Grecia pregateste planuri de nationalizare a bancilor si de renuntare la euro. Elenii nu au bani pentru rata urmatoare la FMI. Atena sta sub semnul falimentului

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 3 aprilie 2015, 15:03 Actualitate | Internaţional

Cheltuielile mari din 2016 pot duce la masuri de austeritate in 2017
Foto: Comisia Europeana
Grecia pregateste planuri drastice de nationalizare a sistemului bancar si de introducere a unei monede paralele in cazul in care eurozona nu va dezamorsa criza din negocierile actuale prin indulcirea conditiilor impuse Atenei scrie The Telegraph. "Daca va trebui sa alegem intre un faliment fata de FMI si un faliment fata de propriul nostru popor, e clar ce vom face", a spus un oficial de rang inalt.

Surse apropiate partidului Syriza au declarat publicatiei britanice ca Guvernul este determinat sa mentina pe linia de plutire serciviile publice si sa plateasca pensiile desi fondurile sale sunt pe cale sa se termine. Executivul elen ar putea fi fortat sa ia si masura fara precedent de a sari plata unei rate catre Fondul Monetar International.

Grecia nu are destui bani sa plateasca FMI 458 mil. euro pe 9 aprilie si mai trebuie sa acopere si platile curente pentru salarii si servicii sociale pe 14 aprilie, asta in cazul inca eurozona nu va fi de acord sa deblocheze urmatoarea transa din acordul provizoriu de bailout la timp.

"Suntem un guvern de stanga. Daca va trebui sa alegem intre un faliment fata de FMI si un faliment fata de propriul nostru popor, e clar ce vom face", a spus un oficial de rang inalt. "S-ar putea sa intram intr-un proces de reesalonare a transelor cu FMI. Acest lucru ar crea panica in piete si inseamna ca timpul se va scurge si mai repede", a declarat The Telegraph sursa citata.

Guvernul de stanga radicala al Syriza ar prefera sa aiba dispute doar cu creditorii europeni, dar a venit vremea primelor transe si acestea sunt datorate FMI. Desi partidul nu ar dori sa declanseze un faliment in raport cu FMI, totusi considera din ce in ce mai mult ca o alunecare intr-o situatie de pre-faliment este necesara ca o escaladare a conflictului pe care il are cu Bruxelles-ul si Frankfurt-ul.

Opinia Atenei este ca puterile creditoare europene nu au inteles inca peisajul politic schimbat dramatic dupa victoria Syriza din ianuarie si ca acestea trebuie sa faca multe concesii daca doresc sa previna o ruptura dezastruoasa in uniunea monetara.  "Ei vor sa ne treaca printr-un ritual de umilire si sa ne sechestreze. Ei incearca sa ne puna intr-o pozitie in care fie intram in incapacitate de plata fata de poporul nostru, fie semnam o intelegere care este politic toxica pentru noi. Daca aceasta este tinta lor, vor trebuie sa o faca fara noi", a declarat sursa.

O intarziere de plata fata de Fond, chiar si pentru cateva zile, este o strategie extrem de riscanta. Nicio tara dezvoltata nu s-a declarat falimentara in raport cu institutiile constituite dupa acordul de la Bretton Woods. Desi exista o perioada de gratie de sase saptamani inainte ca FMI sa declare Grecia in faliment tehnic, situatia poate scapa de sub control in orice moment al acestei perioade.

Sursele Syriza au spus ca sunt perfect constiente  ca o atitudine inflexibila in fata creditorilor ar putea declansa o reactie in lant de neoprit. Acestea insista insa ca sunt gata sa infrunte ceea e mai rau decat sa-si incalce promisiunile electorale fata de poporul grec.

Asa ca un plan de rezerva este deja in pregatire.

"Vom inchide bancile si le vom nationaliza. Apoi vom emite hartii ce atesta datoriile noastre, si toti stim ce insemana asta. Ceea ce nu vom face este sa devenim un protectorat al Uniunii Europene", a spus o sursa. Este evident in Atena ca o astfel de miscare este echivalenta cu intoarcerea la drahma, desi Syriza ar prefera sa ajunga la o intelegere amiabila cu Uniunea Monetara Europeana.

