Petro Poroshenko: In 2012, 80% dintre agentii secreti ucraineni erau spioni rusi

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2015, 15:24 Actualitate | Internaţional

Petro Poroshenko
Foto: Captura YouTube
Presedintele ucrainean Petro Poroshenko a declarat in cadrul unei intalniri cu studentii la universitatea Karazin din Harkov ca, in 2012, 80 la suta dintre agentii secreti ucraineni erau recrutati de serviciul rus de informatii FSB, citat de agentia Zik.

"Avand in vedere acest lucru, agresorul a avut o sansa de a-si implementa scenariul dar ucrainenii au raspuns provocarii si au dejucat planurile inamice", a declarat Poroshenko, potrivit Mediafax.

Inamicul nu va zgudui barca nicaieri in Ucraina, nici in Harkov, nici in Dnipropetrovsk, Zaporijia, Odesa sau Mikolaiiv, a declarat presedintele.

El a afirmata ca simte spiritul libertatii si dorinta studentilor de a fi alaturi de Ucraina.

Un raport publicat in aceasta luna de Wall Street Journal sugera ca spionii rusi si simpatizantii Moscovei erau adanc inradacinati in cadrul serviciului ucrainean de informatii (SBU) atunci cand a izbucnit conflictul din estul Ucrainei, in primavara lui 2014. Raportul citeaza exemplul a trei agenti SBU capturati de rebeli dupa ce au aparut detalii despre o misiune secreta in estul Ucrainei. Oficialii guvernamentali cred ca operatiunea a fost dejucata de un aliat al Moscovei de rang inalt din cadrul agentiei de informatii de la Kiev.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
5168 vizualizari
  • -21 (37 voturi)    
    acum e invers (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:04)

    xanti [utilizator]

    80% sunt spioni americani
    • +6 (8 voturi)    
      Atat de slabi sunteti? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 20:09)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Atat de slabi sunteti? N-au trecut nici 2 ani de la Maidan si v-ati si pierdut 80% din spioni in favoarea dusmanului ideologic?

      Tu ce motivare mai ai? Ca aia care stiu de cursul actualizat al rublei is la "americani" deja :))
    • +2 (2 voturi)    
      Ia spune, in Romania is 100%? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 22:33)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Da si tu ceva pe goarna, ca ajungi faimos.
  • -17 (33 voturi)    
    haha (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:18)

    Gustav555 [utilizator]

    Nu-i de-ajuns ca v-au tăbăcit fundurile rebelii pe toate fronturile? Mai nou va prind cazacii si spionii? Or fi fost negri, vorba bancului.
    • +20 (28 voturi)    
      rebeli? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 17:24)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      hahaha. vrei sa spui trupe speciale din urss, luptand fara insemne militare intr-o tara vecina.
      • -8 (18 voturi)    
        i-ai văzut tu? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 18:20)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        Ar trebui sa citești si reportajele din presa occidentala realizate de reporteri occidentali aflați in rândurile rebelilor in toiul luptelor. Dacă nu știi nicio limba straina, sunt si poze.
        • +3 (3 voturi)    
          Pai Phutin a declarat ca a trimis pitici verzi (Sâmbătă, 28 martie 2015, 22:34)

          Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

          Ce-i cu tine omule? Tu il contrazici pe Phutin?
    • +8 (12 voturi)    
      bre (Sâmbătă, 28 martie 2015, 18:51)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Gustav555

      aia sunt soldati rusi, fara insemne militare, adica pot fi impuscati fara nicio jena daca sunt prinsi iar putin judecat cum a fost goebbels.
      • -1 (7 voturi)    
        dacă tot te dai de Luxemburg, (Sâmbătă, 28 martie 2015, 19:42)

        Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        roagă-i pe aia de pe-acolo sa-ți dea si câte ceva de citit. Goebbels s-a sinucis in buncărul lui Hitler după ce si-a ucis întreaga familie. Nici vorba de judecată, asta-i ce-ți lipsește ție.
  • +8 (14 voturi)    
    Ehehehehe (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:35)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Cu asa "aliati", ce-ti mai trebuie inamici...
  • -14 (32 voturi)    
    Problema Ukrainei (Sâmbătă, 28 martie 2015, 17:12)

    echidistantul_ [utilizator]

