"Filiera ruseasca" duce la Le Pen? Presa franceza scrie ca hackerii au dezvaluit mii de texte si emailuri schimbate intre Kremlin si Frontul National

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:02 Actualitate | Internaţional

Marine Le Pen, lidera Frontului National
Foto: Agerpres
Un grup de hackeri au facut publice mii de texte si emailuri schimbate intre Kremlin si partidul de extrema dreapta francez Frontul National, informeaza siteul Mediapart preluat de Newsweek. Potrivit publicatiei Le Monde, hackerii au postat mesajele pe siteul lor iar multe dintre texte sunt despre Marine Le Pen, lidera Frontului National si sprijinul ei pentru anexarea Peninsulei Crimeea in martie 2014.

Corespondenta este intre "Timur Prokopenko", despre care hackerii spun ca ar fi un oficial de la Kremlin si Kostia, un barbat descris ca fiind "conexiunea ruseasca" ce are acces la Le Pen

Cei doi discuta pentru a stabili daca Le Pen va sprijini Rusia in Crimeea prin a deveni "un observator" al anexarii. Potrivit Le Monde, intr-un mesaj de la Prokopenko se scrie "avem mare nevoie de ea, i-am spus sefului ca poti aranja asta cu ea", facand referiree la un sprijin din partea Marinei Le Pen pentru referendumul nerecunoscut pe plan international tinut inainte ca Rusia sa anexeze Crimeea. Kostya apoi da asigurari ca Frontul National "va lua o pozitie oficiala privind Crimeea".

Capul de lista al Frontului National in circumscriptia electorala Ile-de-France, Aymeric Chauprade, a fost observator in referendumul din Crimeea in martie 2014, desi partidul a negat ca a participat in calitate de consultant de politica externa. Vorbind despre prezenta sa, Chauprade declara postului rusesc RT ca "eu cred ca referendumul este legitim. Vorbim aici despre istorie pe termen lung. Vorbim despre populatia rusa, despre teritorii ale fostului URSS".

In ferbruarie anul acesta, Le Pen a acordat un interviu saptamanalului polonez Do Rzeczy in care a afirmat ca Franta ar trebui sa recunoasca Crimeea ca parte a Rusiei.

In decembrie ea a dezvaluit ca Frontul Nationala  aprimit un imprumut de 9 milioane de euro de la banca ruseasca "First Czech-Russian Bank", ceea ce a dus la speculatii ca Putin finanteaza intentionat partide radicale europene pentru a destabiliza Europa. Le Pen a raspuns ca bancile franceze refuzasera sa imprumute partidul sau, asa ca a acceptat oferta din Rusia.

Le Pen a vizitat Moscova de mai multe ori anul trecut si s-a intalnit cu vicepremierul Dmitry Rogozin  si alti oficiali de la Kremlin pentru a discuta probleme politice.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
18513 vizualizari
  • +35 (51 voturi)    
    Nationalistii (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:12)

    V. Veroiu [utilizator]

    Striga in gura mare NU imigrantilor care vor sa ne fure locurile de munca, NU ungurilor care vor sa ne ia Ardealul si sa ne faca robi pe viata, NU Europei care vrea sa isi impuna regulile ei peste ale noastre. Iar pe la spate semneaza acte cu rusii, chinezii, etc.

    Cu alte cuvinte: toti o apa si un pamant - lor sa le fie bine si sa fie alesi. Verticalitatea si politica nu au stat niciodata sub acelasi acoperis. Pur si simplu cand o ai pe una, nu o poti avea si pe cealalta.
    • +49 (53 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:34)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      @dr. fly: e mult mai rau de-atat, cum scrie dadan mai jos nu e simpla ipocrizie ci sabotarea deliberata a tarilor din estul Europei prin intermediul politicienilor radicali din Vest. Presimt ca vom asista la ceva scandaluri de coruptie (si chiar de tradare) de amploare in urmatoarea perioada.
    • +15 (23 voturi)    
      corect pana la faza cu ungurii..... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 13:53)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      ..pentru ca nu trebuie sa fii nationalist si nici macar destept ca sa intelegi, cand cineva declara ca vrea autonomie pe criterii etnice, ca acel cineva iti vrea raul.
      Cand insa, cei care fac asemenea declaratii, mai sunt si sprijiniti de un stat a carui conducator este prietenul putinistanului, deja lucrurile se complica.