Creditorii din zona euro ar putea fi dispusi sa dea destui bani pentru acoperirea costurilor guvernamentale necesare pe 14 aprilie, dar numai daca Syriza trece mai intai de FMI. Totusi, lipsa de incredere a ajuns la asemenea cote incat ministrii cheie din Grecia nu mai dau crezare asigurarilor venite de la Bruxelles, fiindu-le teama ca sunt atrasi intr-o capcana. Climatul discutiilor este acum unul otravit.

"Ei vor sa ne impuna restrictii de capital si sa provoace o colapsare a creditarii pana cand guvernul devine atat de nepopular incat se prabuseste", a spus un oficial. "Vor sa faca din noi un exemplu si sa demonstreze astfel ca niciun guvern din zona euro nu are dreptul sa gandeasca de unul singur. Ei chiar nu cred ca noi ii vom parasi sau ca poporul grec ne va sprijini, dar sunt in eroare in ambele cazuri", a adaugat acesta.

Bank of America a avertizat ca "va aparea o secventa de evenimente critice" odata ce Grecia rateaza o plata catre FMI. Conform intelegerii semnate astfel se va declansa si un faliment paralel al fondului de bail-out al eurozonei (EFSF), iar EFSF ar putea fi fortat sa-si anuleze pachetele de finantari acordate si sa ceara imediat plata banilor imprumutati. Acest moment ar declansa apoi un default al titlurilor de stat grecesti acordate in cadrul acordului de bail-out.

Situatia a devenit acum critica.

Chiar daca Grecia reuseste cumva sa adune destui bani pentru termenele de plata din aprilie, mai trebuie sa dea FMI 200 mil. euro pe 1 mai si 763 mil. euro pe 12 mai. Un oficial grec i-a spus unui partener de discutie din cadrul Eurozonei ca tara a ramas fara bani. "Nu exista nicio modalitate prin care sa trecem de 9 mai" ar fi spus oficialul.

Aceasta noua drama vine dupa ce creditorii au refuzat sa dea verde ultimelor cereri ale Atenei de deblocare de fonduri, obiectand fata de planurile Syriza de a spori puterea sindicatelor in negocierile colective si de a mari pensiile categoriilor vulnerabile.

Bruxelles-ul continua sa ceara si mai multe masuri, in ciuda unei liste de 26 de masuri primite miercuri. Atena spera sa faca rost de inca 6,1 mld. euro in 2015 prin combaterea evaziunii fiscale si a contrabandei cu combustibil, prin noi taxe pe bunurile de lux si prin reforma achizitiilor publice. Se estimeaza ca in acest an are un deficit de finantare de 19 mld. euro, ceea ce inseamna ca vor aparea inevitabil noi tensiuni in vara, chiar daca se va ajunge la o intelegere interimara pentru finantare pana in luna iunie.

Fostul sef al Comisiei Europene, Jose Manuel Barroso a avertizat Grecia ca are o datorie morala fata de alte state si a descris solicitarile Atenei pentru mai multi bani ca fiind "complet inacceptabile".


Citeste mai multe despre   









17731 vizualizari
  • +35 (39 voturi)    
    Poate ca (Vineri, 3 aprilie 2015, 14:20)

    mikeyu [utilizator]

    o exemplificare a populismului si demagogiei, cu tot cu consecintele acestora n-ar strica iuropei. po demos, ukip, fn... , si, de ce nu, psd/pdsr/fsn/pcr. Nu e drept, stiu, dar nah, tre sa invatam de undeva.
    • -9 (19 voturi)    
      poate ca (Vineri, 3 aprilie 2015, 23:31)

