UPDATE Grecia a trimis marti la Bruxelles lista definitiva de reforme pentru a obtine extinderea imprumutului international. Sursa UE: Este un bun punct de plecare

de Carla Dinu     HotNews.ro
Marţi, 24 februarie 2015, 8:37 Actualitate | Internaţional

Lista cu reformele promise de Atena creditorilor internationali pentru a obtine extinderea cu patru luni a imprumutului international va ajunge la Bruxelles abia marti dimineata in loc de luni, o intarziere cauza de dificultati in elaborarea documentului, scrie AFP.

UPDATE Grecia a trimis o lista cu planurile de reforma economica la institutiile europene si Fondul Monetar International la miezul noptii de luni spre marti, a spus o sursa apropiata Uniunii Europene pentru Reuters.

"In opinia Comisiei, aceasta lista este suficient de cuprinzatoare pentru a fi un bun punct de plecare pentru ca sa fie incheiat cu succes acordul de imprumut", a spus sursa. "Suntem incurajati, in special, de angajamentul ferm de combatere a evaziunii fiscale si a coruptiei", a adaugat sursa citata.


Lista cu propunerile de reforma a circulat intre guvernul lui Alexis Tsipras si liderii Zonei euro pe tot parcursul zilei de luni.
Iar, luni seara, guvernul grec a publicat o lista numita "definitiva' cu masuri menite sa-i multumesca pe creditorii internationali, dar si altele mai riscante, aflate in programul electoral Syriza, partidul de stanga radicala venit la putere in 25 ianuarie.

"Lista de reforme va fi trimisa maine dimineata ministrilor de finante ai Eurogrupului", a anuntat luni o sursa guvernamentala greaca, citata de AFP.

Aceasta usoara intarziere, a asigurat sursa citata, nu va impiedica desfasurarea unei conferinte telefonice marti dupa-amiaza intre ministrii de finante ai Eurogrupului pentru a examina detaliile propunerilor grecesti de care depinde aprobarea prelungirii ajutorului financiar al tarii. Printre masurile anuntate figureaza toate masurile sociale pentru categoriile vulnerabila anuntate in campania electorala, a explicat aceeasi sursa, fara a vorbi despre costurile acestor masuri.

Este vorba mai ales despre furnizarea de electricitate gratuita pentru 300.000 de familii nevoiase, acces gratuit la serviciile de sanatate, distributia de cupoane de ajutor alimentar si de transport pentru cei mai saraci precum si un sprijin financiar specific pentru pensionari cu pensii mici.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2310 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Vrajeala! (Marţi, 24 februarie 2015, 9:14)

    dandantheman [utilizator]

    Au grecii astia atata vrajeala in ei...si prostanii de ioropeni o inghit cu lingura...

    Sa dai bani Greciei acum, e ca si cum ai hrani un rechin cu icre negre sau cum se zice la noi, dai orz la gaste.

    NU o sa mai vada banii astia inapoi vreodata si nu sunt banii lor, ai puliticienilor ci banii nostri, ai tuturor contribuabililor, in special cei din Vest care platesc "partea leului".

    Comi-tragic spre pur tragic!
    • +2 (8 voturi)    
      Europa vrea sa fie mintita frumos (Marţi, 24 februarie 2015, 9:39)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dandantheman

      Grecia efectiv nu conteaza daca e sau nu in zona Euro. O economie zero ce nu contribuie cu nimic la forta economica EU. Mai mult ei cam ce produc si consuma ba mai au nevoie si de ceva sprijin extern (numit imprumut dar in realitate pomana) pentru a trai ca boierii. EU doreste ca cei din Grecia macar sa simuleze un efort de reforma pentru a nu duce pe acelasi drum tari ce conteaza pentru EU (Spania, Italia si chiar franta) si care au dezvoltat un apetit pentru pomana sociala in ultimii ani.
    • +4 (6 voturi)    
      Colonie UE cel putin 10 ani (Marţi, 24 februarie 2015, 10:48)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui dandantheman

      sa isi petreaca vacantele GRATIS cetatenii UE..asa ar merita Tzeparis I chelul lui efeminat
  • -5 (7 voturi)    
    or fi hoti grecii, dar stiu sa negocieze (Marţi, 24 februarie 2015, 11:04)

    jackalphonse [utilizator]

    La noi, base a baut trezi zile si trei noopti ca i-a dat un imprumut fmi, fara sa se gandeasca sa mai negocieze ceva. Fi v ar centura de siguranta streang!
    • +1 (5 voturi)    
      silogism "nefinalizat" (Marţi, 24 februarie 2015, 11:50)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      te rog uimeshte ne cu Solutia ta..in costructia Viitorului tau silogism apar..base...3 nopti...si fmi...aduna cuvintele si....flatuleaza o concluzie te rugam
      • -1 (3 voturi)    
        ai nasul pregatit? (Marţi, 24 februarie 2015, 12:25)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        finantare prin proiecte europene, unde trebuie sa spui cum cheltui banii!
        banii de la fmi ii cheltui cum vrea muschiul tau, vezi dosarele dna de acum. pe domnii de la fmi nu-i intereseaza decat cum sa cresti taxele ca sa rambursezi, prin proiectele europene obtii bani nera,bursabili si este punctatat plusvaloarea banului investit. cu o absorbtie de sub 10% de pe vremea guvernarii basescu, este clar ca nu era nimeni interesat de proiecte ci de bani intrati in buzunar. cu un mosneag plin de ifose ca Isarescu, nu te poti astepta la o consiliere care sa aduca plusvaloare pentru tara, el este interesat de cati bani da bancilor.
        • +1 (3 voturi)    
          p$d clientii Tai , din ianuarie 2012 (Marţi, 24 februarie 2015, 13:09)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

          ce au pazit ?
          • -1 (3 voturi)    
            pana si hotii din psd au absorbit peste 50% (Marţi, 24 februarie 2015, 13:53)

            jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            pesedistii au facut miracole cu absorbtia fondurilor europene in comparatie cu boc-basudrea.
            • +1 (3 voturi)    
              aditionale la bechtel (Marţi, 24 februarie 2015, 14:24)

              un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

              privatizari de success..in buzunarul lui El Insusi...ai dreptate...Au Furat Mai mult decat pot ascunde in banci..HSBC...etc
              • -1 (3 voturi)    
                20 miliarde fmi suna mai frumos? (Marţi, 24 februarie 2015, 15:42)

                jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui un domn

                ai vazut ce papagal avea base cand critica bechtel ca primar. dupa ce a ajuns presedinte ai vazut vreo ancheta? s-a luat si el sa indese in buzunare. in plus, de ce crezi ca aimprumutat banii de la fmi? pt ca furase pesedeul tot si n a mai avut si el parte de un rafo, un bechtel sau alt contract oneros care sa sa l faca bogat.
                • +1 (3 voturi)    
                  unkiu tau Sova (Marţi, 24 februarie 2015, 16:38)

                  un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

                  ce spune ? a realizat macar o fotocopie de la Bechtel ?...Bancorex....ce vremuri cu p$d la butoane...
  • +1 (3 voturi)    
    long hot summer days... (Marţi, 24 februarie 2015, 17:20)

    zizin [utilizator]

    Deștepți grecii - au decis să amâne colapsului EUR și EU până după vacanța de vară. Vara e mai cald și mănâncă mai mult.