalii despre ce active ar fi vorba.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
3795 vizualizari
  • +15 (19 voturi)    
    he he (Marţi, 7 aprilie 2015, 9:48)

    Nume [anonim]

    He he, cred că o să aibă numai turiști ruși...
    • +5 (7 voturi)    
      daaa (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:34)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Nume

      Multi "turisti"
      Mafioti de toate felurile care vor cumpara tot ... de-abia astept
    • +5 (5 voturi)    
      verbul e la prezent (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:43)

      toxx [utilizator] i-a raspuns lui Nume

      are deja turisti rusi de ani buni, care incet incet au cumparat si proprietati aproape paaana la granita cu Romania. ia vezi tu cate hoteluri din Grecia si Bulgaria sunt detinute de rusi .. pe sus vin cu armata, pe jos cu economia...
    • +6 (6 voturi)    
      Fara turism in Grecia (Marţi, 7 aprilie 2015, 13:17)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Nume

      Nici nu-mi trece prin cap sa le umplu buzunarele prietenilor dusmanilor mei. Sunt atitea locuri frumoase pe lumea asta.
  • -18 (20 voturi)    
    eheee (Marţi, 7 aprilie 2015, 9:48)

    xanti [utilizator]

    Cine canta prohodul Rusiei si mai ales Greciei.
    UE a ramas de caruta.
    • +8 (10 voturi)    
      Comicarie mica (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:36)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Si cam cum a ramas de caruta UE?
    • +10 (12 voturi)    
      Caruta (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:44)

      BennyBenois1 [anonim] i-a raspuns lui xanti

      Caruta au rusii, in UE avem fabrici de masini ;)
      • -3 (5 voturi)    
        aha! (Marţi, 7 aprilie 2015, 12:02)

        freestyle [utilizator] i-a raspuns lui BennyBenois1

        Fabrici şi uzine...
        La mine-n cartier,
        La tine-n cartier,
        La ea în cartier,
        La el în cartier
        Fabrici şi uzine...
  • +15 (19 voturi)    
    sa fie sanatosi (Marţi, 7 aprilie 2015, 9:52)

    ValentinV [utilizator]

    Rusia nu are decat sa preia o tara falimentara si sa o faca o colonie noua. Unde sa mai mearga turistii rusi daca nu in Grecia?
  • +18 (20 voturi)    
    diferenta va fi la returnarea imprumutului (Marţi, 7 aprilie 2015, 9:52)

    rov [utilizator]

    dar in mod sigur se va gasi o Crimee si printre insulele grecesti...
    • +11 (13 voturi)    
      Printre insulele ? (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:12)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui rov

      De ce nu toate , rusii nu sunt cunoscuti pentru generozitate si rabdare , lol .In plus au ocazia sa repare greseala cu Alaska si sa iasa pe plus :)
  • +12 (16 voturi)    
    Grecia trebuie data afara din UE (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:01)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    si cat mai repede.

    N-avem nevoie de calul troian al Rusiei in Europa.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:37)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Cal troian e si Ungaria.
      Posibil Slovacia...
      • +1 (11 voturi)    
        Si Germania (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:13)

        Marius [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        Tinand cont ca si ea are contract preferential la gaze cu rusii. Grecii de ce nu au voie si nemtii au?
        • +3 (3 voturi)    
          ... (Marţi, 7 aprilie 2015, 13:04)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Marius

          N-am nimic cu pretul gazelor pe care-l va plati Grecia.

          Nu de asta e considerata cal troian.
          Vezi ce partid e la conducere, pe unde au umblat distinsii membri si de unde-si primesc "sponsorizarile".
          Si daca ar fi doar asta...
  • +9 (11 voturi)    
    nu e de gluma (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:07)

    Nelu-SM [utilizator]

    Pe de o parte Grecia pe canale oficiale reinvie al doilea razboi mondial, cu pretentiile financiare si pe alta parte se intelege cu Rusia.
    Cum ar fi ca Merkel sa declarare, daca tot inviem al doilea razboi mondial: "Imi pare rau ca am lasat asa multi greci vii cand ne-am retras."

    Europa se va vedea tot mai inghesuita, orice bresa va fi exploatata de Putin. Fara Sua, marile puteri europene ar abandonat rapid estul europei in schimbul linistii si bunastarii.
  • +8 (12 voturi)    
    Grecul obraznic ,pervers,mincinos,puturos,hot (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:38)

    andreesanu [utilizator]

    Cum nu poti sa-l pui pe grec la munca pentru ca n-o ade in sange ,iar ca sa manince ,sa bea si sa joace ii trebuie bani ,grecul insala pe unii de bani si pe Dumnezeu de zile.
    Daca nu-i mai dai grecului bani moaca devine pervers ,intoarce spatele ,merge la alta poarta !!!.
    Azi Tsipras se joaca cu focul ,datori vinduti la FMI si la altii fie cer pasuirea datoriei,fie anularea unor datorii scadente fie ameninta ca ies din UE ! ,mai nou in ultima vreme grecul pervers s-a intors cu curul la UE si cu nasul la Kremlin sigur cu promisiunea vinzarii a 2-3 insule cit sa-si faca o baza solida Rusia in Egee,dupa care tot planul lui Churchill de salvare a Greciei din mana rusilor devine un cacat cu mot in bratele aliatilor.
    • +1 (1 vot)    
      grecii merita izolati (Marţi, 7 aprilie 2015, 17:14)

      stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      daca isi fac rusii baze militare acolo, evident ca Grecia zboara din NATO.
  • +5 (9 voturi)    
    E bine ! (Marţi, 7 aprilie 2015, 10:48)

    adrian88000 [utilizator]

