Vladimir Putin s-a bucurat de o primire calduroasa in Ungaria, in pofida racelii generale europene: Putin si Orban au convenit asupra unui acord de livrare de gaze/ Liderul rus sprijina un succesor al proiectului South Stream

de I.C.     HotNews.ro
Marţi, 17 februarie 2015, 21:31 Actualitate | Internaţional

Viktor Orban si Vladimir Putin
Foto: Presedintia Rusiei
Presedintele rus Vladimir Putin si premierul ungar Viktor Orban au convenit marti asupra unui acord care presupune continuarea aprovizionarii Ungariei cu gaze rusesti, transmite Reuters. Vizita liderului rus la Budapesta comenteaza relatiile stranse ale Ungariei cu Kremlinul, in contextul in care Europa incearca sa tina la distanta Rusia ca urmare a interventiei sale in Ucraina.

Faptul ca Putin s-a deplasat in Ungaria este, in sine, un indicator al relatiei bune dintre cele doua tari - liderul de la Kremlin nu a mai efectuat o vizita bilaterala intr-un stat UE din iunie 2014, cu putin inainte ca avionul Malaysia Airline sa fie doborat deasupra unei parti din Ucraina aflata sub controlul separatistilor sustinuti de Moscova.

Dupa mai multe ore de discutii, Vladimir Putin si premierul ungar Viktor Orban au anuntat ca au ajuns la un acord care prevede prelungirea contractului de provizionare cu gaze, care expira anul acesta. Cei doi lideri au precizat ca mai raman unele aspecte tehnice de rezolvat inainte ca noul acord sa fie semnat.

Orban a afirmat ca un obstacol important, o clauza in contractul care expira, ce impune Ungariei sa plateasca pentru gazul contractat dar pe care nu l-a folosit, a fost rezolvata. Astfel, Ungaria ar putea sa foloseasca gazul ramas in urmatorii ani, si sa plateasca atunci cand il utilizeaza. Premierul de la Budapesta nu a oferit insa si pretul pe care tara sa ar urma sa il plateasca pentru acest gaz.

Atat Orban cat si Putin au aratat ca vor sustine un succesor al proiectului South Stream, un gazoduct care ar fi trebuit sa pompeze gaz rusesc pe sub Marea Neagra pana in Europa sudica dar care a fost abandonat de Rusia in fata obiectiilor Bruxelles-ului.

O optiune invocata de ambii lideri a fost de extindere a unui gazoduct rus catre Turcia si care sa includa ramificatii prin Grecia si Balcani catre Ungaria.

"Daca ei (Comisia Europeana - n.red.) nu ne impiedica, atunci am putea realiza in principiu o parte din fostul proiect South Stream via Turcia", a afirmat Putin.

Apropierea lui Orban de Rusia nu este lipsita de costuri. Numerosi diplomati occidentali se arata alarmati de ceea ce percep drept alunecarea lui Orban catre orbita Kremlinului

Acasa, legaturile cu Rusia sunt extrem de incarcate pentru ca Ungaria s-a aflat  timp de 4 decenii, dupa al Doilea Razboi Mondial, sub ocupatie sovietica. O revolta populara din 1956 impotriva conducerii de la Moscova a fost suprimata violent cu ajutorul tancuriloe Armatei Rosii.

Unul dintre cei mai importanti aliati ai lui Orban, mogulul Lajos Simicska, s-a indepartat luna aceasta de liderul de la Budapesta, un motiv important al racelii find politica fata de Rusia, a declarat pentru Reuters o sursa fanmiliarizata cu situatia.

Luni seara, in jur de 1000 de persoane au protestat la Budapesta impotriva vizitei lui Putin.












VIDEO Reactia cercetatorilor din Buzau atunci cand au gustat "legumele viitorului": rosia-banana si rosia-ananas

Ce ati spune despre o bucata de branza noua cu o rosie ca o banana langa? Sau de niste slanina cu o rosie... ananas. In acest moment suna mai degraba ciudat decat tentant, insa acestea sunt legumele viitorului.
9996 vizualizari
  • -28 (52 voturi)    
    Stie unguru' sa-si vada interesul (Marţi, 17 februarie 2015, 21:55)

    echidistantul [anonim]

    Si la noi gazele se scumpesc anul asta cu 7%. Si tot cu coada pe sus suntem.
    Unguru plateste creditul in CHF lejer, La noi oamenii fac foamea.
    Nasol sa fii sluga SUA.
    • +13 (23 voturi)    
      /// (Marţi, 17 februarie 2015, 22:36)

      Dan Costea [anonim] i-a raspuns lui echidistantul

      Nu SUA te-a impins sa faci credit in franci elvetieni.
      • -1 (13 voturi)    
        Eu inteleg ca fiecare sa plateasca (Marţi, 17 februarie 2015, 23:39)

        eGerula [utilizator] i-a raspuns lui Dan Costea

        pentru prostia lui, dar avem doua variante. 1. Ori BNR banuia ce se poate intampla dar au lasat piata creditelor prea libera si atunci eu cred ca au o vina. Sau 2., nu banuiau nimic si atunci nu putem acuza pe nici un cetatean de prostie.
        Eu cred ca unul din rolul statului este sa-si protejeze cetatenii, sa-i educe si sa creeze conditiile ca societatea sa se dezvolte sanatos.
        • +6 (8 voturi)    
          eGuerila (Marţi, 17 februarie 2015, 23:52)

          g [anonim] i-a raspuns lui eGerula

          3. eu cred ca statul trebuie sa cam lase cetatenii sa se educe singuri, cand o sa piarda casele cei care au luat creditele in CHF (cand au avut dobanda si dae la jumatetea celor din RON, se credeau mari economisti) copiii lor se vor gandi de 7 ori cum e sa ai un credit si in ce conditii.

          In alta ordine de idei, presupun ca pe ungurii nu doar cantitatea de gaze livrate de putin ii intereseaza, mai mult se uita la pretul lor, ca dace le umple camara la preturile din anul trecut nu au rezolvat nimic.
          • -2 (4 voturi)    
            Eu vad statul ca o familie mai mare (Miercuri, 18 februarie 2015, 8:19)

            eGerula [utilizator] i-a raspuns lui g

            iar cetatenii ca niste copii. Tu iti lasi copiii sa se educe singuri? Pentru asta avem institutii ale statului. Nu zic sa-ti iei totul mura'n gura, dar cred ca BNR putea sa faca mai mult atunci cand au aparut aceste produse bancare.
            Parerea mea, strict personala, e ca bancile in Romania isi cam bat joc de clienti si am argumentele mele pentru care nu am spatiu sa le expun. Nu am credite CHF si-mi platesc ratele la banca fara probleme, deocamdata.
            • +3 (7 voturi)    
              Tu vezi... (Miercuri, 18 februarie 2015, 10:25)

              JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui eGerula

              Tu vezi statul comunist cu cetatenii retardati, am impresia
    • +20 (30 voturi)    
      Ah? (Marţi, 17 februarie 2015, 22:50)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul

      Stii ce e mai rau decat sa fii sluga USA? Sa fii sluga mujicilor.
      • +9 (13 voturi)    
        ... (Miercuri, 18 februarie 2015, 0:30)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        "Colaborarea" romano-rusa a dat nastere celui mai sarac stat din Europa, RM.
        Au avut la dispozitie 200 de ani in Basarabia sa isi puna in aplicare planurile, strategiile, geniul rusesc la contributie etc si uitati ce a iesit. Va place?
    • +11 (17 voturi)    
      ... (Marţi, 17 februarie 2015, 23:26)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul

      Moldovenii au luat gaze ieftine de la rusi de cand se stiu si RM tot e cea mai saraca tara din Europa. Acum si-au tras conducta de la noi pe la Iasi, de bine ce le e cu gazul rusesc.
    • +11 (17 voturi)    
      prostii (Marţi, 17 februarie 2015, 23:26)

      ws [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul

      noi nu suntem sluga nimănui.

      chestiile astea populiste țin la popor, dar dacă ai mai mult de doi neuroni nu îți negociezi prețul la gaze pe libertate.

      ok, ai de ales, plătești cu 7% mai puțin la gaze, în schimb ai procese politice, ai ziariști asasinați, ai stat ce controlează absolut tot, ai mafie adevărată cu asasinate și tot ce încape acolo, ai o țară la limita colapsului, ai o economie retardată bazată pe resurse naturale.

      i could go on.

      întrebarea rămâne: vrei să plătești cu 7% mai puțin la gaze, sau vrei să NU semeni cu rusia?

      e simplu. vrei gaze ieftine de la ruși? then do all of the above. and some more.

      ws
      • -2 (12 voturi)    
        paradox (Miercuri, 18 februarie 2015, 0:37)

        ghiula [utilizator] i-a raspuns lui ws

        Ungurii in perioada comunista au fost sub ocupatie sovietica pana in 1989. Cu toate acestea diferentele economice, culturale, etc, intre ei si Romania erau vizibile, la ei concertau Genesis, Queen, in anii 80, circulau fara restricitii prin lume iar noi, independenti fiind, sub Ceausescu traiam un vis comunist pe care doar bulgarii l-au impartasit.

