​Opt spanioli care au luptat alaturi de separatistii pro-rusi in estul Ucrainei au fost arestati dupa ce au revenit in tara

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 februarie 2015, 19:59 Actualitate | Internaţional

Opt spanioli care au luptat alaturi de separatistii pro-rusi in estul Ucrainei au fost arestati dupa ce au revenit in tara, vineri, pentru complicitate la crime, o operatiune fara precedent in Europa, dupa cum spune politia spaniola, citat de AFP.

Operatiunea "Danko" a fost efectuata aproape simultan in zori in sase regiuni spaniole si a vizat acesti barbati care revenisera din regiunea Donbass, in estul Ucrainei, la circa 3.000 km de Spania.

Acestia luptasera alaturi de separatistii pro-rusi timp de cateva luni.

Potrivit Kievului, aproape 30.000 de combatanti externi sunt angajati in conflict, majoritatea rusi si din fostele republici sovietice, dar si mercenari din "Israel, Serbia, Spania, Italia sau Brazilia".  

Aproape o mie de straini sustin si fortele Kievului, potrivit armatei ucrainene.

Cei opt spanioli s-au insipirat din mediile luptatorilor straini din brigazile internationale care s-au angajat impotriva trupelor lui Franco in timpul razboiului civil spaniol (1936-1939), potrivit unei surse apropiate anchetei.

De extrema stanga, unii dintre ei s-au laudat cu angajamentele lor inca din august 2014 in presa spaniola.

"Toti erau incorporati in grupari ale separatistilor rusi care luptau pentru independenta regiunilor ucrainene Lugansk si Donetsk", a precizat ministerul spaniol de interne, intr-un comunicat.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

9649 vizualizari

  • -9 (19 voturi)    
    Era mai bine (Vineri, 27 februarie 2015, 20:27)

    Kepler [utilizator]

    pt ei daca se duceau pe maidanul din Kiev.
  • -18 (34 voturi)    
    complicitate la crime? (Vineri, 27 februarie 2015, 20:36)

    Gustav666 [utilizator]

    Au încălcat cumva legea spaniola? Sau o fi cerut cumva Porosenko extrădarea prin Interpol?
    Ha, ha, asta-i ca si grupul de criminalitate organizat de catre Grebla in vederea încălcării embargoului impus de Rusia.
    Orice avocat stagiar ii va scoate din arest in câteva zile.
    • +13 (25 voturi)    
      Au incalcat legile statului ucrainean (Vineri, 27 februarie 2015, 21:15)

      mary [anonim] i-a raspuns lui Gustav666

      pe al carui teritoriu actionau.
      Asa ca pot fi condamnati si extradati catre Ucraina sa putrezeasca prin inchisorile lor. Nu stiu daca acel avocat stagiar ar putea sa-i scoata asa usor.
      Spaniolii le ar putea face un serviciu si i-ar lasa la racoare un pic prin inchisorile proprii.
    • +2 (2 voturi)    
      nu fi asa sigur (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 3:31)

      invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Legile unei tari se pot aplica cetatenilor ei daca acestia comit infractiuni pe teritoriul altui stat.

      De exemplu la noi, art 9 din codul penal:

      (1) Legea penală română se aplică infracţiunilor săvârşite în afara teritoriului ţării de către un cetăţean român sau de o persoană juridică română, dacă pedeapsa prevăzută de legea română este detenţiunea pe viaţă ori închisoarea mai mare de 10 ani.

      (2) În celelalte cazuri, legea penală română se aplică infracţiunilor săvârşite în afara teritoriului ţării de către un cetăţean român sau de o persoană juridică română, dacă fapta este prevăzută ca infracţiune şi de legea penală a ţării unde a fost săvârşită ori dacă a fost comisă într-un loc care nu este supus jurisdicţiei niciunui stat.

      Detalii: http://legeaz.net/noul-cod-penal/art-9
  • +8 (24 voturi)    
    da (Vineri, 27 februarie 2015, 21:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    opt imbecili care vor face puscarie. Se stie ca cine e comunist e cretin, dar cei spanioli sint mult peste oricare, pina si peste comunistii francezi.
    • -7 (19 voturi)    
      Beculetz (Vineri, 27 februarie 2015, 22:44)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Iar tu? Am crezut ca ti-ai fixat fasungul dar vad ca s-a ars iar!
  • -9 (23 voturi)    
    Asteptam (Vineri, 27 februarie 2015, 22:43)

    Taras Bulba [utilizator]

    Asteptam sa-i aresteze si pe strainii care lupta pentru Junta de la Kiev.

    Daca e sa fim corecti, nu?!
    • -13 (17 voturi)    
      nu, ca aia... (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 0:05)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      ...lupta pentru Axa Binelui, nu stiai? ticalosiile comise de pro-americani sunt dragalase, cele comise de pro-rusi sunt caca, asta vrea sa ne spuna propaganda amerloca :))
    • +9 (11 voturi)    
      pentru Taras (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 1:33)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Ce inseamna "Junta " , pentru tine ?
      • -6 (6 voturi)    
        Inseamna (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 8:10)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        O putere ilegitima instaurata in urma unei lovituri de stat.
      • +5 (5 voturi)    
        Ce necaz ai , Taras ? (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 10:34)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

        Nu gasesti dictionarul ?
    • +5 (5 voturi)    
      Junta? (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 9:54)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Aliosa, guvernul de la Kiev a rezultat in urma unor alegeri la fel ca cel de la Moscova.
      Nu putem spune acelasi lucru despre "separatisti" a caror conducere e constituita din fosti ofiteri FSB de cetatenie rusa si a caror "armata" se pare ca e constituita din orice numai din ucrainieni nu.
      Sa concluzionam: in estul Ucrainei o multime de cetateni non-ucrainieni si care vorbesc rusa lupta pentru ruperea unei bucati din teritoriul ucrainian cu ajutorul explicit al Federatiei Ruse.
      Asta dupa mine e invazie nu miscare separatista.
      Pasol na turbinca si treci pe la casierie
    • +3 (5 voturi)    
      ai ramas fara caldura (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 12:13)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      in ambasada CCCP ?
  • -1 (3 voturi)    
    Complicitate la crime (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 12:57)

    Cornel [anonim]

    Doar daca esti partener NATO si omori pentru ei, ai voie sa comiti crime, daca nu, esti arestat penru crime!!!