Grecia cere Germaniei despagubiri de 500 de miliarde de euro pentru al doilea razboi mondial

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 11 martie 2015, 8:57 Actualitate | Internaţional

Alexis Tsipras
Foto: Agerpres/Xinhua
Grecia cere Germaniei despagubiri in valoare de 500 de miliarde de euro pentru prejudiciile din timpul celui de-al doilea razboi mondial, a anuntat premierul grec Alexis Tsipras, informeaza miercuri agentia de presa Unian, citata de Agerpres. Pozitia lui Tsipras este una transanta: Berlinul trebuie sa restituie toate valorile furate in cursul celui de-Al Doilea Razboi Mondial, sa plateasca compensatii pentru infrastructura distrusa si sa restituie asa-zisul "credit de ocupatie".

In total, Tsipras estimeaza prejudiciile la suma de 500 de miliarde de euro. Declaratia lui Tsipras este una populista, dupa cum subliniaza unii politologi. Guvernul grec a reactionat astfel la cererea Berlinului ca Atena sa-si achite datoriile pe care le-a acumulat in cadrul programului de asistenta financiara din partea FMI, Bancii Centrale Europene si Comisiei Europene.

Potrivit Unian, declaratia premierului grec este una cu atat mai populista cu cat Germania si Grecia au semnat, inca in 1960, un acord conform caruia Atena a renuntat la orice pretentie fata de partea germana, dupa ce aceasta i-a platit compensatii in valoare de 115 milioane de marci germane.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

29052 vizualizari

  • +8 (28 voturi)    
    ce diferenţă uriaşă! (Miercuri, 11 martie 2015, 8:55)

    Radu_Luci [utilizator]

    ruşii ne-au jefuit de 300 de milioane de dolari ca despăgubiri de război
    • +16 (18 voturi)    
      Un link ceva? (Miercuri, 11 martie 2015, 10:30)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

      Mie cifra 300mil imi pare infima fata de jaful facut de URSS in Romania!
      • -7 (11 voturi)    
        Să se facă dreptate ! (Miercuri, 11 martie 2015, 13:23)

        Radu Humor [anonim] i-a raspuns lui Excelsior

        Şi nouă au să ne dea nemţii 19 miliarde de euro ce reprezintă creanţe din perioada 1936-1944.
        Ruşilor am trebuit să le plătim despăgubiti de război deoarece "aliaţii" , mai ales beţivanul de Churchill,ne-au lăsat pe mâna lor!
        • -1 (3 voturi)    
          Oricum plateam (Miercuri, 11 martie 2015, 19:27)

          Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Radu Humor

          Si de ne lasa, si de nu ne lasa, faptul ca am invadat URSS impreuna cu Germania e un adevar. De nu ne lasa, poate ca nu jefuiau de 7 ori despagubirile de razboi.
          • 0 (0 voturi)    
            la fel au facut.. (Joi, 12 martie 2015, 14:37)

            akillies [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

            .. si ungurii si italienii si altii.., dar numai Romanii au platit mai mult ca ceilalti..cum ti se pare dreptatea asta?!?!??
        • +3 (5 voturi)    
          Romanii/italienii ne sunt datori vanduti ! (Joi, 12 martie 2015, 6:56)

          Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Radu Humor

          Scopul invaziei romane a fost însuşirea vestitului tezaur dacic, deposedarea dacilor de fabuloasele lor bogăţii, în special aurifere, despre care se dusese vestea în toată antichitatea, încă de pe timpul războiului troian.
          Romanii au jefuit tezaurul regal, văduvindu-i pe daci de 1.640.000 kg aur şi 3.310.000 kg argint, ceea ce reprezintă, la preţurile actuale, circa 20 miliarde dolari!
          Cu aurul şi argintul jefuit din Dacia, romanii au construit Forumul şi Columna Traiani din Roma (la care s-a lucrat peste 7 ani). Acest jaf nemaîntâlnit în istoria Romei a permis ca toţi locuitorii ei să fie scutiţi de impozite pe timp de un an de zile, să primească fiecare câte un premiu de 650 denari şi să se finanţeze, timp de 123 zile, serbările de la Roma cu 10.000 de gladiatori şi 11.000 de fiare sălbatice.

