Polonia va construi sase turnuri de observatie la granita cu Rusia

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2015, 12:43 Actualitate | Internaţional

Polonia planifica constructia a sase turnuri de observatie pe granita de 200 de km pe care o are cu exclava ruseasca Kaliningrad, informeaza Radio Poland. Turnurile cu inaltimi cuprinse intre 35 si 50 metri ar urma sa reprezinte puncte de monitorizare a granitei, imaginile obtinute de aparatura instalata in turnuri urmand sa fie transmise catre posturile de control de pe granita.

"Suntem, la ora actuala, in faza de testare a instalatiilor tehnice de pe turnuri", a declarat Mirosława Aleksandrowicz din cadrul fortelor de garza de pe granita pentru agentia de stiri PAP, adaugand ca "planificam sa fie complet operationale pana in iunie anul acesta".

Costul total al investitiei este de peste 14 milioane de zloti polonezi (3,44 milioane euro), 75% din investitie fiind acoperita cu bani din Fondul de Granita Externa al UE.

Granita Poloniei cu Rusia este, de asemenea, si granita externa a Uniunii Europene avand patru treceri rutiere catre exclava Kaliningrad, la Gronowo, Grzechotki, Bezledy si Gołdap.

3,2 milioane de polonezi si 3,3 milioane rusi au trecut anul trecut prin cele 4 puncte de granita, in timp ce in 2013 statisticile vorbesc despre 2,9 milioane polonezi si 3,2 milioane rusi.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5658 vizualizari
  • 0 (16 voturi)    
    Gołdap (Luni, 6 aprilie 2015, 12:45)

    CititorulComentator [utilizator]

    Am crezut ca e o scama pe monitor, pe ł, am dat sa o suflu si nu s-a dus :)
    • +8 (8 voturi)    
      ł (Luni, 6 aprilie 2015, 13:12)

      Radu Iordache [anonim] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Se citeste U.
      • 0 (4 voturi)    
        Multumesc (Luni, 6 aprilie 2015, 14:43)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Radu Iordache

        Chiar ma intrebam.
      • +3 (3 voturi)    
        Diacritice (Luni, 6 aprilie 2015, 15:50)

        aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Radu Iordache

        Oricum, de remarcat primul semn diacritic dintr-un articol de la Hotnews. Dovada vie că nescrierea cu diacritice nu e cauzată de vreun impediment tehnologic.
    • +2 (8 voturi)    
      Scama e pe creier (Luni, 6 aprilie 2015, 14:26)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Si nu se duce :-))))))))
      • 0 (4 voturi)    
        Probabil :) (Luni, 6 aprilie 2015, 15:04)

        CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        LOL :)
  • -10 (14 voturi)    
    polonia (Luni, 6 aprilie 2015, 15:37)

    anonim [anonim]

    toate aceste turnuri vor avea aceiasi soarta ca si betivii si alcolicii de polonezi. moarte buna
    • +8 (10 voturi)    
      Betivii si alcoolicii (Luni, 6 aprilie 2015, 16:31)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Sunt de partea cealalta a granitei. E chiar comic pentru un postac rus sa vorbeasca de "alcolicii" polonezi. Franghia in casa spanzuratului. Sanatate !
      • +7 (9 voturi)    
        anonim era in pauza bahica (Luni, 6 aprilie 2015, 17:25)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        iarta l nu stie ce scrie
    • -1 (3 voturi)    
      clarviziune (Luni, 6 aprilie 2015, 20:45)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      @anonim
      1-Eu va inteleg, dar ceilalti nu vor sa priveasca panoramic!

      2-Au mai fost incercari de a se construi tot felul de 'turnulete' incepand cu turnul Babel...,dar NU au reusit!
      De ce ar reusi acum acestea de la granite Poloniei?
  • -11 (13 voturi)    
    6 turnuri pe granita! (Luni, 6 aprilie 2015, 15:43)

    Joseph18 [utilizator]

    Era imposibil sa fi construit turnuri si la granite cu Germania inainte de 1 Sept.1939?

    Oricum, cele de astazi trebuie sa fie rezistente si la rachetele care pot veni din cele 4 puncte cardinal!

    Desigur, am glumit! Stim cu totii ca din Google Map poti vedea mai bine decat de la o inaltime de 35-50m cat vor avea aceste turnulete.
    • +7 (9 voturi)    
      Cat de prost sa fii (Luni, 6 aprilie 2015, 16:33)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      sa crezi ca poti face supravegherea frontierei cu google maps ! Imaginile in Google NU sunt in timp real.
      • -1 (1 vot)    
        OK! (Luni, 6 aprilie 2015, 20:57)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        @Bogdan_100
        Accept afirmatia dv ca nu se poate supraveghe frontier cu google map [!?]

        Dar raman doua intrebari la fel de prostesti [ale mele, desigur], si anume:

        1- daca turnuletele vi se par atat de UTILE, de ce nu a construit - sau de ce nu construieste acum - si Romania pe granite asemenea minunatii tehnice?

        2- in cazul in care supravegherea din sateliti este de o calitate inferioara celor din 'turnulete' de ce investesc toate marile puteri banii aiurea?

        Sa auzim de mai bine!
        • +1 (1 vot)    
          pentru ca Romania... (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:15)

          mcris [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

          ...nu are granita cu Rusia, nici sateliti proprii.
          • -1 (1 vot)    
            Si atunci? (Marţi, 7 aprilie 2015, 15:53)

            Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui mcris

            @mcris
            Si atunci ce ne facem?
            Caci soldatii americani au fost retrasi - la un "moment" dat - si din Vietnam si din Iraq, si de curand chiar din Yemen...
            Daca or sa retraga si din Europa de Est?
    • +6 (6 voturi)    
      Trebuie doar sa vada betivii (Luni, 6 aprilie 2015, 17:42)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

      care vor sa scape de foametea din Mujicia.
      • -2 (2 voturi)    
        Betivanii? (Luni, 6 aprilie 2015, 21:03)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        @Direwolf
        Cand vorbim de betivi NU trebuie sa ne gandim ca acesti oameni sunt si naivi!

        Daca tot a baut omul un pahar in plus, de ce sa se duca spre granite cu Polonia?

        Eu cred ca orice betivan simpatic ori se duce spre casa lui, ori daca face ceva politica cu prietenii, sa intrebe: "Si eu cu cine votez? Hiic!
        • +1 (1 vot)    
          Pai am spus, de foame (Marţi, 7 aprilie 2015, 3:02)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

          Despre ce politica vorbesti? In Rusia? Hahahaha. Pai la ei e doar dughinism si politica Tzarului Sfant...adica phutinism.
  • +9 (11 voturi)    
    E o idee buna (Luni, 6 aprilie 2015, 15:47)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    sa-i tii pe cioloveci sub supraveghere, nu stii cand te trezesti cu ei in tara pe tancuri.
    • +4 (6 voturi)    
      Si niste gropi in fata gardului (Luni, 6 aprilie 2015, 17:43)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Sa le creeze un mediu propice mujicilor....ca's prosti de dau in gropi.
      • +1 (1 vot)    
        Nici nu ii doare (Luni, 6 aprilie 2015, 21:29)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        Daca cad in gropi
        • 0 (0 voturi)    
          atunci sa planteze si niste felinare... (Marţi, 7 aprilie 2015, 19:12)

          Manes [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ...
  • +9 (9 voturi)    
    Era de asteptat... (Luni, 6 aprilie 2015, 17:30)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ca UE sa construiasca un gard cat mai inalt in jurul barlogului rusesc.

    Rusia se transforma intr-o inchisoare care este pazita din afara...