UPDATE Criza din Ucraina: Rebelii pro-rusi au intrat in Debaltseve, armata ucraineana se lupta sa pastreze controlul asupra acestui oras strategic din estul tarii

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 februarie 2015, 12:43 Actualitate | Internaţional

Rebelii pro-rusi au intrat in Debaltseve unde se lupta cu armata ucraineana care incearca sa pastreze controlul asupra acestui oras strategic din estul Ucrainei, in ciuda acordului de incetare a focului care a intrat in vigoare duminica, au anuntat responsabili ucraineni si separatisti, citati de AFP.

Ora 17:08
Ministrul Apararii din Republica separatista Donetsk: Debaltseve va intra integral, in scurt timp, sub controlul militiei pro-ruse

Orasul strategic Debaltseve din regiunea Donetsk va fi, in curand, integral sub controlul militantilor pro-rusi, sustine ministrul Apararii din Republica separatista autoproclamata  Donetsk Vladimir Kononovm potrivit Itar Tass. Liderul separatist sustine ca acest lucru s-ar putea intampla chiar in cursul zilei de marti.

Kononov  precizat ca in zona lupta impreuna atat fortele separatiste din Donetsk, cat si cele din Lugansk, Debaltseve fiind o zona de granita in cele doua regiuni separatiste


"Luptele s-au mutat in interiorul orasului (...) Rebelii folosesc mortiere, lansatoare de grenade si arme de foc", a declarat adjunctul sefului politiei din Debaltseve, Olexandr Kiva, ale carui afirmatii au fost confirmate de un purtator de cuvant militar.

O sursa separatista, citata de agentia rusa Interfax, a afirmat ca rebelii au preluat deja controlul asupra celei mai mari parti a orasului, care este incercuit de mai multe saptamani.

"Ministrul apararii" din autoproclamata republica a Donteskului afirma ca orasul Debaltsevo va intra in curand sub controlul insurgentilor, "poate chiar azi".

"In urmatoarele zile, poate chiar azi, Debaltsevo va fi sub controlul" rebelilor, a declarat Vladimir Kononov, citat de agentia Tass.























11546 vizualizari

  • +20 (30 voturi)    
    Ăsta e acordul de pace a lui Putin (Marţi, 17 februarie 2015, 12:49)

    ploiesteanu [utilizator]

    Încet, încet, Putin ăsta o să-l întreacă și pe Stalin în minciună, parșivenie și cruzime.
    • +10 (20 voturi)    
      Si in paranoia (Marţi, 17 februarie 2015, 13:18)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Sa nu uitam ca in cele din urma Stalin a murit singur, cuprins de frica.
      • +4 (10 voturi)    
        Versiuni (Marţi, 17 februarie 2015, 13:26)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        Se zvoneste ca a facut atac de cord dupa ce s-a lovit de mai multe ori cu o scrumiera masiva (pana nu se desecretizeaza arhivele KGB sunt speculatii).

        Cert este ca a murit singur. De frica sau nu, dar cadavrul a fost gasit dupa multe ore de la deces.
    • -1 (5 voturi)    
      putin,asociat cu "o merkel" si "un holland" (Marţi, 17 februarie 2015, 18:47)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      gargara ...gargara...stupida......asa ca sa le ia fata americanilor, in rest......NIMIC, doar 2 invinsi si 1 invingator......de porosencu, nu merita sa vb.
  • +19 (27 voturi)    
    rebeli pro rusi? (Marţi, 17 februarie 2015, 12:51)

    cireasa [anonim]

    Terminati cu expresii gen rebeli pro/rusi. Ii faceti un fel de eroi, de cetateni ai Ucrainei care lupta pentru identitatea lor culturala rusa. Ei nu sunt desigur asa ceva, sunt, in cel mai adevarat sens al cuvantului, trupe rusesti de comando.
    • 0 (0 voturi)    
      probabil deja sunt trupe regulate (Miercuri, 18 februarie 2015, 17:09)

      Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui cireasa

      cred ca deja s-a depasit faza de Spetnaz, acolo e vorba de trupe din armata regulata, armament greu, tancuri, artilerie...
      Este un razboi intre Rusia si Ucraina si lumea trebuie sa inteleaga realitatea.
      Iar pretextul rusilor pentru asta este o problema strict interna a Ucrainei, rasturnarea lui Ianukovici!
  • +14 (20 voturi)    
    ! (Marţi, 17 februarie 2015, 12:55)

    Null [utilizator]

    Cuvantul unui rus nu face nici cat o ceapa degerata...
  • +3 (21 voturi)    
    Ucrainienii la ei acasa !!! (Marţi, 17 februarie 2015, 12:58)

    andreesanu [utilizator]

    Ne-am lamurit si cu armata ucraineana si cu dotarea ei.
    Si cum in Ucraina rusii au un % semnificativ se adauga familiile mixte de rusi cu ucrainieni este clar ca Ucraina
    este ciur !!!.
    Asteptam conditiile de federalizare !
    • -2 (4 voturi)    
      asteptem..... (Marţi, 17 februarie 2015, 18:50)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui andreesanu

      o ucraina , de la nistru catre rasarit, dasfidania celoveci.....
  • +8 (16 voturi)    
    Util (Marţi, 17 februarie 2015, 13:26)

    ucun [utilizator]

