Lukashenko despre Putin: Nu mai sunt ultimul dictator al Europei

de Laurentiu Colintineanu     HotNews.ro
Duminică, 5 aprilie 2015, 14:15 Actualitate | Internaţional

Alexandr Lukasenko
Foto: Agerpres

Presedintele din Belarus, denumit de ceva vreme „ultimul dictator al Europei”, se distanteaza de Vladimir Putin si afirma, intr-un interviu acordat Bloomberg, ca „exista dictatori, care sunt mai rai ca mine”. Motivul pentru noua atitudine a lui Lukashenko, partener traditional al lui Putin, este, se pare, evolutia conflictului din Ucraina. Presedintele cere chiar un rol mai mare pentru SUA in pacificarea Ucrainei.


Alexander Lukashenko este cel mai longeviv șef de stat din Europa, conduce Belarusul din 1994 și, dacă permite alegeri, atunci câștigă mai mult decât detașat. Într-un interviu acordat Bloomberg însă, președintele a încercat să mai lucreze la imaginea sa, pe fondul imixtiunii rusești în conflictul din estul Ucrainei, unde Moscova susține activ forțele separatiste cu arme, bani și pregătire.


Zâmbind, Alexander Lukashenko a spus „nu mai sunt ultimul dictator al Europei. Există dictatori care sunt mai răi ca mine, nu-i așa? Acum eu am ajuns răul mai mic”. Lukashenko a continuat aprecierile la adresa președintelui rus, criticând faptul că liderul de la Kremlin ar fi reacționat, în opinia sa, mult prea emoțional în chestiunea Ucrainei.


Cei doi lideri sunt considerați, în mod tradițional, aliați. Se pare însă că aspirațiile de putere ale Moscovei au deschis ochii președintelui de la Minsk apropo de urmările pe care le poate avea o imixtiune rusească într-un stat vecin. Belarusul are frontieră comună atât cu Rusia, cât și cu Ucraina. 


Alexander Lukashenko a cerut chiar ca SUA să joace un rol central în rezolvarea conflictului din Ucraina. El a mai spus că Belarusul nu va deveni „provincia de nord-vest a Rusiei”, aratând chiar cu degetul către un Vladimir Putin imaginar în discuție. A ținut însă să precizeze și că Belarusul nu va intra în niciun conflict cu Rusia. Lukashenko a mai afirmat și că țara sa va lupta „până la ultimul om” împotriva oricărei agresiuni din afara țării.



Citeste mai multe despre   









12151 vizualizari
  • +15 (19 voturi)    
    Freza e gata (Duminică, 5 aprilie 2015, 13:18)

    CititorulComentator [utilizator]

    Mai ramane sa-i mai taiati putin mustata si s-a rezolvat.
  • +10 (18 voturi)    
    Lukashenko (Duminică, 5 aprilie 2015, 14:23)

    Klaus_CT [utilizator]

    Alex, tu pari un baiat de gasca cu care as bea si o bere, fata de putin, cu care daca m-as intalni, as sta cu mainile in buzunare, ca sa nu ma trezesc ca imi fura banii :)
    • -20 (38 voturi)    
      aoleu (Duminică, 5 aprilie 2015, 15:57)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      tristi mai sunteti, neoconilor.
      daca Lukashenko e impotriva lui Putin, gata e baiat bun, nu mai e dictator. Patetic, cata ipocrizie amerloca, va inclinati coloana vertebrala dupa cum bate vantul.
      • +12 (22 voturi)    
        multumesc (Duminică, 5 aprilie 2015, 15:42)

        Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        Tin sa iti multumesc pentru "compliment". Nu sunt neocon sau altceva, ci doar un tip ce traieste in Romania, deranjat de pacalicii de teapa ta, care au impresia ca romanii ar trebui sa devina fani putin.
        Printre altele imi doresc ca actuala "clasa" politica sa fie curatata, eventual sa li se asigure locuri de veci la Rahova.
      • +16 (24 voturi)    
        alt trol (Duminică, 5 aprilie 2015, 17:28)

        R.I. [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        Ceea ce reprezinta Putin e un mare CANCER , nu ma dau in vand nici cu multinationalele din america , dar ce este in vest e MULT mai ok decat coruptia si putregaiul din est .
      • +8 (14 voturi)    
        Nu asta . . . (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:10)

        Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        . . . e de inteles in postarea lui Klaus, ci faptul ca daca pana si Lukasenko di-a dat seama de periculozitatea lui Putin, inseamna ca e groasa rau.Asta trebuia sa intelegi nu ca il consideram pe Lukasenko baiat bun. Amandoi sunt rai, dar macar asta sta in tara lui si nu viseaza la merele vecinului!
        • +6 (6 voturi)    
          da (Duminică, 5 aprilie 2015, 21:17)

          Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

          Ai punctat corect lucrul la care m-am referit, anume ca daca pana si Lukashenko a realizat ca este un dictator, dar mai mic decat putin, atunci nu inseamna automat ca Lukashenko este un tip minunat, ci ca putin este un cancer pentru omenire.
      • -1 (1 vot)    
        Pana una-alta (Luni, 6 aprilie 2015, 9:31)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

        Mie nu-mi tataie fundu` ca este posibil ca Lukasenco sa vina cu vreo cateva mii de tancuri si bombardiere peste mine... Deci daca e sa aleg, da, prefer.
  • +17 (27 voturi)    
    Simpatic! (Duminică, 5 aprilie 2015, 14:36)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Suna ca un dictator care realizeaza partile sale rele si este indreptabil! Isi da seama de mersul lucrurilor si pana si el se distanteaza de Putler!
    • +1 (5 voturi)    
      Ohoho (Duminică, 5 aprilie 2015, 22:30)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Nu exista dictatori indreptabili. Un individ care-si vede tara drept mosie proprie, iar pe cetateni drept slugi, nu are cum sa fie indreptabil, indiferent ce declaratii face.
      Don becali ar zice ca a facut si lukashenco o aroganta. Maine va da o flegma libertatii de opinie si va spune ca a facut si un pamflet.
      • +4 (6 voturi)    
        Dictatori și dictatori (Duminică, 5 aprilie 2015, 23:33)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Într-adevăr, nu există dictatori îndreptabili, însă Lukașenko e în genul lui Ceaușescu, el nu intenționează să invadeze pe nimeni. În schimb, Putin este mai degrabă în genul lui Hitler, el are nevoie de ”spațiu vital”, adică e gata să invadeze țările din jur, iar Lukașenko a înțeles asta.

        Din perspectiva Occidentului, nu e același lucru între a-i avea drept adversari pe Lukașenko și Putin ca aliați, respectiv a-l avea pe Putin ca adversar sub ochii unui Lukașenko spectator amuzat.

        Lukașenko își vede de autarhia lui, nu cred că până acum a amenințat NATO și UE cu ceva.
  • +9 (15 voturi)    
    Vrea (Duminică, 5 aprilie 2015, 14:44)

    nick24 [utilizator]

    In NATO și UE?
    Parcă au o localiate care se cheamă Deveselki.
  • +15 (23 voturi)    
    S-au saturat si bela-rusii de cizma lui putin? (Duminică, 5 aprilie 2015, 15:23)

    IancuJianu [utilizator]

    cVam asa s-ar intelege citind printre rinduri...
  • +12 (20 voturi)    
    Inoportuna atitudine (Duminică, 5 aprilie 2015, 15:33)

    Peredhil [utilizator]

    Cam asa s-ar descrie comportamentul dv,comrad Alexander.Pai ce facem aici,ne incruntam in directia maicii rusii?Sau ne jucam de-a militianul bun si cel rau?Vedeti ca nu s-a rasturnat sacu' de umor in Piata Rosie,una-doua va treziti ca minoritatea rusa nu va mai suporta cizma de dictator si apeleaza la tunurile din pivnita si tancurile din beci.Si,cu simtul lor de orientare in deriva,ajung la granita de vest cat ai zice guleaiu.
  • +13 (15 voturi)    
    Lukasenko (Duminică, 5 aprilie 2015, 16:02)

    ANONIMUS [anonim]

    Lukasenko a devenit un Franco sau Salazar al Europei
    care au rezistat dupa moartea lui Hitler si invingerea Germaniei .Macar dictatorul are simtul umorului .Ce figuri face umanitatii istoria .Pe langa Putin dictatorul din Belarus face figura buna si in definitiv tipul doreste doar sa conduca pana moare, si daca poporul nu l-ar tolera ar disparea in cinci minute.
  • +1 (11 voturi)    
    ziceri (Duminică, 5 aprilie 2015, 16:08)

    NoFive [utilizator]

    Da, ce sa zic, ride ciob de oala sparta. A tunat si i-a adunat. La gunoi cu amindoi.
    • +13 (21 voturi)    
      Lukasenko, (Duminică, 5 aprilie 2015, 15:19)

      castro [utilizator] i-a raspuns lui NoFive

      probabil , are informatii ca Belarus va fi urmatoarea tinta a lui Putin pe calea refacerii fostei URSS si isi arata coltii. Isi merita soarta.
      • +5 (7 voturi)    
        Nu are cum (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:50)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui castro