          Minele de aur au fost atât de intensiv exploatate, încât s-au epuizat repede: Alburnus Maior la 167, Ampeion la 215. De acum încolo, Dacia nu va mai prezenta interes pentru Roma. Fără a exagera, putem considera ca, în cei 165 ani de acerbă exploatare, romanii au extras cel puţin atâta aur cât au găsit în tezaurul lui Decebal. Aceasta urcă suma totală a jafului roman în Dacia la… 60-100 miliarde dolari SUA sau 500 miliarde BITCOIN !
    • +7 (7 voturi)    
      datorii (Miercuri, 11 martie 2015, 11:35)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Radu_Luci

      corectie: 300 milioane pe luna timp de 20 de ani
      • -4 (6 voturi)    
        cu riscul de a ma umple de minusuri si (Miercuri, 11 martie 2015, 12:30)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui ion

        de injuraturi, sa nu uitam ca si Romania antonesciana a distrus multe in URSS, sa nu uitam de pogromul importiva evreilor din teritoriile ocupate din Ucraina, si nici de faptul ca armata romana a ajuns pana la Bug, cu tot ce a insemnat acest lucru.
        Despagubirile platite de Romania au fost similare cu cele platite de Finlanda, alt aliat al nazistilor contra URSS> Nu ni s-a cerut nici mai mult, nici mai putin.
        Mare nedreptate este ca URSS nu a platit nimic Romaniei pt Basarabia, Bucovina, pt rechizitonarile de la populatie, de la stat, si mai ales pt cele 220 tone de aur luate din tezaurul bancii nationale, dupa 23 august 1944 (ca tezaurul confiscat in primul razboi mondial nu se pune).
        Se puteau face niste compensari intre aceste sume, dar avea cineva curajul sa ceara compensari de la Stalin?
        • +6 (6 voturi)    
          spre deosebire de Finlanda (Miercuri, 11 martie 2015, 15:59)

          giigi [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          50 de ani de ocupatie comunista, detinutii politici, taranii impuscati pentru ca refuzau colectivizarea?
          generatiile pierdute, diferenta intre noi si occident, diferenta care nu s-a corectat nici azi?
          crezi ca rusii vor plati vreodata? sau numai prostii platesc?
          • -4 (6 voturi)    
            Nu rușii împușcau țărani români, (Miercuri, 11 martie 2015, 18:29)

            Harald [utilizator] i-a raspuns lui giigi

            ci alți români îi împușcau. Faptul că regimul comunist din RO a ajuns la putere cu sprijin sovietic nu înseamnă că totul e vina sovieticilor.

            Polonia nu a colectivizat agricultura și s-a opus mereu directivelor de la Moscova, deși era în aceeași situație ca România. Ba că îl vrem pe Gomulka, ba că nu-l mai vrem pe Gomulka, de ajunsese Stalin să le facă el concesii, numai să poată păstra lucrurile sub control.

            În Cehoslovacia, Dubcek a spus că trupele sovietice vor fi primite cu flori, așa a ajuns invadată. Polonezii au spus că se vor lupta cu trupele sovietice pe străzi, în cazul unei invazii. Astfel că Polonia nu a ajuns invadată de ”țările prietene”, deși doctrina Brejnev era aceeași pentru toți.

            ”Ocupația comunistă”, deși adusă de sovietici, a fost exact în termenii în care au dorit conducătorii români să fie. Așa ajunsesem să ne uităm cu invidie la bulgari și la unguri, datorită conducătorilor noștri, nu datorită sovieticilor.
            • +4 (4 voturi)    
              Mda (Miercuri, 11 martie 2015, 19:32)

              Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              Dar comunstii au cam venit pe tancurile sovietice. In primii ani de comunism ne-au condus mai mult ovrei si maghiari, ca astia erau prin internationala. Romanii aveau a 3-a voce si in general erau romani din astia tradatori de prin partidele istorice.