    Grecia va fi o piatra de moara de gatul lui Putin. Si el va sari in apa. Se vor scufunda impreuna. Nu e rau...
    • +4 (6 voturi)    
      e bine (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:14)

      dan [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Asadar rusii vor imprumuta bani Greciei si banii vor ajunge la FMI si UE. Rusia devine contributor la bugetul UE. Ma tem insa ca merita pentru ei sa cumpere cu bani putini o tara ca Grecia!
  • +3 (7 voturi)    
    Țeparis, Țeparis (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:13)

    CititorulComentator [utilizator]

    Io nu-l vad sfarsind bine pe omul asta...
  • +4 (6 voturi)    
    ce tare (Marţi, 7 aprilie 2015, 11:34)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Asa baieti ca la plata o sa mutati Pantheonul la Moscova :) :)
    E vorba la romani: cand esti prost ... esti prost
  • +3 (3 voturi)    
    hehe (Marţi, 7 aprilie 2015, 13:54)

    bogdan1477 [utilizator]

    Si cam cit timp va baga Rusia bani in Grecia? 1 an, 2 ani? Pin la urma Germania ar fi chiar bucuroasa sa-si vada o parte din bani inapoi. Iar peste ceva timo, cind se va fi saturat si Rusia de pompat bani intr-un sac fara fund, Grecia tot va intra in faliment.
  • +2 (2 voturi)    
    eu vreau Grecia afara (Marţi, 7 aprilie 2015, 17:06)

    stefan2008 [utilizator]

    1) din zona Euro
    2) din Schengen
    3) din UE
  • +2 (2 voturi)    
    Dupa doar cativa ani . . . (Marţi, 7 aprilie 2015, 19:54)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . de conducere comunista iata ce spune Libertatea ca se intampla in Venezuela.. Nu se mai gaseste hirtie igienica, lapte , zahar sau alte bunuri de consum. Si Venezuela este f. bogata in petrol!!!! Asa vor pati si grecii cu stanga asta radical la putere.
  • 0 (0 voturi)    
    Realitatea din punctul de vedere al unui Ardelean (Miercuri, 8 aprilie 2015, 8:01)

    TitanArdelean [anonim]

    Putin este cel mai bun presedinte pe care l-a avut Rusia in ultima vreme.
    motivele sunt acestea:
    1:a reusit sa arate din nou fata Rusiei si rautatea extreme si cotropitoare a rusiilor.
    2;a reusit sa anexeze Crimeea si sa omoare mii de ukrainieni pentru asta,iar acuma toata Ukraina ii urasc pe rusi (felicitari Rusia si Putin).
    3:a reusit sa zdrobeazca economia Rusiei si sa aduca foamea in propria tara prin sanctiunile generate de asediul lor asupra Ukrainei.
    4:toata lumea libera uraste Rusia azi si rusii nu mai sunt primiti in multe tari chiar daca oficial nu se vb despre asta.
    5:Rusia e izolata acum de lume si doar tari primitive sau retardate psihic o mai baga in seama (eurasiatici,rasisti).
    5:Rusia e condusa acum de un grup de mafioti ai petrolului si gazelor iar Putin este unul dintre acestia prin Gazprom.(toti banii din Gazprom sunt in buzunarele lui nu in buzunarele rusiilor.(facuti pe fata de bani).
    6:noi romanii le-am zis la multi sa nu intre in cardasenie cu rusii ca nu is oameni de incredere si au ceva rotite primitive in cap care tind sa se invarta invers fata de cum ar fi norma,dar nu ne-au ascultat pe noi romanii asa ca acum isi rod unghiile si is fortati sa il sarute in fund pe Putin.(felicitari).
    7:Romania si romanii nu ii plac pe rusi,rautatiile si atrocitatiile pe care rusii le-au facut in si dupa al doilea razboi mondial au lasat Romaniei si romaniilor un gust amar despre rusi,iar romanii is renumiti ca nu prea uita si nici nu prea iarta chiar si printre noi.
    8:Ca rezultat al actiuniilor in Ukraina atat UE cat si NATO acum ne vad importanta ca loc geografic si tara pentru securitatea NATO si UE si ca urmare ne-au trimis destul armament si sisteme tehnice superioare rusiilor,Romania a devenit mai puternica si mai importanta in ochii lumii libere prin toata astea si prin faptul ca au vazut suportul nostru anti cotropitor si antirus pe care noi romanii il avem.
    9:Romania doar a castigat din actiuniile lui Putin pana acum,in timp ce Ungaria a decazut .
    • 0 (0 voturi)    
      pt ardelean (Miercuri, 8 aprilie 2015, 15:24)

      Tot un ardelean [anonim] i-a raspuns lui TitanArdelean

      Numai sa nu aveti surprize cu SUA cum a avut Ungaria in '56 cand a contat pe sprijinul lor. Doar nu erau departe americanii, numai in Berlin. Le-o intors spatele sau nu? Sa nu cadem noi in buda cu americani cu tot...