Rusia cere Ucrainei sa plateasca pentru gazul pe care Gazprom il livreaza estului separatist al tarii

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 februarie 2015, 19:29 Actualitate | Internaţional


Kievul "trebuie sa plateasca" pentru gazul pe care Gazprom a inceput sa-l furnizeze joi teritoriilor separatiste din est, a anuntat premierul rus Dmitri Medvedev, in conditiile in care compania nationala ucraineana Naftogaz avertizase ca refuza sa plateasca pentru aceste livrari, scrie AFP.

"Potrivit obligatiilor contractuale in vigoare, Kievul trebuie sa plateasca gazul rusesc. Avand in vedere volumul actual al livrarilor noastre, inclusiv pentru Donetsk si Lugansk, banii Ucrainei ajung doar pentru cateva zile", a scris Medvedev, pe contul lui de Facebook.




















Material sustinut de KRUK Romania

Datoria - un cuvânt la fel de urât precum lunea din săptămâna lucrătoare

Definiția cuvântului datorie, conform DEX-ului, este una simplă: sumă de bani sau orice alt bun datorat cuiva. Dar dincolo de o definiție seacă, datoria este un cuvânt care transmite de cele mai multe ori o stare negativă. “Am o datorie” - știi că trebuie să dai ceva înapoi, o obligație care trebuie să fie îndeplinită. Fie că ai o datorie la un prieten, la o bancă sau la furnizorul de utilități, datoria apare ca urmare a unei nevoi într-un anumit moment, iar veniturile nu îți permit să acoperi acea nevoie. Soluția cea mai la îndemână pare a fi împrumutul. Dar este oare chiar cea mai bună soluție?

4237 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    ! (Vineri, 20 februarie 2015, 19:39)

    tudorr [utilizator]

    Pai nu e teritoriu rusesc de acum? Nu cumva vor bani de la Ukraina si pentru gazele livrate in Crimea?
  • +18 (22 voturi)    
    Asta se numeste (Vineri, 20 februarie 2015, 19:42)

    Jos_Dictatura_Dragnea [utilizator]

    "to add insult to injury".

    Asta in conditiile in care separatistii au incalcat acordul in stil mare, au cucerit Debal'tseve.
  • +8 (14 voturi)    
    putin sa fie atunci, am zis (Vineri, 20 februarie 2015, 19:47)

    popescu [anonim]

    Atunci gazul nu valoareaza mai mult decat cel livrat la intern in Rusiastan. Adica Putin face diferenta dintre rusii din UA si rusii din Russia? Iata o veste buna! A scazut pretul de achizitie al gazelor pentru cetatenii unrainieni separatisti!
  • +5 (5 voturi)    
    pai cum vine treaba, dragi tovarasi? (Vineri, 20 februarie 2015, 19:50)

    cristi_an [anonim]

    de ce nu le trimiteti niste camioane cu ajutoare?
    porcilor!
  • +5 (5 voturi)    
    Simţ macabru al umorului... (Vineri, 20 februarie 2015, 19:50)

    Rads101 [utilizator]

    Alt fel nu stiu cum sa calific declaraţia lui Medvedev.

    Bine ca nu le cere si taxe pentru livrarile de echipament militar catre regiunile din est. ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Ma intreb (Vineri, 20 februarie 2015, 19:51)

    trilulilu [utilizator]

    contractul ala nu contine si ceva clauze gen "situatii vis maior (ex. razboi, revolte, pierdere teritorii etc.)"???

    Sau rusii nu l-au citit pana la capat, doar pana la capitolul plati?
  • +4 (4 voturi)    
    In plus (Vineri, 20 februarie 2015, 19:58)

    ipolitic [utilizator]

    Ukraina sa plateasca pentru combustibilul folosit de tancurile rusesti in sprijinul separatistilor. Kakaia problema?
  • +3 (3 voturi)    
    Mama Rusia (Vineri, 20 februarie 2015, 20:03)

    obvious [utilizator]

    Ce tupeu au rusii astia! Au vrut sa se extinda, acum sa plateasca! Pt reconstructie, aprovizionare, incalzire etc ca doar sunt cetateni rusi acolo.
    Si cu porcu-n ograda si cu slana in pod nu se poate!
  • +2 (2 voturi)    
    Rusia cere numai plata gazului? (Vineri, 20 februarie 2015, 20:16)

    vali47 [utilizator]

    Nu-i de mirare să-l vezi pe Putin că cere bani Ucrainei pentru muniția ,armele și alte echipamente militare livrate separatiștilor din est.
  • +3 (3 voturi)    
    nesimtirea mujicilor nu are limite (Vineri, 20 februarie 2015, 22:04)

    gigi [anonim]

    Astia isi bat joc de ucrainieni intr-un mod absolut abject, iar occidentul asista impasibil la acest delir rusesc, alimentat tocmai de aceasta impotenta europeano-americana.
  • -5 (5 voturi)    
    Hehe (Vineri, 20 februarie 2015, 22:06)

    Taras Bulba [utilizator]

    Pana la urma Porosenko va trebui sa le dea liber de buna voie Donetskului si Luganskului. Vor urma si altele, ca tara e in faliment.
  • +4 (4 voturi)    
    Cat tupeu ! (Vineri, 20 februarie 2015, 22:08)

    adrian88000 [utilizator]

    Daca nu e zgaltait mai tare , Putin va pretinde ca Ucraina sa cumpere si tigari pentru separatisti !
  • +1 (1 vot)    
    asa fac si in Transnistria (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 13:37)

    Nicolae [anonim]

    si eram foarte revoltat de asta, Moldova plateste gazul rusnacilor de acolo si "conducerea" se lauda ce preturi bune are !! au sa scape o data !