              Romania, spre deosebire de restul tarilor est-europene aproape ca nu avea o miscare comunista. 1000 de membri... atat. Cehoslovacia, Bulgaria sau Iugoslavia aveau miscari comuniste puternice, sa nu mai zic de tari ca Grecia, Italia sau Franta.
            • 0 (0 voturi)    
              sorry, dar nu e asa.. (Joi, 12 martie 2015, 14:52)

              akillies [utilizator] i-a raspuns lui Harald

              ...conducatorii romani din primii ani de dupa razboi fusesera formati la Moscova (ma refer la guernul Petru Groza (marioneta pusa in fruntea celor formati in Moscova)...

              in Romania s-au dus lupte impotriva ocupatiei sovietice, dar tie nu ti se preda acea istorie, ca sa nu tedestepti prea repede...
              In Romania acelor ani s-au facut mii si mii de cereri la ambasadele occidentale pentru sprijin impotriva noului regim, fara success..asa cum spunea cineva mai sus, noi am fost moneda de schimb pentur a opri avansul sovieticilor in Europa..
        • +1 (3 voturi)    
          Dar cum ramane (Miercuri, 11 martie 2015, 19:29)

          Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Cu pogromul evreilor dus impotriva romanilor basarabeni in care au ucis undeva la 35-40 de mii de romani in timpul ocupatiei sovietice din 1940-1941? Ce sa mai zicem de foametea de dupa razboi. Bine ca stiti sa dati vina pe Antonescu care nu a facut decat sa le plateasca cu aceasi moneda evreilor bolsevici, ca pe restul i-a lasat in pace, nu degeaba dupa razboi aveam cea mai mare minoritate evreiasca din Europa.
        • +3 (3 voturi)    
          Pentru bancher (Miercuri, 11 martie 2015, 20:21)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          De Sovrom ai auzit ? Daca nu, intereseaza-te ( informeaza-te ).
        • 0 (0 voturi)    
          mestere..habar nu ai ce spui.. (Joi, 12 martie 2015, 14:48)

          akillies [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          .. in Ucraina, om fara minte, pana in 1937(deci 2 ani inainte de razboi) murisera 7 milioane de Ucrainieni(de orice etnie) ca urmare a infometarii fortate impusa de Stalin ca represalii ca Ucrainienii nu doreau colectivizare si alte mizerii comuniste..deci 1 million mia multi oameni omorati decat au reusit Germanii in lagarele de concentrare, prin exact aceleasi metode...

          Crezi ca rusilor le-a fost greu, dupa razboi, ca natiunie "invingatoare" si cu largul acorda al Britanicilor si Americanilor , sa puna acea cifra in carca Romanilor Fascisti..?!?!?!?!

          Trezeste-te, mai citeste istorie, mai vezi cum au stat lucrurile pe-acolo si apoi sa dai vina pe poporul asta..

          Paote imi explici de ce rusii au continuat sa ii omoare pe evrei, dupa ce au eliberat teritoriile de "invadatorii" romani...
    • +2 (2 voturi)    
      Da, despagubirea (Miercuri, 11 martie 2015, 19:25)

      Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui Radu_Luci

      Dar daca punem si tezaurul pe care omologii rusi il considera tot despagubire + jaful prin sovromuri ce a durat cam 20 de ani, cifra e cam de 7-8 ori mai are. La banii de azi, e PIB-ul unor tari africane.
  • +36 (50 voturi)    
    Tzeparis e infestat de mujicie (Miercuri, 11 martie 2015, 9:05)

    Hanscecantalamitraliera [anonim]

    Si nu se vindeca....
    • +19 (21 voturi)    
      problema aici nu e Tsipras (Miercuri, 11 martie 2015, 11:44)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Hanscecantalamitraliera

