Serghei Lavrov, primit de presedintele slovac cu critici fata de actiunile Rusiei impotriva Ucrainei

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 16:58 Actualitate | Internaţional

Serghei Lavrov
Foto: AGERPRES
Ministrul rus de externe Serghei Lavrov efectueaza sambata o vizita in Slovacia, unde a primit critici din partea presedintelui acestei tari, Andrej Kiska, pentru anexarea Crimeei si pentru situatia din estul separatist pro-rus al Ucrainei, aceste pozitii fiind insa diferite de cele ale premierului slovac Robert Fico, unul dintre oficialii europeni cei mai vocali impotriva sanctiunilor instituite contra Rusiei, transmite agentia EFE, citata de Agerpres.

"Consideram ca modul in care Crimeea a fost ocupata si anexata de Federatia Rusa in luna martie a anului trecut constituie o actiune de destabilizare a ordinii pasnice si o incalcare a principiilor dreptului international", a spus seful statului slovac dupa intrevederea cu seful diplomatiei ruse.

Acesta din urma nu a facut declaratii in fata presei imediat dupa intalnirea cu Kiska. Lavrov a fost invitat la Bratislava pentru manifestarile ocazionate de implinirea a 70 de ani de la eliberarea capitalei slovace de catre Armata Rosie, la sfarsitul celui de-al Doilea Razboi Mondial.

Presedintele Andrej Kiska a vorbit si despre responsabilitatea Rusiei in actualul conflict din estul separatist al Ucrainei. "Ne exprimam speranta ca in acest conflict armele vor fi inlocuite definitiv de dialog si de respectarea acordurilor (de la Minsk), iar soldatii straini aflati in Ucraina fara permisiunea acesteia vor pleca, astfel incat Ucraina, ca stat suveran, sa-si poata controla frontierele", a continuat liderul slovac, facand referire la prezenta soldatilor rusi in estul Ucrainei, prezenta pe care Moscova o neaga, in pofida numeroaselor dovezi.

Totusi, Slovacia s-a numarat pana in prezent printre tarile europene cele mai rezervate fata de sanctiunile instituite impotriva Rusiei. Astfel, premierul slovac Robert Fico - care a avut si el sambata o intalnire cu Serghei Lavrov - s-a declarat in mod repetat impotriva acestor sanctiuni, pe care le-a calificat drept "lipsite de sens si contraproductive". In luna februarie, el a amenintat chiar ca Slovacia si-ar putea exercita dreptul de veto in Consiliul European daca s-ar decide o inasprire a acestor masuri care dauneaza intereselor Slovaciei, tara ce are legaturi economice stranse cu Rusia.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5564 vizualizari
  • +27 (33 voturi)    
    f. bine! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 16:48)

    Irizat [anonim]

    Mujicii trebuie plesniti peste fata cat mai des. Altfel au senzatia ca e corect ceea ce fac.
    • +13 (15 voturi)    
      Mujicii CRED ca tot ce fac e corect (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 18:43)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

      sau mai degraba ca ei trebuie sa faca tot timpul ceva cu tarile de la granitele lor. Abia astept sa deranjeze Ursu Panda de la Rasarit....sa vezi atunci distractie.
    • -3 (15 voturi)    
      Ce a asteptat Iohannis? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 20:04)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Irizat

      Sa plece Basescu din casa in care a stat!
      Atat!
      L/am votat, dar.... este pionul pesede!
      Stiam si asta, dar nu am vrtu ca olteanul imberb, copilaros si tamp sa nu castige!
      • 0 (4 voturi)    
        tu intelegi ce ai scris...??? (Duminică, 5 aprilie 2015, 13:19)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        tradu-ne ...te rog....eventual elimina greselile de ortografie.
  • +14 (28 voturi)    
    Invitatii selective (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 17:11)

    Koczka [utilizator]

    Din cate stiu si armata romana a luptat pentru eliberarea Slovaciei. Au fost si multe pierderi umane, poate prea multe pentru eliberarea acestei tzari artificiale actualmente cu o orientare prorusa.
    • +17 (19 voturi)    
      cine stie, cunoaste (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 19:54)

      un om [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      armata romana, nu doar ca a luptat in fosta Cehoslovacia (cele mai grele batalii fiind in Muntii Tatra) ci a fost chiar carnea de tun a armatei rosii: regimentele romane luptau in prima linie frontului, rusii luptand in linia 2 si oprind o mare parte din provizii (munitie, hrana, combustibil, echipamente) pentru ei, romanii primind mult sub strictul necesar. Imediat cum se apropiau de un oras important, fortele armate romane erau trimise in alta directie si ghici cine erau "eliberatorii", cine isi insuseau toate meritele: armata rosie! Avem zeci de mii de morti numai in Muntii Tatra... de care pana si noi am uitat...
    • -6 (20 voturi)    
      Romania (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 20:03)

      echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      In al doilea razboi mondial Romania a avut statut de tara agresoare. De asta nu este chemata pe nicaieri ...
      Ce sa faci, daca ne-a mancat undeva sa donam URSS_ului Basarabia si Bucovina fara sa tragem un glont si apoi sa atacam URSS-ul., Decizii "intelepte" ca si cele de acuma.
      • +10 (14 voturi)    
        Esti pe aratura (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 22:47)

        Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        Basarabia si Bucovina au fost anexate de mujicstan la 28 iunie 1940, in urma ultimatumului sovietic, pana la data aceea Romania fiind stat neutru si neavand capacitate militara apta a face fata blindatelor rusesti aduse la granita. Apoi am intrat in razboi pentru recuperarea teritoriilor respective.