        Belarus e deja in noua federatie rusa...
      • +2 (2 voturi)    
        pentru castro (Duminică, 5 aprilie 2015, 23:25)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui castro

        Tu cunosti soarta lui Lukasenko ?
        Spune-mi-o si mie !
  • +11 (17 voturi)    
    2 gunoaie (Duminică, 5 aprilie 2015, 16:18)

    Irizat [anonim]

    2 dictatori care cred ca tarile pe care le conduc sunt fiefurile lor. faptul ca mustaciosul se simte amenintat de catre putler, nu-l face mai putin dictator. e doar o bresa ce poate fi speculata impotriva rusiei. mustaciosul sigur ar vrea sa-l vad un pic mai domolit pe putler, iar aici vestul a gasit un aliat. idiotul ala pitic de la kremlin e din ce in ce mai izolat, dupa ce s-a contrat si cu erdogan pe tema tatarilor din crimeea.
  • +9 (13 voturi)    
    Putin are probleme foarte mari (Duminică, 5 aprilie 2015, 16:55)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    daca nici Luka nu mai e de partea lui.
  • -3 (5 voturi)    
    Dictatori mai rai sunt... (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:05)

    IV [anonim]

    ...insa mai prosti greu de imaginat...
  • +3 (5 voturi)    
    rusi si bielorusi (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:09)

    rov [utilizator]

    si doua mandate sunt prea mult.
    Chiar credeti ca nu va poate conduce nimeni decat daca exerseaza 8-10 ani :)))))
    Sunt multi care ajunsi presedinti de bloc dezvolta un ego si o adrenalina periculoasa...
    Dar un golan kgbist cu bomba atomica.
    Pana la urma votati dispaitia voastra ca natie, ca forma de organizare sociala, pretul e mare!
  • +5 (5 voturi)    
    Inferenta (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:10)

    ipolitic [utilizator]

    Si dictatorul e om. De unde rezulta ca ultimul dictator e ultimul om.
  • +5 (11 voturi)    
    Serviciile Secrete stiu mai multe (Duminică, 5 aprilie 2015, 19:04)

    Locke Lamora [utilizator]

    De aia se si mobilizeaza NATO in East Europa. Se pare ca Phutin s-a scrantit rau la cap si ce viseaza nopatea, face ziua...URSS.
  • -6 (10 voturi)    
    traducere gresita... a cata oara? (Duminică, 5 aprilie 2015, 20:33)

    nu_am [utilizator]

    Tipul era ironic si analfabetii au avut orgasm. De ce nu gasim tot interviul pe net? Pentru ca atinge si unde doare. Iar cei care spun adevarul trebuie facuti sa taca, pentru ca adevarul e "masina de propaganda" a Rusiei. Prin urmare e politic corect sa nu ascultam parearea celor ce spun adevarul ci doar minciuni despre armele de distrugere in masa din Irak.
  • 0 (6 voturi)    
    ia de aici, cu traducere (Duminică, 5 aprilie 2015, 20:34)

    nu_am [utilizator]

    ta daaa: https://www.youtube.com/watch?v=SUy7tMWOJhE
  • -6 (8 voturi)    
    Gramatica (Duminică, 5 aprilie 2015, 20:53)

    Clujean [anonim]

    Dragilor, ce aveti cu limba romana? Virgula dupa si ?

    "Alexander Lukashenko este cel mai longeviv șef de stat din Europa, conduce Belarusul din 1994 și, dacă permite alegeri, atunci câștigă mai mult decât detașat."
    • +8 (8 voturi)    
      si gramatica (Duminică, 5 aprilie 2015, 22:35)

      tdr [utilizator] i-a raspuns lui Clujean

      Virgula este corect pusa , ca sa sublinieze afirmatia " daca permite alegeri " . Si nu ma contrazice daca nu ai studiat filologia !
    • +8 (8 voturi)    
      gramatica (Duminică, 5 aprilie 2015, 22:42)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Clujean

      In Cluj n-o fi ajuns vestea, dar in restul tarii sunt cazuri in care chiar se pune virgula dupa si (ba chiar si inainte). C-asa-i limba romana.
      Intamplator in citatul cu pricina, chiar sunt puse potrivit cele doua virgule. Imagineaza-ti ca-s paranteze.
      Ce nu prea are sens e acel 'atunci' ratacit in fraza.


      Daca nu ma crezi intreaba-l pe google.
    • +3 (3 voturi)    
      e corect (Luni, 6 aprilie 2015, 2:57)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Clujean

      Deoarece "si" se poate inlocui cu "iar". Plus ca, asa cum am invatat eu la scoala, virgulele sunt puse corect atunci cand, scotand textul cuprins intre ele, fraza isi pastreaza intelesul.