      Tsiprasi din astia sunt peste tot. Problema e ca grecii au ales sa fie reprezentati de un Tsipras.
      Parerea mea e ca gexitul e deja foaaarte aproape.
    • +14 (16 voturi)    
      e o vorba (Miercuri, 11 martie 2015, 11:58)

      alter_ego2013 [utilizator] i-a raspuns lui Hanscecantalamitraliera

      Pe cine nu lasi sa moara, nu te lasa sa traiesti.
      La cate sute de miliarde au fost ingropate in Grecia de la intrarea in UE pana in ultimii ani in care practic tara e in faliment, iti trebuie mult tupeu sa faci declaratii de-astea.
      Cate s-ar putea face cu sutele de miliarde date de pomana Greciei intr-o tara cu populatie dubla si venit pe cap de locuitor mult mai mic, cum e Romania...
      • 0 (4 voturi)    
        In Romania (Miercuri, 11 martie 2015, 12:03)

        Rdu [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

        Inlocuit niste gardulete sau borduri...
      • +4 (4 voturi)    
        De bagau banii (Miercuri, 11 martie 2015, 19:34)

        Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

        aceia intr-o tara in curs de dezvoltare din estul-europei reuseau sa ridice nivelul de trai. Asa au vrut sa bage bani intr-o gaura neagra perpetua, o tara ce e obisnuita cu ciclicitatea falimentelor.
    • 0 (0 voturi)    
      Tziparis..un amre nesimtit.. (Joi, 12 martie 2015, 14:55)

      akillies [utilizator] i-a raspuns lui Hanscecantalamitraliera

      ..toti dau vina pe Germania, in Grecia..
      Daca vb cu un grec "Germania e de vina".

      Serios?!?!? Cine a facut evaziune?!?!
      Cine a inaintat raportari false?!?!
      Cine a mintit si a furat in nesimtire?!?!?

      Ajutorul de 300 mld dat Grecilor e de la toate tarile din zona Euro, si din afara ei..dar asa e cu nesimtitii...Cand ii ajuti, zic ca nu aveau nevoie de ajutorul tau..
  • +32 (40 voturi)    
    parazitii greci (Miercuri, 11 martie 2015, 9:08)

    gigel123 [utilizator]

    ...prefera sa cerseasca decat sa munceasca onest.
    • +13 (13 voturi)    
      corect!! au tupeu nu gluma! (Miercuri, 11 martie 2015, 11:32)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

      Si noi romanii, cerem Greciei.... 505.. miliarde de euro + una tona aur, pentru sutele de ani de fanariotism intunecat cu care " ne-am ploconit" fara vrerea noastra!! Daca-i circ, circ sa fie
      • -5 (7 voturi)    
        Cine te baga in seama pe tine? (Miercuri, 11 martie 2015, 13:34)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        Cine te baga in seama pe tine? Nu ai vazut ca slugile nu conteaza?
  • +43 (49 voturi)    
    Si . . . (Miercuri, 11 martie 2015, 9:10)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . romanii ar trebui sa le ceara grecilor despagubiri pentru anii de domnie fanariota. Au tupeu grecii astia, tupeu mare. Si daca Germania refuza ce fac declara razboi? Nici nu stii ce sa faci sa razi sau sa injuri!
    • +17 (19 voturi)    
      Exact! (Miercuri, 11 martie 2015, 11:34)

      dandantheman [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Domnii fanariote care au durat sute de ani. De asemenea, ar trebuie sa cerem despagubiri si de la turci, tatari, unguri, rusi, italieni (romanii, Traian, etc.!) , plus taxe de protectie pentru popoarele vestice care s-au putut dezvolta in relativa pace in Evul Mediu, multumita luptelor incrancenate ale unora precum Mihai Viteazu sau Vlad Tepes de a respinge popoarele cotropitoare.

