Obama il critica pe Netanyahu pentru comentariile sale privindu-i pe alegatorii arabi israelieni

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 22 martie 2015, 11:25 Actualitate | Internaţional

Presedintele american Barack Obama a criticat afirmatiile premierului israelian Benjamin Netanyahu, care a denuntat "pericolul" unui vot masiv al arabilor israelieni la alegerile legislative, relateaza Agerpres.

In primele sale comentarii publice privind alegerile legislative israeliene castigate de partidul conservator al lui Benjamin Netanyahu, Obama a declarat publicatiei online Huffington Post ca a "transmis ca acest tip de retorica este contrara celei mai pure traditii israeliene". Interviul a fost realizat vineri si a fost difuzat sambata in integralitate.

Marti, chiar in ziua votului, Netanyahu a postat pe pagina sa de Facebook o inregistrare video cu un mesaj alarmist: "Puterea dreptei este in pericol. Alegatorii arabi se indreapta masiv spre birourile de vot".

Cu o zi inainte de scrutin, care era extrem de incert, si pentru a mobiliza dreapta, el a ingropat public ideea unui stat palestinian daca isi va mentine pozitia.

Casa Alba a calificat in termeni duri aceste afirmatii. Si abia joi seara Obama l-a sunat pe Netanyahu pentru a-l felicita pentru victorie.

"Democratia se sprijina pe principiul unui tratament echitabil si just pentru toata lumea", a declarat Obama pentru Huffington Post.

"Si cred ca aceasta este ce are mai bun democratia israeliana. Daca acest lucru se pierde, cred ca nu ar oferi doar argumente celor care nu cred intr-un stat evreu, dar ar incepe sa erodeze si sensul democratiei in aceasta tara", a adaugat el.










1321 vizualizari
  • +2 (12 voturi)    
    ... (Duminică, 22 martie 2015, 11:44)

    Speedster [utilizator]

    Daca nimeni nu stia, numele lui Obama - intreg este :

    Barack Hussein Obama II
    • -1 (3 voturi)    
      Obama si Netanyahu (Duminică, 22 martie 2015, 21:23)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Speedster

      @Speedster
      Si nu numai atat!
      El ofera Israelului DOUA alternative:
      1- Sa se predea in fata atacurilor Sunnilor din Hamas, or
      2- Sa se lase invins de gruparea Shiia din Iran.

      Pentru ca Israelul NU se poate impaca cu aceste "oferte" pacifiste, Presedintele Obama devine din ce in ce mai NERVOS, cu cat se apropie de sfarsitul mandatului sau.

      De-ale istoriei...!
  • +2 (12 voturi)    
    vai (Duminică, 22 martie 2015, 13:09)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    dar cum a indraznit netanyahu sa zica ceva de arabi, sa raneasca nobilele sentimente ale bronzatului nenascut in USA, care in afara de negri si musulmani nu are pe nimeni la inimoara lui. Si de fapt netanyahu n-a zis nimic despre arabi, dar ce conteaza. Si la cunoasterea traditiei israeliene, oblabla il depaseste cu mult pe netanyahu, iar la cea a democratiei depaseste cu mult pe oricine.
    Inca o declaratie dezastru dintr-un lung sir. Problema e ca nu se multumeste doar cu declaratiile.
    • -3 (3 voturi)    
      Israel si Obama! (Duminică, 22 martie 2015, 21:38)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      @bec
      Aveti dreptate in afirmatiile Dv.
      Si la fel de adevarat este ca:
      "Ce naste din pisica, soarece mananca..."

      Aveti aici trei filmulete:

      1- publicat in NEWSMAX September 5, 2014:
      "Obama Admits He Is A Muslim"
      https://www.youtube.com/watch?v=tCAffMSWSzY

      2- OBAMA si sarutul care a umilit America:
      https://www.youtube.com/watch?v=l-HqHSkYG-Y

      3- Obama se stramba in oglinda:
      http://nypost.com/2015/02/14/obamas-so-selfie-absorbed/
  • -3 (7 voturi)    
    Numai tampiti sunt xenofobi (Duminică, 22 martie 2015, 13:48)

    Excelsior [utilizator]

    ....
    • +1 (3 voturi)    
      Si lipsiti de educatie.... (Duminică, 22 martie 2015, 17:37)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      ...a nu se confunda cu bagajul de cunoștințe ;P
    • -3 (3 voturi)    
      Faptele (Duminică, 22 martie 2015, 22:02)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      @excelsior
      Stimate domn, xenofobia pare sa fie URA fata de alte popoare, sau fata de straini.

      Insa in Matei Cap.5:44 este scris:
      "Dar eu va spun: Iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei care va blesteama, faceti bine celor care va urasc..." etc.

      Deci, FAPTELE concrete inspre iubire si intelegere raman in BALANTA!.
      Si este INTERZIS chiar sa-i spui altuia 'tampit'...

      In ceea ce priveste conexiunea intereselor si a bunelor sentimente dintre Obama si Islam, asta va judeca istoria CE si CUM...!