VIDEO Vladimir Putin dezvaluie cum a decis anexarea Crimeii, dupa o sedinta cu sefii serviciilor secrete care a durat toata noaptea

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 9 martie 2015, 14:59 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Agerpres / Tanjug
Presedintele rus a dezvaluit ca a planuit anexarea Crimeii cu patru zile inainte ca oameni inarmati sa isi faca aparitia in regiune, scrie BBC.

Crimeea a fost anexata formal in 18 martie. Rusia a negat ca a instigat la revolte impotriva Ucrainei, dar, intr-un documentar care urmeaza sa fie publicat in curand, Putin spune ca a ordonat inceperea demersurilor pentru "a aduce Crimeea inapoi la Rusia" dupa o sedinta care a durat o noapte intreaga, in februarie 2014.

Sedinta a fost convocata pentru a planifica salvarea presedintelui destituit al Ucrainei, Viktor Ianukovici.

Afirmatiile apar intr-un promo al unui documentar realizat de televiziunea publica ruseasca si a carui data de difuzare nu a fost confirmata inca.

Putin povesteste despre o sedinta convocata in noaptea de 22 spre 23 februarie la care au mai participat sefii serviciilor secrete si ministrul Apararii.

"Am invitat sefii serviciilor speciale si ministerul Apararii la Kremlin si le-am trasat sarcina de a salva viata presedintelui Ucrainei (Viktor Ianukovici) care ar fi fost pur si simplu lichidat", declara Putin.

"Am terminat la circa 7 dimineata. Cand plecam, le-am spus colegilor: 'Suntem nevoiti sa incepem lucrul pentru a aduce Crimeea inapoi la Rusia'".



Patru zile mai tarziu, barbati inarmati preluau controlul asupra parlamentului si local si a cladirilor guvernamentale din Crimeea, pe care au inaltat steagul Rusiei.

Acestia nu aveau niciun insemn militar si au devenit cunoscuti ca "omuletii verzi".

Un referendum pentru independenta Crimeii a fost organizat in 16 martie iar doua zile mai tarziu Vladimir Putin a semnat legea privind anexarea peninsulei de catre Rusia.

Operatiunea de anexare a Crimeii a fost tinuta secreta o perioada de timp, perioada in care Rusia a negat orice implicare, desi Putin a recunoscut ulterior ca a trimis trupe in peninsula, pentru a proteja "fortele de auto-aparare".

Detaliile legate de modul in care Ianukovici a parasit Ucraina raman neclare si in prezent.

Documentarul, pe care televiziunea ruseasca de stat afirma ca il va difuza in curand, a fost realizat de Andrei Kondrashov, fost ziarist la televiziunea ruseasca de stiri Rossiya-1.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18373 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Mda... (Luni, 9 martie 2015, 15:03)

    ..13 [utilizator]

    Suntem clar in razboi!
    • +38 (46 voturi)    
      :) (Luni, 9 martie 2015, 15:29)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Acum asteptam mazetele, potaizzele, zizinii si alti cretini sovietici sa ne spuna ca de fapt nu este asa. :)

      Hai, sa va vad. :)
      • -21 (25 voturi)    
        Wichser (Luni, 9 martie 2015, 16:24)

        potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

        .....
        • +16 (24 voturi)    
          ahahahaha! (Luni, 9 martie 2015, 16:43)

          Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

          Asta-i tot ce poti, iubire? :)) :)) "Wichser"?! Ahahahahaha!

          Ma obisnuisem sa fii mai tepoasa, mai luptatoare, mai acida, insa te-ai cam dezumflat, mm? A cam dat tatuka putin cu mucu-n fasole tura asta si ti s-au flescait visele uresesiste de marire, te inteleg. :-)

          Un sfat, insa: obisnuieste-te sa nu ai dreptate sustinandu-l pe micul dictator. Pacat de capacitatea te cognitiva.
          • -11 (15 voturi)    
            Bun, (Luni, 9 martie 2015, 18:54)

            potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

            Putin a hotarat sa ia Crimeea ,are sa ia si bucati din Ucraina. Nu ma bucura ,dar nici nu ma deranjeaza.....Spaus asa ca sa intelegi si tu , mi se rupe...
            • +7 (9 voturi)    
              Necaz (Luni, 9 martie 2015, 20:37)

              Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

              Asta-o necazul, ca tuturor vi se rupe deocamdata. Buba are sa fie atunci cand Ivan are sa fie la granita cu Romania. Daca patim iar ca la 28 iunie 1940, tot asa are sa vi se mai rupa tie si altora ca tine? :-) Nu mai bine taiem raul de la radacina, adica de acum?
              • 0 (2 voturi)    
                Tu chiar nu intelegi? (Marţi, 10 martie 2015, 15:31)

                potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

                Eu locuiesc la peste 1500 de km de granita cu Romania. Deci : Mi se rupe ,mi se falfaie ,sau cum vrei sa denumim sentimentul? Lupta-ti tu lupta cu Putin ,cu rusii ,cu cine ai chef....
                • 0 (2 voturi)    
                  :) (Marţi, 10 martie 2015, 20:41)

                  Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

                  Si atunci, daca ti se rupe, de ce te mai obosesti sa intri pe siteul asta? :)
                  • +1 (1 vot)    
                    Cum de ce? (Joi, 12 martie 2015, 22:26)

                    potaissa [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

                    Sa mai rad si eu de fripturistii vesticilor :)) Ce parere ai , am voie?
    • +13 (15 voturi)    
      Clar (Luni, 9 martie 2015, 18:24)