      Asadar, daca tragem linie, sunt sigur ca am ajunge la o suma colosala, minim 1 trilion de dolari. :)

      Dar mai intai macar sa vedem inapoi tezaurul ala ponosit de la Putin, sa incepem cu asta, mai incolo 'om vedea . Ce credeti? O sa fie de acord Putin sa ne dea aurul inapoi?
      • +14 (14 voturi)    
        haaa.. cel mai mult mi-a placut chestia cu (Miercuri, 11 martie 2015, 11:34)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui dandantheman

        taxele de protectie!! Ai fost tare!!! :)))
      • +9 (9 voturi)    
        mica erata (Miercuri, 11 martie 2015, 12:34)

        bancher [anonim] i-a raspuns lui dandantheman

        domniile fanariote au durat de la Brancoveanu (1713) pana la revolta lui Tudor Vladimirescu (1821). Deci 108 ani.
        Insa, saracirea resurselor tarii si a populatiei a fost fara precedent in istorie: 90% din PIB mergea la turci, restul ramanea Moldovei si Tarii Romanesti.
        Ce sa mai traiesti in asemenea conditii...
      • +6 (6 voturi)    
        Domniile fanariote ... (Miercuri, 11 martie 2015, 12:48)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui dandantheman

        ... nu au durat "sute de ani". Din cîte ţin minte, au început fix după descăpăţînarea lui Brîncoveanu (1714) pînă la răscoala lui Tudor Vladimirescu (1821), deci puţin peste 100 de ani.
        • -4 (4 voturi)    
          In plus.... (Miercuri, 11 martie 2015, 14:59)

          newlook [anonim] i-a raspuns lui Lomecuza

          In plus, daca ar fi sa speculam, urmasii "fanariotilor" sunt descendentii de azi ai Imperiului Otoman, nicidecum Grecia, Fanarul insusi fiind un cartier al Istambulului.

          Dar nu te poti pune cu harnicia semidocta a latraului basist : asa i-a spus stapanul "grecii E rai, nemtii E buni". Daca maine ii spune invers, latra invers, ca asa-i latraul national, plin de personalitate. Si aproape la fel de destept ca oaia !
  • +38 (40 voturi)    
    Serios ???????? (Miercuri, 11 martie 2015, 9:11)

    polonyca [utilizator]

    Problema e ce o sa faca ei , grecii , dupa ce se termina si acesti 500 mld de Eur ??!!!!!! Ca ei nu prea le au cu munca.......:)
    • -3 (5 voturi)    
      Grija (Miercuri, 11 martie 2015, 13:36)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Grija de CURtea vecinului - ca principal factor de progres al omenirii !
  • +30 (38 voturi)    
    e clar ca e un Tsipras al lui fhurtin (Miercuri, 11 martie 2015, 9:16)

    rov [utilizator]

    infipt in coasta Europei.
  • +34 (42 voturi)    
    Tsipras, guvern nerusinat (Miercuri, 11 martie 2015, 9:18)

    Daniels22026 [utilizator]

    Incredibil! Cum e posibil asa ceva?! Oare grecilor nu le este rusine cu acest guvern?
    • +20 (20 voturi)    
      NU (Miercuri, 11 martie 2015, 10:27)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      O sa razi dar nu au pic de rusine.

      Ba chiar se simt indignati si jigniti daca nu primesc 500 miliarde sau cat abereaza ei acolo.

      Sa le taie conducta cu bani si nu au decat sa manance masline si sa bea apa cristalina ........ cam sarata, Tsipras cred ca a baut deja si abereaza.

      Cand au construit autostrada in munti nu au facut un studiu despre cine o sa o foloseasca ..... sa puna mana si sa plateasca acum.

      Cand o sa revina la drahme si o sa vada ca salariile sau depozitele de devalorizeaza zilnic si ca la sfarsit de luna defapt au primit fix 0 si nu pot cumpara o ceapa de banii aia, sa mearga la Tsipras sa ii ceara de mancare.

      Salariul mediu in Grecia, in special la stat este de 1500 Euro, in Germania doar 800$ si aia produc frate, de la pixuri la avioane. Grecii ce produc? masline, branza, portocale si cam atat.
      Pai sa haleasca portocale cu branza si sa se plimbe cu capra ....
      • +12 (12 voturi)    
        stai sa vezi cum or sa pozeze in ..rushinati (Miercuri, 11 martie 2015, 11:36)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        in momentul in care or sa fie expulzati din zona euro!!!
        Ce de fantezii or sa mai aiba... insa in drahme!
    • +14 (16 voturi)    
      ... (Miercuri, 11 martie 2015, 11:29)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Pai ce? Noua ne e rusine cu Ponta?