    Problema Ukrainei este ca 80% dintre cetatenii ei sunt simpatizanti ai Rusiei. De aia va pierde cam 80% din teritoriu, fie prin exercitarea dreptului fundamental la referendum ca si in Crimeea, fie prin razboi civil ca si in est.
    De aceea poporul nu se inroleaza in armata oficiala si garda extremei drepte trebuie sa-i recruteze cu forta.
    De aceea Ruslan Kotsaba nu poate trai liber ci este pus in fata a 20 de ani de inchisoare.
    • +1 (1 vot)    
      cam da......ai pus punctul pe "I " (Duminică, 29 martie 2015, 16:15)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul_

      din pacate sau nu, cam asta e situatia reala din int. ucrainei.....esential este ca orice s-ar intampla cu ucraina asta, Romania treb. sa-si recupereze teritoriile pierdute prin santaj militar in 1940 si cedate in 1945 , la presiunea armatei rosii......ref. la ins. serpilor, acest teritoriu , nici macar nu e cuprins in textul tratatului cu urss, ci pur si simplu a fost lasat la mila ar. rosii, respectiv , a ucrainei de azi.
  • +12 (18 voturi)    
    CUM SE INTOARCE ROATA ! (Sâmbătă, 28 martie 2015, 18:35)

    arheopterix [utilizator]

    Rusia Kieviana a fost primul stat rusesc (intemeiat de vikingi ) Atragerea cazacilor din Ucraina in slujba Moscovei ,a permis Tarilor sa cucereasca Siberia si sa-i bata pe turci . Mujicii s-au purtat urit cu ucrainienii si acestia satui de imbrarisarea ursului isi cauta de bine . Se pune de un divort ,mujicul (neam prost ) crede ca un viol ii va baga mintile in cap nevestei suparate . Eu cred ca ideea nu e buna , ea o sa-i aduca numai necazuri fantelui de mahala.
    • -4 (12 voturi)    
      ți-am dat un plus (Sâmbătă, 28 martie 2015, 19:37)

      Gustav555 [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Ca sa-ți poată admira toată lumea întregul potențial intelectual si de cunoaștere a istoriei.
    • -1 (3 voturi)    
      teorii de gura sobei..... (Duminică, 29 martie 2015, 16:34)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      mai documenteaza-te si fii realist , nu te lasa dominat de ipoteticul trend "pro-ucraina".......

      p.s. ...cond. cnezatului sa fi fost viking, dar marea masa a pop. era a slavilor de rasarit, inca nu se produsese separatia intre rusi si ucrainiei....ucrainienii erau rusii dela "marginea " cnezatului moscovei, cnezat format dupa destramarea celui kievean......de la acest moment si pana la "bataia " turcilor, e cale lunga, cateva secole.
  • +3 (7 voturi)    
    DOMNULE GUSTAV 555 (Duminică, 29 martie 2015, 10:14)

    arheopterix [utilizator]

    Va multumesc pentru apreciere . Observati ca incerc sa judec obiectiv (atit cit pot ) .Am observant ca primiti foarte des aprecieri negative ,fiind aproape permanent pe rosu . Dece nu vreti sa fi-ti ca noi internautii obisnuiti care scriu sincer ce simte orice roman (sper ca sunteti macar concetatean cu noi) .N-am inteles ce va mina in compania lui Mazeta echidistantul , lomencutza ,etc, etc, (aprox 20 buc ). Va rog sa ma credeti ca eu chiar cred in ce scriu , cred in viitorul copiilor nostril (aveti copii ? )si nu pa plateste nimeni , traesc bine in tara mea si cred ca ce n-I se intimpla e bine si trebue aparat.
    • -1 (3 voturi)    
      chiar orice roman? (Duminică, 29 martie 2015, 13:51)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      pentru ca eu vreau sa vad cum teritoriile ocupate se reintorc la Romania si sa pot sa merg la mormintele stramosilor mei in Romania, nu in tara straina.
      Iar despre bullshitul sovietic numit Ucraina...numai de "bine".
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Duminică, 29 martie 2015, 11:53)

    Sarmis [utilizator]

    Slabuti ucrainienii.

