Vladimir Putin a taiat salariile membrilor administratiei prezidentiale cu 10%

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 februarie 2015, 12:11 Actualitate | Internaţional

Presedintele rus Vladimir Putin a decis sa taie salariile membrilor administratiei prezidentiale cu 10%, a anuntat purtatorul de cuvant al Kremlinului, Dmitri Peskov, citat de Reuters.

Informatia vine in aceeasi zi in care ministrul adjunct al ministerului Finantelor, Tatiana Nesterenko, a anuntat ca deficitul bugetar va ajunge la 3,7% din produsul intern brut in 2015.

Ea a adaugat ca ministerul de Finante intentioneaza sa scada cheltuielile cu 1,07 miliarde duble (17,50 miliarde dolari), dar in opinia sa taierile ar trebui sa fie mai mari.

Guvernul a anuntat ca va solicita parlamentului aprobarea pentru a cheltui 2,7 44,26 miliarde de dolari din bugetul Fondului de Rezerva, pe langa cele 500 miliarde ruble prevazute in buget.

Gigantul petrolier de stat Rosneft ar putea primi 300 miliarde ruble (5 miliarde dolari) de la Fondul national de sanatate pentru a finanta cinci proiecte, a mentionat ministrul rus al Energiei, Alexandr Novak.























6239 vizualizari

  • +18 (30 voturi)    
    BLASFEMIE (Vineri, 27 februarie 2015, 12:08)

    Cata79 [utilizator]

    salariul bugetarului e nevociat pe viata,
    nu are voie sa scada, doar sa creasca si trebuie obligatoriu compensat cu rata inflatiei...

    ca la noi asa e

    ps: las ca le da bonurile de masa in vodca si le trece :)))
  • +17 (29 voturi)    
    RIP Mazeta... (Vineri, 27 februarie 2015, 12:18)

    un domn [utilizator]

    imi pare rau pentru cardul tau ca va fi obiect de inventar al muzeului din Moscow...cu mentiunea..cel mai pashtiv commentator de pe siteurile Burghezo-occidentale
    • +13 (17 voturi)    
      N-o mai tin nervii pe Mazeta noastra (Vineri, 27 februarie 2015, 13:38)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Pe materialul asta n-a avut forta sa comenteze in schimb face spume dincolo, unde Ghita se ia de americanii de git.
  • +22 (26 voturi)    
    Si acuma sa vezi culmea democratie! (Vineri, 27 februarie 2015, 12:20)

    Acestnicknameestedejainregistrat [utilizator]

    Au sa iasa aia in strada sa strige "Jos Putin!" si "Iesi afara, javra!" iar Putin, baiat finutz, o sa-si dea demisia.
  • +11 (17 voturi)    
    ruble nu duble (Vineri, 27 februarie 2015, 12:26)

    fni [anonim]

    ruble nu duble
    • +7 (13 voturi)    
      esti sigur? (Vineri, 27 februarie 2015, 12:43)

      fly [anonim] i-a raspuns lui fni

      Ba nu - dubla este noua moneda a Rusiei. O dubla este echivalentul a doua ruble. Astfel moneda nou rezultata este de doua ori mai puternica decat monedele occidentale. Sursa: propaganda rusa imaginara :)
      • +3 (5 voturi)    
        dar chiar asa puternica? (Vineri, 27 februarie 2015, 15:02)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui fly

        1 miliard ruble(duble) sa fie egal cu 17 miliarde dulai??? Vasazica dolarul si euro sint nimic pe linga rubla... Ce Rusie puternica, dom'le...
        • +1 (1 vot)    
          mai ales (Vineri, 27 februarie 2015, 17:50)

          coor [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

          daca castiga vreo 5-6 "duble" pe luna ...
    • +4 (6 voturi)    
      Si (Vineri, 27 februarie 2015, 12:43)

      alexpro [utilizator] i-a raspuns lui fni

      17,5 milioane dolari, nu miliarde
  • +21 (25 voturi)    
    mai bine le-ar taia de la armata (Vineri, 27 februarie 2015, 12:31)

    rov [utilizator]

    si s-ar apuca de munca...
    • +4 (14 voturi)    
      ba sa le creasca. aia muncesc (Vineri, 27 februarie 2015, 13:32)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui rov

      ai nustri primesc grade si prime moca. sa imputit tara de generali plini de ifose care nu fac nic
      • +5 (5 voturi)    
        cum nu fac nimic? (Vineri, 27 februarie 2015, 15:16)

        IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

        isi trag vile si terenuri la pret de frigider...
  • +2 (4 voturi)    
    1,07 miliarde duble (Vineri, 27 februarie 2015, 12:40)

    tin-tin [utilizator]

    1,07 miliarde duble = 17,50 miliarde dolari ?

    Ma gandesc atunci daca dau sase-sase cati dolari fac? :)
  • +5 (13 voturi)    
    Bucuria mujicilor! (Vineri, 27 februarie 2015, 13:17)

    mono61 [utilizator]

    Pe chestia asta Putin mai poate ocupa 10 % din Ucraina.
  • +9 (15 voturi)    
    Problema cu monoeconomia (Vineri, 27 februarie 2015, 13:19)

    OmulNou [utilizator]

    lui Putin e ca e foarte vulnerabila la fluctuatii in pretul resurselor.

    Acum ca sauditii se bat cu americanii crescand productia deci scazand preturile la petrol, Rusia a luat-o in barba.

    Rusilor, multumiti-i lui Putin. In 2003 putea sa implementeze niste reforme, sa diversifice economia, dar el e dictator si vroia sa controleze tot.

    "So long as men worship the Caesars and Napoleons, Caesars and Napoleons will duly rise and make them miserable." -Aldous Huxley
  • +5 (11 voturi)    
    ha, ha . . . . (Vineri, 27 februarie 2015, 15:48)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .dupa ce ca rubla a ajuns de cacao le mai taie si din salariu.In rest e bine in maica Rusie. Mujicii il iubesc si sunt gata sa dea piept cu imperialismul American. Mult success tovarisci!
  • +5 (11 voturi)    
    ce-mi place... (Vineri, 27 februarie 2015, 16:19)

    Cristi [anonim]

    ...fabricile auto se inchid, magazinele baga papica la preturi de stat (deci in curand nu o sa mai fie nici papica, pt. ca nimeni nu-i cretin sa vanda in pierdere pt. ca asa a decretat prea-inteleptul putin), acum le taie si salariile - si unde, in administratia prezidentiala! putin a reusit mai repede decat isi inchipuia sa-si duca poporul inapoi in comunism. tot inainte tovarasi! 85% sustinere pt. iubitul conducator! capitalismul e pe marginea prapastiei! si se uita la voi in jos...
  • +1 (3 voturi)    
    de parca aia traiesc din salarii (Vineri, 27 februarie 2015, 19:22)

    vlad [anonim]

    ... las' ca maresc ei spaga cu 1000% si-si scot parleala.