        Acesta e motivul ptr. care in ziua de azi, in Un garia, exista nostalgii sovietice, ptr. ca, paradoxal, ungurii au dus-o mai bine, economic, pe vremea sovieticilor, decat acum, sub umbrela UE.
        • -8 (10 voturi)    
          Nu exista nici un fel de nostalgii sovietice (Miercuri, 18 februarie 2015, 7:26)

          GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui ghiula

          Maghiarii au dus-o mai bine decit romanii dintotdeauna. Si cu rusi si fara rusi. Si au avut mai multa libertate in anii comunismului pentru ca, spre deosebire de romani:
          1. Ei au facut o revolutie in timpul careia i-au spinzurat pe comunisti de copacii din Budapesta
          2. Au avut in guvern maghiari, nu olteni sau moldoveni
          3. Sint cu doua clase culturale peste romani

          Pentru maghiari, relatia cu rusii e business as usual, interes national, patriotism, inteligenta, vizionarism. Optiunea maghiarilor pentru Europa crestina + Rusia crestina (care se ridica, spre deosebire de USA, care se scufunda) si respingerea politicilor aberante ale unei Americi oligarhice, imperiale si ale unui Occident decadent, neomarxist, fara Dumnezeu si in declin accentuat se va dovedi cartea cistigatoare.

          Asta in timp ce romanii, conform traditiei, au urcat in trenul gresit si, tot conform traditiei, cind purceaua va fi moarta in cotet vor intoarce prastiile, ca arme nu prea mai sint pentru a fi intoarse pe plaiul unde continua sa pasca linistita Miorita.

          Toate datele economico-financiare arata ca falimentul Americii e inevitabil. Discutiile pe tema asta, printre americani, se mai concentreaza pe un singur lucru: cit mai rezista sandramaua si cind va incepe nebunia in America (WSHTF - When Shit Hits the Fan, cum zic ei). Atunci sa va vad, frati rumani, la ce va vor mai folosi axele si aliantele strategice aiuristice cu marele licurici!

          Unul care le-ar fi propus ungurilor ca politica de stat ingenunchierea in fata licuriciului cel mai mare pentru a practica ceea ce recomanda Basescu - spre uimitoarea aprobare cu chiuituri din partea romanilor - n-ar fi fost votat in Ungaria nici sa pedaleze pe o hidrobicicleta pe Balaton.

          p.s. Daca vrei sa dai de inteles ca esti maghiar, invata macar cum se scrie corect prenumele care in romana se citeste "ghiula".
          • +5 (9 voturi)    
            :-) (Miercuri, 18 februarie 2015, 9:53)

            Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

            Usa se scufunda, rusia se ridica, capitalismul decadent, marginea prapastiei, etc. Stim povestea. Canta la alta masa.
          • +1 (1 vot)    
            ! (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:24)

            ghiula [utilizator] i-a raspuns lui GRadu007

            absolut de acord cu viziunea realista asupra politicii maghiare. Sigur, ungurii nu sunt neaparat iubitori de rusi precum nici de americanik, e evident. In schimb, diaspora maghiara are o influenta la care noi, romanii, nu putem decat sa visam. In plus, exista si un fatalism maghiar ce transcede vremurile si--i face sa reziste in orice conditii: "plangand, maghiarul se-nveseleste".

            ps. e evident ca stiu cum se scrie corect gyula insa in Transilvania romanizata se scrie cum se citeste si are un farmec pitoresc toata chestia. nu fii brutal.
  • -3 (19 voturi)    
    Intrebarea este (Marţi, 17 februarie 2015, 21:58)

    Taras Bulba [utilizator]

    Pe unde?
    • +3 (5 voturi)    
      raspuns (Marţi, 17 februarie 2015, 23:35)

      Rollo Tomasi [anonim] i-a raspuns lui Taras Bulba

      prin Ucraina
      • -4 (10 voturi)    
        mai degrabă (Marţi, 17 februarie 2015, 23:51)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

        prin Austria
      • +2 (4 voturi)    
        prostii... (Miercuri, 18 februarie 2015, 7:31)

        thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Rollo Tomasi

        aminti-ti-va de planurile mareshal-ului Putin cu South Stream-ul. Parca a fost Ponta cu Master-planul de autostrazi . Acum Putin cu Orban parca sunt Ponta-Ghita... Coana UE le-a spus nu se poate asa ca South Stream-ul nu s-a facut.
  • -3 (7 voturi)    
    Népszabadság - foto-video-live text (Marţi, 17 februarie 2015, 22:02)

    zizin [utilizator]

    Interesant foto-video-reportajul din Népszabadság despre vizita lui Putin la Budapesta (live text)

    http://nol.hu/belfold/putyin-budapesten-1516677

    Apar într-o poză mare și destrăbățatele ucrainience de la ”Femen” protestând contra lui Putin în stilul lor caracteristic: adică cu poalele ridicate, în toată glora lor!
  • +7 (23 voturi)    
    m ash bucura daca cei doi (Marţi, 17 februarie 2015, 22:06)

    un domn [utilizator]

    are avea aceeasi soarta si aceleasi "sentimente" precum localnicii din Ip si Traznea...nimic mai mult
    • -1 (3 voturi)    
      Parca... (Miercuri, 18 februarie 2015, 11:46)

      echidistantul [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Armata Rosie a eliberat satele alea. Altfel, era vai si amar. Cei din vest, dupa ce ca le-am cedat teritorii, ne-au dus tinerii la Cotul Donului si ne-au macelarit femeile si copiii lasate acasa. Ajutor nu ne-au dat oricat mieuna Antonescu ca nu avem armata echipata ( ca si astazi de altfel), in prima linie ne-au dus, statut de stat agresor si atat invins ne-au dat in 1945.
  • +11 (17 voturi)    
    ... (Marţi, 17 februarie 2015, 22:20)

    cartograful [utilizator]

    rusii astia mai au ceva de oferit in afara de gaze?
    • +1 (5 voturi)    
      Ummmm (Marţi, 17 februarie 2015, 23:36)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Jacuzzi?
    • +1 (3 voturi)    
      da (Miercuri, 18 februarie 2015, 12:00)

      tibi [anonim] i-a raspuns lui cartograful

      ak 47, obuze, rachete nucleare. In general ajuta la acorperirea lipsei de fier din organism.
  • +7 (15 voturi)    
    jos comunistii! (Marţi, 17 februarie 2015, 22:33)

    I [utilizator]

    strategia rusilor: dezbina si cucereste. Oricum cu atatea sanctiuni la cine sa dea gazul?
    • +4 (8 voturi)    
      Poate (Miercuri, 18 februarie 2015, 0:31)

      geag [utilizator] i-a raspuns lui I

      Fac inhalatii
  • +6 (14 voturi)    
    rusia (Marţi, 17 februarie 2015, 22:33)

    gogu [anonim]

    dacă Rusia se legă și se etaleză că vinde și că are un contract cu o tară cât un punct pe hartă, însemnă că este de căcat! adio Rusia, bine ai venit ? nu poți să faci afaceri cu nimeni și să consideri că exiști!
    • -1 (5 voturi)    
      o tară cât un punct pe hartă (Miercuri, 18 februarie 2015, 7:41)

      GRadu007 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      Ca bine le mai zici, gogule! Daca Ungaria ar fi fost un stat mai mare, asa ca Romania, alta era treaba. Mergea si-un parteneriat strategic cu rusii, asa cum au statele mari ca Romania si USA.
  • +13 (21 voturi)    
    dezbina si cucereste....... (Marţi, 17 februarie 2015, 22:52)

    novator [utilizator]

    .......este cea mai veche tactica de razboi.
    Oricum, Ungaria lui Orban a pierdut credibilitatea pe care Soros reusise, printr-un lobby puternic si mincinos, sa o castige in fata occidentalilor.
    Acum, lumea s-a lamurit cam ce baza se poate pune pe un "aliat" care se gudura si da din coada spre oricine ii arunca un os de ros.
    Jalnici urmasii lui Atila !
  • +6 (12 voturi)    
    sa fie sanatosi (Marţi, 17 februarie 2015, 23:08)

    ValentinV [utilizator]

    Scenariu: O sa ramana ungurii doar cu gazele, investitorii straini se vor retrage, deja au inceput. Astept sa fie scosi din Schengen si poate si din UE. Viza si pentru UE. Rusia asta vrea, sa izoleze Romania..si sa mearga spre Austria.
    • -1 (9 voturi)    
      scenariu (Miercuri, 18 februarie 2015, 0:46)

      ghiula [utilizator] i-a raspuns lui ValentinV

      E doar un scenariu, cum bine zici. Indiferent de situatie, ungurii vor fi totdeauna mai bine vazuti in Europa si nu numai, decat romanii, ceea ce se si vede cu ochiul liber. Ungurii circula liber, si la ora actuala, cam prin toata lumea, Australia, SUA, Schengen, romanii sunt umiliti cam peste tot. De ce? Simplu, ungurii au niste sefi de stat respectati cam de toata lumea iar noi am avut pana acum niste marionete care au executat ordine. Poate Klaus sa mai schimbe cate ceva.
      • +1 (5 voturi)    
        visul meu nu e sa circul liber (Miercuri, 18 februarie 2015, 12:03)

        ficu [anonim] i-a raspuns lui ghiula

        e sa traiesc bine acasa. Putem circula si noi liber, ca dovada ca 3 milioane de romani au emigrat. Unde ai vrut tu sa pleci si n-ai putut?
        Nu e niciun scenariu, planul enuntat de Dughin este imperiu eurasiatic pana la austria inclusiv. Daca vor ajunge usor acolo, e posibil sa vrea si mai departe.
        • -1 (3 voturi)    
          ? (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:34)

          ghiula [utilizator] i-a raspuns lui ficu

          ai dreptate. nu ma refeream la Ue, cu siguranta, ci la nivel global. Incearca sa pleci in excursie in weekend in Canada cu pasaport romanesc. Ungur fiind n-ai nici o treaba in sensul asta, poate doar in Israel, dar acolo toata lumea are probleme de viza inclusiv americanii.