      raduD [anonim] i-a raspuns lui mikeyu

      Omule, uiti un amanunt: guvernele de dreapta si stanga au adus aici Grecia. Astia de acum sunt extrema stanga si cam au dreptate (cum are extrema dreapta in Franta). Dar pulimea pupulista (adica partidele zise populare) nu inteleg inca faptul ca toata lumea trebuie sa traiasca (bine! cum zicea un marinar pripasit prin functii inalte in Romania) nu numai ei (adica austeritatea e pentru popor nu pentru barosani (vezi ce e la noi acuma cu festivalul "Primavara catuselor" = frectie la picior de lemn daca nu culeg toti banii palmati!).
      • +5 (11 voturi)    
        care e tzara aia? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:52)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui raduD

        ca sa te trimitem pe tine, bla-bla-bla [dar numai pe nuante rosie]
  • +38 (42 voturi)    
    Evaziune :)) (Vineri, 3 aprilie 2015, 14:29)

    Stefan85 [utilizator]

    Am fost in Grecia anul trecut pentru prima oara si cu greu m-am descurcat. Am plecat pregatit cu cardul si ceva cash obisnuit ca in alt tari insa se fereau ca de dracu de el, nu gaseai deloc magazine sa iti accepte plata cu card, totul cash, nema bon fiscal, la cazare s-a intristat tipa cand i-am zis ca vreau sa platesc cu cardul, iar de revin mi-a recomandat sa vb direct cu ea sa sar Booking.

    La benzinarii omul iti dadea restul din buzunar nici casa de marcat nu avea, si nu vorbesc despre cele satesti ci chiar despre Aegean un fel de Petrom al lor.

    Cu alte cuvinte, daca ar eradica evaziunea fiscala ar avea bani de toate datoriile alea insa se vrea?
    • +8 (10 voturi)    
      bine ca nu ai luat bataie la benzinarie (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:46)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Stefan85

      Eu vroiam sa decontez bonul fiscal dupa ce am alimentat. Da de unde bon fiscal , o mizgalitura cu creionul pe un colt rupt de hirtie. Nu a vazut benzinaria aia bon fiscal de la infiintare. I-am zis de ce am nevoie si brusc a strigat dupa colegi .

      Am renuntat in pas alergator si la bon dar si la rest. Pa, acolo eu nu mai calc.

      In curind acolo va fi ca intr-o tara din Africa.
    • +1 (1 vot)    
      Rade (Duminică, 5 aprilie 2015, 19:54)

      baibars [anonim] i-a raspuns lui Stefan85

      harb de oala sparta. Tocmai noi ne-am gasit sa dam lectii grecilor. La cate pensiuni ati stat prin Romania si ati primit bon fiscal sau factura? Aud? Credeti ca ne rup tejghelele casele de marcat? N-as crede. La noi cand s-au impus masuri de austeritate toata lumea injura la Boc si la Basescu. Nimeni n-a vrut sa accepte reducerea pensiilor. Curtea Const. a declarat masura neconstitutionala si astfel au fost nevoiti sa mareasca TVA-ul. Apreciaza cineva pe Boc si Basescu pentru chestia asta? Toti ii injura si acuma si uita ca au fost primii care au marit pensia minima. In schimb ne falim ce "eforturi" am facut noi sa nu ajungem ca grecii.... Ca de obicei ne-a ajutat iarasi- a cata oara in istorie- geografia. Reprezentam un interes major pentru NATO(americani) si atunci de voie de nevoie au pus hamul pe noi. Capacitatea de decizie a Romaniei a fost mult restransa spre norocul nostru, a "norodului" . Daca eram la mana netrebnicilor din frunte pe care tot noi i-am ales (ca la greci) eram acum mai rau decat grecii. Asa ca - vorba unui clasic in viata- "ciocu mic". Sa zicem toti un "Doamne fereste" si sa ne rugam pentru poporul grec. Din drama lor poate vom invata si noi ceva desi nu prea cred...Iaca si "tigrii Balcanilor" vai mama noastra !.....Mai era un zabauc care culmea a fost si presedinte ce se credea "lider zonal"....Morala-i simpla: capu'ntre urechi, ciocu' mic si la munca ca tarlaua-i mare. Nu-i mai luati de sus pe greci ca ne e cazu'. Sfaturi sa dea aia care au motiv si de falit sa se faleasca aia care au cu ce.
      • 0 (0 voturi)    
        pacat... (Duminică, 5 aprilie 2015, 21:32)

