Serghei Lavrov acuza SUA ca arunca Orientul Mijlociu in haos si alimenteaza dezvoltarea extremismului

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 23 februarie 2015, 21:11 Actualitate | Internaţional

Seful diplomatiei ruse, Serghei Lavrov, a acuzat luni Statele Unite ca arunca Orientul Mijlociu in haos si ca alimenteaza avansul extremistilor doar pentru a-si satisface dorinta de a conduce lumea, scrie AFP.

Serghei Lavrov, care nu a numit explicit Statele Unite, s-a multumit sa faca referiri deschise la adresa politicii externe americane, in cadrul unei reuniuni speciale a Consiliului de Securitate al ONU dedicat pacii si securitatii in lume.

Ministrul rus a citat campania de lovituri aeriene internationale asupra Siriei, condusa de SUA, invazia americana din Irak, in 2003, sau interventia militara din 2011 din Libia, ca fiind tot atatea exemple de "incalcari ale principiilor fundamentale ale ONU".

"Toate acestea sunt rezultatul tentativelor de a conduce mersul lumii, pentru a reactiona peste tot si pentru a-si folosi forta militara de o maniera unilaterala, cu scopul de a-si servi propriile interese", a spus Lavrov, in fata celor 15 membri ai Consiliului.

"Toate astea au aruncat Orientul Mijlociu si Africa de Nord in instabilitate si haos si, intr-o mai mare masura, a creat terenul propice pentru dezvoltarea extremistilor", a adaugat el.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3516 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Propaganda (Luni, 23 februarie 2015, 21:08)

    observator [anonim]

    Ce spune Lavrov NU conteaza. Face propaganda pro Putin
    • +1 (3 voturi)    
      Alte stiri (Marţi, 24 februarie 2015, 13:16)

      adi_b_razzor [utilizator] i-a raspuns lui observator

      In alte stiri, "Rusia promite rachete anti-aeriene Iranului". Bineinteles ca in semn de pace in Middle East. Eu zic sa le dam premiul Nobel si lui Phutin si lui Javrov... Numai de 'pacificari' se tin ei, ca si in Ucraina, unde rebelii din est sunt mai inarmati decat cateva tari europene la un loc... Bineinteles, cu arme facute in spatele blocului si in curte
  • +5 (11 voturi)    
    ... (Luni, 23 februarie 2015, 21:44)

    dragos234 [utilizator]

    Buna strategia lui Lavrov: "facem orice ca americanii sa se ocupe in continuare de Orient si de teroristii islamici si eventual sa-si prinda coada pe acolo in timp ce noi suntem lasati in pace sa ne facem de cap in Ucraina si estul Europei."
    Un plan foarte bun, numai ca Obama nu mai vrea ca SUA sa se implice peste tot.
  • +4 (12 voturi)    
    loool (Luni, 23 februarie 2015, 21:50)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    "pentru a-si folosi forta militara de o maniera unilaterala, cu scopul de a-si servi propriile interese"

    is this for real? Lavrov are you Putin's little bitch?
  • +4 (12 voturi)    
    Acuzele ruşilor (Luni, 23 februarie 2015, 21:59)

    Kentt [utilizator]

    confirmă complicităţile lor. Dacă îi consideră SUA vinovate de intervenţii în străinătate, înseamnă că Rusia este, de fapt, de partea celor pe care SUA îi atacă: talibani, SI, Siria etc.
  • -1 (13 voturi)    
    aici cam are .. (Luni, 23 februarie 2015, 22:01)

    exilatul [utilizator]

    dreptate...toate tarile care constituiau o amenintare pt evrei au fost aruncate in haos...
  • +4 (12 voturi)    
    Ce-i Javrov, te-a ajuns foamea? (Luni, 23 februarie 2015, 22:18)

    Wanheda [utilizator]

    si pe tine...acolo in cercurile inalte de la Kremlin? Nasol tre sa fie atunci. Ia spune varianta ruseasca...ocupati tot si introduceti haosul organizat de rit bolshevic?
  • +3 (13 voturi)    
    Cui ii pasa ce zice Lavrov? (Luni, 23 februarie 2015, 22:26)

    BobMuller [utilizator]

    Lavrov e un caine care latra cum ii ordona Putin.

    La fel si Medvedev, Peskov si bufonul regelui, Rogozin.
  • +7 (15 voturi)    
    Mai sa fie (Luni, 23 februarie 2015, 22:27)

    ipolitic [utilizator]

    și eu care am crezut ca destabilizarea Orientului Mijlociu a început în '79 cu intrarea rușilor în Afganistan.
    Într-o misiune umanitara de pacificare, bineînțeles.
    • +1 (5 voturi)    
      in Afganistan au exersat Invazia din Ucraina (Marţi, 24 februarie 2015, 10:03)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      asa se traduce Ajutorul Umanitar al uresese
  • +6 (12 voturi)    
    Nu e ca si cum (Luni, 23 februarie 2015, 22:58)

    graveyard_shift [utilizator]

    Orientul Mijlociu si Africa de Nord ar fi fost niste oaze linistite inainte de interventia americanilor.
    Oricum, la cat armament au vandut rusii acolo in ultimii ani ar trebui macar sa vorbeasca in punga maestrul Javrov.