Manifestatii la Praga pro si contra trecerii unui convoi militar american

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2015, 21:54 Actualitate | Internaţional

Aproximativ 300 de persoane au manifestat sambata la Praga impotriva trecerii unui convoi militar american, in timp ce un numar similar de contramanifestanti sustineau aceasta demonstratie de forta a SUA, destinata sa-i asigure pe aliatii lor in fata Rusiei, informeaza AFP.

Dupa manevrele din tarile baltice, un important convoi de soldati si vehicule militare americane, purtand numele de cod "Dragoon ride" ("Raliul Dragonilor"), este in drum spre Germania, fiind asteptat sa treaca frontiera ceha duminica dimineata, dupa ce a traversat Polonia.

Manifestatia de sambata in Piata Venceslas, in centrul Pragai, s-a desfasurat fara incidente majore, cele doua tabere fiind separate de o unitate a politiei anti-revolta.

"Ma tem ca Republica Ceha sa nu devina a 51-a stea a drapelului american", a declarat pentru AFP Dana Feminova, din miscarea pacifista "Lumea fara razboi", coorganizatoare a protestului impreuna cu partidul comunist ceh KSCM.

Aceasta tinea in mana o pancarta cu inscriptia "Tanks? No thanks" ("Tancuri? Nu, multumesc!").

Nu departe de ea, Karel Kapoun agita o pancarta care proclama in sens invers:"Welcome Friends!" ("Bine ati venit prieteni"). "Suntem aici pentru a exprima temerile noastre in fata pericolului cresterii influentei rusesti in aceasta parte a Europei", a spus el pentru AFP.

Circa 520 de militari si aproape 90 de blindate Stryker din Regimentul nr.2 de cavalerie american, care stationeaza la Vilseck, in sud-estul Germaniei, participa la "Raliul Dragonilor", o operatiune logistica fara precedent.

"Ne manifestam astfel solidaritatea cu aliatii nostri, tarile baltice si Polonia, care pot sa se simta amenintate de actuala escalada a tensiunilor intre Rusia si Ucraina", a declarat la jumatatea lunii martie premierul ceh Bohuslav Sobotka.

Invadarea Crimeii de catre Rusia si sprijinul Moscovei pentru separatistii prorusi din estul Ucrainei au nelinistit profund Lituania, Letonia si Estonia, devenite in 2004 membre ale UE si NATO, dupa o jumatate de secol de ocupatie sovietica pana la inceputul anilor 1990. Republica Ceha s-a alaturat NATO in 1999, impreuna cu Ungaria si Polonia.










4652 vizualizari
  • +14 (22 voturi)    
    Sunt lucruri mai rele... (Sâmbătă, 28 martie 2015, 22:09)

    Prostu' satului [utilizator]

    ...decat sa ajungi a 51-a stea pe drapelul amercian (oricum wishful thinking) - bunaoara sa te trezesti cu un ciocan in cap si o secera la gat.
  • +11 (19 voturi)    
    cehi (Sâmbătă, 28 martie 2015, 22:34)

    nimrod [utilizator]

    De groaza cehii: la placinte inainte, la razboi inapoi. Cred ca daca erau, ca noi, gard in gard cu rusii, erau 99 la suta pro-Moscova. Am senzatia ca in 1968 am stricat orzu' pe gaste.
    • +5 (9 voturi)    
      Cehii au fost întotdeauna pro-Moscova (Duminică, 29 martie 2015, 16:48)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui nimrod

      Asta e realitatea, Polonia și Rusia s-au înțeles mereu precum câinele cu pisica, iar Cehia a fost tot timpul pro-rusă. Până și în 1968, Dubcek a spus că trupele sovietice vor fi primite cu flori, așa s-a ajuns la invazie.

      În timpul ăsta, polonezii au spus că se vor lupta cu trupele sovietice pe străzi, în cazul unei invazii. Așa că Polonia nu a fost invadată, nici măcar Brejnev nu era dispus să vadă armata poloneză luptând în propria țară împotriva armatei sovietice. Experiența lui Hrușciov cu Ungaria, în 1956, fusese destul de instructivă pentru ruși, chiar dacă au înăbușit revolta.
  • +12 (20 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 28 martie 2015, 22:48)

    heisenberg [utilizator]

    Probabil le sunt mai dragi blindatele rusesti, nu le-au ajuns alea din '68... Fiecare pasare pe limba ei piere.
  • -13 (19 voturi)    
    Pražské jaro (Sâmbătă, 28 martie 2015, 22:59)

    echidistantul_ [utilizator]

    Cehii nu au uitat acel august 1968 cand tancurile straine le-au invadat tara.
    Asta e diferenta intre ei si romani. Romanii intorc spatele la orice mardeias, fie ca e rus sau american, si-i lasa sa-si satisfaca poftele.
  • -14 (22 voturi)    
    500 de militari si 90 de bilndate? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 23:07)

    Gustav555 [utilizator]