      Asa ca, sa nu bagam toata lumea in aceiasi oala.
      Extremismul se mainfesta si in zona minoritara, indiferent daca aceasta este religioasa, ideologica sau etnica sau mai bine zis, acolo se manifesta cel mai tare iar putinistanul, tocmai pe asemenea lucruri se bazeaza.
      • +6 (20 voturi)    
        Asa cum noi (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 15:50)

        V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui novator

        Avem extremistii nostri, si ungurii ii au pe ai lor. In loc sa facem astfel incat economic ambelor tari sa le fie bine, sa coopereze, ne gandim sa facem autonomii si sa sporim drepturile unora sau altora. Daca oamenii au bani in buzunar, isi cumpara iPhone ca sa faca traducerea numelor strazilor "on the fly". Dar cum economic nu stam bine, o dam si noi ca si ei pe "trecutul glorios ca natiune". Trecutul, oricat de bun sau rau e insa nu iti aduce bani in buzunar.
        • +10 (16 voturi)    
          absolut..... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 16:23)

          novator [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          .....de acord si mai este ceva ; Lipsa de viziune a politicului european care, in loc sa lucreze asiduu la infiintarea Statelor Unite ale Europei, structura care va reduce la maximum orice fel de invrajbire inter-etnica, ei o lalaie cu o UE dezlanata si din ce in ce mai centrifuga.
          • -3 (11 voturi)    
            He, heee...lipsa de viziune a europenilor (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 16:47)

            IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui novator

            este de mult timp un fapt.
            Au pastrat birourile in Europa si au mutat productia companiilor in Asia, ca este mai ieftin, iar acum platesc politele. Oamenii au saracit, chinezii si arabii cumpara aproape totul pe nimic, iar europeanul a ajuns dator vindut, acum, dar si pe viitor.
        • +4 (14 voturi)    
          Pai cine se gandeste (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 17:09)

          KostasP [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

          Sa faca autonomii, noi sau o parte din ungurii din Ro sprijiniti partial de parlamentul maghiar? Nu mai amesteca mere cu pere, sau esti cumva unul din trollii lor si atunci te rog sa ma scuzi, nu-ti faceai decat meseria.
    • +13 (19 voturi)    
      Vadim pre-se-din-te! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 14:39)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Ce-o mai face Vadim?
      De partea cui or fi acum cei care l-au adorat pe nationalistul nostru de mucava? Or fi trecut in UNPR impreuna cu generalii lui Vadim?
    • +11 (15 voturi)    
      xxxxxxxxxxxxxx (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 16:55)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Dr.Fly, ce, care Ardeal sa "ia" ungurii ? Acela unde raportul demografic este de 5,8:1 in favoarea romanilor ? Arata-mi unde si cand in istorie s-a citat un caz asemantor. Sau crezi ca romanii sunt niste blegi, care la o adica se ascund sub plapuma si inchid ochii ?
      • +6 (6 voturi)    
        Enclave gen Găgăuzia (Duminică, 5 aprilie 2015, 4:18)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui Centurion

        Nici măcar în 1940, când erau pe cai mari, ungurii n-au mai luat decât o jumătate de Ardeal și nici măcar în acea jumătate nu erau majoritari. Însă e posibilă crearea unei enclave autonome în Harghita și Covasna, în genul în care a fost creată Găgăuzia în R.Moldova.

