​Traseul lui Mohammed Emwazi, de la tanarul londonez tipic care iubea fotbalul si jocurile video pana la calaul Statului Islamic: Rece, sadic si nemilos

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 februarie 2015, 16:38 Actualitate | Internaţional

Jihadi John
Foto: Captura YouTube
Marturiile despre Mohammed Emwazi, alias "Jihadi John", calaul gruparii teroriste Statul Islamic (SI), descriu traseul unui tanar londonez de origine kuweitiana fara probleme, fan al fotbalului si al jocurilor video, pana la radicalizarea sa care l-a facut un ucigas descris ca "rece, sadic si fara mila", scrie AFP.

"Vreau sa devin jucator de fotbal si sa inscriu goluri", spunea, la 10 ani, Mohammed Emwazi, pe fisa sa scolara publicata de The Sun.

Ziarul publica si o fotografie de clasa unde apare surazand, in bluza rosie cu guler alb, in mijlocul colegilor lui.

"Aspectul cel mai frapant in parcursul lui Jihadi John, cel mai cautat om din lume, este pana la ce punct putea fi comun" in tineretea sa, subliniaza cotidianul Daily Telegraph.

Emwazi s-a nascut in Kuweit In 1988. Parintii sai, Jasem si Ghaneya, au venit in capitala britanica in 1993 dupa primul razboi din Golf.

La Londra, familia Emwazi, "linistita" si "apreciata", potrivit unui fost vecin, duce o existenta linistita in vestul orasului. Tatal sau conduce o firma de taxiuri, mama este casnica.

Tanarul Emwazi este "un mic londonez tipic", care isi petrece vremea cu prietenii si nu pare aplecat spre religie, dupa cum relateaza un fost prieten al lui, citat de Telegraph.

Radicalizarea


Elev bun, se inscrie la universitatea Westminster in 2006 unde studiaza informatica. Intr-o prima etapa, isi castiga reputatia de tanar "politicos", "cu o aplecare pentru hainele la moda".

Dar comportamentul sau evolueaza, semn, poate, al unui inceput de radicalizare: isi lasa barba, evita contactele vizuale prea intense cu femeile.

2009 pare un punct de cotitura pentru Emwazi, care incepe sa fie supravegheat atent de serviciul intern de informatii , MI5.

Dupa ce isi ia diploma, pleaca in Tanzania cu doi prieteni, sub pretextul unui safari. Dar, la Dar es Salaam, este inchis pentru scurt timp, dupa ce se pare ca autoritatile locale au primit instructiuni de la Londra, care se temea ca cei trei tineri vor sa plece in Somalia.

Este trimis apoi pe aeroportul Schiphol, in Olanda. Potrivit marturiei sale, relatata de Cage, o organizatie de aparare a drepturilor musulmanilor din Londra, era victima unei inscenari a MI5 care ar fi incercat sa-l recruteze.

Intrebat de un agent secret ce crede despre razboiul din Afganistan, el raspunde: "Ce cred eu? Vedem in fiecare zi oameni nevinovati ucisi".

Emwazi se duce apoi in Kuweit, tara sa de origine, pentru a trai cu familia logodnicei sale, si revine la Londra in mai 2010.

"Englezul care ucide oameni"

 
Serviciile secrete britanice erau atunci convinse ca era ceva dubios in viata lui Emwazi. Potrivit documentelor judiciare evocate in presa britanica, tanarul este legat de "London Boys", o retea extremista apropiata de shebab, filiala al-Qaeda din Somalia.

Emwazi il frecventeaza la Londra pe Bilal al-Berjawi, un combatant shebab care va fi ucis mai tarziu, in ianuarie 2012, intr-un atac de drona.

Itinerarul sau in Marea Britanie devine tulbure ulterior. La inceputul lui 2012, incearca sa paraseasca tara, dar autoritatile il impiedica. De la acel moment, dispare.

In 2013, Emwazi este in Siria. Trecuse definitiv granita si mai multe marturii il descriu ca un ucigas cu sange rece.

"In cursul ultimilor ani, a urcat treptele organizatiei (Statul Islamic) pentru a jucat un rol important in randul combatantilor straini", afirma The Guardian.

Ca numerosi jihadisti, isi schimba numele pentru a deveni "Abu Abdullah al-Britani" si se face remarcat la Raqa, fieful SI in Siria.

"Imi amintesc ca l-am vazut in mai multe randuri", povesteste un fost membru al SI, citat de Guardian. "Pentru noi, era Englezul care ucide oameni".