      Intreaba babele prin piata si vezi :):):)
    • +17 (17 voturi)    
      Nope (Miercuri, 11 martie 2015, 11:35)

      Leon [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Sint mindri. Bine-i sade Euriopei cu niste criminali incurabili la est si cu niste milogi incurabili la Sud.

      Dupa ce-i jumulesc pe nemti, le vine rindul italienilor.
  • +13 (17 voturi)    
    vorba ceea (Miercuri, 11 martie 2015, 10:10)

    periscop [utilizator]

    "nu-i prost cine cere..."
  • +19 (19 voturi)    
    tsipras (Miercuri, 11 martie 2015, 10:17)

    ana-pat [utilizator]

    tsipras inca nu a aflat ca MADAMA de la Berlin poarta 46 la bocanci. Va fi vai de fundul lui .
    PS Vara asta ma duc la turci !
  • +12 (14 voturi)    
    Afara ! (Miercuri, 11 martie 2015, 10:21)

    adrian88000 [utilizator]

    Afara din U.E. ! Afara din zona euro!
    Sa mearga la cersit la Putin. Si acesta, cu orgoliul lui nemasurat, sa-i dea mai multe zeci de miliarde
    lui Tepar.
    Si astfel sa falimenteze si Rusia mai repede.
  • +17 (19 voturi)    
    Avem noi o vorba pentru greci (Miercuri, 11 martie 2015, 10:28)

    BobMuller [utilizator]

    Incepe cu "Prostul daca nu-i fudul"
    • +4 (4 voturi)    
      DA ! (Miercuri, 11 martie 2015, 11:51)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      ... noroc ca numai pt el e valabil!!!
    • 0 (0 voturi)    
      ... şi mai era o vorbă: (Miercuri, 11 martie 2015, 21:55)

      fordon [anonim] i-a raspuns lui BobMuller

      Când au plâns evreii?
      Când s-au născut grecii...
  • +10 (12 voturi)    
    Dom' Dan al Greciei (Miercuri, 11 martie 2015, 10:38)

    Klaus_CT [utilizator]

    Acest Tsirpas este echivalentul lui Dom' Dan de la noi. Programul "formatiunii politice", Syriza, se aseamana extrem de mult cu cel al PP-DD din campania electorala din 2012.
    Si al nostru Dom' Dan promitea o gramada de prostii populiste in 2012, doar ca romanii nu i-au votat atat de mult pe acestia. Se plimba cu Rolls Royce-ul prin cartierele de amarati din Tg Jiu si le trimitea bezele tuturor pe care-i intalnea.
    Inainte ca Grecia sa inte in UE singura lor avutie erau caprele, turismul cu cei doi piloni ai sai, plaja si pietrele, dar si petrecerile sirtaki.
    Daca nu ar fi ajuns in groapa in care sunt acum nu ar fi adus in dsicutie nevere ever nevere ever eveeer despre datorii inchipuite.
    • +10 (12 voturi)    
      da... dar domnu' Dan de la noi.. (Miercuri, 11 martie 2015, 11:42)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      ... nu a ajuns, si nu va ajunge in veci premier!!
      Indiferent cum am fi categorisiti ca natie, nu suntem atat de idioti incat sa votam asemenea specimene.. De fapt nici pe Ponta nu noi l-am votat. Pur si simplu asa a iesit....prin socoteli ..idioto- politico- democratice
  • +12 (12 voturi)    
    oficial (Miercuri, 11 martie 2015, 10:44)

    aew [anonim]

    In legatura cu actiunea Greciei, as dori sa transmit in mod oficial, parerea mea, a Germaniei, lumii, si a celorlalte fiinte extratereste din galaxie, respectiv univers(si alte universuri paralele).