        mihai58 [utilizator] i-a raspuns lui baibars

        de asa un comentariu, probabil necitit si nevotat de mai nimeni.
        Mie mi-a mai ridicat moralul despre Natie... poate ca nu e totul pierdut...
        Ma tem insa ca daca v-a lua vreun vot, va fi unul negativ... din categoria "da' cine esti tu ma!... sa ne dai tu lectii...". Asta in varianta "elaborata", caci cea mai simpla ar fi probabil ceva din gama lui "basist imputit..."
        • 0 (0 voturi)    
          cine a vazut antenisti spalati? )) (Luni, 6 aprilie 2015, 1:32)

          gio [anonim] i-a raspuns lui mihai58

          imputiti sunt doar "antenistii", n-o sa ajungeti niciodata sa va comparati cu "basistii". Dormiti cu gadea cand nu loviti ziariste "basiste" cu manie proletara.
  • +35 (35 voturi)    
    Mda (Vineri, 3 aprilie 2015, 14:31)

    electron [utilizator]

    Cheia in toata povestea este "intelegere care este politic toxica pentru noi".
    Adica am promis niste chestii in campanie care era de fapt baliverne. Si pentru ca noi suntem oameni de cuvant ma bine bagam tara in faliment decat sa pierdem urmatoarele alegeri
  • +32 (34 voturi)    
    e clar ca o sa o faca de oaie (Vineri, 3 aprilie 2015, 14:36)

    alin [anonim]

    abia dupa ce vor iesi din zona euro si dupa ce vor constata ca banii pe care ii primesc de la guvernul grec azi valoreaza jumatate maine vor intelege si mirobonatii alegatori eleni ce dezastru si-au abatut asupra lor
    Sa nu mire pe nimeni ca dupa ce acest guvern comunistoid isi va pune planul de nationalizare in aplicare nivelul de trai din Romania va fi invidiat de catre grecotei.
    • +16 (16 voturi)    
      oracolul din Delphi, (Vineri, 3 aprilie 2015, 19:13)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui alin

      pai da, dar sa vezi exod dupa - Spartan calit,caut munca pe euroi, doar cu protectie sociala....-
  • +31 (31 voturi)    
    Grexit now! (Vineri, 3 aprilie 2015, 14:44)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Era si cazul. Daca nu vrei sa muncesti n-ai decat sa iesi din UE. Sa fie sanatosi in saracia lor.

    O sa-si plateasca populatia cu ce?
  • +20 (20 voturi)    
    Fiecare pasare pe limba ei piere..... (Vineri, 3 aprilie 2015, 14:48)

    strelka [utilizator]

    Domnilor voinici politicieni, cind a-ti imprumutat si furat banii a fost bine. Acum a sosit nota de plata, si cei care vor plati vor fi grecii. Pacat de acest popor care va vedea pe pielea lor ce inseamna o clasa politica criminala . 3,2.1...sa inceapa Sirtaki...
  • -22 (28 voturi)    
    Liberi ! (Vineri, 3 aprilie 2015, 14:49)

    Qu [utilizator]

    Asa se castiga libertatea, luptand impotriva jafului !
    • +13 (13 voturi)    
      corect (Vineri, 3 aprilie 2015, 19:16)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      inapoi in sant......
    • +13 (13 voturi)    
      care jaf? (Vineri, 3 aprilie 2015, 19:37)

      alunelu [anonim] i-a raspuns lui Qu

      Grecii se jefuiesc intre ei.
    • +8 (8 voturi)    
      Esti hilar! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 5:18)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Qu

      Luptand impotriva jafului facut de ei. Nu i-a pus nimeni sa ajunga in situatia de a cere imprumuturi (cum nici pe noi nu ne-a pus nimeni sa facem imprumuturi, adica ne-am furat singuri).

