Rusia cere la ONU o pauza in interventia militara din Yemen

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 18:56 Actualitate | Internaţional

Rusia a depus sambata la ONU un proiect de rezolutie prin care cere o pauza in campania de lovituri aeriene efectuata din 26 martie de Arabia Saudita si aliatii sai impotriva militiilor siite Houthi din Yemen, au informat diplomati citati de AFP.

Mai multi diplomati au declarat vineri seara ca Moscova a cerut o reuniune de urgenta a Consiliului de Securitate al ONU, pentru a discuta despre o propunere rusa ce vizeaza instituirea de "pauze umanitare" in Yemen.

Aceasta reuniune urma sa inceapa la ora 15.00 GMT (18.00, ora Romaniei) si sa se tina cu usile inchise.

Sambata, Comitetul International al Crucii Rosii a anuntat ca trei incarcaturi cu ajutoare si personal medical pe care vrea sa le trimita in Yemen sunt in continuare blocate, in ciuda apelurilor facute catre coalitia militara condusa de Arabia Saudita ce controleaza porturile maritime si aeriene yemenite.

Si organizatia Medici fara Frontiere a anuntat ca restrictiile din porturi si inchiderea aeroporturilor il impiedica sa trimita echipe si provizii medicale.










4261 vizualizari
  • +15 (21 voturi)    
    Se pare ca Yemen e prea departe (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 18:13)

    Kepler [utilizator]

    pt convoaie umanitare!
  • +24 (38 voturi)    
    Chiar asteptam ca Rusia sa reactioneze... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 18:45)

    Lucky1 [utilizator]

    ...ar fi fost si de mirare sa asiste impasibila la reactia Arabiei Saudite si aliatilor sai impotriva teroristilor sprijiniti de iranieni care tintesc destabilizarea Peninsulei Arabe prin instalarea unui regim pro-iranian, si deci pro-rusesc, in Yemen.
    Ajungi la concluzia ca tot ce este rau in lumea asta are la baza sprijinul daca nu chiar initiativa ruseasca.
    Blestemata natie...
    • -1 (1 vot)    
      Exact (Duminică, 5 aprilie 2015, 12:15)

      Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      ca în povestea aia cu ''da de ce nu ai bască bă?''
  • +24 (34 voturi)    
    Na poftim! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 19:18)

    Daniels22026 [utilizator]

    Ce are in comun Rusia cu militiile siite Houthi din Yemen?! Aparent nimic. Dar in realitate au totul in comun, via regimul din Iran.

    Si totusi, iata cit tupeu. Rusii ucigasi fara mila solicita "pauze umanitare". Exact de victimile yemenite le pasa rusilor. Asa cum le-a pasat de victimele ucrainiene, moldovene, georgiene sau siriene. Nici macar de victimele rusesti nu le pasa mafiotilor rusi.
    • -5 (17 voturi)    
      exact (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 23:13)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      cum tot atatea lucruri au in comun Arabia Saudita/USA/AlQuaeda/ISIS.

      Sau tu nu stiai ca in Yemen, tabara cealalta este formata din cei de mai sus? Interesante prieteniile astea intre "dusmani de moarte", nu? :D
      • +2 (4 voturi)    
        mda, diferenta ar fi (Duminică, 5 aprilie 2015, 11:19)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Ca US nu a cerut la ONU incetarea atacurilor aeriene impotriva ISIS sau AlQueda ba chiar i-a bombardat pe susnumiti. Interesant, nu?
  • +17 (27 voturi)    
    tirurile albe sunt la granita? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 20:46)

    Adrian_. [utilizator]

    probabil ca de data asta este un convoi mixt ruso-iranian.
  • -1 (1 vot)    
    IRCR, Crucea Rosie Internationala, Geneva (Duminică, 5 aprilie 2015, 2:51)

    arno [utilizator]

    https://www.icrc.org/eng/resources/international-review/index.jsp
    Umanismul IRCR pare complet strain ethos-ului radical sado-maso al comentatorilor dv...
  • +2 (4 voturi)    
    probabil ca teroristilor yemeniti...... (Duminică, 5 aprilie 2015, 10:18)

    novator [utilizator]

    .....li s-a terminat "paracetamolul" si cum in zona este foarte "frig", putinica si ai lui s-au gandit sa le trimita niscai vapoare pline ochi cu "ajutoare umanitare".

    Daca putinistanul a ajuns la ONU cu asemenea magarire, inseamna ca amicii lor din Yemen se pregatesc de o infrangere zdrobitoare si asta ar strica planurile gastii de la Kremlin, de a controla exportul de titei din Golf care are de trecut stramtoarea Ormuz, partial controlata de Iran si stramtoarea Bab el Mandeb, la Marea Rosie, pe care putinistanul vrea sa o controleze direct "cu ajutorul" teroristilor yemeniti.

    Il frige tare, pe putinica, pretul scazut al petrolului !
  • +2 (4 voturi)    
    Rusia se da de gol ! (Duminică, 5 aprilie 2015, 10:21)

    TerziPetre1 [anonim]

    Cat cinism poate sa afiseze diplomatia rusa ? Chiar cred ca s-a uitat acapararea Crimeii ? Se inseala ! Iata cea mai clara devoalare a amestecului rusesc in evenimentele din Yemen. Am senzatia ca pana la urma Rusia "se va impiedica in propriile fuste" in sprijinirea terorismului islamist, si aftfel sa se intoarca chiar impotriva Rusiei. Asa au inceput si cu Afganistanul, care a devenit apoi preludiul disolvarii URSS. De unde rezulta a Putin si camarila lui, neglijeaza in mod criminal, pentru poporul rus, invataturile istoriei recente. Putin merita o astfel de lectie usturatoare !
  • +1 (5 voturi)    
    Era initiativa nobila daca venea din partea US? (Duminică, 5 aprilie 2015, 10:25)

    nu_am [utilizator]

    Arabia Saudita ofera de fapt sprijin militar pentru Al Qaeda, dar ce conteaza asta? SUA nu sunt interesate de democratie in Arabia Saudita sau oriunde in lume. Nu le pasa nici de drepturile omului. E interesant ca ei au tot timpul dreptate. In schimb Rusia a militat tot timpul pentru dialog si dreptul populatiei la autodeterminare prin alegere democratica. Pentru a cata oara Rusia e pro ajutoare umanitare si "lumea libera" impotriva?