Scandal in Germania. Militarii s-ar fi antrenat folosind cozi de matura in loc de mitraliere in cadrul unor aplicatii NATO

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 19 februarie 2015, 9:14 Actualitate | Internaţional

Un scandal a izbucnit la Berlin in legatura cu inzestrarea tehnica a armatei germane, dupa ce militari din unitatile Bundeswehr-ului care fac parte din forta de reactie rapida a NATO s-au antrenat cu cozi metalice de maturi in lipsa de mitraliere la recentele aplicatii din Norvegia, relateaza joi postul de televiziune ARD, citat de TASS, scrie Agerpres.

Militarii au vopsit in prealabil in culoare neagra cozile de maturi pentru ca sa aduca a pusti si le-au atasat apoi unor vehicule blindate.

Un oficial al fortelor armate germane a negat insa aceste informatii, difuzate, in opinia sa, "pentru a induce in eroare" opinia publica. La recentele exercitii militare din Norvegia, potrivit acestuia, au fost intr-adevar implicate blindate de tipul GTK Boxer, dar fara a fi planificate trageri la tinta.

Cu toate acestea, el nu a putut sa le explice jurnalistilor canalului de televiziune ARD de ce militarii germani au folosit cozi de matura in loc de mitraliere.

In reportajul sau, ARD se bazeaza pe un raport intern al unuia dintre inspectorii Bundeswehr-ului, in care se mentioneaza ca soldatii armatei germane se plang de mult timp de lipsa de arme. Conform documentului, 41% dintre soldatii germani nu dispun de suficiente pistoale P-8 sau de mitraliere de tipul MG3; se simte o lipsa acuta de dispozitive de vedere nocturna, iar cele din dotare sunt in multe cazuri partial defecte.

Daca nu va fi asigurata cu armele si echipamentele necesare, armata germana nu va putea face fata sarcinilor in cadrul Aliantei Nord-Atlantice, subliniaza raportul citat de ARD.

Presa germana a sesizat inca anul trecut ca armata Republicii Federale intampina probleme in ceea ce priveste inzestrarea sa tehnico-materiala. Astfel, s-a constatat ca doar 42 de avioane Eurofighter Typhoon dintr-un total de 109, cate se afla in dotarea armatei germane, pot sa zboare.

Pe fondul evenimentelor din Ucraina, NATO a solicitat tarilor membre marirea bugetului pentru Aparare pana la 2% din PIB, in contextul in care incearca sa puna la punct o noua forta care sa poata fi mobilizata rapid in situatia in care integritatea teritoriala a unui aliat este pusa in pericol.
























8782 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    E un banc, cumva...? (Joi, 19 februarie 2015, 9:55)

    Anna O. [utilizator]

    Daca nu, Hitler se intoarce in mormant...
    • -5 (9 voturi)    
      de fapt (Joi, 19 februarie 2015, 11:26)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

      Hitler a fost ars și cenușa lui risipită. Nu are în ce mormânt să se întoarcă.
      • +4 (4 voturi)    
        dar (Joi, 19 februarie 2015, 13:36)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        spiritul lui e viu, traieste in micul putinel, stapinul tau de la kriemlin.
      • +1 (1 vot)    
        Gurile rele... (Joi, 19 februarie 2015, 13:43)

        Anna O. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        ...s-ar putea sa va contrazica. Asa ca nu putem baga mana-n foc, ca sa zic asa!
  • +15 (19 voturi)    
    Ati lenevit ani de zile (Joi, 19 februarie 2015, 10:00)

    OmulNou [utilizator]

    ca se culcase ursul rusesc.

    Lasati ca va trezeste el de nu va vedeti.
    • +1 (1 vot)    
      ... (Joi, 19 februarie 2015, 14:05)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      pai de aia sunt nemtii si francezii atat de toleranti la negocieri. Stiu ca daca-l inerviaza pe Putler s-ar putea sa faca guverne in exil prin Noua Zeelanda sau Australia.
  • +15 (15 voturi)    
    Macar sint nemtesti? (Joi, 19 februarie 2015, 10:19)

    Martinezu [utilizator]

    Acum e o problema: cozile de matura ce inlocuiesc mitralierele de mare calibru sint fabricatie nemteasca sau -doamne fereste- sint chinezarii?
  • +11 (11 voturi)    
    totusi (Joi, 19 februarie 2015, 10:26)

    alter_ego2013 [utilizator]

    bine ca n-au folosit cozi de topor...
  • +7 (7 voturi)    
    in mainile cui trebuie... (Joi, 19 februarie 2015, 10:41)

    ci ciong [anonim]

    o coada de matura e mortala! ma gandesc ca nemti fiind au batut un cui in ea macar... sa o faca mai periculaosa ;)
  • +8 (10 voturi)    
    ma gandesc cu frica.... (Joi, 19 februarie 2015, 10:53)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    ce o fi in dotarea armatei noastre....cu asemenea lichele de parlamentari, ce dotare se poate face.
  • +6 (6 voturi)    
    acum intelegem de a vrut Merkel acord de pace (Joi, 19 februarie 2015, 11:27)

    Klaus [anonim]

    Pai cu o armata care se antreneaza cu cozi de matura si care din 109 avioane Typhoon are capabile de lupta doar 42 atunci e de inteles dorinta lui Merkel de a semna repede un acord cu Putin. Nu de alta dar rusii stiu bine drumul spre Berlin iar de curand l-au explicat si la tv ca sa le fie cat mai clar nemtilor. Daca astia care sunt economia nr.1 in Europa stau atat de rau oare la noi cum o fi? Cred ca noi fiind spirit latin si mai inventivi de fel vom inlocui mitralierele cu prắștii.
  • +7 (7 voturi)    
    hahaa (Joi, 19 februarie 2015, 11:45)

    deveselu [utilizator]

    Ce se mai ratoiau unii pe aici cu NATO forța ultra moderna impenetrabila, se vede cine asigura paza Europei cred ca rade Putin cu lacrimi
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Joi, 19 februarie 2015, 12:10)

    dragos234 [utilizator]

    Ar trebui sa incerce sa zboare pe maturi, ca in Harry Potter. Si asa au deficit de avioane.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Joi, 19 februarie 2015, 12:55)

    rem [anonim]

    Erau cozi de matura Mercedes...