Ambasadorul israelian in Germania ii invita pe evreii europeni sa imigreze in Israel

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 22 februarie 2015, 21:25 Actualitate | Internaţional

Ambasadorul Israelului in Germania a lansat un apel evreilor Europei sa imigreze in Israel, informeaza Deutsche Presse-Agentur, citata de Agerpres. In prezent exista "un val de antisemitism" in Europa, a declarat Jakov Hadas-Handelsman cotidianului Tagesspigel.

"Nu-i invidiez pe evreii care traiesc in Europa zilelor noastre", a adaugat el.

Multi evrei sunt ingroziti, speriati sau se simt amenintati, tinand cont si de recentele atacuri islamiste din Paris si Copenhaga, a spus ambasadorul israelian.

Din acest motiv, a insistat el, autoritatile israeliene au lansat un apel la imigratie evreilor care traiesc in Europa. "Oricine se simte amenintat are posibilitatea sa vina la noi astazi", a continuat diplomatul.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2997 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Suprafata tarii (Duminică, 22 februarie 2015, 21:34)

    adrian88000 [utilizator]

    este forte mic . Vor avea loc cu totii ? Iar iese scandal cu paletinienii.
    Ce-i de facut ?
    • -3 (5 voturi)    
      :) (Duminică, 22 februarie 2015, 23:33)

      NewLevel [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      "Iar iese scandal cu paletinienii" -- exact d-aia.
    • +3 (5 voturi)    
      N-ai grija, Adrian. (Luni, 23 februarie 2015, 10:35)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      N-ai grija, Adrian.
      Au loc. Este tara lor si numai a lor.
      Nu au alta.
      • 0 (0 voturi)    
        Pentru Corneliu (Luni, 23 februarie 2015, 22:55)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        Hotarat, asa este. E tara lor si numai a lor.
        Dar eu am pus o intrebare , pentruca se naste o problema in cazul in care antisemitismul ia amploare in Europa si multe milioane de Evrei se vor intoarce in Israel.
        Ai un raspuns ?
  • -1 (17 voturi)    
    Da (Duminică, 22 februarie 2015, 21:36)

    -dorian- [utilizator]

    E clar ca stiu ei ceva, o pun de al III-lea razboi mondial?
    • -1 (7 voturi)    
      subscriu - se strica treaba (Duminică, 22 februarie 2015, 23:03)

      lukuss [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

      am mirosit ei ceva...
    • +2 (10 voturi)    
      da (Luni, 23 februarie 2015, 0:00)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui -dorian-

      ma, o pun, nu stii ca astia au pus-o de toate razboaiele, ei si oamenii lor, lenin, hitler, stalin, mao,
      putin, toti erau sau sint evrei.
      • -2 (6 voturi)    
        Bec... (Luni, 23 februarie 2015, 10:38)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Bec, mai ai si alte prostii?
        Eu zic sa te cauti prin arborele genealogic. Cu siguranta ca esti si tu evreu.
        • +2 (2 voturi)    
          Corneliu, Bec facea misto (Luni, 23 februarie 2015, 19:34)

          Skeptical [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

          Mao evreu?

          Mai gindeste-te.
  • 0 (14 voturi)    
    why (Duminică, 22 februarie 2015, 22:27)

    Mazeta [utilizator]

    http://www.bloomberg.com/news/articles/2015-02-20/why-israel-wants-europe-s-jews-hint-not-just-to-shield-them-from-terrorists-
    • -2 (6 voturi)    
      da (Duminică, 22 februarie 2015, 22:52)

      -dorian- [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      pentru prima data ai luat un plus de la mine,
    • -1 (1 vot)    
      huh (Luni, 23 februarie 2015, 2:01)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ws
  • +2 (8 voturi)    
    Germania 250.000 evrei (2010) (Duminică, 22 februarie 2015, 22:59)

    zizin [utilizator]

    Conform Wikipedia (date anul 2010) în Germania ar trăi pe puțin un sfert de milion de evrei. Dacă emigrează în IL toți evreii din Europa de Vest, așa cum i-a îndemnat de altfel Netanyahu nu demult, să tot fie cel puțin 1,5 milioane. E nevoie de spațiu fizic, locuințe confortabile standarde vest-europene, s.a.m.d. acolo în IL pentru atâta mar-de-lume. De unde oare? (întrebare retorică)

    600.000 Franța
    400.000 Rusia
    350.000 U.K.
    250.000 Germania
    145.000 Ucraina
    100.000 Ungaria
    43.000 Olanda
    40.000 Belgia
    35.000 Italia
    33.000 Belarus
    28.000 Țările Baltice
    25.000 Suedia
    25.000 Elveția
    21.000 Turcia
    18.000 România
    15.000 Austria
    15.000 Spania
    8.000 Moldova
    6.000 Georgia
    • -2 (4 voturi)    
      Mesajul ambasadorului este malitios (Luni, 23 februarie 2015, 9:31)

      Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      daca nu cel putin in conflict cu realitatea reflectata de presa israeliana care de curand a publicat informatii in care aproape 200 000 de tineri cetateni israelieni au emigrat in ultimii ani doar in Germania, unde conditiile de munca si trai sunt mult mai bune. Si nu se plang deloc, din contra. Gandesc totusi ca...putina decenta in declaratii nu ar strica .
      • -2 (4 voturi)    
        ... (Luni, 23 februarie 2015, 9:50)

        Inna100 [utilizator] i-a raspuns lui Inna100

        Imi cer scuze pentru cazul in care cifra de mai sus este inexacta. Nu stiu care sunt statisticile oficiale, ci doar ce se publica in presa la un moment dat
  • -1 (5 voturi)    
    Poftiti, e loc pentru toata lumea (Luni, 23 februarie 2015, 0:29)

    Leon [anonim]

    E de ris, daca n-ar fi de plins pentru palestinieni. Imi aduce aminte de scena cu cabina de vapor suprapopulata dintr-O noapte la opera.
  • -1 (5 voturi)    
    se naste un val de nationalism (Luni, 23 februarie 2015, 11:20)

    jackalphonse [utilizator]

    cei saraci s-au saturat de corporatii care omoara din fasa micile afaceri, cei bogati s au saturat de hotiile celor saraci care inceraca sa respire cumva. este interesant cum se militeaza pentru globalizare si se pune accentul pe federalizare, aparand noi graniti:)
    nu am vazut niciun val de antiseimtism, ci unul de nationalism care nu are cum sa atinga evreii. este interesant cum ei se folosesc de "antisemitism" infricosand atat populatia de nonevrei cat si de evrei. miroase a manipulare.