VIDEO Un student egiptean, insultat in timp ce se plimba prin Milano imbracat in imam: Ai vazut ISIS?, Ma gandesc daca are o arma sub tunica

de A.C.     HotNews.ro
Vineri, 20 februarie 2015, 11:11 Actualitate | Internaţional

Un student egiptean se plimba in Milano
Foto: Captura YouTube
Un student egiptean care locuieste la Milano, in nordul Italiei, s-a plimbat pe strazile orasului timp de cinci ore imbracat in imam, dupa care a publicat inregistrarea video realizata, in care se vede cum este insultat, relateaza Mediafax.

Imbracat in imam si purtand o copie a Coranului, Hamdy Mahisen a realizat o inregistrare video publicata de cotidianul italian La Repubblica, in cadrul unui experiment social pentru a vedea cat de toleranti sunt locuitorii din Milano fata de musulmani, relateaza portalul TheLocal.it.

De-a lungul plimbarii sale, tanarul a fost tinta a numeroase insulte. "Talibanule!", i-a strigat cineva. "Ai vazut ISIS?" (acronimul gruparii Stat Islamic), l-a intrebat un alt trecator. "Ma gandesc daca are o arma sub tunica", a spus un altul.

Experimentul intervine in timp ce tensiunile cresc intre italieni si comunitatea musulmana din cauza atacurilor extremiste de la Paris si Copenhaga, precum si din cauza temerilor privind jihadistii.





Inregistrarea video are loc dupa un experiment similar realizat in capitala franceza de un jurnalist evreu.


























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

4331 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    "imamul" (Vineri, 20 februarie 2015, 11:11)

    dum_i [utilizator]

    "imamul" imbracat ca un taliban e exponentul unei culturi care uraste femeile, crestinii, si in general orice nu e barbos si iubitor de sange.

    Si mai are si tupeul sa se descrie ca un biet "persecutat".

    El si toti ca el a trebui reeducati. Asta e singura solutie.
    • +19 (21 voturi)    
      persecutatul (Vineri, 20 februarie 2015, 12:07)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Asa, si acum talibanul sa se plimbe prin Arabia Saudita imbracat in haine preotesti crestine, cu o cruce la gat si cu Biblia in mana.
      Sa vedem ce se intampla.
    • -5 (9 voturi)    
      Pentru ca vorbim de cultura... (Vineri, 20 februarie 2015, 13:03)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      Nu ti ar strica putin mai multa educatie... ai sti ca ura nu e o solutie.
      • +5 (7 voturi)    
        Da, da, iubirea prostiei si terorismului (Vineri, 20 februarie 2015, 14:28)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

        Deci sa iubesti prostia si terorismul este solutia, nu?
        E normal ca europenii sa se trezeasca si sa dea jos ochelarii "politic-corecti". Nu ca toti islamistii ar fi teroristi, dar cei mai multi teroristi internationali sunt islamisti. Iar majoritatea celor din tarile islamice fie ca sunt prosti facuti gramada fie ca nu zic ca nu sunt de acord cu islamul de teama ca, daca nu sunt ucisi pentru blasfemie, atunci sunt boicotati de multimea de prosti indobitociti de imami.
  • +14 (22 voturi)    
    ... (Vineri, 20 februarie 2015, 11:26)

    Speedster [utilizator]

    Dar a fost scuipat ? NU! Musulmanii din Franta sunt niste maimute
  • +14 (18 voturi)    
    si a cui e vina? (Vineri, 20 februarie 2015, 11:40)

    codo [utilizator]

    Insul asta vrea sa se dea drept victima precum tipul din metroul parizian? Nicio asemanare. Daca purtatorii de haine de imam si coran s-ar fi ilustrat prin candoare, probabil ca ar fi fost intampinat cu flori. Culeg ce au semanat.
    • -6 (12 voturi)    
      O intrebare retorica? (Vineri, 20 februarie 2015, 13:12)

      lucadd [utilizator] i-a raspuns lui codo

      Waw cata profunzime... ce a semanat individul cu pricina? Sau haina pe care o poarta?
      La fel ca si in cazul experimentului pentru Milano vedem si in cazul tau surubul urii sadit in mintea ta pe care il strang unii si altii cum vor ei. Esti bun de dus la ciomagit "elemente indezirabile".
      "A propos" victima "nu te dai" ci esti, cand nu vor unii sa te lase sa intri in vagonul de metrou din cauza ca esti de culoare neagra.
      Dar probabil ca si pe negrii ii iubesti la fel de mult ca pe arabi sau musulmanii in general. Nu inteleg ce dracu v au facut oamenii astia de ii urati asa de mult.
      • +1 (9 voturi)    
        Pentru ca-n democratie (Vineri, 20 februarie 2015, 13:36)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