          Pe de alta parte mi se pare o prostie intaritarea ursului fost sovietic asa cum a fost o prostie sinucigasa asaltul romanesc asupra rusilor in ww2. Pe toata lumea a deranjat reactia disproportionata, evident. Insa, ma scuzati, daca esti atacat si amenintat cu extinctia mi se pare scuzabil sa nu te opresti pana la Berlin ca reactie.
  • +6 (12 voturi)    
    pai cat gaz pot importa (Marţi, 17 februarie 2015, 23:10)

    ra em [anonim]

    ungurienii? mai nimica pentru cat vor rusii sa vanda, si nu au cui. incet incet se umfla mujicii de la cate gaze au si nu pot sa faca nimic cu ele. Bafta!
  • +7 (13 voturi)    
    ?/ (Marţi, 17 februarie 2015, 23:30)

    miculescu-rucar [utilizator]

    si ce sa faca ungurii cu gazele de la rusi? sa le amestece cu paprika si cu gulas de fasole sa faca o bomba eco?
  • +4 (8 voturi)    
    Putin.... (Miercuri, 18 februarie 2015, 0:37)

    Lucky1 [utilizator]

    cel mai parsiv individ din cati am putut vedea in viata mea.
    Ii indeamna pe soldatii ucraineeni sa dezerteze, sa paraseasca tara cucerita cu forta armelor de poporul rus "frate". "Noi, suntem fratii vostri, va luam doar pamanturile, pe voi va lasam sa plecati".
    Oare, poporul rus nu-l vede, sau asta place poporului?
    Cred ca asta, parsivenia, viclenia, capacitatea de a insela si castiga prin utilizarea inselaciunii, este ceva pe gustul acestui popor. Poate de aceea se inteleg asa de bine cu grecii, au aceleas standarde, desi vorbesc limbi diferite, se inteleg de minune...
    Pentru mine, unul, imi ajunge! Sa nu-i mai vad si aud pe rusi, imi provoaca greata si dispret.
    • +1 (3 voturi)    
      postat gresit... (Miercuri, 18 februarie 2015, 0:55)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      ...acest comentariu era destinat la Articolul "Vladimir Putin cere rebelilor sa permita o retragere ordonata a trupelor ucrainene inconjurate la Debaltseve".

      Desi, oriunde ar fi postat, concluziile lui sunt acealeas.
  • -2 (8 voturi)    
    Armistitiu, un succes european. (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:13)

    zar-zar [utilizator]

    Minsk, mai intii se pare ca dupa 16 ore de cafea si cu scobitori in pleoape, s-a ajuns la un armistitiu: toata zona incluzind Mariupol, Donets, Luhansk (Republic of Donetsk) va fi o autonomie (Putin a vrut o separare, Poroshenko a vrut pe pro-rusi afara din Ucraina). Parerea mea este ca autonomia a fost solutia cea mai buna – Poroshenko trebuie sa o respecte si automat, americanii nu mai au nici o treba in Ucraina. De fapt asta-i ce se si spune: cu acest armistitiu, Europa i-a scos pe americani din Europa. Citeva amanunte: “After weeks of violence in eastern Ukraine, Russia’s Emergency Situations Ministry says more than 14,000 refugees have crossed the border” si de cind cu mobilizarea celor intre 18 si 60, se apreciaza ca peste 100,000 de refigiati au ajuns in Romania, Ungaria, Slovacia (pentru a scapa de mobilizare); peste 800,000 de locuitori (rusi si ucraineni) din zona fierbinte s-au refugiat in Rusia; artileria ucraineana a distrus aproape tot ce se putea: “For the first time Human Rights Watch clearly recognized that the Ukrainian military are using multiple-launch missile systems and banned weapons against civilians in Donbass. This confirms the data contained in the White Book released by the Russian Foreign Ministry”. Populatia il condamna pe Poroshenko pentru toate distrugerile si necazurile. Civili raniti au fost transportati in stare grava la Moscova pentru operatii. Pe linga Dobletseve o mare formatie militara ucraineana a fost incercuita, dar nu se predau si nici pro-rusii nu-i casapesc. Ministrul ucrainean al apararii sustine ca nu are trupe incercuite, desi sunt imagini clare. Asta ar parea ca o crima de razboi din partea ministrului – esti incercuit te predai sau mori. Daca ai ordin sa mori, predindu-te inseamna ca ajungi la curtea martiala (cind pun mina pe tine). De ce se opune ministrul unei predari a militarilor sai? Probabil ca nu toti cei incercuiti sunt ucraineni. Dar ai cui sunt, si aia ii vor morti?
  • -3 (9 voturi)    
    continuarea .... armistitiului (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:14)

    zar-zar [utilizator]

    Ucrainenii au folosit si niste obuze neconventionale, dar inca nu avem detalii. Ce se stie este ca mare parte din echipamentul militar este adus de "NATO" (fara nici o legitimitate in Ucraina) prin ... Romania (ca prin alta parte nu exista). Imi amintesc ca au mai facut rusii (Yeltin) o boroboata ca asta: au ocupat aeroportul din Belgrad dind peste cap toata strategia militara americana. Asa si aici, in Ucraina: i-au incercuit si vor separa ucraineni de ne-ucraineni in uniforme ucrainene (pe astia din urma ii vor lua prizonieri, ca sa nu fie vorbe) si pastreaza si armamentul "bilateral". Referitor la retragerea din zona, Ucraina spune: "we are not ready but the ground is prepeared", iar pro-rusii: retragem echipamentul greu cind ucrainenii inceteaza focul. Probabil ca Rusia va contribui la refacerea Republicii Donetsk.
  • -1 (7 voturi)    
    Merkel si Orban, despre liberali si democratie. (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:16)

    zar-zar [utilizator]

    Democratia este una singura, dar in noianul de intelesuri si interpretari si-a pierdut semnificatia. Nimeni nu poate modifica semnificatia dar o poate interpreta diferit. Este ca si cum ai face ceva inainte de a intelege. Si asta este o greseala, din principiu. Cind vorbim despre liberali, liberalizare percepem libertate, eliberare. Suna foarte frumos, chiar promitator. Dar, cu adevarat, asta-i ceea ce vrea fiecare in tot ceea ce face, de la inceput pina la sfirsit? Daca vom reusi sa fim sinceri cu noi insine, si trebuie sa fim, vrem sa fim liberi numai atita timp cit urmarim si pina ne atingem scopul, adica propriile interese. Gradul, nivelul de satisfacere al propriului interes este, de fapt, masura libertatii pe care si-o doreste fiecare dintre noi. Daca traim singuri, izolati, putem sa ne consideram liberi, sa facem ce poftim. In societate, succesul personal depinde de participarea, de contributiile si renuntarile altora, a celor din jurul nostru. In socitate suntem liberi cu totii sau nici unul. In acest punct este cel mai potrivit sa corbim despre democratie, despre vointa unui popor unit, nedezbinat, nediscriminat. Pentru a atinge o democratie autentica, conditia fundamentala este unitatea autentica a poporului. In momentul in care vrei sa fii liber in societatea in care traiesti, nu mai iesti un democrat. In momentul in care vrei (deci nu se pune problema sa si reusesti) sa te desprinzi de majoritate (ramii in urma sau te duci inainte), nu mai iesti un democrat. Acuma ma voi referi la atitudinea majoritatii fata de aceste exceptii. Cine ramine in urma intentionat, trebuie sanctionat. Ceilalti trebuie ajutati. Democratia este o relatie sociala – ca sa reusim in interesul comun avem nevoie de absolut toti membri societatii. Cu voia sau fara voia lor – si aici intervin doua elemente: unul de principiu si altul de actiune. Principiul este cel enuntat mai devreme: sa nu face ceea ce nu ai inteles, este gresit sa faci ceva fara sa intelegi.
  • -2 (8 voturi)    
    continuare ... Merkel (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:18)

    zar-zar [utilizator]