        Rușii sprijină exact genul ăsta de scindări, iar Putin și Orban sunt prieteni la cataramă, așa că ar trebui să scăpăm repede ori de unul, ori de altul. Preferabil de amândoi :)
    • -17 (19 voturi)    
      e de preferat (Duminică, 5 aprilie 2015, 0:57)

      xanti [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Nationalismul decat statutul de vasal.
      Daca sutem capitalisti UE la ce bun,industrie nu mai avem suntem buni doar de mana de lucru ieftina.
      Pamantul agricol a fost cumparat de arabi,israelieni,italieni..si ne miram de ce nu mai producem nimic.
      Ungurimea e in guvern de 25 de ani si a defrifat padurile cu milionul de hectare.
      Asa ca prefer nationalismul lui Le Pen,Podemos,Tsipras, decat democratia germana a lui Klaus.
      Cat priveste plata,atata timp cat americanii baga bani in Romania pot sa bage si rusii(pacat ca nu pompeaza mai mult) ca doar e democratia aleasa de amerloci sau nu va convine libertatea de alegere.
      • +6 (6 voturi)    
        Iar la rusi.. (Duminică, 5 aprilie 2015, 18:22)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui xanti

        ...toata industria a ajuns in mainile mafie controlate de Putin. Care e diferenta in bine?

        Tu si tovarischi potaia, dati-ne si noua niste exemple de tari unde cizma rusa odata intrata a adus schimbari in bine pentru tara respectiva.
    • 0 (0 voturi)    
      hm, varza (Luni, 6 aprilie 2015, 22:40)

      popescu_dtru [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Sa incercam sa deslusim:

      - "NU imigrantilor care vor sa ne fure locurile de munca". Intr-adevar, imigrantii, cel putin la prima genreatie, se multumesc cu putin, si in felul asta iau locurile de munca ale bastinasilor. Ma insel?

      - "NU ungurilor care vor sa ne ia Ardealul". Intr-adevar, ungurii nu vor Ardealul, ci doar sa jucam o hora si sa bem o palinca impreuna.

      - "NU Europei care vrea sa isi impuna regulile ei peste ale noastre". Dle Musca, nu vedeti ca in contextul intergrarii europene noi suntem saracii Europei, iar dv ati ales sa emigrati? Chestia asta nu va spune nimic?
  • +52 (58 voturi)    
    Putin inunda europa cu cai troieni (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:17)

    dadan [utilizator]

    Cu reteta de succes a rusilor: rabdare+ipocrizie+perversitate , s-a umplut europa de cai troieni rusesti care asteapta oportunitatea perfecta ca sa se manifeste si intradevar astia actioneaza exact cand europa are mai multa nevoie de unitate si protectie lasand uniunea tot timpul in offsaid in fata ranjetului lui Putin
    • +10 (20 voturi)    
      Raportarea tuturor la același factor (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:49)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      generează unitatea. Națiile sunt unite de limba vorbită, Europa este unită de Euro. Un Euro și, implicit, o economie în declin generează instabilitate și nu Putin. Rușii au succes cu astfel de tactici în Grecia care-i aproape de faliment. Dacă șomajul va continua să crească în Franța, rușii vor avea succes și acolo.
      • +3 (3 voturi)    
        RUȘII AU AVUT ÎNTOTDEAUNA SUCCES ÎN GRECIA (Duminică, 5 aprilie 2015, 16:13)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        chiar și după ce i-au trădat (vezi Eteria).
    • +3 (3 voturi)    
      Înainte de 1989 erau organizații teroriste, (Duminică, 5 aprilie 2015, 4:22)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui dadan

      era mult mai rău. Brigăzile Roșii, Rote Armee Fraktion și o mulțime altele erau sprijinite de KGB.

      Din punctul ăsta de vedere, partidele extremiste sprijinite de Putin reprezintă un progres pe calea spre ”coexistență pașnică”. Nici Rusia nu mai e ce-a fost, acum au alegeri pentru președinte. Așa ceva era de neimaginat pe vremea lui Brejnev :)
  • +13 (21 voturi)    
    Deschide-ti ochii... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:46)

    strelka [utilizator]

    Economia lor sta pe un butoi de pulbere, cu un demagog la putere, vor putea in sfarsit sa ii puna cu botul pe labe....."Reteta greceasca" - da-le imprumuturi pina nu le mai pot plati si vor veni in genunchi la tine, ar putea fi doar inceputul
  • +25 (37 voturi)    
    Am zis de ani de zile ca extremistii (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:21)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    sunt finantati de Kremlin.