    Deci parerea este urmatoarea:
    ahahahahahhahahah.....ahahahahahahhahaha!!! (unde "ha" tinde la infinit)
  • +11 (11 voturi)    
    nebunie (Miercuri, 11 martie 2015, 10:47)

    ilidia [anonim]

    Nu, nu e nebun. Dar, daca voi spuneti ca datoriile trebuie platite, hai sa va mai "jucam" si noi. Ce conteaza ca mintim, am mai mintit noi si cu si cu raportarile noastre economice. Dar, mai tragem de timp nitel si poate ne mai iertati din datoriile care ne-au permis sa umblam precum capra raioasa cu coada pe sus.
    • +7 (7 voturi)    
      hahahah (Miercuri, 11 martie 2015, 12:00)

      animalutul20 [anonim] i-a raspuns lui ilidia

      tzeparis chiar cred ca se uita cineva in gura lui........se uita la gura lui probabil ca sa vada daca-i spalat pe dintzi.........500mld de km or sa-i dea prin gura toti creditorii si parca-i vad pe grecotei cum se tarasc pe jos de foame.............ca deja euroiul e la vale , n-o sa mai stea nimeni sa-i protejeze pe ei............stiu,stiu, euroiul e la vale pt ca grexit etc.......

      nici vorba, euroiul e la vale tocmai datorita PIGS.......daca se luau masuri radicale nu se ajungea aici.
  • +9 (13 voturi)    
    Sa-i mai ocupe o data, ar fi mai ieftin. (Miercuri, 11 martie 2015, 10:59)

    Trojan.H [utilizator]

    Dar, stai! Acum grecu e frate cu rusu! Cel mai bine, nemtii sa rezolve chestiunea regimului terorist de la Moscova si toate problemele vor disparea ca prin minune.
  • +11 (15 voturi)    
    Tsipras + Orban (Miercuri, 11 martie 2015, 11:16)

    nano2k [utilizator]

    Caii troieni ai lui Putin in UE.
  • +7 (11 voturi)    
    hmm (Miercuri, 11 martie 2015, 11:20)

    Andrei [anonim]

    Nu cunosc toate detaliile , dar dupa al doilea razboi mondial diversele tratate au rezolvat problema datoriilor si modul de plata . Imi e greu de crezut ca au fost lasate lucruri in aer
    • -1 (5 voturi)    
      Tocmai ca nu (Miercuri, 11 martie 2015, 13:34)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      http://en.wikipedia.org/wiki/German_reparations_for_World_War_II


      Se pare ca nu s-a platit la greci.

      Ia uite si aici

      http://www.lse.ac.uk/researchAndExpertise/researchImpact/PDFs/germany-hypocrisy-eurozone-debt-crisis.pdf

      Eu zic sa nu mai pupati atat la nemti, eu nu pot uita unde eram in 39 si unde ne-a adus razboiul si 50 ani de comunism ( poate daca nu era razboiul nu avansa nici urss),
      • +2 (2 voturi)    
        pentru Marius (Miercuri, 11 martie 2015, 20:40)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        Citeste te rog ultima fraza din articolul de mai sus , la care comentam cu totii.
        Ai citit ? Acum fa un comentariu la acea fraza !
  • +3 (5 voturi)    
    Fanariotzii ... (Miercuri, 11 martie 2015, 11:33)

    dANIEL [anonim]

    Pai daca-i asa, hai sa le cerem si noi grecilor despagubiri pentru domniile fanariote care au furat si distrus tarile Romane timp mult mai lung, de peste 100 de ani ... Asta pe langa daunele morale! Sau pentru tradarea Eteriei care l-a ucis pe Tudor Vladimirescu, cel care reusise sa elimine influenta Otomana in Tara Romaneasca ...

