Germania atrage imigranti din estul Europei. Cei mai multi provin din Romania

de Laurentiu Colintineanu     HotNews.ro
Joi, 19 februarie 2015, 12:58 Actualitate | Internaţional

Majoritatea provine din Romania, Polonia si Bulgaria. In prima jumatate a anului 2014, au imigrat in Germania 98.000 de romani, 96.000 de polonezi si 38.000 de bulgari. In aceasta perioada, numarul total de imigranti in Germania s-a situat la 667.000, cu 20% mai mult decat in perioada echivalenta din 2013.

Oficiul federal de Statistica informeaza ca numarul imigrantilor din prima jumatate a anului 2014 a crescut cu 112.000. In acelasi timp, 427.000 de persoane au parasit Germania, ceea ce inseamna un spor al populatiei cu 240.000. Oficiul motiveaza cresterea numarului de romani si bulgari cu ridicarea restrictiilor de pe piata muncii din Germania la 1 ianuarie 2014.

Din cauza problemelor economice din zona Euro, a crescut imigratia si din state afectate de criza. Numarul de italieni mutati in Germania a crescut cu 28%, cel al spaniolilor cu 1%. Spre deosebire de Grecia, unde numarul celor care au sosit in Germania a scazut cu 7%. O crestere se poate constata si in cazul unor state din Balcani, precum Serbia, Bosnia si Hertegovina si Kosovo.

In acelasi timp, piata germana a muncii este in plin boom. In ultimul trimestru din 2014, numarul persoanelor cu loc de munca a depasit 43 de milioane pentru prima data de la reunificarea Germaniei.

sursa: Spiegel


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5016 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    depopulare... (Joi, 19 februarie 2015, 12:52)

    TeodorGligor [anonim]

    Romania e deja in criza demografica (a intrat in colaps demografic dupa 1989) iar acum isi pierde si putinii oamenii tineri care ii mai are...si cu asta si viitorul.

    25 de ani au fost suficienti pentru distrugerea economica, biologica si politica a tarii.
    • +3 (3 voturi)    
      aproape de acord... (Joi, 19 februarie 2015, 16:12)

      dan.c [utilizator] i-a raspuns lui TeodorGligor

      Ce nu inteleg eu e de ce ziceti 25 de ani si nu 40, sau 50. Comunismul ala daca era asa de bun si asigura bunastarea natiunii nu cadea el asa...
    • +1 (1 vot)    
      frig si intuneric (Joi, 19 februarie 2015, 16:35)

      gio [anonim] i-a raspuns lui TeodorGligor

      astia uita cum stateau la cozi si admirau rafturile goale, vedeau televiziunea la bulgari si lesinau dupa o banana
  • +6 (6 voturi)    
    sehr gut (Joi, 19 februarie 2015, 13:27)

    Wildschwein_007 [utilizator]

    dar cum facem sa fie economia performanta si in Romania oare... Si in cat timp...
  • +1 (7 voturi)    
    eu in germania am auzit mai des vorbind turceste (Joi, 19 februarie 2015, 13:28)

    jackalphonse [utilizator]

    probabil e mai putin grav decat comparatia cu estul europei
  • +4 (4 voturi)    
    da (Joi, 19 februarie 2015, 13:34)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    romani,polonezi, bulgari, e normal sa vina in germania.
    Italienii mai putin, dar au mai trecut ei prin asa ceva. In schimb cred ca grecilor nu le duc nemtii dorul.
  • +9 (9 voturi)    
    Reactie normala a nemtilor , ii pun la munca (Joi, 19 februarie 2015, 14:07)

    andreesanu [utilizator]

    Cu romani,bulgari, polonezi ,nemtii n-au probleme ,ii pun la treaba si gata.
    Una-i sa mai faci un scandal la bautura !,alta-i sa vii cu
    centura de dinamita in numele jihadului !
    Nemtii au ales bine !
  • +4 (4 voturi)    
    Si eu stiu un roman plecat in DE (Joi, 19 februarie 2015, 14:18)

    Mirobo [utilizator]

    Profesor de matematica tanar .
  • +5 (5 voturi)    
    Greseala istorica (Joi, 19 februarie 2015, 14:49)

    Kata [anonim]

    Abia acum incep nemtii sa inteleaga ce greseala au facut cu politica imigrationista. Est europenii, frati intru cultura si vecini apropiati nu au putut ajunge in Germania din cauza diverselor restrictii. In schimb, turcii si arabii au putut intra fara numar... Consecintele se vad...
    • +2 (2 voturi)    
      dA (Joi, 19 februarie 2015, 15:20)

      Babilou [utilizator] i-a raspuns lui Kata

      Gresala istorica a fost Cortina de Fier. Dupa WWII Germania a fost de fapt in cautare de forta de munca. Au fost semnate acorduri pentru "lucratori oaspeti" cu Italia in 1955, Grecia in 1960, Turcia in 1961, Moroc in 1963, Portugalia in 1964, Tunisia in 1965 si Iugoslavia in 1968. Cei mai multi au ramas acolo. Ceea ce cu estul Europei nu s-a putut. Din Estul Europei nu s-a putut emigra legal decat f greu, desi azilul politic era acordat acolo nediscriminatoriu. Asa au intrat de ex. aproape o jumatate de milion de libanezi si iranieni in anii '70. Germania e tara europeana cu cei mai multi emigranti, la 81 mil loc au aproape 10 mil , adica 12 %. Turcii sunt pe primul loc cu 3 milioane.
    • +2 (2 voturi)    
      la nemti mai putin (Joi, 19 februarie 2015, 15:27)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui Kata

      Francezii insa sint deja halitzi.
  • -2 (2 voturi)    
    Asa merita (Joi, 19 februarie 2015, 19:27)

    ando [anonim]

    Dupa ce ca vestul a pus umarul alaturi de imbecilii din politica romaneasca la distrugerea economiei noastre, acum sa ne suporte la ei acasa.
    Daca ar fii venit cu retehnologizari si ar fii produs in Romania, acum ar fii fost mai multi romani in Romania care ar fii muncit pentru familiile lor aici nu aiurea prin Europa.
    Va pute domniilor voastre din vest ca venim sa castigam o paine la voi? Ei atunci puneti umarul la refacerea Romaniei.
    Jeguri ordinare.