    Hai sa vedem si date despre Jobbik, ATAKA, UKIP si restul rechinilor.
    • -1 (1 vot)    
      Matale zici ca si extraterestrii.... (Luni, 6 aprilie 2015, 6:16)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Matale zici ca si extraterestrii sunt finantati de rusi. Peste 20.000 de ani, cand omenirea va lua contact cu o specie agresiva, vei fi citat ca vizionar.
    • +1 (3 voturi)    
      unde sunt Mazetele ? (Luni, 6 aprilie 2015, 8:41)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      nu au nimic de declarant ?
  • +20 (22 voturi)    
    politicieni radicali (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:35)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu este vorba de politicieni radicali, ci de politicieni care profita pur si simplu de slabiciunile electoratului dezamagit sau cu probleme economice pentru a castiga putere. Este vorba de o piata de desfacere neocupata de altcineva.
    Franta a fost mereu, dupa al doilea razboi mondial, o tara cu legaturi puternice intre partidele comuniste locale si URSS. Iar comunistii francezi au avut intelegere cu celelalte partide sa imparta puterea politica, iar pe parte economica sa controleze prin sindicate o bucata mare din industria franceza.
  • +20 (26 voturi)    
    socant!! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:35)

    Point [utilizator]

    apa e uda si focul arde.iarna nu-i ca vara!e rau ca nu e bine!!!
    numai frontul national a beneficiat de ajutorul si finantarea moscovei?o sa aveti surpriza sa vedeti,daca sapati bineinteles,ca foarte multi politicieni europeni,au primit,sub o forma sau alta,putin ajutor rusesc.insa baba europa,a ales sa fie chioara si surda.si iata ca acum se da si beteaga.un cititor HN a scris odata ca a ales pozitia femeii neputincioase in fata violatorului putin.din pacate susnumitul ia acoperit si gura cu bancnote.
    • +9 (15 voturi)    
      Cleptocratia fara frontiere... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 13:53)

      vazut_din_anglia [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Intr-adevar, aici in Anglia se zvoneste ca si nebunul afabil Farage ar avea legaturi cu politicieni rusi, dar n-a spus-o nimeni pe fata.

      De ce?

      Din pacate, suspiciunea mea este ca multi politicieni, si nu numai extremistii, sunt finantati indirect sau direct de rusi. De exemplu, centrul Londrei e cumparat in mare parte de oligarhi rusi, se stie asta. Ce s-ar face bugetul si Boris Johnson (primarul cu fata si nume de rus) daca si-ar retrage Putin banii?

      Din pacate in ziua de astazi principiile se vand foarte usor, si cleptocratia n-are frontiere. De aici ezitarea Europei fata de rusi. Nu musti mana care te hraneste, nu?
  • +26 (32 voturi)    
    of doamen unde am ajuns (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:50)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Nazistii sponsorizati de comunisti
    • +18 (24 voturi)    
      nimic nou sub soare (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 13:39)

      Irizat [anonim] i-a raspuns lui Adrian_1234

      Ribbentrop-Molotov este o dovada ca se poate. Sunt toti uniti prin spiritul totalitar si dispretul fata de democratie, liberatatile cetatenesti si domnia legii.
    • +17 (23 voturi)    
      si (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 14:45)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      ce ti se pare ciudat, sint doua fete ale aceleiasi monede. Dupa razboi, rusii au infiintat stasi in rdg folosind gestapovisti experimentati, care au schimbat doar uniformele, in rest au facut exact ce faceau si sub hitler, asta in timp ce multi antinazisti veritabili au fost inchisi sau deportati in rusia.
    • +1 (1 vot)    
      ... a fost si invers... (Luni, 6 aprilie 2015, 7:37)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

      ... ia vezi lenin pe banii cui a facut revolutzia ... .
  • +11 (17 voturi)    
    ce surpiza! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 13:34)

    Francisc 1 [utilizator]

    ca si la noi toti " nationalisti" aia cu biserica de 2000 de ani si anti ue care vezi doamne ne obliga sa fim imorali , sunt platiti din aceeasi bani doar ca nu investigheaza nimeni!
  • -16 (26 voturi)    
    Este normal (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 13:50)

    Nyk1 [utilizator]

    Este normal ca mișcările naționale din statele Europei să colaboreze pentru a schimba ceva.