      Si daca ei cred ca tiparind bani in prostie, o sa scape de probleme de fond.. good luck!
      • 0 (0 voturi)    
        sua? (Marţi, 7 aprilie 2015, 1:35)

        xxx [anonim] i-a raspuns lui Alius

        pai SUA numai asta face de zeci de ani ... marele exemplu de capitalism si democratie ...
    • +6 (6 voturi)    
      Care jaf, ... jafule?! (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 13:07)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Qu

      Adfica UE a indopat in ei sute de miliarde si ei sunt aia jefuiti?
      Vai de neuronul tau!
      Nici macar nu ai iq, tu esti qu!
  • +22 (22 voturi)    
    Cine v-a pus sa mintiti?! (Vineri, 3 aprilie 2015, 15:13)

    Daniels22026 [utilizator]

    De ce n-ati spus poporului grec adevarul? Acum trebuie sa platiti populismele voastre.
  • +17 (17 voturi)    
    gretzii scatii au bani, dar le e frica sa-i ceara (Vineri, 3 aprilie 2015, 15:19)

    mnicku [utilizator]

    Impozitati veniturile dar si proprietatile bisericii.
    Mai vindeti o insula, doua , niste avioane de lupta, citeva tancuri....... samd.
    Ca sa tipariti drahme va trebuie alti bani si iar nu-i bine.

    daca nu; se termina cu sirtakis, uzo si voia buna .....
  • +20 (20 voturi)    
    bluff (Vineri, 3 aprilie 2015, 15:27)

    ion [anonim]

    Te dai roacher si incerci un bluff cu UE, sa-i faci sa creada ca nu dai nimic si incerci sa-i fortezi. Dar iesi mult mai rau intern si te duci la vale, iar la un moment dat te mazileste propriul popor. Esti constient de asta si astepti pana in ultimul moment, poate poate ii prostesti.
    Eu unul sper ca n-o sa le mearga, sa iasa din UE daca asta vor desi stim cu totii ca nu e in interesul lor.
  • +21 (21 voturi)    
    Inevitabilul se va produce (Vineri, 3 aprilie 2015, 15:29)

    Cuca [utilizator]

    Cred ca Grecia va redeveni in scurt timp ceea ce din pacate a fost de sute si sute de ani incoace - o tara relativ slab dezvoltata, predominant agrara, prea putin europeana in spirit si in plus profund religioasa.
    • +12 (12 voturi)    
      Ortodoxism de butaforie (Vineri, 3 aprilie 2015, 23:35)

      EdDantes [anonim] i-a raspuns lui Cuca

      Profund religioasa? De ce? Doar pentru ca se inchina inainte de a face vreo magarie? Sunt de o ipocrizie neasemuita, foar joc de glezna, dar de fapt sunt de o nesimtire crasa, fapt in care Dumnezeu nu are nimic a face cu asta!
    • +5 (9 voturi)    
      Adica Romania ? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 8:09)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Adica la fel ca Romania ?
  • +20 (20 voturi)    
    nu e bine sa vrei raul altuia (Vineri, 3 aprilie 2015, 15:34)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Dar nu pot sa zic decat: iesiti naibii o data ca sa terminam durerea asta
    Nu vreti sa fiti aici no problem ... success
  • +23 (23 voturi)    
    Grecii au de fapt trei variante foarte clare (Vineri, 3 aprilie 2015, 15:34)

    V. Veroiu [utilizator]

    Varianta 1: Intoarcerea la Drahma (adica abandonul proiectului comun Euro si continuarea pe drum propriu). Cel mai probabil la inceput o Drahma va fi un Euro si 3 minute mai tarziu un Euro va fi 10000 de Drahme, adica Drahma va costa mai mult sa fie tiparita decat ca valoare intrinseca intrucat oricum nimeni nu va investi in ea.

    Varianta 2: Sa se dea cu rusii (ceea ce inseamna tot abandonul proiectului comun european). Ii vor pune pe rusi ca bau-bau pentru Europa. Rusii vor cumpara tot cel mai probabil. De vandut trebuie sa vanda insa inca nu se pot decide: la rusi sau la vestici.

