UPDATE Copilotul Andreas Lubitz a ascuns ca in ziua accidentului era in concediu medical

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2015, 13:51 Actualitate | Internaţional

Andreas Lubitz
Foto: Twitter
Copilotul zborului A320, Andreas Lubitz, suspectat ca a prabusit intentionat avionul in Alpii francezi, a ascuns faptul ca era in concediu medical in ziua accidentului, anunta Parchetul din Dusseldorf, citat de AFP.

Anchetatorii au gasit in locuinta acestuia formulare "detaliate de concediu medical, rupte" inclusiv in ceea ce priveste "ziua faptelor", a afirmat Parchetul, intr-un comunicat, fara a preciza natura acestei "boli".

Aceste documente vin sa "sprijine teza" potrivit careia Andreas Lubitz, 27 de ani, "a ascuns boala sa angajatorului (compania aeriana Germanwings) si mediului sau profesional", potrivit parchetului.

Documentele gasite atesta o "boala existenta si tratamente medicale corespunzatoare", potrivit sursei citate.

In schimb, nu a fost descoperita niciun bilet de adio care sa anunte un act premeditat.

Presa germana a scris vineri ca acest copilot, prezentat ca un barbat sportiv si "foarte competent" de apropiatii sai, a suferit o grava depresie in perioada de formare ca pilot, in urma cu sase ani.

Atunci si-a intrerupt studiile "o perioada de timp", a declarat joi seful Lufthansa, Carsten Spohr. Acesta precizase ca nu are dreptul sa dezvaluie motivele acestei intreruperi.

Perchezitii au fost efectuate joi la cele doua domicilii ale lui Lubitz, la Dusseldorf (vest) si la Montabaur, o mica localitate intre Frankfurt si Dusseldorf, unde petrecea o parte a timpului alaturi de parintii sai.

Aeronava Airbus A320 a Germanwings, care asigura legatura Barcelona - Dusseldorf, s-a zdrobit marti in Alpii francezi, ucigand 150 de oameni, inclusiv Andreas Lubitz.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
27273 vizualizari
  • +5 (13 voturi)    
    copilotul (Vineri, 27 martie 2015, 14:03)

    fluturel [utilizator]

    Numai un psihopat,sociopat face asa ceva sau un kamikaze.
    • +11 (15 voturi)    
      Comportamentul angajaților față de clienți (Vineri, 27 martie 2015, 15:01)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui fluturel

      Când angajații sunt tratați abuziv de către companie, aceștia încep să urască clienții.

      În lumea afacerilor e cunoscut faptul că așa cum își tratează firma angajații, așa îi vor trata și angajații pe clienți. E o chestiune perfect explicabilă dpdv psihologic, din aceeași categorie cu bărbatul care face scandal acasă când are probleme la serviciu. Așa funcționează mintea umană, psihicul abuzat tinde să se ”despăgubească” pe seama altora.

      P.S. psihopat și sociopat se referă la același comportament, preferința pentru unul sau altul dintre termeni e doar o dispută academică.
      • +11 (13 voturi)    
        multumesc (Vineri, 27 martie 2015, 15:51)

        kripton [utilizator] i-a raspuns lui Harald

        mi-ati dat o cheie care ma ajuta sa inteleg de ce zilele trecute cand am mers la ANAF toata lumea tipa in loc sa vorbeasca.......
    • +3 (3 voturi)    
      Nu neaparat (Vineri, 27 martie 2015, 15:56)

      sile [anonim] i-a raspuns lui fluturel

      Traumele psihice puternice pot avea astfel de efecte. Dar in cazul de fata omul a avut acces la ajutor (era chiar obligat), dar se pare ca s-a ascuns cu buna stiinta.
      In fine, la ora asta numai aia de i-au facut expertiza psihiatrica procurorului Lele dupa moarte mai pot sa ne lumineze. Sau cine stie, poate psihologul copilotului sa poata sa vina cu niste date deja existente.
  • +28 (30 voturi)    
    ce coincidenta (Vineri, 27 martie 2015, 14:20)

    Tejveer [utilizator]

    si noi avem un copilot care ascunde de 3 ani ca e bolnav la cap. pe cand se prabuseste cu o masina de raliu in vreo prapastie ?
    • +1 (1 vot)    
      masina vs tara (Vineri, 27 martie 2015, 16:30)

      mbasa [utilizator] i-a raspuns lui Tejveer

      De-ar fi doar atat ar fi bine.
      Asteapta sa iasa pilotul principal din cockpit, de la butoane. Problema lui e ca, chiar daca unul a iesit, a intrat altul in cabina! Ginion.
      Insa el are rabdare... Da de, da de, poate poate prabusi o tara!
  • -3 (13 voturi)    
    Asta să i-o spună Germanwings lu' mutu' (Vineri, 27 martie 2015, 14:43)

    Harald [utilizator]

    Care angajat ascunde concediul medical tocmai de companie? Nu de asta a primit concediul medical, ca să iia o pauză de la serviciu?

