Bulgaria a decis sa-si creeze o structura anticoruptie dupa modelul DNA/ Boiko Borisov: Bulgaria va intrece Romania in cateva luni

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2015, 17:41 Actualitate | Internaţional

Boiko Borisov
Foto: Agerpres/Xinhua
Bulgaria a decis sa urmeze exemplul Romaniei si a anuntat un plan de creare a unei structuri specializate care sa investigheze faptele de coruptie ale inaltilor oficiali, pentru a nu mai fi perceputa drept una dintre cele corupte tari ale Europei. 

UPDATE - Boiko Borisov: Bulgaria va intrece Romania in cateva luni

"In urma cu un an si jumatate, in mandatul meu anterior de prim-ministru, Romania primea un raport de monitorizare pe justitie din partea Comisiei Europene o data la sase luni, in timp ce Bulgaria - o data la un an si jumatate. Romania incerca sa ne prinda din urma si noi voiam decuplarea celor doua tari in privinta aderarii la Schengen. Si ce se intampla acum? Romania este data exemplu", le-a declarat vineri jurnalistilor premierul bulgar Boiko Borisov, in cursul unei vizite la Varna, potrivit agentiilor Focus si Novinite

"Garantez ca vom intrece din nou Romania in cateva luni", a mai afirmat Borisov.

Potrivit Agerpres, care citeaza agentiile Reuters si BTA, noua institutie va fi constituita din procurori, anchetatori si inspectori si ar urma sa devina operationala la inceputul anului viitor, probabil in luna aprilie. Guvernul de la Sofia estimeaza ca 7.670 de responsabili ar putea fi investigati de aceasta noua autoritate. De asemenea, cei care vor furniza autoritatilor informatii de natura sa ajute anchetele vor primi sume de bani drept recompensa.

Coruptia a erodat increderea bulgarilor in institutiile statului si descurajeaza investitiile. Uniunea Europeana a criticat in mod repetat autoritatile de la Sofia pentru reforma lenta si ineficienta a sistemului judiciar, care s-a dovedit incapabil sa sanctioneze oficialii acuzati de fapte de coruptie, un efect fiind ramanerea in continuare a Bulgariei in afara spatiului Schengen.

"Nu inregistram progrese in lupta impotriva coruptiei la nivel inalt", a admis vice-premierul Meglena Kuneva, subliniind ca Bulgaria doreste sa urmeze exemplul Romaniei, unde politicieni, oficiali si oameni de afaceri au fost investigati si condamnati pentru coruptie.

Ea a mentionat ca noua institutie anticoruptie va fi creata dupa modelul celei similare din Romania, respectiv Directia Nationala Anticoruptie (DNA), si va colabora indeaproape cu serviciile secrete pentru protectia informatiilor legate de anchete.

Combaterea coruptiei si reforma sistemului judiciar fac parte dintre masurile promise de noul premier bulgar Boiko Borisov. Totusi, "aceasta strategie anticoruptie are nevoie de un larg sprijin din partea clasei politice si a intregului sistem judiciar", atrage atentia un analist politic local.

De altfel, mai trebuie stabilite multe detalii privind noua structura judiciara, nefiind clar nici daca ea va fi o agentie sau o comisie. In plus, trebuie luate si masuri astfel incat activitatea ei sa nu se suprapuna cu cea a altor institutii. 












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5124 vizualizari
  • +8 (24 voturi)    
    copy-paste bulgaresc (Vineri, 3 aprilie 2015, 18:48)

    Sophie [utilizator]

    Asta e oare a cata chestie care o copiaza de la romani? Ca de aici s-au inspirat tot timpul, dupa aia au devenit ultra-nationalisti (sau comitagii) si n-au mai recunoscut nimic. Iar in ultima perioada ne privesc de sus.
    • +6 (14 voturi)    
      totusi e de apreciat (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:38)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Sophie

      Copiaza ce este bun, spre deosebire de ai nostri care au luat tot ce-i rau si prost.
    • +7 (9 voturi)    
      Draga Sophie (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 0:15)

      fane_grija [utilizator] i-a raspuns lui Sophie

      Nu ai invatat ca nu e frumos sa-ti vorbesti vecinii de rau? Ei sunt cei mai aproape in caz ca-ti ia casa foc.

      Ideile bune, valorile si reperele morale nu sunt sub propietatea nimanui. Nu poti acuza de plagiat pe cineva care adera la un set de valori care l-ar ridica de sub povara furtului institutionalizat. Si pe noi ne-au invatat altii cum sa facem acest DNA de care azi suntem mandri.

      E de laudat ca vecinii nostrii de la sud urmeaza calea eradicarii coruptiei. Asta inseamna ca vom avea in ei niste parteneri de dialog credibili, cu frica de lege si de incredere.