        Puneti, dragilor, mana pe istorie! Cine nu o cunoaste o repeta si nu are sa fie placut, cautati pe net pagubele produse Romaniei de armatele sovietice atat pana la 23 august 1944 (o zi de mare rusine nationala!), cat si dupa!
        • -2 (4 voturi)    
          Pune tu mana pe istorie (Duminică, 5 aprilie 2015, 1:23)

          potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

          Rromania a trimis trupe ocupatoare in Rusia. Ai intrebari? Citeste o carte BUNA de istorie! :))
      • +7 (11 voturi)    
        Si daca trageam (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 23:02)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

        un glont? Ce se intampla?
    • +2 (2 voturi)    
      Poate (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 23:31)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Poate slovacii au uitat, desi nu cred, insa cu siguranta cehii nu au uitat:
      http://www.kzhp.cz/clanek/rok-a-rumunska-armada-v-polne-filip-plasil-38
      http://www.dedictvivysociny.cz/kultura/pamatky-50/sepulkralni_socharska_a_drobna_architektura-8/?id=1587
    • +6 (6 voturi)    
      nu cred ca au uitat deloc (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 23:45)

      Gipsi [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Cate pietre memoriale exista in Cehia despre armata Romana care a luptat pentru eliberarea Cehoslovaciei. In aproape toate zonele estice exita pietre funerare si troite. Si o gramada de literatura in bibliotecile lor cat si pe internet.
      https://www.google.cz/search?q=rumunsk%C3%A1+arm%C3%A1da+1945&biw=1435&bih=665&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=QUggVaryGMeYsgGfr4OwBw&sqi=2&ved=0CDcQsAQ#tbm=isch&q=pomnik+rumunsk%C3%A1+arm%C3%A1da+1945&imgdii=_&imgrc=1e1PYKBNDnE1sM%253A%3BOkvN2p6CokzKXM%3Bhttp%253A%252F%252Fpodbrdsko-encyklopedie.cz%252Fcz%252Fwp-content%252Fuploads%252F2014%252F01%252F04760c9a882b2931f292b760b0fe3632.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fpodbrdsko-encyklopedie.cz%252Fcz%252Fpomnik-sovetskeho-partyzana-rudnika-ktery-v-techto-mistech-padl-v-roce-1945%252F%3B440%3B600
      • +1 (3 voturi)    
        Multumesc de adresa. (Duminică, 5 aprilie 2015, 15:16)

        Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Gipsi

        Dumnezeu sa'i ierte si odihneasca.
        De ce oare batranii se joaca de'a razboiul si tinerii trebuie sa plateasca cu viata, jocul lor?!?
        Nu mai departe afirmatia unui PM, intr-o tara din UE, la o Fabrica de Avioane: "Desi ne paste un razboi, vestea buna este ca veti avea comenzi" (sic).
        Suntem blestemati (ca specie) sa uitam istoria.
  • -12 (18 voturi)    
    slovacia (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 18:39)

    ANONIM [anonim]

    in curand multi vor fi la fel de nemultumiti de politica sanctiunilor care le aduc numai pagube economice. Bruxelul te ajuta cu ceva ???
  • +12 (14 voturi)    
    Bravo Andrej Kiska! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 18:49)

    bizonul_nou [utilizator]

    Andrej Kiska un mare Bravo,

    in schimb premierul n-a inteles nimic din realitatea europeana prezenta sau este vreun ofiter acoperit rus
    :)
    who knows?
  • +9 (13 voturi)    
    Si? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 19:16)

    adi_b_razzor [utilizator]

    Si Lavrov a dat raspunsul clasic, "Ne aparam in fata agreeiunii sua si nato... De aceea am fost obligati sa salvam crimeea de cotropitorii vestici. P.S. Ambasadorul nostru va va contacta in curand cu raspuns la declaratii..."
    • +4 (10 voturi)    
      apararea impotriva civilizatiei (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 23:05)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      asta e adevarata teroare pt mujici; sa se spele, sa munceasca....civilizatia intr-un cuvant.
    • -6 (6 voturi)    
      bravo (Duminică, 5 aprilie 2015, 11:49)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui adi_b_razzor

      Un adevarat diplomat
  • -2 (16 voturi)    
    bravo lor (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 22:44)

    xanti [utilizator]

    Au demnitate nu mentalitate de sclavi
    • +4 (4 voturi)    
      Demnitate ca in zicala: (Duminică, 5 aprilie 2015, 15:20)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Capra moare de râie, dar tine coada sus!?!
      ...