      Close [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      S-a decis intr-o noapte. Evita sa spuna ca peste Rusia domneste o noapte eterna din care nu pot sa iasa decat astfel de idei si actiuni.
  • +39 (55 voturi)    
    . (Luni, 9 martie 2015, 15:12)

    AdiSun [utilizator]

    Ce intoxicatie murdara, se stie ca cetatenii din Crimeea si-au decis singuri, in mod democratic prin referendum, aderarea la mareata republica rusa.
    It is known!
    • -19 (39 voturi)    
      dohhh?!? (Luni, 9 martie 2015, 15:30)

      Klaus_CT [utilizator] i-a raspuns lui AdiSun

      Esti ironic sau doar un penibil de postac rus?
      • +35 (41 voturi)    
        nu stiu cine e penibil... (Luni, 9 martie 2015, 15:27)

        ciufy [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

        normal ca a fost ironic, altfel nu folosea expresia: mareata republica rusa :))
        • -7 (11 voturi)    
          iegzact (Luni, 9 martie 2015, 17:55)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ciufy

          Cand vezi fani d'astia, ajungi sa tii cu rusii.

          PS: daca-si continua linia si logica, ma astept sa-mi zica analfabet :D
      • +6 (6 voturi)    
        Dacă aveai idee de alde Stalin ... (Luni, 9 martie 2015, 23:15)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

        ... știai și la ce se referă expresia "it is known". Caută și tu pe net "kak izvestno", și poate o să te mai luminezi, și nu mai pui întrebări netoate.
  • +21 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 9 martie 2015, 16:02)

    [anonim]

  • +18 (22 voturi)    
    Nu cred (Luni, 9 martie 2015, 16:51)

    mihnea2012 [utilizator]

    Actiunea a fost proiectata cu multi ani inainte. Un indiciu este comandarea vaselor Mistral in Franta. pentru ocuparea Crimeei au fost comandate si, cum se va vedea a intregului litoral al M Negre detinut de UKR.
    Ca nu au venut la timp, asta e o alta poveste. Au mers fara ele.
    Sedinta asta a fost doar sedinta de demarare a actiunii. Trebuie sa fii naiv sa crezi ca o astfel de operatiune a fost organizata in 4 zile.
    • +10 (12 voturi)    
      normal (Luni, 9 martie 2015, 17:10)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui mihnea2012

      ca au clocit-o inainte,insa nu cu mult,cred.maidanul se putea muta si la ei.
      asta e o ridicare pan'la cer a lui putin,vezi tu doamne,a rentregit el maica rusie.sa vezi ce o sa-l mai laude astia acum.

      tacerea mazetelor e ciudata
  • +14 (16 voturi)    
    Hai zizin...spune ca phutin e nebun (Luni, 9 martie 2015, 17:29)

    Fu Leng [utilizator]

    si ca a vorbit gura fara el.
  • +15 (17 voturi)    
    "omuletii verzi" si salvarea lui Iliescu (Luni, 9 martie 2015, 17:39)

    uluit [utilizator]

    Se pare ca, Putin si sefii serviciilor speciale de la Kremlin vor mai avea inc-o noapte alba, pentru a-l salva si pe tovarasul lor de nadejde Ion Ilici Iliescu (ala presedinte onorific al PSD, ala KGB-istu), de la un viitor proces, in care se va face dreptate miilor de victime ale Revolutiei si ale mineriadelor.

    Da... de data asta, va rog: fara "teroristi" ca-n Decembrie '89, fara "mineri" ca-n Iunie '90 si fara "omuleti verzi" (ca-n cazul Crimeii).
  • +3 (3 voturi)    
    transcript (Luni, 9 martie 2015, 20:52)

    Stars_and_Stripes [utilizator]

    Transcriptul sedintei care a durat toata noaptea:

    king Louie: "azi ma simt mai frustrat ca de obicei, sa luam Crimeea"
    the other monkeys: "da imparate sa traiti imparate"
    king Louie: "si acuma sa bem pina la dimineata"
    the other monkeys: "da imparate sa traiti imparate"

    [end of transcript]
  • +1 (1 vot)    
    Toată noaptea... (Marţi, 10 martie 2015, 14:27)

    Amoredivino [utilizator]

    Toate țările (adică TOATE) au scenarii gata făcute pentru orice fel de acțiune. România are scenarii de ocupare a Bulgariei, a Ungariei ș.a.m.d. Sau scenarii de apărare. Toate puse la punct până la cel mai mic detaliu. La ședințele astea se mai ajustează pe ici pe colo diverse detalii și chițibușuri de ultim moment.
  • -2 (2 voturi)    
    Ferdinand I de România (Marţi, 10 martie 2015, 18:13)

    Nyk1 [utilizator]

    Deciziile sale au dus la alipirea unor teritorii care, spre deosebire de Crimeea rusească, nici măcar n-au aparținut vreodată României moderne. Să fie oare de condamnat? Sau de lăudat?

    Bineînțeles, depinde totul de perspectivă. Dar este clar că Putin face tot ceea ce este în interesul poporului rus. Că acest interes nu coincide întotdeauna cu al nostru sau al altor popoare, este drept. Ideea este nu să încercăm să-l înlocuim pe Putin cu o slugă a Occidentului, ci mai degrabă ca noi în UE să căutăm lideri asemenea lui.