    Varianta 3: Continuarea proiectului european care inseamna simplu: "stergeti-ne datoriile, stergeti-ne la fund si haideti sa o luam de la zero". Cu alte cuvinte lenesul UE vrea bani gratis ca in continuare sa iti fie "prieten si aliat".

    Din partea mea pot alege oricare dintre aceste variante. Nu conteaza pe care o aleg. Alesii lor o vor duce bine iar grecul de rand prost in oricare dintre ele. Singura varianta e daca se vor culca cu neamtul pentru ban (de la neamt) sau cu rusul pentru ceas (de la grec).
    • +20 (20 voturi)    
      ... (Vineri, 3 aprilie 2015, 18:07)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      Asta in cazul in care vor avea rusii bani sa cumpere ceva de la greci. Dar cum si la rusi bate vantul prin conturi, nu cred ca se vor inghesui. Poate chinezii.
      • +3 (5 voturi)    
        le convine rusilor (Vineri, 3 aprilie 2015, 19:39)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui dragos234

        Geostrategic vorbind: baze la Mediterana, unul dintre cele mai mari porturi europene (Pireu)... samd... >:
    • +3 (3 voturi)    
      varianta 4 (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 14:14)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

      hua cian ciu
      deja au cumparat pireul.
  • -21 (35 voturi)    
    Ce interesant... (Vineri, 3 aprilie 2015, 16:04)

    echidistantul_ [utilizator]

    Deci se poate. Doar guvernantii romani au luat 25% din pensii ca sa plateasca dobanda FMI-ului.
    Respect Grecia. Adevarati urmasi ai lui Alexandru cel Mare.
    • +15 (15 voturi)    
      respect (Vineri, 3 aprilie 2015, 18:49)

      Lol Lolovici [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      Sa vedem cat de mult respect o sa resimta cetatenii greci cand le va scadea salariul mediu de la 1000 de euro la echivalentul salariului mediu romanesc in drahme. Bineinteles va fi intotdeauna vina EU, FMI, SUA si alti inamici obisnuiti ai binelui nationalist.
      • -6 (16 voturi)    
        Nu va grabiti... (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:39)

        echidistantul_ [utilizator] i-a raspuns lui Lol Lolovici

        Au curaj sa ne invete o lectie. Fie ca vor muri de foame, fie ca vor prospera, toti o sa avem de invatat de la ei o lectie.
        Ori ca politica de ciocu'mic, spatele ghem si fuga la FMI pentru pensii este cartea castigatoare, ori ca fuga de FMI este cartea castigatoare.
    • +11 (11 voturi)    
      asa e (Vineri, 3 aprilie 2015, 19:18)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      urmasii lui Alex Machidonul supti de foame.....
  • +28 (30 voturi)    
    Socialism (Vineri, 3 aprilie 2015, 16:14)

    AdrianBorza [utilizator]

    "The problem with socialism is that eventually you run out of other people's money" (Margaret Thatcher, aka "Doamna de fier").
  • +20 (20 voturi)    
    Lucrurile astea sunt teatru grecesc (Vineri, 3 aprilie 2015, 16:25)

    cato [utilizator]

    Declaratiile astea razboinice sunt facute doar o tactica. Baietii veseli stiu bine ca nu ar rezista singuri.
  • +20 (20 voturi)    
    Mai pe scurt (Vineri, 3 aprilie 2015, 16:27)

    vladf [utilizator]

    Cei care pleaca in Grecia o sa schimbe 100 Euro in Drahme pe aeroport iar pana ajung la carciuma acestea o sa valoreze 50 de Euro.
    O sa fie o inflatie si o devalorizare precum in anii 95-97 ..
    • +6 (8 voturi)    
      corect! (Vineri, 3 aprilie 2015, 19:40)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      Si cred ca 50% din PIB-ul lor e din turism! Sa ii vedem CE fac daca pierd turistii! ;)
  • +20 (20 voturi)    
    daca grecii cred ca asta e o solutie mai buna (Vineri, 3 aprilie 2015, 17:05)

    t_beriu [utilizator]

    eu cred ca se inseala.
    Falimentul e ultima solutie, intai se incearca reducerea cheltuielilor, pentru a corespunde cu veniturile. Falimentul inseamna recesiune, abandonarea euro inseamna micsorarea nivelului de trai, mult mai nasol decat daca ar face reformele alea. Sa vedem cine ii crediteaza cu fonduri pentru masuri sociale...doar camatarii
  • +25 (25 voturi)    
    Fiecare cu ce produce (Vineri, 3 aprilie 2015, 17:07)

    obvious [utilizator]