    Daca cu adevarat va pasa, intre 28 februarie si 1 martie la Biblioteca Centrala Universitara, RussiaToday organizeaza un colocviu cu influiente usor masonice in care va justifica actiunile de cotropire a altor state. Puteti sa-i asteptati pe invitati in fata cladirii si sa va exprimati dezacordul.
    • +1 (1 vot)    
      Util, intr-adevar (Marţi, 17 februarie 2015, 15:58)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui ucun

      Aveti mai multe detalii - un program, de exemplu?
      28 februarie e sambata, urmeaza duminica 1 martie; cand are loc, de fapt, colocviul, sau ce e?
      Pe site-ul Bibliotecii nu pare sa existe vreo referinta la evenimentul cu pricina.
    • 0 (0 voturi)    
      E prea tarziu (Marţi, 17 februarie 2015, 22:01)

      Ceauceau2 [utilizator] i-a raspuns lui ucun

      pentru demistificari in ceasu' asta. Pana acum de ce nu a clantanit nimic RT?
  • +10 (18 voturi)    
    invazie (Marţi, 17 februarie 2015, 13:30)

    cris10 [anonim]

    Alo treziti va pana nu e prea tarziu.
    Rusii nu se vor opri pana nu ajung la gurile Dunarii.
    Domnule Presedinte KJ, nu lasati totul pe mana SUA, Merkel-UE, ei o sa aiba alte prioritati si ne vom trezi in curul gol in prima linie cu arme invechite.
    Ce sa faci cu un pistol contra bateriilor de rachete?
    E nevoie de radare cara depisteaza miscarile acestor lansatoare de rachete sol-sol,AA si binenteles rachete,artilerie care poata sa distruga aceste obiective.
    Luati masuri pana nu e prea tarziu, va e frica ca va ia rusii la intrebari de ce mobilizati oamenii?
    • +1 (15 voturi)    
      Te oferi voluntar? (Marţi, 17 februarie 2015, 14:06)

      echidistantul [anonim] i-a raspuns lui cris10

      Schimbarea in bine incepe cu tine! Mergi la cel mai apropiat centru militar si cere sa fii trimis sa lupti cu rusii :P
      • +3 (7 voturi)    
        mai bine voluntar acum (Marţi, 17 februarie 2015, 15:59)

        horea [anonim] i-a raspuns lui echidistantul

        decat sa vina rusii peste tine, cand te vor mazili sigur, sotiile fiicele mamele vioalte si asa mai departe. Stim cu totii ce hram poarta soldatul rus. Nu au venit niciodata cu flori. Inducerea fricii asteia de razboi, de moarte, sa mai traiesti cateva luni in plus este nedemna.
        Nu poti sa stai sa zici ca vrei pace cand rusul vine cu tunul, si nu da doi bani pe niciun tratat negociat si semnat.
        • -4 (6 voturi)    
          Cand... (Marţi, 17 februarie 2015, 17:49)

          echidistantul [anonim] i-a raspuns lui horea

          Cand mama lui io zis lui Ion in 1941 : "Du-te in armata, mergi pana la Stalingrad, omoara-l pe Ivan si cucereste Rusia" ce s-a asteptat sa primeasca in schimb?
          Doi ani de zile Ivan s-a aparat, a vazut cum Ion ii impusca nevasta si mama. Darin 1943 l-a puscat si el pe Ion la Cotul Donului si apoi s-a rafuit cu mumasa. Ca doar oameni suntem... Noi romanii civilizati si ne aparam patria la Cotul Donului, ei mai barbari, ca se razbuna pe agresori.
          • +3 (3 voturi)    
            jegoisme......spacifice unui rusnac (Marţi, 17 februarie 2015, 18:58)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui echidistantul

            prezenta romanilor pe don , a fost infima, a avut doar conotatie politica de asa zisa alianta, cu un alt dusman , germania nazista.......asta inseamna pe romaneste, sa faci din tantar, armasar, nu stiu cat ma intelegi., dar nu conteaza, voi rusnacii ati fost si sunteti dusmanii romanilor de veacuri......la gunoi cu voi.
  • -1 (11 voturi)    
    5000 (Marţi, 17 februarie 2015, 13:50)

    EXEs [utilizator]

    Din cate stiu orasul Debaltseve este in zona rusa delimitata prin tratatul de la Minsk, in oras aflandu-se 5000 de soldati ucrainieni incercuiti de rusi. Daca rusii au intrat in oras intrebarea e unde se retrag ucrainienii?
    Sper sa iasa onorabil. gl Ucraina.
    • +2 (8 voturi)    
      5000 (Marţi, 17 februarie 2015, 14:04)

      Klaus [anonim] i-a raspuns lui EXEs

      Din pacate se vor retrage la cimitir. Asa cum s-a intamplat in vara la Ilovaisk. Putin le-a promis culoar de trecere si au primit culoar la groapa comuna. Peste 400 de ucrainieni au murit atunci. Acum se pare ca va reusi sa multiplice numarul cu 10. Dar Europa este prea ocupata sa observe asemenea detalii.
    • +6 (12 voturi)    
      e simplu (Marţi, 17 februarie 2015, 14:23)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui EXEs

