Extrema dreapta europeana, reunita in Rusia la invitatia unui partid pro-Kremlin

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2015, 21:05 Actualitate | Internaţional

Reprezentanti ai circa zece partide de extrema dreapta din Europa, dintre care unele cunoscute ca fiind neonaziste, s-au reunit duminica in Rusia in cadrul unui forum organizat de o formatiune pro-Kremlin, pentru a apara "valorile traditionale" ale familiei si pentru a critica sanctiunile impuse Moscovei legate de criza ucraineana, relateaza Agerpres.

Circa 150 de membri ai unor miscari nationaliste, precum partidele neonaziste grec Zori Aurii si german NPD, si partidul bulgar Ataka cunoscut pentru retorica sa violenta impotriva minoritatilor, au discutat despre "sprijinirea valorilor traditionale" ale familiei aparate de presedintele rus Vladimir Putin, conflictul din Ucraina si politica "orgolioasa" a Statelor Unite.

Reuniti la Sankt Petersburg (nord-vest) la invitatia partidului Rodina (Patria), participantii au afirmat ca doresc sa creeze o miscare care sa serveasca drept tribuna comuna impotriva "amenintarilor la adresa suveranitatii si identitatii nationale". "Acest Forum reprezinta prima piatra pentru crearea unei noi lumi pe care suntem obligati sa o construim", a declarat Fiodor Birukov, membru al formatiunii Rodina.

Partidele de extrema dreapta si-au exprimat in ultimele luni sustinerea pentru politica lui Vladimir Putin in criza ucraineana, in opozitie cu ceea ce ele considera a fi imperialismul american.

Organizat in apropierea ceremoniei oficiale de la 9 mai din Rusia, care va marca implinirea a 70 de ani de la victoria impotriva Germaniei lui Adolf Hilter, o sursa de mandrie imensa pentru rusi, evenimentul a starnit proteste din partea opozitiei liberale la Sankt Petersburg. In timpul razboiului, orasul, pe atunci numit Leningrad, a fost inconjurat de nazisti timp de peste 900 de zile. Mii de persoane au fost ucise de foamete si bombardamente.










2017 vizualizari
  • +8 (14 voturi)    
    De-asta ii spunem Putler (Duminică, 22 martie 2015, 20:53)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Pentru Putler fascisti sunt numai cei din tarile libere.

    Pe fascistii reali pe care-i sustine financiar, Putler nu-i numeste fascisti.
    • +7 (7 voturi)    
      ha! (Duminică, 22 martie 2015, 21:42)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Ca sa se stie de unde vine banu' gros pentru extremistii de dreapta, pentru falsii nationalisti si pentru eurosceptici.

      Vasile Ernu, Moisa Bogdan-Ioan si alti mujicofili pe unde or fi zilele astea, oare nu la kremlin?
    • -9 (9 voturi)    
      Cine, mai Cracanel? (Duminică, 22 martie 2015, 21:46)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Cine, mai Cracanel? Cine sunteti "voi" , pe cine reprezinti, de vorbesti la plural: "ii spunem?". Sau crezi ca daca ti-ai luat 10 nick-uri pe HN, te-ai inmultit? Amaratule !
    • +7 (7 voturi)    
      baiu e altul (Duminică, 22 martie 2015, 21:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      ca sunt declarati de xtrema dreapta, adica Munca si Valorile familiei conteaza..insa Phutin si Dughin..sunt Muietzi is Posmagii..nu e o contradictie de termeni ? Extrema Dreapta, nu se sesizeaza, ca in fapt se duc in Cuibul Putorilor ? Cuibul Mujicilor...
  • +7 (11 voturi)    
    o singura sintagma (Duminică, 22 martie 2015, 21:09)

    un domn [utilizator]

    arza i focu..cu Dughin alaturi
  • +6 (8 voturi)    
    Nebunii Europei se intalnesc cu Tata Nebunilor (Duminică, 22 martie 2015, 21:21)

    Locke Lamora [utilizator]

    Se intalnesc sa discute ce? Bullshevismul si comunismul is doctrine retrograde, falimentare si idioate...demonstrat deja.
    Nationalismul e deja depasit, tarile cele mai prospere din lume au populatia compusa din toate nemurile lumii asteia.
    Valori traditionale? Ale rusilor? Care? Vodcaria, mujicia su cudvasaria? Hotia, crima si nesimtirea?
    Hahahaha, keep it up with the stupid job guyz.
  • +9 (13 voturi)    
    Q E D (Duminică, 22 martie 2015, 21:22)

    Excelsior [utilizator]

    ....(daca mai era nevoie) ce este Rusia Putinista
  • +3 (3 voturi)    
    Dragi participanti (Duminică, 22 martie 2015, 23:56)

    Raymond [utilizator]

    ramaneti acolo este si v-a fi bine pentru toti,nu va vom duce dorul...........
  • +2 (2 voturi)    
    Rosu-Brun vs. Albastru (Luni, 23 martie 2015, 0:43)

    krampus [utilizator]

    Inca o data se vede cit de gresit a fost refuzul UE de a condamna comunismul alaturi de nazism - UE nu a vrut sa le puna impreuna dar s-au pus ele singure ! Daca de frica UE ignora lectiile istoriei, va mai primi cu siguranta o noua lectie pina va accepta adevarul: amenintarea rosu-bruna nu va disparea doar pentru ca UE inchide ochii !
  • +2 (4 voturi)    
    Fascistii, buni la Moscova, rai la Kiev ! (Luni, 23 martie 2015, 0:53)

    krampus [utilizator]

    O mirare: nu Putin s-a urzicat ca, chipurile, a vazut fascisti la Kiev ? acum invita toti fascistii Europei la Moscova ?! Cind era serios ? sau el este de fapt un mare glumet...
  • -5 (7 voturi)    
    Foarte periculoasa Extrema dreapta europeana... (Luni, 23 martie 2015, 1:46)

    GRadu007 [utilizator]

    ... daca e obsedata de "sprijinirea valorilor traditionale" ale familiei si de unitate nationala in loc sa militeze pentru valorile liberale (neomarxiste): avorturi, familie monoparentala, divorturi, masturbare, incurajarea homosexualitatii, multiculturalism, corectitudine politica, stat laic, ateism, vaccinuri obligatorii etc. etc.

    Groaznic!
    • +3 (3 voturi)    
      alcoolismul prin votca (Luni, 23 martie 2015, 8:10)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      ai uitat, suicidul, incestul..valori tipic mujicilor
    • +3 (3 voturi)    
      sa traiti ! (Luni, 23 martie 2015, 12:38)

      krampus [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

      @tovarasul gradu
      Dreapta extrema face un exercitiu de demagogie cu asa zisa sprijinire a valorilor traditionale" ale familiei, a credintei si de unitate nationala - traditionalismul este de fapt machism, patriotismul, sovinism iar religiozitatea ei, fatarnicie. Pe de alta parte, drepturile omului inseamna mult mai mult decit masturbare si ateism dar nu are rost sa-ti dau detalii, ca nu te intereseaza - esti prea destept !