    Daca putoarea asta cere 500 miliarde pentru 4-5 ani de ocupatie inseamna ca noi ar trebui sa le cerem lor cam 8000 de miliarde de euro ... HILAR!
  • +8 (8 voturi)    
    Pe acelasi principiu... (Miercuri, 11 martie 2015, 11:33)

    Reconciliere [anonim]

    Pe acelasi rationament... sa ne dea si Rusi tot ce au furat de la noi, dupa la doilea razboi mondial
  • +3 (7 voturi)    
    Mi-e greu sa inteleg (Miercuri, 11 martie 2015, 11:44)

    Je2 [utilizator]

    De ce ii mai baga cineva in seama.
  • +4 (6 voturi)    
    cutia pandorei (Miercuri, 11 martie 2015, 12:06)

    Razvan_M [utilizator]

    Well, daca Grecia cere asa ceva, atunci si urmasii indienilor din State ar fi indreptatiti sa ceara crearea unui ANRP american si sa li se restituie in natura bunurile ciordite de fetele palide. Sau negrii sa ceara sa li se plateasca despagubiri pentru sutele de ani de sclavie si de exploatare.
    Sau rusilor sa li se ceara sa plateasca despagubiri pentru ocupatia numeroaselor tari vecine si pentru jaful si brutalitatile comise acolo. Frantei pentru ocupatia si jaful din colonii. Austro-Ungariei pentru teritoriile ocupate de fostul imperiu. Greciei pentru razboaiele de cucerire. Italiei pentru razboaiele imperiului. Spaniei pentru crimele si jafurile comise in tarile din jur si in colonii. Angliei pentru crimele si jafurile comise de imperiul britanic. Chinei, Japoniei, Egiptului, Belgiei, Turciei, Poloniei, Portugaliei, Olandei....
  • -1 (3 voturi)    
    Din pacate (Miercuri, 11 martie 2015, 12:47)

    AndNot [utilizator]

    Marea problema a lui Tsipras (si a noastra, de altfel) este ca are dreptate in fapt.
    Atat Germania cat si Rusia ar trebui sa plateasca despagubiri de razboi pana fac pe ei multor state.
    Doar ca acele state (printre care si noi) nu au conjones sa le ceara raspicat inapoi.
  • +2 (6 voturi)    
    nu pot decat sa rad!!!! (Miercuri, 11 martie 2015, 12:52)

    ..13 [utilizator]

    Gretzii sunt luatzi rau cu totul de ape....

    Mai intelegeam ca tocmai unul merge cu pluta, dar ceea ce se intampla in ultima vreme este peste poate...

    Regrete pentru gretzi...

    Poate sa fie o lectie pentru RO - daca vrea sa traga niste concluzii despre ceea ce trebuie facut si mai ales cum trebuie facut...
  • +3 (3 voturi)    
    anunt oficial (Joi, 12 martie 2015, 1:28)

    Adrian [anonim]

    Dupa o intalnire recenta presedintii Pakistanului, Indiei, Afganistanului, Iranului, Iraqului, Siriei, Turciei, Egiptului, Israelului, regele Iordaniei si califul Statului Islamic au hotarat sa ceara despagubiri Greciei pentru ocupatia lui Alexandru Macedon. O sursa prezenta la discutii a precizat ca s-a ajuns la un acord ca data la care sa fie ceruta plata sa fie a 2-a zi dupa ce plateste Germania, adica a 2-a zi dupa calendele grecesti...
  • 0 (0 voturi)    
    Tsirpras si asa zisele datorii !!! (Joi, 12 martie 2015, 11:53)

    andreesanu [utilizator]

    Tsirpras are el ceva pe constiinta cand prinde atita curaj la nici 2 saptamani de la transmiterea programului
    de redresare economica si financiara a Greciei solicitat de Germania.
    Cum grecii joaca la doua capete iar rusii s-au declarat in sprijinul lor,deja l-au aprobat rusilor importul de produse din Grecia,asta-i face vocali pe greci.
  • 0 (0 voturi)    
    Tziparis face joicurile rusiei.. (Joi, 12 martie 2015, 15:00)

    akillies [utilizator]

    ..rusia vrea neaparat o conducta de gaaz spre Europa Centrala (dependent energetica a europei, principal arma a rusiei).. Principalul candidat pe lista..Grecia, dupa esecul cu ucraina si cel cu Bulgaria(semiesec aici)..Ungaria nu prea are cum... ..turcia, nu e sigur..de aici si faza cu Crimeea si Harcov-ul ucrainian...