    La noi tot Parlamentul lucreaza pentru rusi.
  • +2 (4 voturi)    
    D-LE FREE JACK (Duminică, 29 martie 2015, 15:27)

    arheopterix [utilizator]

    In momentul in care Ucraina va intra in UE veti putea vizita ..., locui ,... lucra ,... in regiunea care va intereseaza fara nici un fel de restrictii (cum e acum in occident unde de ani buni nu mai exista granite de loc ) . Veti putea trece dintr-o zona in alta cum treceti azi din jud PH in jud BV. Nu trebue sa patetizam pentru ca acest lucru ne impiedica sa judecam corect . In citeva generatii oricum toti vom vorbi englezeste (nu va certati cu mine ca nu e idea mea ). Daca sunteti cinstit si rational Imi veti da dreptate . Astept un raspuns .... Cu stima !
    • -1 (3 voturi)    
      dupa teoria ta..... (Duminică, 29 martie 2015, 16:41)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      cedand mereu teritorii , peste niste ani......o sa ajungem sa traim , in tara altora, desi suntem cel mai vechi popor din zona.......urat concept patriotic ai....sa-ti fie rusine.
    • +3 (3 voturi)    
      nu sunt de acord (Duminică, 29 martie 2015, 20:20)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      Romania este Romania.
      Ucraina nu va intra niciodata in UE. Peste 10 ani (2 cicluri electorale), daca va mai exista in formatul actual, isi va intoarce fata catre Moscova. Si iar vom avea tulburari la vest de Nipru si ciclu se va repeta pana la separare.
  • +1 (1 vot)    
    Citi rusi sunt in Ucraina ??, tot atitia spioni ! (Duminică, 29 martie 2015, 16:19)

    andreesanu [utilizator]

    Voi sunteti amestecati cu rusii,sunt ff multe familii mixte.
    Niciodata nu veti putea sa-i atrageti pe toti rusii din Ucraina de partea voastra,asa cum niciodata polonezii ,romanii ,ungurii ocupati de rusi si facuti cadou Ucrainei nu vor fi 100% ucrainieni in vecii vecilor.
    Astai rezultatul unui stat facut din cirpeli,din ocupatia altor teritorii.
    Dragostea cu sila nu se poate .
  • 0 (2 voturi)    
    Domnule axxxxxxa (Duminică, 29 martie 2015, 20:53)

    arheopterix [utilizator]

    Patriotism (si eu ma consider patriot ) inseamna intre altele sa nu-ti tirasti tara in aventuri paguboase . Pentru instruirea Dv pot sa va informez ca Rusia (dusmanul nostru ereditar ) a facut Romaniei anul trecut propunerea ca sa atacam impreuna Ucraina , plata noastra urmind a fi tinuturile in disputa .Spre cinstea noastra nu am pus botu , si atunci mujicii au propus Ungariei sa-i sprijine , plata lor = Ardealul..De la unguri nu am nici o pretentie dar Dv daca o-ti fi romam ...? Asi putea sa va spun multe dar pareti cam dubios si nu cred ca merita sa-mi racesc gura . Faceti impresia unui postac din halele de la Sanct Petersburg
    • +1 (3 voturi)    
      cred ca halucinezi.... (Luni, 30 martie 2015, 0:39)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui arheopterix

      n-am spus niciodata, ca mi-as dori o alianta cu rusii....astea sunt dusmanii nostrii de 200 de ani...din contra doresc o stationare a trupelor americane la noi in tara, cel putin pe 100 de ani, cu cond. sa ne ajute sa recuperam de la fantomatica ucraina (rusia vopsita ), teritoriile pierdute dupa ww2.......asa ca cereti scuze, si documenteaza-te istoriceste mai profund, cu dragoste de tara si neam.
  • +1 (1 vot)    
    DOMNULE AXXXXXX...A (Luni, 30 martie 2015, 20:35)

    arheopterix [utilizator]

    Patriotismul de care faceti caz , este o forma superioara a constiintei care se formeaza dupa trecerea de cei sapte ani de acasa . In aceasta perioada se cristalizeaza elementele de baza (un fel se alfabet - ca sai ntelegeti si Dv ). Cunoasterea tastelor de la calculator , nu poate inlocui aceste notiuni . In absenta lor si a unor notiuni minime de cultura (in cazul de fata -notiuni de istorie , diplomatie dar si de ortografie )dialogul nu poate avea loc .Fiindca veni vorba ,,cereti scuze ,, nu se scrie asa ... Deci mai studiati. ... Si inca ceva , observati ca nu ne tutuim