Zona Euro si Grecia au ajuns la un acord de prelungire cu 4 luni a ajutorului financiar. Atena trebuie sa prezinte pana luni o lista de reforme agreate de creditori

de I.C.     HotNews.ro
Vineri, 20 februarie 2015, 21:58 Actualitate | Internaţional

Yanis Varoufakis, ministrul grec de Finante, la Bruxelles
Foto: Consiliul European
In urma unor negocieri intense desfasurate vineri seara la Bruxelles, s-a ajuns la un acord intre Zona Euro si Atena privind extinderea programului de finantare al Greciei, informeaza AFP. Zona Euro a decis sa prelungeasca cu 4 luni planul de ajutor financiar pentru Grecia cu conditia ca Atena sa prezinte pana luni o lista de reforme care trebuie aprobate de creditorii sai internationali.

"Avem un acord", au anuntat doua surse europene. Comisarul european pentru moneda euro, Valdis Dombrovskis, a confirmat acordul pe contul sau Twitter, spunand ca Grecia va trebui sa prezinte "o lista de reforme."

Discutiile de vineri seara au inceput in jurul orei 17.00 (ora Romaniei), reprezentand a treia runda de negocieri privind situatia din Grecia.

Guvernul grec va invata de la Eurogrup punand accentul, in programul sau de reforme, asupra masurilor care reprezinta "un teren comun" cu UE, a declarat o sursa guvernamentala pentru AFP.

"Noul guvern grec va prezenta propriul sau program de reforme pentru viitoare etapa intermediara, punand accentul asupra acelora care reprezinta un teren comun (cu UE - n.red.), si anume lupta impotriva evaziunii fiscale, coruptiei, reconstructia administratiei publice si raspunseul la criza umanitara", a precizat sursa.

"Guvernul grec isi va continua cu calm actuala sa activitate, societatea greaca fiindu-i alaturi, si va continua negocierile pana la obtinerea unui acord final vara aceasta", a mai aratat sursa.  

Zona Euro a decis sa prelungeasca cu 4 luni planul de ajutor financiar pentru Grecia cu conditia ca Atena sa prezinte pana luni o lista de reforme care trebuie aprobate de creditorii sai internationali.

"Institutiile (Uniunea Europeana, Banca Centrala Europeana si Fondul Monetar International - n.red.) vor furniza imediat o prima parere pentru a spune daca acest lucru este suficient ca un punct de plecare pentru a finaliza revizuirea" facuta de creditoritori", a aratat Zona Euro intr-o declaratie.

Zona Euro va vota apoi pachetul de masuri.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8245 vizualizari

  • -13 (25 voturi)    
    this is Sparta! (Vineri, 20 februarie 2015, 22:24)

    Mazeta [utilizator]

    Indiscutabil, este o mare victorie a diplomației elene. Infamul memorandum nu a fost prelungit. Cei 300 de spartani au oprit oastea Marelui Rege. Deocamdată.
    • +13 (15 voturi)    
      This is Sparta! (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 2:25)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Si s-au infrant singuri, prin coruptie.
    • +2 (2 voturi)    
      Argo (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 9:46)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Let Spargo Grece
    • +4 (6 voturi)    
      Prostii (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 12:08)

      EXEs [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce tot aberezi bah acolo din putzul gandirii tale comunistoide?
      Este clar ca Germania va face toate compromisurile necesare pentru a salva pe toata lumea care mai poate fi salvata (si asta ii include pana si pe rusi). Asta nu inseamna ca va mai inchide ochii la furaciunile grecilor. Peste tot inclusiv la noi si in toate tarile din est politica a fost bani contra reforme; nu faci reforme nu primesti credite. Germanii isi cunosc bine interesele si atata timp cat nu-i furi esti OK. Daca ii furi si-ti bati joc de ei si faci pe nebunul cum fac acum grecoteii (sau cum au facut evreii) atunci te trezesti pe cap cu un nou razboi mondial, aviz amatorilor.
    • +3 (3 voturi)    
      Nici nu stii cata dreptate ai (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 14:13)

      sile [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Desi manualele de istorie insista asupra sacrificiului spartanilor, batalia de la Termopile a fost de fapt un dezastru militar de proportii in urma caruia persii au capatat drum liber in toata peninsula elena.

      Cam la fel te minunezi si tu de umflarea muschilor grecilor.
  • +11 (21 voturi)    
    ha,ha (Vineri, 20 februarie 2015, 22:59)

    torna_fratre [utilizator]

    fara bani s-au desumflat muschii "spartanului"Tziparis
  • +4 (4 voturi)    
    ok...lista de reforme ......praf in ochi (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 9:24)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    cu asta se va alege UE de la greci.......dupa 4 luni, nici nu-i mai cunoaste, gasesc ei alt fraer,........ cred ca e o pricepere nativa, hotia....inca din antichitate, grecii , pe unde poposeau, vindeau / cumparau.....apoi furau si dispareau pe mare. ......cred ca tiganii dela ei au invatat meserie, ei prin grecia au patruns in europa.
  • +4 (4 voturi)    
    Nebunia grecilor (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 11:28)

    Vlad-I [utilizator]

    Natiunea asta nu reuseste sa se uite in oglinda, sa-si recunoasca vina de a trai pe deasupra posibilitatilor sale. S-a mai intamplat cazuri asemanantoare, vezi argentina cand a intrat in imposibilitate de plata, tot din cauza coruptiei endemice. Se intampla si la indivizi particulari, care imprumuta mult si apoi nu numai ca nu pot intoarce imprumutul , dar, nici nu se prea omoara sa-l dea inapoi. Si romania lui ceausescu a dat 3,2 miliarde de dolari unor tari ca Sudan (supra indatorata) si nu a mai vazut banii inapoi.
  • +6 (6 voturi)    
    EUROPA NU POATE SI CRED CA NICI (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 13:25)

    arheopterix [utilizator]

    nu vrea sa -I inteleaga pe greci . Inca din antichitate se spunea : Timeo danaos e donna ferente .Au trecut 2000 de ani si tepele grecesti la adresa puternicilor zilei au continuat neintrerupt . Auto teapa cu bizantinii . In 60 de ani I-au falimentat pe cruciati . Turcii nu erau corupti pina I-au cunoscut . Fanariotii au INGROZIT cu coruptia tarile rominesti . Au excrocat pe englezi si au renuntat la communism prin cumpararea fiecarui grec . Cind au intrat in UE a fost un dezmat de neimaginat cu banii UE (de aia astia ne cauta pe noi si in cur ) Singurii cu care nu le-a mers au fost nemtii in ww2, deaceea grecii cu care am vorbit n-o prea suporta si se tem de Angela. In concluzie :GRECIA ESTE O TARA MINUNATA , DIN NENOROCIRE EA ESTE POPULATA !Eu chiar nu cred ca se vor indrepta ,pentru ca ii cunosc!