    Despre actiune voi vorbi ceva mai tirziu, pentru a pastra firul rationamentului. Deci , la exceptii am vorbit despre cei ramasi in urma. Avem si altii care merg inainte – mai repede, mai deosebiti, mai plini de initiative. Atita timp cit intentia tine de spiritul comunitatii (majoritatii), nu este nimic de sanctionat, numai de controlat. Ca si in cazul celor ramasi in urma, sanctinezi individualismul, dorinta de a fi evidentiat pentru succesul la care am contribuit cu totii. Esti grozav pentru o parte din tine si nu trebuie sa uiti cine te-a ajutat de acolo de unde ai plecat. Daca ai inteles asta, nu vei gresi ramanind in fata, pentru ca vei continua sa ramii cu noi, cu majoritatea. Am promis ca voi vorbi de o anumita actiune. Aici este aici. Actiunea se numeste dictatura. La fel ca in orice pe lume, exista doi poli: dictatura individuala si dictatura populara. Fiind vorba de dictatura poporului, fara sa gresim, o putem denumi dictatura democratica. Probabil ca rezultatul acestei actiuni sa fie democratia dictatoriala – dar asta incepe sa fie teorie, iar eu vreau sa ramin cu picioarele pe pamint. Deci prin dictatura democratica, va rog foarte mult sa nu se inteleaga ca as aminti de dictatura proletara. Dictatura saracilor asupra bogatilor este mai mult decit teorie, devine politica. Pina aici nu am vorbit despre politica si nici nu as fi vrut, dar ma voi rezuma doar la ce inteleg eu ca ar fi. Politica inseamna partide, grupare, separare, discriminare, nepotism, avantaje/favoruri si interese personale. Politica nu are a face cu democratia. Politica mai inseamna competitie, concurenta, provocare la lupta. In politica, intotdeauna trebuie sa rezulte, sa existe un cistigator, un invingator, un dominator. Adica va exeista mereu unul sau mai multi care vor pierde. Vor pierde din ceea ce le apartine de drept. De dreptul cu care s-au nascut. Politica este ca si banul, un artificiu conceput ca o arma de atac. Acestea sunt un glont, o pusca, o sabie.
  • -1 (7 voturi)    
    continuare ... Oeban (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:18)

    zar-zar [utilizator]

    Referindu-ma la cei care o iau inainte, am precizat ca trebuie controlati. Sunt multe de controlat intr-o democratie, dar controlul nu este un atac. Controlul este o aparare, este un scut, este un zid. Pastrind spiritul comunitatii (al majoritatii) – toti pentru unul si unul pentru toti, cel din urma va fi cel dintii, unde-s multi puterea creste, samd – vei iesti de sub control fara teama, pentru ca stim cu totii (inclusiv tu) ca o faci spre binele comunitatii si pentru ca te vei intoarce sanatos. Spus cam poetic dar este adevarat. Pentru a functiona progresist, controlul trebuie sa confere flexibilitate – la asta se refera poezia de mai sus. Flexibilitatea tine de relatii. In societate, in democratie avem relatii. Relatii sociale. Prin natura sa omul este socialist. Si asta nu este politica, este aparare. Instinct de aparare si existenta cu relatii economice. Socialism inseamna economie, capitalism inseamna politica. Cind intelegi nu este de loc greu sa decizi ce vrei de la vietile celor din jurul tau si de la viata ta, care este si ea numai una. Chestie de bun simt, ” buna cuviinţă”.
  • -1 (7 voturi)    
    Visul american. (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:20)

    zar-zar [utilizator]

    Cosmarul si visul american (sau european, sau canadian – acesta il inteleg din perspectiva ca este cel mai linistit colt de lume) sau ambele (si cosmarul si visul) impreuna – realmente nu conteaza, nu pentru roman si nu pentru emigrant in general. Problema este grasit pusa: sa se duca dar sa se mai si intoarca. Corect este: ce faci ca sa nu plece. Pleca din cauza reclamei (mama comertului): educatia cea mai grozava, nivelul de trai cel mai grozav, democratie pina in pinzele albe, viitor nesfirsit. Pe vremuri, cel putin, pentru totii puscariasii Europei, febra aurului era ceva palpabil – pina la urma iluzoriu pentru majoritatea, asta este altceva. In prezent febra “aurului” (resursele naturale si forta de munca ieftine au mutat “febra’ spre Est, spre indii si colonii. Aici, am mai spus-o si o repet, nu-mi place cind romanii vorbesc cu dispret despre Romania, ca despre o o jungla. Asta este ceea ce astia de aici din tari “dezvoltate” si “civilizate” doresc. Asta cine ca o justificare a venirii lor peste noi ca sa ne “ajute”. Am asistat recent la o conferinta despre tari civilizate si necivilizate, adica … in tranzitie. Nu s-a vorbit despre politica. La un moment dat vorbitoarea se lansase, “ca sa avem succes, trebuie sa-i intelegem pe necivilizati la ei acasa”. M-a piscat pe limba si am intrebat-o: “De fapt, ce inseamna sa fii civilizat?” NU A STIUT!!! “Fiecare poate intelege in diferite feluri”. Pai daca fiercare intelege in diferite feluri, ce cauti sa intelegi la altul acasa? – Am iertat-o pe profesoara universitara, la urma urmei voia si ea sa aiba inca o conferinta in resumeu.
    In fond, fiecare popor isi are propria civilizatie si trebuie sa fie mindru de ea si sa o promoveze. Trebuie sa ne respectam limba, istoria, traditiile, modul de a trai. Pe un alt blog, tot romanesc, cineva spunea ca undeva in Canada s-a construit o autostrada mult mai ieftina, desi conditiile geografice par similare sau chiar mai grele decit Comarnic – Brasov.
  • -1 (7 voturi)    
    continuare ... visul (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:20)

    zar-zar [utilizator]

    Am verificat despre ce zona este vorba: locuita de “First Nation” – pai cum este platita forta de munca, nu conteaza?
    Deci, ce faci ca sa nu plece? Si daca faci ceva, atunci vor veni inapoi si altii. Nu dupa ce totul este facut, chiar si inainte – cine crede altfel inseamna ca are o parere tare prosta despre roman. Romanul nu fuge de greu, nu suporta sa munceasca ca boul si sa nu ajunga la nimic.
    Din literatura romaneasca retinem multe citate sau titluri ca “pleaca ai nostri, vin ai nostri”, “ciocoii vechi si noi”, “aschia nu sare departe de trunchi”, “spune-mi cu cine te inhaiti ca sa-ti spun cine esti”, “cind esti cu lupii, urlii ca ei”, si multe altele. La fel este si cu schimbarea, pe care unii si-o doresc in Romania ca si in Europa si hai-hui. Cei mai multi se limiteaza (de fapt isi doresc) doar la chimbarea actorilor, desi altii incerca sa fundamenteze ca schimbarea actorilor nu va aduce nici o chimbare. Pai daca inlocuiesc un incompetent cu un altul (invatator de fizica, capitan de vapor, jurnalist, actor, bisnitar, chiar si numai cu pregatiri academice neterminate – numai incercarile incepute), ce am facut? Cu un academic poti ajunge la o intelegere de pareri (nu “agreement” ci “understanding”), altfel, ca si tinarul absolvent (“neinteles”): gata acuma le stiu pe toate, si omul de stiinta: abia acuma vad cite mai am de invatat. Daca dau tara pe miinile unui “neinteles” am facut-o de bacanie. Experienta profesionala abia incepe odata cu absolvirea (uneori nici atunci), iar experienta de viata se cistiga numai cu virsta. Ori cum ai da-o, asta este.
  • -2 (8 voturi)    
    Miracolul chinez. (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:22)

    zar-zar [utilizator]

    Poporul chinez este un miracol si la treaba asta americanii n-au facut nimic. Calea ferata transcanadiana a fost construita cu chinezi (din Canada si din California), in punctele de lucru cele mai grele si cele mai periculoase – au fost platiti cu 1 $/zi (uneori din asta isi plateau si mincarea) fata de canadieni care primeau 12 $/zi plus mincare.
    Nu s-au revoltat atunci in Canada, nu se revolta acuma in China. Guvernul canadian si-a cerut scuze (2013) de la urmasi. Vad ca Kerry, recent, si-a cerut scuze de la Israel. Personal, nu dau doi bani pe scuze. Romanul cu cit sta mai bine decit chinez, si nu se revolta. Grecii stau de 2-3 ori mai bine decit romanii si vor incepe sa fie si mai bine.
    Despre americani si chinezi. Americanii s-au pacalit pentru ca nu au inteles miracolul poporului chinez. Si-au carat toata economia (95%) in afara granitelor, China a absorbit aproape toata activitatea lucrativa, din 2007 dolarul s-a devalorizat cu 30% (imensul profit nu s-a intors in America ci in insule, in curind 1% dintre bilionarii americani vor avea mai mult decit 99% dintre ei – retineti, numai intre ei, bilionarii, 1/3 dintre bogatasi (cam 1,645) doar au mostenit averile pe care le au – adica nu produc nu investesc.
    Intentiile lui Obama sunt laudabile dar cu sanse aproape inexistente – spre ce se indreapta America si spre ce se indreapta China? China nu mai accepta dolari, ii cumpara Belgia (distrugind euro si incetinind devalorizarea dolarului. China a intrat pe piata americana, peste 15% din economia interna (existenta, adica din cele 5%) este controlata de chinezi. China are cam 1,100 tone de aur declarat, dar gurile rele spun ca au triplu. Este vorba de o balanta economica bazata pe vointa populara – chinezul este ca elefantul, nu uita. Daca asta este o ideologie comunista sau pur si simplu indirjirea chinezului de rind de a se razbuna (ce au facut britanicii si americanii in China din trecut, iarasi nu sunt uitate), vom vedea. Poporul acesta este un miracol.
  • -2 (8 voturi)    
    continuare ... miracol (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:23)

    zar-zar [utilizator]