      Iar apoi, mai suntem si conationali in cadrul UE. :)
      • 0 (0 voturi)    
        limitat (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 18:43)

        Sophie [utilizator] i-a raspuns lui fane_grija

        Fane,

        E clar ca iti lipsesc niste ore de istorie...sa vezi ce vecini "buni" au fost, cum au gonit pe romani, doar cu chilotii pe ei, dupa Dictatul de la Craiova, sau pe limba ta, cedarea Cadrilaterului? "Lectiile de democratie" invatate de Levski si Botev, culmea, la Bucuresti? Si cand te gandesti ca a existat propunerea de a ne fii infiintat intr-un sigur stat...Foarte bine ca te doare de "valorile morale", dar nu cred ca pe ei ii afecteaza prea tare...Acum cativa ani erau mai bine cotati /vazuti si nu ii interesa ce faceau romanii...Ceri sa ti se cante muzica romaneasca in restaurantele lor cu taraf, etc, iti vor ceva gypsy style. Pana si Stoichkov pomenea ceva de mamaliga?!
    • +4 (4 voturi)    
      HaHaHa (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 7:31)

      JohnDoe [anonim] i-a raspuns lui Sophie

      Ce sunt ai nostrii corupti si impostori dar bulgaroii...praf neneaca, astia mai sunt si fuduli...ei nici nu se apucara de institutia aia si estimeaza ca depasesc Romania ...Si cu cine vor ei sa lupte impotriva coruptiei?Cu unul Boiko Borisov care a mai fost dat odata jos tocmai din cauza coruptiei...
      PS:Prostu' nu e prost destul daca nu e si fudul...
      • +4 (4 voturi)    
        gand la gand (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 10:01)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui JohnDoe

        Cam la acelasi lucru ma gandeam si eu.
        As sari peste PS-ul tau (rautacios) in schimb as adauga o nota tragi-comica: registrul asta din care nu mai iesim, nici noi nici bulgarii, de a ne intrece intre noi; codasii UE se arata cu degetul "acum tu ai ramas ultimul, ha-ha".
        In fine, decat sa nu ne pese deloc, mai bine ne intrecem pe stimulentul asta: macar sa nu fiu ultimul!
  • +20 (26 voturi)    
    Insuficient (Vineri, 3 aprilie 2015, 19:26)

    feisbuk [anonim]

    Daca nu se deschide si o televiziune gen Latrina, nu au rezolvat nimic.
  • +5 (11 voturi)    
    bulgarii sau americanii ? (Vineri, 3 aprilie 2015, 19:53)

    rov [utilizator]

    sic :))) !
  • +4 (14 voturi)    
    industria anticoruptiei (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:16)

    demaGOGU [anonim]

    cu economiile distruse si populatiile fugite in pribegie, RO si BG se dueleaza in afacerile lucrative ale anticoruptiei
    • +2 (4 voturi)    
      ihi (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 10:06)

      mrness [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      De aia romanii au luat drumul bejeniei, ca era PSD-ul prea dur cu coruptii...
      Tu auzi ce idiotenii debitezi? Mai demagogule mai...
  • +4 (6 voturi)    
    Îi lasă (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:46)

    AlisCuPar [utilizator]

    ruşii ? Mă îndoiesc.
    • -1 (1 vot)    
      totul tine de reformarea serviciilor (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 10:04)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui AlisCuPar

      Daca reusesc sa-si curete serviciile, rusii nu pot decat sa dea marunt din buze, ca nu vor mai avea parghii in cadrul Statului. Nu poti numi un rusnac in functii publice, in schimb rusnacii infiltrati pot influenta coruptii din functiile publice. Si aici intervin serviciile care daca lucreaza curat identifica cartitele, le elimina si apoi trimit probe catre DNA (sau ce vor avea ei) sa aresteze coruptul.
  • +14 (16 voturi)    
    Daca stau sa-mi amintesc... (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:57)

    Marse [anonim]

    ... cate asasinate comandate au fost in BG comparativ cu RO (intre 1995-2005 scorul a fost 150 la 5), deja coruptia e floare la ureche. Ma rog, o sa-l cred ca s-a tinut de cuvant cand o sa-l aresteze propriul sau DNA; da, sa arestezi un premier in exercitiu este mai tare decat un ex-premier. Dar, daca nu se grabesc, e posibil sa-l salte intre timp pe Sova, el sa ciripeasca si sa intre premierul nostru pe filiera de Turceni+Rovinari.