    Care au participat la o operatiune logistica fără precedent? Pai rușii au mobilizat in câteva zile 80000 de oameni.
    Cinste cehilor, noua ne-a traversat țara un tren întreg cu vechituri si nimeni n-a reacționat, nici măcar cu lansarea unor oua clocite catre Humwee-uri.
    • +3 (7 voturi)    
      500 militari (Duminică, 29 martie 2015, 19:06)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      In conflicte actuale calitatea conteaza nu cantitatea.
  • +14 (22 voturi)    
    Miscare pacifista aliata cu un partid comunist? (Duminică, 29 martie 2015, 0:00)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Are un puternic iz de melancolie sovietica, probabil indusa de faimosul "Stasi" (porecla, nu numele serviciului pentru care a lucrat Putin, pardon, am spus deja prea multe).
  • +10 (22 voturi)    
    Nu vrem dughinism in Romania. (Duminică, 29 martie 2015, 0:39)

    Clop [utilizator]

    Dughin si intalnirile de taina ar trebui interzise in Romania, Dughin sa fie declarat persona non-grata in Romania.

    Binevenita acesta operatiune logistica fara precedent. Nimeni nu vrea razboi, dar sunt pro Welcome Friends, decat sa stam sub cizma ruseasca si a BOR-ului de mana cu pesedeii mafioti.
  • +5 (13 voturi)    
    Fiecare tara cu inepti sau tradatorii ei. (Duminică, 29 martie 2015, 1:08)

    Excelsior [utilizator]

    :((
  • +8 (12 voturi)    
    precizare (de la fata locului) (Duminică, 29 martie 2015, 5:04)

    inmono [utilizator]

    Locuiesc aici de ceva vreme si am iesit da vad ce se intampla. Cele 2 tabere, pro si contra, au discutat civilizat, cu exceptia unor vociferari si injurii. Ulterior, tabara contra s-a mutat in fata amabasadei USA ptr un protest pasnic, iar cei pro au continuat in piata. Incidente au existat pe drum, convoiul fiind bombardat ocazional cu rosii si oua stricate. Totul survine pe fondul faptului ca cel mai decorat veteran din armata ceha si-a returnat decoratiile NATO ieri si a denuntat public "genocidul NATO" din fosta Iugoslavie, cand NATO a incurajat crime de razboi ale kosovarilor impotriva sarbilor. Ramane ca fiecare sa interpreteze si sa decida. Eu am vrut doar sa clarific de la fata locului, ce s-a petrecut. Aparent, Cehia, Polonia si Slovenia s-au declarat de acord cu tranzitarea, dar nu si cu stationarea de trupe NATO.
    • +9 (13 voturi)    
      DEOSEBIT DE INTERESANT (Duminică, 29 martie 2015, 12:48)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      TOCMAI ieri (nu ALALTĂIERI), ”cel mai decorat veteran din armata ceha si-a returnat decoratiile NATO si a denuntat public "genocidul NATO" din fosta Iugoslavie, cand NATO a incurajat crime de razboi ale kosovarilor impotriva sarbilor.”

      Și uite așa i-au învîrtit butonul ”solidarității slave” - iar robotul (veteran) s-a ”executat” (dacă e ordin, cu plăcere).

      NICI UN VETERAN, DIN NICI O ȚARĂ ȘI DIN NICI UN RĂZBOI, NU ARE DREPT DE A CONTRAZICE GESTUL LUI IAN PALACH.
    • +7 (11 voturi)    
      Veteranul era un bun membru de partid comunist.... (Duminică, 29 martie 2015, 13:52)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      ...ca astia primeau onoruri ca sa fie exemplu. Deci gestul nu ma mira, e ca la Tudor Gheorghe.
    • +4 (10 voturi)    
      noi ne multumim cu stationarea pe 100 de ani, (Duminică, 29 martie 2015, 14:47)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      dar sa ne ajute sa recuperam teritoriile furate de rusi si transferate la ucrainieni.....Bugeac, Bucovina si Maramuresul de nord, Herta.....teritorii cedate sub presiunea armelor.-ww2.
    • +3 (3 voturi)    
      În românește e Slovacia, chiar dacă ei (Duminică, 29 martie 2015, 16:53)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      își spun Slovensko.

      Se face mereu confuzie între Slovacia, Slovenia și Slavonia (ultima fiind regiune, nu țară) iar slovacii își denumesc țara Slovensko, însă românii și occidentalii folosesc Slovenia doar pentru fosta republică iugoslavă. Țara cu capitala la Bratislava e Slovacia pentru români, Slovakia pentru englezi.
  • -2 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 29 martie 2015, 9:45)

    vitan.sandu [utilizator]

    Exact ca in vremea comunismului! Cehii s-au opus atunci rusilor iesind in strada, in timp ce noi
  • +14 (20 voturi)    
    AUGUST 1968 IAN PALACH ÎN FLĂCĂRI (Duminică, 29 martie 2015, 11:16)

    pointless man [utilizator]

    Back to USSR...

    Băi ”soldați Svejk” ! Parcă pe atunci tare ați fi vrut să fiți ”al 51-lea stat american”, isn´t it ?

    Sexul bate creierul - presupunînd că nu toți manifestanții anti-USA sînt plătiți, se pare că unii duc dorul unui viol a la Red Army.