    Eu am lucrat cu chinezi, am vecini chinezi – oamenii acestia sun extrem de harnici si foarte dirji.
  • -1 (7 voturi)    
    Nationalism sau normalitate? (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:24)

    zar-zar [utilizator]

    Este greu de spus cine au venit primii peste cine, si de atita timp, si-a pierdut si importanta ca sa stim. In zilele noastre, unele tari isi aroga dreptul de a dicta in tarile altora - resurse, politica samd. De multe ori se creeaza o confuzie dorita intre jihadisti si teroristi. Jihadistul isi apara tara, asa cum poate. teroristul este un mercenar fara nici o strategie. Atita timp cit sunt tolerate Legiunea franceza, sau NATO care functioneaza pe teritoriiile unor state fara sa aiba nici o legimitate, cum putem condamna terorismul? De jihadism nici nu mai vorbesc.
    In zilele noastre, sunt state care isi bazeaza dezvoltarea economica pe imigratie (exploatarea ei cu salarii si drepturi minime) discriminatorie. Mascata, dar realitetea exista. Aceste state propaga uniformizarea natiunilor, libera circulatie a omului. Cind se ajunge la drepturile omului, itele se cam incurca. Tocmai din acest motiv, sunt contra migratiei omului - fiecare sa traiasca in libertatea lui acolo unde s-a nascut, in limba si traditia lui. Iar relatiile dintre tari sa fie de la egal la egal sau cel putin reciproc avantajoase. Nu este un pdv nationalistic, ci de echitate nationala. Este foarte adevarat ca de mult timp populatiile s-au .. intrepatruns. Mai ales intre tarile vecine. De exemplu in Romania avem minoritati con-locuitoare (maghiari, sirbi, macedoneni, bulgari, tatari, ucraineni, rusi, polonezi, la care se mai adauga si sasi, turci, evrei). Pentru o tara asa de mica, acest multinationalism este atit de mare incit, fara sa exagerez, as spune ca-i suficient. Din motive usor de inteles, minoritatile enumerate le-as numi "clasice" pentru Romania. Nu mai este nevoie de altele - din tari arabe, africane sau chiar europene. Tot ce-i prea mult strica, adica lasa usa deschisa, in anumite situatii, la manipulare si control prin dezbinare si atitare. Fiecare popor a avut timp sa se obisnuiasca cu minoritatile lui clasice. Intre noi nu avem nici jihadisti si nici teroristi.
  • -1 (7 voturi)    
    continuare ... nationalism (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:25)

    zar-zar [utilizator]

    Este limpede ca prin cele enuntate mai sus, se intelege respectul pentru fiecare tara si poporul ei.
  • -1 (7 voturi)    
    Despre "International Capital Inflows, (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:26)

    zar-zar [utilizator]

    Domestic Financial Intermediation and Financial Crises under Imperfect Information":
    “A model of financial crises in emerging markets based on problems of agency in financial intermediation is developed. This model generates dynamic relationships between foreign capital inflows, domestic investment and domestic bank debt in an endogenous growth model. As a consequence of loan renegotiation between limited liability banks and firms, financial crises inevitably occur. Banking and currency crises are concurrent events under an exchange rate peg combined with deposit insurance and implicit government guarantees of foreign currency loans. The model links high pre-crisis growth rates, the accumulation of bank debt and increasing concentration of domestic lending and investment to the anticipation of contingent government insurance of private financial transactions. The dynamics of capital inflows and growth before and after a financial crisis are compared to the experience of the Asian crisis countries. We find evidence consistent with this agency model of domestic bank intermediation of foreign capital inflows under exchange rate pegs”
  • -1 (7 voturi)    
    Referitor la credite neperformante (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:27)

    zar-zar [utilizator]

    si posibilul interes al guvernelor mai mult in alte banci decit cele centrale:
    "The ratio of bank nonperforming loans to total gross loans, a measure of bank health and efficiency, helps identify problems with asset quality in the loan portfolio. A high ratio may signal deterioration of the credit portfolio. International guidelines recommend that loans be classified as nonperforming when payments of principal and interest are 90 days or more past due or when future payments are not expected to be received in full. Domestic credit provided by the banking sector as a share of GDP is a measure of banking sector depth and financial sector development in terms of size. In a few countries governments may hold international reserves as deposits in the banking system rather than in the central bank. Since the claims on the central government are a net item (claims on the central government minus central government deposits), this net figure may be negative, resulting in a negative figure of domestic credit provided by the banking sector".
  • -1 (7 voturi)    
    si Responsabilitatea statului. (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:28)

    zar-zar [utilizator]

    Referitor la “listarii pe Aero la BVB”m cititi la BURSE – “8 avantaje ale listarii pe AERO, noua platforma de tranzactionare a BVB” si la US Securities and Exchange Comission – “Risky Business: “Pre – IPO” Investing”. Daca gasiti vreo asemanare sa-mi spuneti si mie.
  • -1 (7 voturi)    
    Clauza de forta majora, in contractare. (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:30)

    zar-zar [utilizator]

    De fapt exista doua notiuni, cazul de forta majora si cazul fortuit. Practica juridica germana si elvetiana cere ca evenimentul care provoaca forta majora sa fie imprvizibil si de neinlaturat, iar in cazul fortuit evenimentul sa fie numai de neinlaturat. Sistemul francez este mai flexibil si nu face distinctie intre cele doua notiuni. Practica arbitrala romaneasca este in sensul francez. Solutionarea imlica tratarea inculpabulitatii si stabilirea daunelor. In general, forta majora intirzie numai executarea la termen a contractului. De exemplu, intirzierea exportului unei marfi, datorita unui act normativ aparut dupa semnarea contractului, este un caz de forta majora. Exonerarea de raspundere a debitorului poate fi totala sau partiala, definitiva sau temporara. Pagubele trebuiesc dovedite: creditorul trebuie sa faca dovada prejudiciului; culpa trebuie sa fie a debitorului care se considera ca este un bun proprietar si de buna credinta; si ultima conditie – executarea in natura a contractului sa nu fie posibila. Toate aceste dovezi care probeaza forta majora si tot ce se face in acest caz, trebuiesc sa fie prevazute in contract.
    Scriptic, nu am intilnit in nici un contract mentionata “forta majora”. De fapt, contractele se incheie in conditii de stabilitate economica si politica. De multe ori se fac referiri la transparenta contractuala. Existenta acestor situatii face ca forta majora sa-si piarda sensul, interesul practic.
    Vad ca acordati atentie profitului bancar. Bancile isi incaseaza in primul rind profitul, generat de dobinda (in cazul in discutie, este vorba de citiva ani – totul era bine mersi si bancile isi incasasera deja profitul), iar principalul vine la urma si se recupereaza din scoaterea la licitatie a casei (care a fost deja si supraevaluata, aproape dublu).
    Va referiti la transferul de proprietate de la banca la stat? Statul nu are dreptul sa scoata casa (proprietatea cetateanului) la licitatie, trebuie sa o confiste mai intii.
  • -1 (7 voturi)    
    continuare ...contractare (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:30)

    zar-zar [utilizator]

    Statul nu este o societate comerciala, deci oricum nu are ce face cu proprietatea, cel mult sa o dea cu chirie dupa ce a nationalizat-o.
    In orice litigiu, cel puternic cistiga si nu cel care are dreptate. Intre o firma mica sau o persoana particulara si stat, cine are sansele cele mai mari? Daca iese altfel, nu este vorba de dreptate ci de niste interese. Intre o companie mare si stat, cui dati prima sansa? Va sugerez sa parcurgeti contractul de privatizare a lui Petrom. Deasemenea extrem de interesant este “Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA)” dintre Canada si UE – nu s-a semnat (Canada are temeri mai ales in privinta stabilitatii si transparentei de care vorbeam mai sus), dar se pare ca nu au incetat tatonarile. “The International Centre for Settlement of Investment Disputes” are deja numeroase cazuri intre mari companii straine si un stat – statul este cel care in general pierde: Australia a pierdut la Marlboro american, Germania a pierdut la Vattenfall suedez, Canada – Quebec pierde la Lone Pine Resources Inc. (fracturarea gazelor de sist), sunt numai citeva exemple. O sa vedeti ca atit in CETA si Petrom, statul are atitea obligatii si compania are atitea drepturi, incit numai din despagubiri compania iese cistigata – nu exista, nu are loc forta majora.
  • -1 (7 voturi)    
    Titlurile si Convergenta. (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:32)

    zar-zar [utilizator]