"Un tip rece, sadic si nemilos", spune un fost ostatic.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

12377 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    un bolnav (Vineri, 27 februarie 2015, 16:53)

    cristi_an [utilizator]

    nu exista justificare pentru crimele odioase pe care le-a facut ..ascuns dupa o masca ca un las ordinar.
    daca nu e mort inca, o sa fie in curand..si asta a fost existenta lui odioasa
    • -16 (26 voturi)    
      Dica mah la el ce se nevrozeaza (Vineri, 27 februarie 2015, 17:30)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      De unde stii matele ca nu ii recrutat de MI6 sau CIA????

      baietii au incercat odata, zicese ca nu au reusit, dar cine poate spune de cate ori au incercat???

      Vezi treaba cu inchisorile secrete din Polonia si Romania si pe unde or mai fi fost.

      Nimeni nu recunoaste, dar toti stiu.

      Da-o mah incolo de treaba, l-or gasit pe Sadam in gaura de sarpe si acum nu ii gasesc pe asta............ Asa mi de lehamite de ei de nu se mai poate....

      Mor oameni pe capete si nimeni nu se agita...........

      Deja nu mai stiu ce sa faca de penibili ce sunt.
      • -11 (13 voturi)    
        Bine mah, dati minusuri (Vineri, 27 februarie 2015, 19:21)

        Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

        dar macar stiti pentru ce ati dat?

        uitati-va la toata treaba cu propaganda pe internet, adica au putut inchide robinetul la nord Corea si nu il pot inchide pentru astia???

        Adica pot inchide robinetul la bani pentru atataea tari si nu pot pentru astia???

        trebuie sa fi orb sa nu vezi cat de pe fata se face toata treaba asta.

        O venit vremea cand am ajuns sa spunem binelui rau si raului bine.

        Nu accept sub nici o forma ce face SI in Siria si Irak, ii o nebunie de la cap la coada, dar ii zeo in comparatie cu ce o facut Sadam si Assad sau Mubarak.

        O intrebare de 10.000 de puncte pentru toti cei au dat minus: Cine detine Youtube-ul, Twitter şi facebook care publica mizeriile lor???
        • +8 (10 voturi)    
          De ce ai primit minusuri? (Vineri, 27 februarie 2015, 21:00)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

          Ai amestecat prea multe, varza, salata le-ai facut! Nimeni nu are rabdare sa mai analizeze ce e bine si ce e eronat in capul tau. Aduce un pic cu teoriile conspiratiei.
        • +7 (9 voturi)    
          Pentru limba română (Vineri, 27 februarie 2015, 21:28)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Armadilo

          Nici ea nu merită să fie masacrată
  • +5 (15 voturi)    
    Liderii occidentali, total nepăsători (Vineri, 27 februarie 2015, 17:28)

    Nyk1 [utilizator]

    Cu toate că ei au furnizat arme tuturor grupărilor care au dorit să-l îndepărteze de la putere pe Bashar al-Assad în Siria (arme care sunt acum în mâinile Statului Islamic) , liderii occidentali nu par a schița niciun gest prin care să încerce să-și corecteze erorile. Și au de suferit nu doar oameni, ci și întreg Patrimoniul istoric al Omenirii. Vezi ce au făcut barbarii cu statuile și artefactele asiriene din muzeul din Mosul - căci Mosulul, capitala de facto a Statului Islamic, este la 10 km depărtare de ruinele orașului Ninive, capitalei Imperiului Asirian al lui Așșurbanipal .
    • +6 (8 voturi)    
      Drepturi (Vineri, 27 februarie 2015, 21:08)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Occidentul a furnizat arme pentru a echilibra interventia masiva a Rusiei in favoarea lui Assad. Dar pina la occident, multi arabi au furnizat arme in Siria.

      Nu stiu de ce vina trebuie sa cada mereu pe cei mai civilizati. Dar daca o iei asa, atunci de ce au dreptul sa fie prosti numai musulmanii, rusii, teroristii, comunistii, fundamentalistii etc.?

      Daca altora le dai dreptul sa fie prosti si pacatosi, atunci si noi avem aceleasi drepturi.
      • -12 (12 voturi)    
        Mda mda (Vineri, 27 februarie 2015, 22:38)

        Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Rusia Rusia Rusia e de vina!

        Halatu' cate e halatu baietii?
        • +4 (4 voturi)    
          halatu' e cat vrei tu (Sâmbătă, 28 februarie 2015, 12:22)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

          da-l poti primi si gratis.
  • +3 (3 voturi)    
    greu de...obtinut (Vineri, 27 februarie 2015, 17:52)

    Ar3s [utilizator]

    Pe langa CV-ul prezentat, as dori sa vad si un act de identitate. In actele de identitate sunt inscrise informatii utile in construirea unui profil.
    Actele de identitate ale celor mai mari teroristi ai lumii sunt intodeauna prezentate cu intarziere sau deloc.
  • +2 (18 voturi)    
    Japonia si Islamul - partea I (Vineri, 27 februarie 2015, 18:03)

    lili [anonim]