    Frate.., si cu porcu-n ograda si cu slana-n pod nu merge! Imprimanta trebuie sa se opreasca iar voi grecii sa va intoarceti fata catre realitate. Nivelul vostru de trai depaseste ceea ce produceti. Ati trait ca boierii ani la rand in timp ce altii plateau acea boierie.
  • +27 (27 voturi)    
    iata ce pot face...... (Vineri, 3 aprilie 2015, 17:11)

    novator [utilizator]

    .....politicienii ticalositi, intr-un sistem politic perfid, in care minciuna si escrocheria sunt la baza !

    In tara in care s-a inventat democratia, bantuie escrocherimea care si-a dus la ruina propria tara.
    Culmea este ca nici acum, cand tara s-a prabusit, prostimea greaca naucita de pomenile electorale nu vede adevarata problema iar escrocii care i-au adus in ultimul hal, sunt bine si isi rontaie averile imense, acumulate din furt, fara nicio grije ca vor da socoteala.

    Cine zicea ca nu exista popor mai prost ca noi, sa se uite la greci !
    • +6 (8 voturi)    
      Democratia (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:32)

      V. Veroiu [utilizator] i-a raspuns lui novator

      Este un sistem cu problemele lui (nu avem insa altul mai bun). In tara in care s-a inventat se pare ca isi va da duhul curand.
      • +1 (3 voturi)    
        mit/legenda/palavre??? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:58)

        cinic [utilizator] i-a raspuns lui V. Veroiu

        la momentul inventarii demo, adica Pericle, nu toti ATENIENII -nu greci- erau "popor". Asa ca mestecam vorbe....
  • +13 (15 voturi)    
    Grecia nu mai e destinatie turistica (Vineri, 3 aprilie 2015, 17:43)

    Trojan.H [utilizator]

    Sa ramina cu Putin si la revedere.
  • +14 (14 voturi)    
    Comunismul incepe (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:14)

    KostasP [utilizator]

    ...cu NATIONALIZAREA (bancilor) urmata de centralizarea economiei. Apoi se vor nationaliza rand pe rand toate companiile private care nu si-au platit taxele la stat. Si toate astea se vor petrece in aplauzele frenetice ale grecilor de rand indragostiti de iluzia de bunastare a socialismului.
    • +11 (11 voturi)    
      Nici macar... (Vineri, 3 aprilie 2015, 23:44)

      RdDantes [anonim] i-a raspuns lui KostasP

      Pai astia nici de comunism nu sunt in stare, ca trebuie sa munceasca. De fapt, nici ei nu mai stiu ce sunt, ce vor, daca vor sa ajunga undeva; doar beau cafele, fumeaza si se plang ca viata este grea din pricina altora.
  • +1 (5 voturi)    
    not anymore (Vineri, 3 aprilie 2015, 20:17)

    ioi [anonim]

    Grecii anunta ca sunt capabili si vor face plata catre IMF pe 9 aprilie.

    http://www.theguardian.com/world/2015/apr/03/greece-says-it-will-make-450m-bailout-repayment-to-imf-on-time

    http://www.reuters.com/article/2015/04/03/us-eurozone-greece-payment-idUSKBN0MU0M620150403
  • -10 (12 voturi)    
    multi (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 7:51)

    xanti [utilizator]