    “Titlurile de stat reprezinta obligatiuni care atesta datoria publica si reprezinta imprumuturi ale statului Riscurile pe care le presupun aceste titluri de stat sunt aproape egale cu zero – deoarece statul nu poate da faliment [..]Achizitiile de obligatiuni vor fi proportionale cu datoriile fiecarui stat din zona euro, iar bancile centrale nationale vor avea responsabilitatea pentru pierderile posibile generate de propriile obligatiuni guvernamentale [..]Totodata, achizitiile BCE nu vor depasi 25% din valoarea unei emisiuni realizate de un stat al zonei euro”.
    Si acuma ce mi-a atras atentia ca noutate in temele blogului. Si din Programul de Convergenta (2013-2016) retin una din obiective/masuri, a treia dar se pare ca tocmai cea esentiala: desvoltarea pietei domestice de titluri. Acest Program a fost editat in 2013 – adica situatia europeana a fost studiata citiva ani inainte si adaptata pentru Romania.
    “astfel încât acestea să se poată împrumuta mai ieftin” – adica BCE ofera imprumuturi “avantajoase” pentru as reface moneda pe seama economiilor membre, iar banca nationala garanteaza cu aur 25% din datoria de stat catre BCE. Ca euro este devalorizat peste 20% stim. Ce pune statul la mezat prin aceste titluri? Si am cautat sa aflu ce sta in spatele OS (obligatii de stat de tip benchmark) sau CT (certificate de trezorerie). OS include un risc valutar, iar CT ofera risc ZERO, pentru ca este in moneda locala/nationala/LEU si o dobinda extrem de mica (0.2-0.5%, adica in vreo 3 ani, pentru 5,000 lei iau 25 lei. Pai si cu inflatia cum ramine? Din trimestrul I/2015 se vor pune la bataie 100 milioane lei in titluri de stat pentru POPULATIE. Alea cu risc zero si alea cu risc valutar (si necontrolabil, as adauga, pentru ca o fi LEU-ul national dar cit timp va fi calculat in raport cu EUR care este imbirligat cu dolar sau franc, tot aia este). Obligatiile, la un randament de 2.4-2.6%, la o maturitate de 2-3 ani ofera o dobinda de 3.0-3.1%, adica 155 lei pentru 5,000 depusi.
  • -1 (7 voturi)    
    continuare ...titlurile (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:32)

    zar-zar [utilizator]

    Este drept, ai scutire de impozitul de 16% (impozit pe cistig, care cistig? Si in timpul asta banca imprumuta cei 5,000 ai tai altuia mai prapadit caruia ii ia 5%. Cam asa cu titlurile, si tot n-am aflat ce sta in spatele lor? Ce activitate productiva ar urma sa suporte aceste cotizatii populare? Si vad pe undeva “asemanator Electrica, Romgaz”, dar cred ca nici macar atita, sa mai fie vreo sansa sa se mai adauge ceva pe linga dobinda. Citeam nu de mult, un american sfatuia sa investesti in ceva fara care omul nu poate trai, si asta este … APA. Si americanul asta investeste in .. tevi de apa. Bondurile astea domestice au portofolii cu guvernele locale si centrale, si cu … apa.
  • -1 (7 voturi)    
    Conspiratia monetara/bancara. (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:34)

    zar-zar [utilizator]

    Din categoriia conspiratiilor lumii moderne: “There is a theory that the Federal Reserve System is designed to transfer wealth from the poor and middle classes of the United States to the international bankers of the New World Order”.
    “Cel mai bun credit este cel pe care nu-l ai” – o parafrazare reusita la “Datoria este cea mai gravă formă de sărăcie”, Thomas Fuller (1608 – 16 August 1661) was an English churchman and historian. Si pentru ca sunt la citate: “Sărăcia nu este un viciu, este un adevăr”, Dostoievski si culmea saraciei: “Sa n-ai nici pe Dracu”, din popor. Proverb aroman: “Banii fac mulţumire, mulţumirea face bucurie, bucuria aduce sărăcie şi sărăcia face minte”.
    Parerea mea este ca “credite subprime” este doar un nou fel de a spune pentru a justifica lacomia bancii in a nu pierde un client si sa-si arate “flexibilitatea” – te accept dar te costa o dobinda mai mare, altfel spus: te-am prins la colt. In Romania, ca si oriunde, pina la supraevaluarea ipotecilor cu dobinzi subprime, cel mai important ro l-a jucat “bula”, supraevaluarea locuintelor. A avut BNR vre-un rol in supra-pretul caselor, prin cresterea inflatiei necorelat cu inflatia salariului? Daca tot despicam firul in patru. Si astfel, cine a permis creearea acestei “bule” sa fie respunzator si de “gaurile” amaritilor. Nu-mi place cind se sare coarda justificarilor. Deci nu poate fi vorba de “altii” ci numai de acela care a creat bula, BNR. Fara cercuri vicioase.
    “Crizele monetară se manifestă de regulă pe tăcute”, ca si devalorizarea dolarului cu 30% si al EUR cu 21%, pina prinzi mai multi in capcana. Exporturi romanesti de valori reale contra hirtiei de toaleta, sau francii elvetieni nu sunt cauze, ci solutii. Dar cauza este ca americanii s-au aventurat in fata morgana chineza, si-au facut praf economia interna si chinezii i-su prins pe picior gresit si … in business ca in business, ca de aia ne concuram .. provocator.
  • -1 (7 voturi)    
    continuare ...conspiratia (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:36)

    zar-zar [utilizator]

    Intrebarea este de ce nemtii care si ei umblau foarte mult prin China, n-au patit la fel – pentru ca au avut cap si nu au fost lacomi. Dar americanii au dat iama in elvetieni (care isi facusera un stoc verde foarte periculos) cu desecretizarea evazionistilor si a urmat rostogolirea dirijata de BCE asupra .. esticilor – Orban sesizeaza, reactioneaza (tirziu) si este pus la index de mass-media. “în 2008 erau 4,5 milioane de români care contractaseră un credit ipotecar, 60 la sută dintre ei îl contractaseră în valută, iar jumătate dintre aceștia îl contractaseră în franci elvețieni” (francii elvetieni nu sunt valuta?) – am preluat in intregime pentru ca mi se pare deosebit de important. Deci daca am estima un apartament sau locuinta la un pret mediu de 100,000 USD, cele 2,7 milioane de ipoteci ar cumula cam 2,700 bilioane USD – nu departe de depozitul de dolari (declarat oficial) din bancile elvetiene (US$1,966.9 billion). In plasa asta au picat romanii si mai ales polonezii (jumate de milion).
    Se vorbeste de apartament de 80,000 sau 60,000 (in diferiti ani). Este bun inteles ca baca n-o sa cumpere un apartament nou sa-l puna la vinzare, dar un apartament la mina a doua sa-l puna la vinzare cu jumate de pret (adica atita cit de fapt valoreaza). Asta este o justificare suficienta pentru conditile binevoitoare oferite de banca cui nu indeplineste conditiile. Este vorba de un interes al oligarhiei bancare care coreleaza si controleaza preturile si imprumuturile. Identic si la fel ca in medicina si alimentatie, sau daca vreti intre madicina si tutungerie. Mai recent, intre marijoana si sanatate. In orice exista un tandem: unul impinge si altul trage.
    S-a vehiculat falimentul personal ca solutie. Falimentul personal nu este pentru fiecare, sunt niste conditii pe care sa ti le accepte. In orice caz, nu-i o bucurie, dobinda este tare mare si riscul sa pierzi casa si mai mare.
  • -1 (7 voturi)    
    continuare ... bancara (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:36)

    zar-zar [utilizator]

    Daca simti ca nu poti face fata cu “personalul”, mai bine te tirguiesti cu banca, sa-ti permita sa vinzi tu casa, asa dupa ce banca isi ia dreptul, iti mai ramine si tie ceva. Polonezii, care s-au procopsit rau de tot, nu au cerut statului sa-i ajute, au protestat cerind ca BCE sa le stearga suplimentarile datorate variatiei ratei de schimb. Nu m-a interesat sa urmaresc cum s-a terminat la ei.
  • -1 (7 voturi)    
    Revenind la tarantele cu francii. (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:37)

    zar-zar [utilizator]