        am dreptul sa-mi fie greata de "lucadd" . de negri, de islamisti ( nu de musulmani), de tigani , de chinezi, adica de toti care vor sa faca rau. de aia....
  • +12 (14 voturi)    
    Sa incerce (Vineri, 20 februarie 2015, 11:46)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Experimentul in oglinda si sa mearga in capitala ISSI impracat in cardinal. Poate scapam de un asa idiot.
  • +6 (8 voturi)    
    Cine seamana vant... (Vineri, 20 februarie 2015, 12:19)

    valmarv [utilizator]

    ...culege furtuna.
  • +8 (12 voturi)    
    ... (Vineri, 20 februarie 2015, 12:36)

    dragos234 [utilizator]

    Acest student a criticat vreodata atentatele, decapitarile si alte grozavii produse de coreligionarii lui?
    A luat vreodata cuvantul public sau in cercul lui de prieteni sa spuna: " Fratilor, crimele odioase nu sunt o solutie"? S-a dezis vreodata de acesti criminali?
    Si atunci, ce discutam. Educatia trebuie sa o faca in comunitatea lui, acolo unde e problema, nu crestinilor.
  • +12 (14 voturi)    
    Invitatie (Vineri, 20 februarie 2015, 12:45)

    tudor74 [utilizator]

    Il invit pe acest individ sa se plimbe prin Teheran imbracat in pantaloni scurti, slapi si tricou cu Metallica. Sa vedem daca scapa doar injurat !
  • +6 (6 voturi)    
    Și ce ar fi vrut? (Vineri, 20 februarie 2015, 14:04)

    vali47 [utilizator]

    Ca oamenii să-l salute,să-i zâmbească după crimele odioase făcute de confrații lui?Eu cred că a vrut să testeze vigilența oamenilor pentru cazul unui Imam adevărat,pus pe omorât creștini.Dubioasă și intenția autorului articolului prin modul de prezentare a cazului.Parcă vrea să vadă cât ne pasă!Nu cred că studentul nu cunoaște pilda //ce ție nu-ți place,altuia nu face//.Să se plimbe Imam la el acasă.
    • +2 (2 voturi)    
      Intentia dubioasa (Vineri, 20 februarie 2015, 16:46)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui vali47

      Autorul de la La Repubblica, dupa care Mediafax si Hotnews, doar au preluat discursul standard al elitelor liberale academico-media-politice: barbatii albi occidentali si, Doamne fereste, crestini, sunt xenofobi, islamofobi, misogini, sexisti, homofobi, rasisti, etc. Astfel de experimente sunt destul de comune.

      http://davidthompson.typepad.com/davidthompson/2014/11/elsewhere-142.html

      https://www.youtube.com/watch?v=MuyMuLGXxTs

      In occident populatia a fost destul de bine indoctrinata sa tina partea autorilor experimentului. La universitate, de exemplu, studentii au luat deja o buna doza de anti-americanism

      https://www.youtube.com/watch?v=9EtuPJ0H-Fc

      Cum este reflectat sondajul in media liberala?

      https://www.youtube.com/watch?v=8va9vLap2JI

      La noi, din fericire, se pare ca inca n-a ajuns indoctrinarea.
  • +3 (3 voturi)    
    Plagiator (Vineri, 20 februarie 2015, 16:07)

    Skeptical [utilizator]

    In acelasi fel in care Mahomed a fost un analfabet plagiator (era analfabet literal, nu stia sa scrie si sa citeasca, morfolea in gura cuvinte din biblie pe care le prinsese dupa ureche), in acelasi fel in care talibanul romanesc Victor Ponta a copiat si furat o viata intreaga, iata si acest nenorocit egiptean plagiind metodele si maniera tipului din Franta.

    Ce nu se intreaba acest distins Hamdy Mahisen este ce anume este de respectat la un imam, la islam, la o ideologie ucigasa implintata in concept inumane si preistorice?

    Tocmai ca cetatenii l-au tratat cu enorma toleranta si rabdare.
  • +2 (2 voturi)    
    La Milano (Vineri, 20 februarie 2015, 16:20)

    Setalcott [utilizator]

    Milanezul asta egiptean inca n-a auzit proverbul? "La Roma poarta-te ca romanii."