    Deci, priateli Boiko, e simplu: te predai ca Valcov si deja esti premierul anului.
  • +7 (13 voturi)    
    ceafa (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:07)

    vagabond [utilizator]

    Bine ma bulgarilor, mai vorbim cand nu ma aveti hoti care blocheaza masini pe strada sa le jefuiasca :)
  • +13 (17 voturi)    
    Aceasta este perceptia in Bulgaria (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:09)

    EMP [utilizator]

    In urma cu un an si jumatate vorbeam cu un coleg bulgar. Discutia ajunsese la problema acceptarii in zona Schengen. Colegul mi-a spus atunci "in urma cu cativa ani Romania era tinuta pe loc de Bulgaria, acum Bulgaria e tinuta pe loc de Romania" cu referire la indeplinirea conditiilor privind acceptarea in Schengen. Se pare ca intre timp progresele justitiei romane le-au depasit din nou pe cele ale justitiei bulgare. E o competitie utila pentru ambele tari.
  • +8 (12 voturi)    
    hA! (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:26)

    Ricochet [anonim]

    De cand visez eu la o competitie Bulgaria-Romania pe teme de anti-coruptie?
    Cam de la ciuma lui Caragea, cred...
  • +4 (6 voturi)    
    cu ajutorul Parlamentului Romaniei (Vineri, 3 aprilie 2015, 21:44)

    coco04 [utilizator]

    bulgarii vor reusi ceea ce si-au propus.
  • +2 (8 voturi)    
    Bulgarea are un drum lung -ca si Romania ! (Vineri, 3 aprilie 2015, 22:06)

    ion cristoiu [anonim]

    DNA a fost creata in anul 2002 .

    Pana in anul 2012 cel tarziu din anul 2013 a inceput DNA sa lucreze efectiv .

    Pana atuncia DNA -SRI si ICCJ sa facea a statului de drept ,cu Dan Voiculescu, Adriand Nastase si Gigi Becali ca Deputat in Parlamentul European sub Presidentia a lui Traian Basescu ,ca sa intre in UE !

    Si Nastase/Basescu / Udrea ect, a primit o lectie si o va mai primi mai departe . PSD sa nu se bucure ca i vina si lor randul cu varf si indesat .

    Ce sa intamplat ???

    SUA -UE -NATO (900 milione de cetateni cu un BIB/anual de 36 bilioane de Dollari )a bagato tare detot inpotriva comunistilor securist si siau dat sama ca trebuie terminat ce au inceput in 89 .

    Daramarea COMUNISMULUI si ridicarea Democratiei alaturi de un Stat de Drept care apara valorile supreme !!!
    • -3 (5 voturi)    
      Problema este cine ia bagato la SUA-UE-si Nato ? (Vineri, 3 aprilie 2015, 22:20)

      dan [anonim] i-a raspuns lui ion cristoiu

      Problema este cine ia bagato la SUA-UE-si Nato unde a dormit dealungul anilor in privinta Romaniei , Bulgariei si ciar a Ungariei ?

      Raspunsul corect nu a fost oferit de nimeni !

      Oare Rusia ???
  • +4 (6 voturi)    
    CINE VA FI PREMIANTUL ? (Vineri, 3 aprilie 2015, 22:12)

    arheopterix [utilizator]

    Aceasta e intrebarea ! Deocamdata noi am inventat proba sportiva si alergam singuri in admiratia si uralele lumii civilizatie . Bulgarii se tirasc in urma noastra de vreo 200 de ani (sa nu uitam ca noi i-am invatat ce e si cum se prepara cozonacul ). Ca sa ne depaseasca , ar trebui sa aresteze zilnic un ministru , un parlamentar , un sef de judet citiva judecatorisi si politisti . In plus chestia trebue sa continue neintrerupt 2-3-ani . La o tara destul de mica , n-au material suficient . Altfel e bine ca-si fac curaj , se incalzesc pe margine ,da sa-i vedem la lucru , ca de vorbe ...
  • +5 (7 voturi)    
    Le dorim bafta, amicilor bulgari (Vineri, 3 aprilie 2015, 22:27)

    Vlad-I [utilizator]

    O sa fim greu de prins din urma Tariceanu a zis ca DNA-ul merge de Duduie.

    In cazul bulgarilor procurorii trebuiesc sa aibe masini blindate.
    • +2 (4 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 1:42)

      hi hi [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Stai linistit ca ei o sa intre la castravetari(buticari in romaneste) cu pistolul mitraliera ,o sa traga si dupa aceea o sa ceara casa de marcat...asa si procurorii lor supravituiesc si planul de a depasi romania va fi ok
  • +2 (4 voturi)    
    Putin (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 1:14)

    AlisCuPar [utilizator]

    ştie ?
  • +4 (6 voturi)    
    Cu Boiko la comenzi.... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 2:42)

    lucadd [utilizator]

    Sigur nu o sa se faca :) asa ceva pentru ca la dragii nostri vecini e si mai putred din cauza intereselor ruse. In rest succes justitiei bulgare.
  • +4 (6 voturi)    
    "Bulgaria va intrece Romania in cateva luni" (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 2:50)

    Lucky1 [utilizator]

    As vrea sa vad bulgarii intrecand Romania nu numai in acest domeniu. Independenta fata de Rusia ar fi de dorit, de exemplu...
  • +6 (8 voturi)    
    Bulgaria va intrece Romania (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 5:37)

    CititorulComentator [utilizator]

    In drumul spre Rusia :)

    Ii credem!