    Nu este nici o forta majora – nu numai ca a fost previzibil si de inlaturat, a fost planificat. Iar banca nationala in cirdasie, umflind bula imobiliara ca sa iasa principalul real mai repede – banca in 7 ani si-a lut deja profitul si jumatate din valoarea reala a casei. Daca o pune la licitatie, o vinde la jumate din pretul afisat si si-a scos tot ce-i trebuie.
    Fireste ca statul trebuie sa intervina, dar nu ca sa preia proprietate partiala (cu care n-are ce face), ci pentru a plati diferenta pe care datornicul nu mai poate sa o plateasca. Pentru asta pot fi tot felul de aranjamente (ordonanta de urgenta, de exemplu) ca sa se reduca obligatiile corespunzator. Obligatia statului deriva din faptul ca el nu a fost strain de tarasenie (prin banca nationala) – debitorul se considera de buna credinta si executarea in natura a contractului nu mai este posibila. Forta majora nu exista nicaieri, pentru ca nu este prevazuta, dar moralmente este la locul ei. Fireste ca statul va finanta totul de la buget, ca banca, Doamne fereste, nu poate sa piarda. Si toata lumea ne-datornicilor sare in sus. Pai sa nu sara, pentru ca atunci cind datornicii au cumparat casele, banii, toti, au intrat in economie – pe verticala si pe orizontala. Toata lumea a fost fericita si n-a sarit nimeni in sus ca se vind casele la pret dublu. Bula este platita de toata lumea, indatoratii la inceput. De aici indatoratii isi platesc corect numai ceia ce mai au de platit. Scenariul este valabil pentru orice moneda – creditorul trebuie sa faca dovada prejudiciului. Si gata.
  • -1 (7 voturi)    
    Si acuma la Budapesta. (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:39)

    zar-zar [utilizator]

    Intilnirea Putin - Orban, in contextul crizei grecesti, este foarte semnificativa. UE a respins Greciei o reducere cu 30% din datorie (sa spune ca de fapt 85% din datorie este o facatura bancara, ce stiu este ca Grecia este inarmata pina-n dinti si cu mare capacitate de lupta moderna). Si totusi se pare ca s-a ajuns la o intelegere de care toata lumea arata foarte multumita. problema ramine cum sa fie prezentata publicului. Este stiut ca initial Grecia nu mai voia sa plateasca nimic si avea suportul popular al Europei: " Greece we are with you, with or witout EU". Ulterior s-a pus problema, ca indiferent daca continua sa plateasca (reesalonat, teoretic vorbind) sau nu, Grecia are nevoie de suport financiar ca sa se poata urni - optiile vehiculate erau Rusia, China sau America (in ultima instanta). Pina la urma se pare ca este vorba de Rusia (presupunere personala). In prezent, Grecia nu mai respinge posibilitatea de a continua sa plateasca datoria (nu se mentioneaza care si sub ce forma), dar cere un ragaz pentru a fi capabila sa se refaca si sa o poata plati. Interesanta sau curioasa evolutia acestor negocieri?
    Germania a renuntat la energia nucleara si la cea pe baza de carbune - are un aranjament cu gazele rusesti. Se pare ca este si distribuitor european. Cu o zi inainte de Putin, a fost Merkel la Orban - probabil ca stia ca si Ungaria va deveni un asemenea distribuitor si atunci s-or fi pus deacord la preturi si teritorii.
    Si uite ca Putin tocmai asta ii ofera, o noua teava de gaze, si in plus cooperare pe 2 reactoare nucleare - cam ca la iranieni, indieni si turci. Despre South Stream, Putin spune ca nu a refuzat sa-l mai faca, dar ca are nevoie sa fie sprijinit de o resolutie UN (altfel spus, brinza-i pe bani). Ca teava ungureasca va trece prin Ucraina, este cel mai posibil (ar putea sa treaca si pe la belorusi, polonezi si slovaci, dar cam improbabil) si asta sugereaza ca deja are o anume siguranta privind pacea de la Minsk.
  • -3 (9 voturi)    
    continuare ...Budapesta (Miercuri, 18 februarie 2015, 6:39)

    zar-zar [utilizator]

    De fapt a si declarat la Budapesta, in conferinta de presa: nu conteaza cite arme vor aproviziona americanii in Ucraina, daca poporul ucrainean decide sa termine cu varsarea de singe, rezultatul va fi acelasi. Ati retinut ca o parte din mobilizabili (din cei peste 100,000) au ajuns si in Ungaria, si in Slovacia.Deasemenea, peste 800,000 de refugiati (rusi si ucraineni) au ajuns in Rusia, condamnindul de tot necazul, pe Poroshenko. Multi raniti au fost spitalizati la Moscova. Rusia s-a angajat sa participe la refacerea Ucrainei (deci nu numai la republicile autonome).
    Altceva ce merita de urmarit, daca South Stream nu se face, este posibila o alta teava - prin Turcia, Macedonia, Serbia si Ungaria. Adica despre care Macedonie este vorba, greceasca sau Jugoslava? Asta ca apropo de o eventuala intelegere cu Grecia.
    Imi aduc aminte ca Putin ii oferise lui Basescu ca Romania sa fie distribuitorul Europei, dar pe vremea aceia era mai importanta ciorovaiala dintre presedinte si premier. In orice caz, in viitor, foarte multe lucruri in ragiune vor fi legate de Ungaria, prin aceasta vizita de o zi. Si sunt atit de multe chestii care doar se banuiesc.
  • +4 (10 voturi)    
    Hotnews cred ca se impune identificarea cu CNP (Miercuri, 18 februarie 2015, 8:20)

    rov [utilizator]

    deja tot mai multi zarzari polueaza sau deformeaza comunitatea de discutii si pareri.
    • +1 (5 voturi)    
      Libertatea de opinie (Miercuri, 18 februarie 2015, 11:47)

      echidistantul [anonim] i-a raspuns lui rov

      Daca opinia cuiva difera de a ta, trebuie sa ii fie inchisa gura?
      • 0 (2 voturi)    
        nu daca difera, daca-i platit pentru asta... (Miercuri, 18 februarie 2015, 16:59)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul

        sau daca o face cu rea credinta.
        • 0 (0 voturi)    
          Cite ceva de lamurit (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 0:36)

          zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Sunt plecat din tara de mult. Nu din cauza comunismului si nu in cautarea capitalismului. Am fost pe lista neagra a lui Ceusescu. Doue nereusite pentru securistii lui si doua norocoase pentru mine. Master romanesc si alt master in strainatate - amindoua cu brio, de asta nici nu m-a costat nimic in strainatate. Am avt si urcusuri si coborisuri in viata - stiu ce inseamna sa ai un revelion cu un pahar cu apa rece si stiu si cum este sa ti se ofere ce altii cer de ani de zile si sunt respinsi. Stiu si ca sistemele comunist si capitalist nu difera prea mult - nu fac politica si nu am facut parte din nici un partid. De fapt, daca ar fi fost dupa mine as fi desfiintat toate partidele - pierdere de .. tot ce poti pierde. Nu-mi lipseste nimic si nu am nevoie sa fiu platit pentru ami spune parerea. Cred in soarta dar stiu si ca soarta ti-o faci singur - eu mi-am respectat principiile in viata, uneori m-a costat, alteori mi-a reusit. Imi iubesc Romania si ii urasc pe cei care pun interesul personal inaintea binelui poporului roman. Stiu ca sunt prea mic pentru un razboi atit de mare. Acuma dupa atita amar de vreme, stiu ca mai bine nu plecam, cu orice risc - peste tot strainul ve ramine mereu un strain, numai in Romania, de cite ori am fost in vizita, am constatat cu tristete ca romanul se pleaca in fata strainului sau a tot ce vine din strainatate. Stiu pentru ca eu insumi am fost tratat ca straini, si nu este usor - eu sunt roman. Stiu ca acolo unde locuiesti trebuie sa te intelegi cu vecinii (rudele sunt bune dar nu intotdeauna aproape cind ai nevoie) - la fel si cu vecinii tarii. Nu sunt de partea rusilor si am suficiente motive sa nu-i vreau pe americani in apropierea Romaniei - poporul american este normal, la fel ca orice alt popor, clica care sta in spatele administratiei americane este insa deplorabila. Stiiati ca 1% dintre cei mai bogati au mai mult decit restul de 99%?
        • 0 (0 voturi)    
          continuare la ... lamurire (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 1:05)

          zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Asta spune foarte mult, chiar si ca in loc sa ajute milioane care au nevoie, nu o fac desi tot nu au ce face cu averile strinse. Dati-mi un singur motiv pentru care romanii ar trebui sa-i doreasca pe americani. Rusii il au cel putin pe acela ca sunt vecini. Stiu ca rusii au luat Bucovina si Basarabia. Aveti vreo incoiala ca americanii, in locul lor, ar fi fost mai cum se cade? Va asigur ca nu, poate chiar mai rau. Uitati-va cum si-au creat unirea statelor - majoritatea le-au alipit iar altele le-au cumparat cu bani promisi si neplatiti pina la urma - intrebati-i pe britanici si pe francazi. Intorcindu-ne la WW II, cind americanii au ras Ploiestiul si imprejurimile, la propriu, nu au distrus si omorit pe germani - vroiau sa nu le ramina nimic rusilor. Logica asta i-a costat pe romani si vorba aia eram intre aliati. La inceput cind Germania presa sa mergem cu ei contra rusilor, Romania a fost bagata cu de-a sila in treaba asta. Imaginati-va ce s-ar fi intimplat daca, atunci cind rusii i-au dat pe nemti peste cap, Romania ar fi ramas cu Germania - sa zicem ca romanii si ungurii si austriecii i-am fi tinut pe rusi pe loc; armata I-a ruseasca ar fi traversat Polonia si ar fi atacat Berlinul. Tu, in locul germanilor, as fi lasat trupele in Yugoslavia si in Grecia, dar m-as fi retras din centru pentru a-mi apara capitala. Este greu de presupus ca armata I-a nu ar fi reusit sa o ocupe pina la urma, poate cu o anume intirziere, dar armatele II si III ar fi spulberat centrul (romano-ungur-austriac). Stiti care ar fi fost soarta Romaniei in cazul victoriei? Sa zicem ca nu s-ar mai fi divizat Germania, dar Toata Romania si poate impreuna cu Ungaria ar fi fost ce este astazi Basarabia si Bucovina. Aceste doua teritorii au fost prada de razboi, pentru ca i-am atacat, pe vecinii nostri. Turcaia astazi prefera sa se puie rau cu americanii decit sa-i atace pe rusi. Si Rusia le da gaz si petrol si cooperare nucleara - nimic nu-i prea scump pentru un vecin loial.
        • 0 (0 voturi)    
          alta continuare la ... lamurire (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 1:33)

          zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Franta si Belgia la sfirsitul razboiului, cind Germania era deja divizata si cu economia la pamint, pentru ca Germania le-a spus ca nu-si mai poate achita datoriile de razboi, au ocupat cu forta armata aproape 1/4 din Germania de West - exact inima economiei germane, cea mai industrializata zona, pentru un numar de ani buni. Banuiti ce maciuca a fost asta pentru germani? Dar voi reveni la ziua de astazi. La un moment dat s-a anuntat ca vreo 750 de militari romani vor pleca in Afganistan - programul NATO. Putin dupa asta Poroshenko si Johannis confirma strinsa cooperare bilaterala - au astazi Romania si Ucraina relatii comerciale in curs? Nu. Din Afganistan nu s-a auzit nici o stire ca romanii ar fi ajuns acolo - mai mult, americanii se retrag lasind in urma echipament militar de bilioane (la fel cum au facut si in Iraq. Bucuria Talibanului si a lui ISIS. Dar inapoi la Ucraina. Nu de mult, domnu Guran, la BiziDay, spunea ca americanii au in Ucraina instructori militari care"sunt asa de buni incit au inceput sa lupte cot la cot cu armata ucraineana" - cu asemenea gen de gafe, dumnealui crede ca mai are sanse sa intre in politica romaneasca ? Pentru ca asta-i dorinta lui nemarturisita. Dar de ce gafa? NATO nu are nici o ligimitate sa se gaseasca in Ucraina si tarile europene au afirmat foarte clar ca ele nu sprijina inarmarea Ucrainei. Cunoasteti ca armata ucraineana este incercuita de pro-rusi si guvernul ucrainean nu recunoaste. Militarii ucraineni s-ar retrage, pentru ca li se permite cu conditia sa abandoneze armamentul, dar sunt amenintati ca fara arme ii paste tribunalul militar (banuiesc ca amenintarea asta vine de acolo, dintre "ei". Cind iesti incercuit ai doua solutii: ori te predai ori incerci sa spargi barajul si sa te retragi - nici una din optii se pare ca nu-i valabila. Guvernul ucrainean a cerut ca UN sa trimeata trupe de pazitori ai pacii - pai cind or vani astia si or vedea straini in uniforme ucrainene, iese tambalau. Probabil ca UN nu v-a trimite.
        • 0 (0 voturi)    
          ultima continuare (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 1:48)

          zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Stiti ca in ultima vreme noeiunea de "rebel" si-a cam pierdut semnificatia: in Ucraina inseamna rau, in Siria inseamna bun, in Yemen inseamna iarasi rau, si in China (daca ar fi fost) s-ar fi chemat bun. Dar, revenind la Ucraina, poporul incepe sa se revolte contra guvernului - Poroshenko este invinovatie de toate neajunsurile. Daca in Yemen, unde se intimpla ceva similar, armata simpatizeaza cu populatia revoltata, in Ucraina guvernul si-a format o garda de mascati (de ce oare) din extremisti de dreapta (pe cei din alte perti, precum in Franta, ii condamnam), un fel de paramilitari. Trec peste ce se ascunde in spatele mastilor, pentru ca nu stiu, credeti ca un guvern nu ar trebui sa demisioneze in loc sa-si aduca legiuni straine ca sa se apere de propriul popor? Iar daca dvs credeti ca sunt platit sau am rea credinta in ceia ce citesc si vad - este pererea dvs, nu o respect pentru ca este falsa, dar nu o sa va pun pumnul in gura.
  • -2 (4 voturi)    
    captcha si ban pentru spam (Miercuri, 18 februarie 2015, 11:22)

    Razvan_M [utilizator]

    haideti hotnews.
    • +1 (3 voturi)    
      Prietene, care-i problema ta? (Miercuri, 18 februarie 2015, 14:31)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Prietene, care-i problema ta? Ala posteaza, posteaza pertinent, posteaza decent. Te deranjeaza ca el poate si tu nu poti? Asta-i valoarea lui, astea sunt limitele tale.
  • +2 (4 voturi)    
    se duce phutin sa parafeze contractul (Miercuri, 18 februarie 2015, 13:12)

    jackalphonse [utilizator]

    la noi, daca am fi avut resursele rusiei, nu a vea cine sa se duca sa negicieze. era totul vandut pe locuri de munca si o redeventa de 2%.
    nu vad prea bine hungaria. o sa aiba gaze, dar n-o sa aiba cu ce le plati
  • 0 (2 voturi)    
    calduroasa? (Miercuri, 18 februarie 2015, 17:00)

    xxx [anonim]

    Au fost manifestatii anti Putin si Rusia.
    Pe de alta parte, i-o fi promis Putin, Ardealul lui Orban ?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu stiu care sunt sursele dvs (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 2:01)

      zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui xxx

      TVRi spune ca 75% din poporul rus este cu el pentru ca "munceste greu pentru binele poporului". Despre Ardeal, probabil ca .. nu aveti nici o sursa. Dar am sa va spun altceva. Cind Putin a oferit lui Basescu sa devina distribuitorul de gaze in Europa (si Romania drept raspuns a construit o teava pe care nici atunci nu prea avea cu ce sa o umple) stiia ca Romania va avea din ce sa-i plateasca - vinzi si-ti pastrezi comisionul. Asta-i ce va face Orban, spre binele poporuli sau (si Merkel probabil ca pentru asta venise cu o zi inaintea lui Putin - sa-si imparta teritoriile, si germanii vind) pina cind vor veni si turcii cu teava lor plina tot cu gaz rusesc.
  • 0 (2 voturi)    
    salutare (Miercuri, 18 februarie 2015, 20:33)

    Szilvia [anonim]

    Va admir d-nul Orban Viktor.Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    continuarea ... spalarii (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 2:11)

    zar-zar [utilizator]

    Deci banii au fost colectati de la Natiunile Unite, pentru refacerea Iraqului si pina la urma s-a ajuns la intentia de a pune laba pe petrolul iraqian folosind niste trupe care sa faca putina ordine prin Orientul asta. Ati inteles ca trupele erau ISIS, care initial erau sunnii (cei mai minoritari dar si cei mai militarosi dintre iraqieni), kurzii (care s-au gindit ca cu aceasta ocazie isi vor lipi si o bucata din Turcia la Kurdistanul lor) si siitii (majoritate iraqienilor sustinuti si de Iran). Acuma este bilci istoric intre iranieni (persanii un fel de verisori al arabilor siiti) si saudieni (majoritari sunni, prinsi la mijloc intre siitii yameniti si jordanezi. Despre ce Al-Qaida este vorba aici, habar n-am. Halas! Dirbalah!! Barah-barah!!! Cert este ca Israelul le-a furnizat echipament militar aliatilor guvernului sirian (adica lui Hizbalah) ca sa se apere de rebelii sirieni (niste mercenari adusi din Libia pentru a pazi buncarul cu bani – miliardele alea, bre!), dar asta a fost pe vremea cind Israelul era prieten cu rusii. Acuma ca vin alegerile in America si este nevoie de finante in campanii, Kerry si-a cerut scuze de la Israel (pentru murdariile spuse prin Egipt si prin alte locuri) si Israel este iar prieten cu americanii (care cindva erau prieteni cu Qatar, care dadea si Talibanului si lui ISIS si lui Hamas din armele Pentagonului) care le plingeau de mile “palestinienilor”. Dar acuma gata (pina una alta), Americanii s-au opus recunoasterii “Palestinei” si au blocat orice sprijin financiar pentru refacerea fisiutei Gaza. Nici UE nu mai da un sfant (chiar daca ar fi avut de unde).