Der Spiegel: Germania este pregatita sa vanda obuziere Lituaniei

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 februarie 2015, 16:29 Actualitate | Internaţional

Obuzier PzH 2000 din dotarea Armatei Germane
Foto: Bundeswehr
Germania este pregatita sa vanda obuziere Lituaniei, a anuntat sambata revista Der Spiegel, potrivit Reuters. Vice-ministrul Apararii Katrin Suder a declarat intr-o intalnire a comitetului pentru aparare ca ar fi posibil ca Berlinul sa vanda obuziere Lituaniei, in conditiile in carr fortele armate germane dispun de suficiente astfel de piese de artilerie.

Potrivit Der Spiegel, Suder a subliniat ca Germania vrea sa isi ajute partenerul NATO sa isi modernizeze fortele armate si ca ar ￯examina favorabil￯ o eventuala solicitare pentru obuziere.

Un purtator de cuvant al Ministerului german al Apararii a precizat ca Lituania nu a transmis o solicitare oficiala insa tara baltica si-a exprimat interesul iar Germania este pregatita sa ajute.

Lituania, precum Estonia si Letonia, este ingrijorata de anexarea Crimeei de catre Rusia si de sprijinul acordat de Moscova rebelilor din estul Ucrainei, interpretandu-le ca o posibila actiune premergatoare reafirmarii autoritatii rusesti asupra fostelor teritorii sovietice.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5940 vizualizari

  • -32 (46 voturi)    
    e bine (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 16:50)

    Gustav666 [utilizator]

    Obuzierele nemțești ar fi numai bune pentru eventuala bombardare a unor orașe rebele din Lituania.
    Uite, guvernul de la Kiev a reușit sa omoare peste 5000 de civili cu tehnica rusească învechita.
    • +12 (16 voturi)    
      Tehnica ruseasca noua (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 19:07)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      este cea care omoara civilii, mai nou tancul T72B3 care nu a fost niciodata exportat de Rusia, deci nu putea fi al "separatistilor".

      Astept momentul cand tu si ceilalti postaci kaghebisti veti fi concediati.

      Intelege ca inafara de statul rus nu te angajeaza nimeni, n-are nimeni nevoie de un dezinformator esuat, o sa ajungi muritor de foame pe strazile din Vladivostok.
    • +6 (6 voturi)    
      perseverenta (Duminică, 1 martie 2015, 9:17)

      vezi [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      mai gustav555, tu nu te-ai plictisit sa tot iei minusuri ?!...asta ca sa nu spun, " sa te injure" lumea.
      Perseverenta ta ne arata ca esti postac rusofil.
      Tu chiar ai impresia ca cineva poate crete prostiile tale ?! Daca tot faci propaganda ruseasca, incearca sa o faci inteligent...desi nu ai nici o sansa. Romanii, si nu numai, ii iubesc pe rusi, ca pe cei mai buni prieteni. Pe unde trec rusii se vede... sunt multe cimitire, locuri pustiite, totul furat, jefuit...
      Uita-te in oglinda, poate o sa vezi si tu chipul hidos al rusofililor !
  • +9 (15 voturi)    
    Păi parcă ăia ... (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 17:14)

    Lomecuza [utilizator]

    ... voiau să cumpere tancuri, nu îmbuziere din astea ?!?
    • +8 (8 voturi)    
      pai (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 18:22)

      -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

      si astea-s un fel de tancuri, dar fara turela sau un fel de tunuri blindate cu senile, dar se pare ca sunt ok
    • +9 (9 voturi)    
      Tancurile (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 19:37)

      kofa [utilizator] i-a raspuns lui Lomecuza

      au turela care se roteste,asta-i obuzier autopropulsat.
      • +2 (2 voturi)    
        Înseamnă totuși că e ... (Duminică, 1 martie 2015, 11:50)

        Lomecuza [utilizator] i-a raspuns lui kofa

        ...... altceva decît voiau ăia ... pactic e un howitzer d-ăla ... oricum ai da-o, nu e tanc, e artilerie autopropulsată ... artileri călăreață, cum se zicea pe vremuri.

        Măcar dacă ar ști să tragă din mers ...
  • -5 (11 voturi)    
    Cum adica? (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 17:49)

    CititorulComentator [utilizator]

    Sa vanda îmbulziere? Pai asta inseamna sa fim in NATO? Piata de desfacere?
  • -3 (15 voturi)    
    Rusine (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 20:33)

    Daniels22026 [utilizator]

    Inteleg si aprob Germania atunci cind nu se grabeste sa ofere bani lenesilor din Europa.

    Dar in NATO, Germania putea sa ajute militar oricare alta tara. In special una mai mica, aflata in linia intii in fata rusilor. Ce inseamna vinzarea de obuze catre Lituania?! Ajutorul militar trebuia oferit gratis si repede si fara declaratii publice rusinoase.
    • +2 (4 voturi)    
      Obuziere (Duminică, 1 martie 2015, 8:40)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Nu stiu daca le da si obuze :)))
  • +7 (11 voturi)    
    Foarte bine (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 21:07)

    vertical1 [utilizator]

    Da , cu asa ceva faci treaba.
    Felicitari pentru pozitionarea Germaniei .