Tarile arabe au convenit crearea unei forte militare unificate

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2015, 20:02 Actualitate | Internaţional

Ministrii arabi de externe au convenit joi, intr-o reuniune care a avut loc la Cairo, un proiect de rezolutie pentru formarea unei forte militare arabe, a anuntat televiziunea egipteana de stat, scrie Reuters.

Acordul vine in contextul in care avioane de lupta ale Arabiei Saudite si ale aliatilor arabi au lovit pozitiile rebelilor siiti din Yemen, in ceea ce Reuters considera "un joc major al celor mai mari exportatori de petrol din lume pentru a testa influenta Iranului" in zona sa de influenta, dar fara sprijinul militar al Washingtonului.

Principala atributie a acestei forte va fi interventia militara rapida in cazul unei amenintari la adresa natiunilor arabe, potrivit televiziunii egiptene.

Ministrii au cerut secretariatului Ligii Arabe sa isi coordoneze actiunile cu sefii statelor majore ale armatelor arabe in decurs de o luna, pentru a forma o forta unificata.










12791 vizualizari
  • -1 (15 voturi)    
    ASTA (Joi, 26 martie 2015, 20:09)

    Klaus_CT [utilizator]

    NATO = Nord Atlantic Treaty Organization
    ASTA = Arab States Treaty Organization
    :)
  • -13 (21 voturi)    
    ASTA la Vista... (Joi, 26 martie 2015, 20:24)

    CititorulComentator [utilizator]

    NATO :) lol
  • +15 (21 voturi)    
    Hotnews putea sa mai sape putin si sa dea (Joi, 26 martie 2015, 20:29)

    AliKimiku [utilizator]

    Informatii complete
    Mai exact e vorba de forte armate arabe sunnite.
    Orientul Mijlociu e in plin razboi religios care se intinde rapid. Si Europa a trcut prin asta dar acum vreo 300 de ani.
    • +10 (10 voturi)    
      Si vor invinge (Joi, 26 martie 2015, 21:00)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      cei care s'uniti
    • +4 (4 voturi)    
      fortele armate arabe sunnite...... (Vineri, 27 martie 2015, 7:57)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      ......au o cu totul alta relevanta, infiintarea lor capatand un alt sens.
      Daca "fortele arabe unite" puteau avea orice fel de tinta (in primul rand israelul), "fortele arabe sunite" au ca prim obiectiv celelalte grupuri religioase islamice. in special siitii.
      Astfel, razboiul inter-musulman intra intr-o noua faza.
  • +6 (14 voturi)    
    Undeva la Tel Aviv (Joi, 26 martie 2015, 20:47)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    zbarnaie telefoanele.
    • +5 (15 voturi)    
      Alo, ProLiber anti... (Joi, 26 martie 2015, 21:34)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      ...ce legatura are acest inca nu stiu al catelea razboi intre musulmani cu Tel Avivul?
      Cam stramba asociere.
      N-ar fi oare cazul sa intrebi de telefoanele de la Teheran?
      Caci Iranul a organizat invadarea Yemenului, pe post de cap de pod pentru punerea labei pe intreaga peninsula arabica. Iar tarile arabe vecine, stiind ce vine in continuare, au decis sa cauterizeze locul.
      • -1 (9 voturi)    
        Mda, (Joi, 26 martie 2015, 23:48)

        Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        nu e ca si cum lumea araba e inca ofticata dupa momentul 1967.

        Nu te chinui prea tare...
      • +7 (11 voturi)    
        eu zic ca este invers (Vineri, 27 martie 2015, 0:08)

        freejack [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        statele sunite se aliaza pentru eliminarea shiitilor din zona. asta e primul pas. urmeaza Siria. sa vedem daca SUA le va permite mascrarea si a crestinilor (care lupta toti alaturi de Assad) pe langa shiiti si alauiti. desi cu Obama presedinte...
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Joi, 26 martie 2015, 20:52)

    dragos234 [utilizator]

    Astia se misca mai repede decat Juncker.
  • +3 (9 voturi)    
    In sfarsit se va opune ceva macelului IS (Joi, 26 martie 2015, 21:07)

    Maniu [utilizator]

    pseudostatul sociopatilor.
    • +11 (11 voturi)    
      aici nu este IS (Vineri, 27 martie 2015, 0:04)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      sunt shiiti revoltati intr-un stat cu majoritate sunni. nu observi ca pentru distrugerea IS nu s-a creat nici o coalitie? nici o Turcie, nici o Arabie Saudita, nici un emirat din golf. de ce? pentru ca sunt de aceiasi religie.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu ai inteles nimic (Vineri, 27 martie 2015, 8:32)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      Forta e tocmai impotriva celor ce lupta efectiv impotriva ISSI (Iran si aliatii sai regionali shiiti)
  • -5 (17 voturi)    
    rezultatul politicii lui Obama (Joi, 26 martie 2015, 22:12)

    freejack [utilizator]

    si nu numai...
    politica americana (gresita) in orientul apropiat, bazata pe alianta cu Arabia Saudita e pe cale sa-si faca efectul. O sa-i coste mai mult apararea Israelului.
  • -2 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 27 martie 2015, 0:49)

    rocknum [utilizator]

    hmmm.... ciudat ca a mai aparut o stire cum ca americanii au scos de la naftalina dosarul nuclear israelit. Acum asta...
    Tare mi-e ca treaba asta o sa fie folosita si pt a bubui israelul
  • +7 (7 voturi)    
    Periculos... (Vineri, 27 martie 2015, 1:20)

    vazut_din_anglia [utilizator]

    ...atati pentru pace cat si pentru perspectivele democratice in regiune. Liga Araba este formata din dictatori arabi si aceasta armata va fi folosita 1) contra shiitilor din Yemen si Irak, 2) contra Iranului 3) contra tentativelor de democratizare in regiune. Ma indoiesc ca va fi contra ISIS cat timp cateva tari din Liga au sprijinit financiar organizatia. Pentru ei, ISIS inseamna o armata sunni contra shiitilor din Irak. Numai presiunea Americii i-a mai domolit, dar daca se vad puternici, cine stie ce idei le mai vin.
  • +9 (9 voturi)    
    forte (Vineri, 27 martie 2015, 1:48)

    Viciu [utilizator]

    Personal consider ca suna foarte nasol. Nu cred ca au existat razboaie religioase ci numai pe baze economice dar eu sunt agnostic. Daca se face treaba asta va fi ultimul razboi mondial ca astia nu gandesc prea mult sunt fanatici intai taie si apoi numara.