    Probabil compania l-a forțat să piloteze, l-a amenințat cu concedierea sau ceva de genul. Așa a ajuns să se sinucidă, fiind el mai instabil psihic oricum. În buna tradiție a companiilor germane, vor să dea vina pe oameni, nu pe managementul tiranic.
    • -1 (5 voturi)    
      ! (Vineri, 27 martie 2015, 15:00)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Da domnule ca nu mai are voie omul sa inebuneasca sau sa-si puna capat zilelor ( intr-un mod barbar si abject) ca apar dacopatii conspiratori!
      • 0 (4 voturi)    
        Exact nume de dac e Harald :) (Vineri, 27 martie 2015, 16:09)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        I rest my case.
    • +8 (8 voturi)    
      ei, da! (Vineri, 27 martie 2015, 15:06)

      codo [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      pai daca era dus cu capul de ce ii mai reprosezi treburile astea standard? angajatul duce hartia singur la sef, bucuros de concediu. el avea alte planuri, deci a ascuns concediul. oricum compania e sub lupa: trebuie sa curga niste demisii, anchete penale. vorbim totusi de piloti, nu de ospatari.
    • +3 (3 voturi)    
      Tiranici nemții ăștia (Vineri, 27 martie 2015, 15:06)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Harald

      Adevărul e că la piloți în caz de probleme medicale mai grave e posibil să fie suspendați pe perioada asta.

      Dar acum dacă nu le face inspecție medicală compania e de vină dacă merge ceva prost, dacă trec cu vederea iar ei sunt cei care tiranizează.

      Cât despre firmele germane, la ora la care se termină programul au spart ușa, spre deosebire de SUA unde orele suplimentare neplătite sunt condiția să fii bine văzut.

      De fapt Germania am impresia că are cea mai mică medie de ore muncite pe săptămână din țările dezvoltate așa că ai dat-o în bară complet cu comentariul tău.
      • +1 (5 voturi)    
        Impresii greșite (Vineri, 27 martie 2015, 15:59)

        Harald [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

        Dacă Germania are cea mai mică medie de ore muncite, Franța unde e, în afara graficului? :)

        Nu compara ce-ai văzut tu în firmele germane obișnuite cu programul piloților. Piloții au program săptămânal limitat, la fel ca șoferii de TIR și autocar, însă există companii care forțează piloții să lucreze maximum permis de lege. Ceea ce afectează destul de serios psihicul omului.

        Există un motiv pentru care o companie ca Virgin le dă angajaților oricâte zile libere, fără nicio limită. Și există un motiv pentru care zborurile Germanwings nu sunt operate ca zboruri Lufthansa. Ce zici? :)
        • +1 (1 vot)    
          Surprinzător (Vineri, 27 martie 2015, 16:30)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Dar nemții lucrează în medie mai puține ore pe săptămână decât francezii. De fapt doar olandezii muncesc mai puține ore în UE.

          http://stats.oecd.org/index.aspx?DataSetCode=ANHRS
        • 0 (2 voturi)    
          Virgin (Vineri, 27 martie 2015, 16:37)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Harald

          Ce legătură are asta cu companiile nemțești? Nu știu dacă e o diferență între orele lucrate de piloți in Germanwings și Lufthansa, în mod normal nu, condițiile de muncă pentru piloți sunt foarte bine regulate în industrie și au sindicate împreună.

          De fapt și la grevă au participat împreună dar pentru alte motive vârsta de pensionare și pensia.
      • +3 (3 voturi)    
        Iar generalizari (Vineri, 27 martie 2015, 16:07)

        sile [anonim] i-a raspuns lui trotuar

        "...SUA unde orele suplimentare neplătite sunt condiția să fii bine văzut"

        Am ajuns pe acolo si oamenii aveau soft in care obligatoriu inregistrau orele suplimentare ca sa le fie platite la sfarsitul saptamanii. Daca se adunau prea multe, managerul trebuia sa verifice care e treaba (nimanui nu-i mai convin orele suplimentare atunci cand le plateste). Nu zic ca nu sunt exceptii, dar eu in cele cateva ocazii cand am avut ocazia, n-am vazut asa ceva.