    Cu cine vreți să colaboreze Le Pen în lupta sa împotriva imigrației musulmane, cu Obama cel care militează pentru amnistierea mexicanilor intrați ilegal în SUA? Sau care se închină în fața regelui Arabiei Saudite, aliatul nr. 2 al SUA în Orientul Mijlociu după Israel (dar nr. 1 la exportul de teroriști)? Dacă Le Pen sau alții colaborează cu Putin este pentru că actuala conducere a Europei nu le oferă o altă alternativă/
    • -1 (17 voturi)    
      Pana una-alta (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 15:51)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Cele mai mari pierderi in aviatie implicand avioane europene in ultimul an au fost o racheta ruseasca si un sinucigas german. Nici picior de terorist musulman.

      Iar cei morti la Paris sunt nimica toata fata de Ucraina.
      • -3 (9 voturi)    
        Stimate domnule Dr.Fly (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 19:55)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        va respect pentru comentariile Dvs.pertinente si
        de bun simt. E pacat sa pierdeti aceasta linie in valtoarea polemicii cu adversarii lucrurilor bine cantarite. Argumentele statistice pierd din vedere umanitatea minim obligatorie in evaluarea evenimentelor tragice.
    • +5 (11 voturi)    
      Acum si tu ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 15:53)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      ... vrei ca toti sa se inchine in fata Iranului si Siriei, aliatii Nr. 1 si Nr. 2 ai lui Putin in Orientul Mijlociu? ...
    • +7 (7 voturi)    
      Ia-ti pastilele ca bati campii cu gratie (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 19:03)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Asa de curiozitate, ce "alternativa" ai vrea sa le ofere "actuala conducere a Europei" unor descreierati?
      • +1 (3 voturi)    
        Mazeta nu are nimic de declarat (Luni, 6 aprilie 2015, 9:02)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        de ce oare ?
  • +7 (9 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 19:09)

    dragos234 [utilizator]

    Ia te uita, deci avea dreptate Tismaneanu cu ispita facista a lui Putin. :)
  • +6 (8 voturi)    
    Pe termen lung toți vom muri (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 19:57)

    Fisherman [utilizator]

    ”Vorbim aici despre istorie pe termen lung.Vorbim despre populatia rusa, despre teritorii ale fostului URSS”

    Dacă doamna Le Pen vrea să se insereze în Istorie alături de simbolurile URSS atunci francezii au o problemă ! O problemă gravă care este și pe termen scurt...
  • -13 (15 voturi)    
    si ce-i cu asta (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 22:46)

    xanti [utilizator]

    Noi cu americanii si altii mai destepti cu rusii.
    • +6 (10 voturi)    
      da, da...cu mujicii la jumulit (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 23:29)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      spune-mi ceva pertinent ce poti face cu rusii.
      • -2 (6 voturi)    
        Ai frica de ei , (Duminică, 5 aprilie 2015, 1:28)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        ca daca vin ,ai pus-o! Postac mic...
    • +6 (8 voturi)    
      "Noi".. (Duminică, 5 aprilie 2015, 0:44)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mai, tu esti din aia desteptii cu rusii. Bravo tie! Roman adevarat!
    • +1 (1 vot)    
      esti decupat din Pravda pentru prescolari (Duminică, 5 aprilie 2015, 11:16)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ia zi-ne si noua care sunt "desteptii" care sunt cu rusii?
      Pana si Lukasenko a inceptu sa dea inapoi in fata imbratisarii dragastoase a lui Putin.
      ///
  • -7 (11 voturi)    
    o fi mult o fi putin (Duminică, 5 aprilie 2015, 0:01)

    jaz [utilizator]

    victoria nuland a bagat $5,000,000,000 in ukraina si nu au fost investitii in economie.
    http://www.informationclearinghouse.info/article37599.htm
    mai putina propaganda si mai mult dialog