    „Aţi citit vreodată în vreun ziar că un lider politic sau un prim-ministru dintr-o naţiune islamică să fi vizitat J?
    Aţi întâlnit vreodată ştirea că şahinşahul Iranului sau vreun prinţ din Arabia Saudită să fi vizitat J?
    J este o ţară care ţine Islamul dincolo de ţărmurile sale.
    J a pus restricţii stricte asupra Islamului şi a tuturor musulmanilor

    Motivele sunt:
    J singura ţară care nu dă cetăţenie la musulmani.
    In J nu se acordă rezidenţă permanentă pentru musulmani.
    Există o interdicţie severă de propagare a Islamului în J.
    În Universităţile din J, nu se predă araba sau orice limbaj islamic.
    Nu se poate importa "Coranul", publicat în limba arabă.
    Conform datelor publicate de Guvernul J le-a fost dată viză de rezidenţă temporară pentru numai 2 sute de mii de musulmani, care au avut nevoie să studieze Legea japoneză a bogăţiilor naturale (sau Legea Funciară? - The Japanese Law of the Land).
    Aceşti musulmani au trebuit să vorbească japoneza şi să practice ritualurile lor religioase numai în casele lor.
    J este singura ţară din lume care are un număr neglijabil de ambasade ale ţărilor islamice.
    Poporul J nu este atras de Islam.
    Rezidenţii musulmani care locuiesc în J sunt angajaţi ai companiilor străine.
    Chiar şi vizele de lucru nu sunt acordate pentru medici musulmani, ingineri sau manageri trimise de companiile străine.
    În majoritatea companiilor, se menţionează în regulamentele interne, că musulmanii nu pot aplica pentru un loc de muncă.
    Guvernul J este de părere că musulmanii sunt fundamentalişti şi nici chiar în epoca globalizării nu sunt dispuşi să schimbe legile lor musulmane.
    Musulmanii nici nu se pot gândi cu privire la închirierea unei case în J.
    Dacă cineva ştie că vecinul său este un musulman, tot cartierul rămâne de alertă.
    Nimeni nu poate iniţia o celulă islamică sau "Madarsa" Arabă, în J.
    Nu se aplică legea islamică (Sharia) în J."

    http://reteaualiterara.ning.com/profiles/blogs/necunoscutul-musulmanii-si-japonia-1
    • +7 (11 voturi)    
      Fals (Vineri, 27 februarie 2015, 18:31)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui lili

      Nu stiu cine a inventat aceste elucubratii, dar ma intreb cine ar face efortul sa le traduca in romana si sa le raspandeasca, fara sa incerce sa le verifice. Putin simt critic nu strica. Japonia e in general o tara destul de stricta cu strainii si cu imigrantii, dar asta nu are nici o legatura cu religia musulmana. Coranul nu este interzis, exista catedre de limba araba, exista moschei,nu exista discrimanari in functie de religie in regulamentele interne ale companiilor.
  • -1 (15 voturi)    
    Japonia si Islamul - partea a II-a (Vineri, 27 februarie 2015, 18:06)

    lili [anonim]

    "În cazul în care o femeie japoneză se căsătoreşte cu un musulman, atunci ea este considerată proscrisă pentru totdeauna.
    Potrivit dlui Komico Yagi (şef de departament la Universitatea din Tokyo):
    "Există un cadru de spirit în Japonia că Islamul este o religie foarte îngustă la minte şi ar trebui să stai departe de ea."
    Jurnalistul independent Mohammed Juber a făcut un turneu in mai multe tari islamice după 9/11 precum şi în Japonia.
    El a descoperit că japonezii erau încrezători că extremiştii nu ar putea face nici un rău în Japonia.””

    http://reteaualiterara.ning.com/profiles/blogs/necunoscutul-musulmanii-si-japonia-1
    • +4 (8 voturi)    
      Dezinformatorului Lili (Vineri, 27 februarie 2015, 19:28)

      Armadilo [utilizator] i-a raspuns lui lili

      http://en.wikipedia.org/wiki/Islam_in_Japan
      http://www.masjid.jp/list.html
      http://japanesemuslims.com/
      http://islamcenter.or.jp/en/

      bai baiatu cu Fiatu, cum zici ca te cheama? Zo de zeama?

      Ia uite aici niste linkuri pentru tine ca sa vezi cum sta problema cu islamul in Japonia.

      Dic ma la ei, s-au inmultit nataraii si dezinformatorii pe net........
  • -7 (11 voturi)    
    mda (Vineri, 27 februarie 2015, 18:52)

    The Saker [utilizator]

    povesti de adormit copiii ale MI5, filiala englezeasca a CIA.
    Dormi linistit, Fratele cel Mare vecheaza pt tine :)