        </off-topic>
  • +1 (3 voturi)    
    Titlu (Vineri, 27 martie 2015, 14:55)

    Corneliu [anonim]

    Nu inteleg de unde si pana unde ati ajuns la concluzia ca era in concediu medical. La casa acestuia s-au gasit certificate medicale (eliberate de o autoritate medica) pe baza carora --ar fi trebuit-- el singur sa ceara concediul medical la angajator. Numai ca tocmai asta e problema, el le-ar fi rupt in loc sa cearca concediu.
    Cred ca va dati seama ca ar fi fost alt copilot programat pentru cursa respectiva daca acesta ar fi fost oficial in concediu, nu?
    • -2 (2 voturi)    
      Concediul medical îl acordă angajatorul?! (Vineri, 27 martie 2015, 15:13)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

      Nu medicul?
  • 0 (2 voturi)    
    mai dregraba (Vineri, 27 martie 2015, 15:05)

    ala [anonim]

    mai degraba se simtea prost dar nu neaparat bolnav, si s-a gandit sa-si scoata un concediu medical, pt ca unul de odihna trebuie aprobat de companie...e usor sa ceri si sa primesti concediu medical si se practica in germania. Nimeni nu comenteaza daca cineva spune ca e bolnav.
  • 0 (6 voturi)    
    lufthansa (Vineri, 27 martie 2015, 16:30)

    verid [utilizator]

    Suna bine,cu reverberatii,nemteste,lucru bine facut,dar din pacate are o organizare la fel de proasta ca o primarie de la tara.Recunosc ca m-am saturat de lucruri nemtesti bine facute,inclusiv de cel de la noi,pe care l-am si votat. Nu voi mai zbura niciodata cu Lufthansa si evident nu voi mai vota un presedinte neamt.
  • +2 (2 voturi)    
    Certificat medical (Vineri, 27 martie 2015, 17:10)

    ispy [utilizator]

    Avea certificat medical pe baza caruia putea cere concediu medical.
  • +2 (6 voturi)    
    Lubitz (țap ispășitor) versus H.E.L.L.A.D.S. (Vineri, 27 martie 2015, 17:17)

    zizin [utilizator]

    Există deja, în nenumărate fotografii de înaltă rezoluție publicate, dovada vizuală a locului prăbușirii Airbus-ului care arată clar că avionul a fost practic pulverizat în mii de bucăți împrăștiate pe o suprafață de multe hectare pe pantele muntoase. În același timp, NICI UN PUNCT IMPACT AL AVIONULUI CU VERSANTUL MUNTOS de care acesta, întreg fiind, s-ar fi zdrobit NU A PUTUT FI IDENTIFICAT după 3 zile de cercetări minuțioase!

    Asta nu poate duce decât la concluzia logică că aparatul a explodat în aer. Iar acum, scopul principal al serviciilor de informații implicate în această operațiune strict secretă este să deturneze atenția publicului de la ceea fiecare a văzut cu proprii lui ochi, forțându-l în schimb să se concentreze pe "țapul ispășitor" - copilotul depresiv cu înclinații suicidale.

    Bibliografie ajutătoare:

    - testul HELLADS din 3 febr. a.c. al US Air Force (High Energy Liquid Laser Area Defense System)

    - incidentul (cu deznodământ fericit) de acum două săptamâni al cursei Lufthansa LH1172 tot în sudul Franței
    • 0 (0 voturi)    
      Domnu rus... (Sâmbătă, 28 martie 2015, 8:57)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Mie sincer imi pare rau de voi. Ajungeti tot timpul sa fiti condusi de maniaci, Stalin, acum Putin. Sunteti spalati non-stop pe creier de televiziuni mai rau ca Antena 3 de la noi. Mai spalati pe creier decat voi sunt doar cei din Corea de Nord si jihadistii. Putin al vostru e la fel ca Ceausescu. Daca va revoltati impotriva lui va omoara. Dispune de voi si de vietile voastre ca si cum i-ati fi sclavi.
    • 0 (0 voturi)    
      teorie paranoica (Sâmbătă, 28 martie 2015, 11:44)

      bak [anonim] i-a raspuns lui zizin

      Sincer, nu prea vad relevanta unui astfel de test.
      Daca US Air Force ar dori sa faca un test, de ce ar face asta cu un avion civil, plin cu pasageri? Li s-au terminat avioanele care trebuie casate?