    Canta prohodul Greciei,

    Se poate si altfel decat in UE ,se poate si altfel decat scalvul bancilor.
    O sa vedeti ,poate la inceput va fi mai greu dar o sa ajungem sa-i invidiem.
    Grecia are turism bun si oameni muncitori va reusi sa scape de corsetul in care a fost bagata,alte state cum ar fi Islanda au reusit si fara UE.si chiar mai bine.
    Cu ce ne-am ales noi dupa 25 de ani,cu hoti care jefuiesc tara mana in mana cu europenii,cu saracie si sclavie(mana de lucru ieftina pentru bogatanii din UE)
    Traiasca Grecia,respect.
    • +3 (3 voturi)    
      esti sau te faci? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 13:02)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      cand din populism nu poti face un buget echilibrat [de ex RO dupa '89], trebuie sa te imprumuti ca sa echilibrezi [ti-o fi spus asta instructorul tau de partid?].
      Daca nimeni nu te imprumuta, stiind ca nu dai inapoi banii, ce faci?
      Iar bugetul este dezechilibrat pt ca ai dat si dai prea multe pomeni,
      Dar cum sa inteleaga asta niste marxisti cu studii incomplete???
    • +3 (3 voturi)    
      Tu n-ai inteles bine (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 17:20)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Cum crezi ca au ajuns grecii in situatia asta, datorita politicienilor lor extrem de corecti? Sau a poporului muncitor si platitor de taxe? Grecia nu are industrie de nici un fel, nu are agricultura (pamantul nu este bun pt asa ceva), nu exporta nimic in afara turismului. Asta-i tot ce au. Banii turistilor, majoritatea europeni. Daca ies din UE, scapa de datoria la fmi si bce si dau de alte datorii la rusi si la chinezi. Crezi ca aia vor fi mai ingaduitori cu grecii cand va veni timpul platii? Nu stimabile, nu va mai ramane nici macar panteonul in grecia, il vor muta piatra cu piatra la kremlin sau la beijing.
  • +2 (2 voturi)    
    Si daca . . . . (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 8:21)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . si de data asta vor ceda creditorii? Probabil ca nu ar face altceva decat sa prelungeasca chinul! Un lucru este clar! Grecii au fost invatati sa traiasca bine muncind mai putin si nu prea vad cum ar putea cineva sa ii convinga sa traiasca mai prost.Guvernul care va incerca sa le ia din venituri va fi linsat. De asta le e frica celor de la Syriza. Eu cred ca vor ceda creditorii!
  • -6 (6 voturi)    
    sunteti batuti in cap (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 10:20)

    nu_am [utilizator]

    E legal sa declari faliment! Sunt tara independnta si au dreptul sa renunte la UE! Sunt tara independenta si au dreptul sa se alieze si cu Coreea de Nord daca p...la lor vrea! Nu e problema voastra daca ei mor sau nu de foame! PUNCT
    • +4 (4 voturi)    
      mda... (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:57)

      B.Dan [utilizator] i-a raspuns lui nu_am

      E dreptul lor sa faca orice, asa cum e si dreptul nostru sa discutam/comentam pe tema asta. Care-i problema ta de fapt?
  • +3 (3 voturi)    
    eurozona ? (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 11:39)

    adma [anonim]

    ma intreb cum poate sa publice cineva un asa articol fara sa fi auzit de "zona euro"
  • -2 (6 voturi)    
    hi hi (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 12:28)

    kr [anonim]

    Din cite am inteles bate vintu iesirii pt mai multi,nu nuami pt greci...faza haioasa ar fi ca atunci cind noi vom fi indeplinit toate cerintele pt adoptarea monezii euro,zona euro sa se destrame...ar fi tipic romanesc
    • -1 (3 voturi)    
      Asa este (Sâmbătă, 4 aprilie 2015, 17:22)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui kr

      Dar nu vad de ce te bucuri atata. Probabil in momentul ala Ro ar inceta sa mai existe ca stat in forma actuala.
  • 0 (0 voturi)    
    in sfirsit (Duminică, 5 aprilie 2015, 19:14)

    doru001 [utilizator]

    isi vor da si ei bacalaureatul.
  • 0 (0 voturi)    
    da da (Luni, 13 iulie 2015, 16:33)

    ddd [anonim]

    ar fi bine, succes.