      “We suggest that the Ukrainian soldiers in Debaltseve stay alive. There is just one condition: that they lay down their weapons . . . and get out of here,” said rebel commander Eduard Basurin.
      Ar trebui sa depuna armele, macar ar scapa cu viata. Nu are cine sa le vina in ajutor. Cred ca astia sunt ultimii soldati mai de doamne ajuta ai Ucrainei. Asta vara erau 50.000, din care cca 20.000 au dezertat sau au defectat (adica au trecut de partea separatistilor0 De aceea recruteaza acum numai din vest.

      Eduard Basurin sa născut la27 iunie 1966 în Donetsk. După ce a părăsit școala în 1983 a intrat la Școala superioara militara din Donetsk, unde a absolvit în iunie 1987. Are gradul de locotenent-colonel. Dupa cum se vede militarii din Ucraina de origine rusa au trecut la separatisti. Problema este cati ofiteri rusi erau si cati ucrainieni?
      De exemplu comandantul flotei ucrainiene, contraamiralul Denis Berezovski, nascut la 15 iulie 1974 la Harkov, a defectat si acum este adjunctul comandantului flotei ruse din Marea Neagra.
  • +3 (11 voturi)    
    Paranoia lui Putin (Marţi, 17 februarie 2015, 13:56)

    ando [anonim]

    UE si SUA nu pot raspunde paranoiei lui Putin decat intr-un singur mod: inceperea unor investitii in industria militara in Romania, Polonia si Bulgaria.
    Daca Cerberul Putin ar vedea ca in Romania, Polonia si Bulgaria incep investitii pentru intreprinderi care sa produca tehnica militara (macar tehnica militara clasica) s-ar mai gandi inainte de a se mai lansa in tot felul de actiuni militare.
    Atat timp cat UE nu ia decat masuri de ingradire a libertatii de miscare a unor persoane si inchiderea accesului la conturi bancare, PUTIN NU FACE ALTCEVA DECAT SA RADA.
    Dar daca s-ar observa o implicare majora atat a UE cat si SUA in investitii militare in tarile de granita UE si NATO, ar fii un advertisment clar si serios la nebunia PUTINICA.
    • +1 (11 voturi)    
      in paralel cu contra-propaganda (Marţi, 17 februarie 2015, 14:47)

      moise [anonim] i-a raspuns lui ando

      Cea mai periculoasa e acum propagadanda ruseasca, si-au facut posturi TV in multe limbi, inclusiv romana, trimit tot felul de masoni dubiosi, in frunte cu dughin pe aici.. Ei stiu f bine ca fara un suport popular minim nu pot face nimic in romania. Si il vor obtine prin astfel de actiuni. As zice ca in momentul de fata e mai important decat armata.
      • 0 (0 voturi)    
        oarecum ai dreptate (Marţi, 17 februarie 2015, 22:48)

        ando [anonim] i-a raspuns lui moise

        Este adevarat ca si propaganda are un rol destul de mare in destabilizare, dar inceperea unor investitii in tarile de granita ar reduce efectul lor, iar populatiile din tarile de granita ar avea un sentiment de siguranta ceva mai mare.
    • 0 (2 voturi)    
      rostul? (Marţi, 17 februarie 2015, 15:31)

      e.o. [utilizator] i-a raspuns lui ando

      Ce rost are să investești într-o zonă tampon?
    • +2 (2 voturi)    
      se pare ca exista si un joc.... (Marţi, 17 februarie 2015, 19:07)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui ando

      ...UE+ SUA vis -a vis,RUSIA. si ca exista niste limite acceptate de ambele parti, pana la urma va ramane o ucraina mititica intre NATO si rusia, speram sa fie dela nistru, catre rasarit.

      P.S.exclude bulgaria din calc. tau, nu va duce razboi cu rusia nicicand.
      • -1 (1 vot)    
        o ucraina mititica (Marţi, 17 februarie 2015, 22:46)

        ando [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        O Ucraina mititica intre UE+SUA si Rusia nu este un tampon sigur. De ce? Sa nu uitam si de Transnistria, care tot ruseasca este.
  • +6 (16 voturi)    
    Hitler =Putin (Marţi, 17 februarie 2015, 14:15)

    tepesvoda [anonim]

    Hitler a ocupat Austria fara sa traga un foc de arma. Putin a ocupat Crimeea fara un foc de arma. Hitler s-a intilnit la Munchen cu Anglia si Franta si a promis ca nu vrea sa ocupe Cehoslovacia dar a facut-o. Putin s-a Intilnit cu puterile Europei si a spus ca inceteaza focul dar ai lui trag in continuare.Incet dar sigur ne indreptam spre al 3 lea razboi mondial. Vai de noi, de copii de batrini, femei. Pe acest nebun nu ilopreste decat glontul.
    • +1 (3 voturi)    
      nu cred ca va fi un ww3..... (Marţi, 17 februarie 2015, 19:13)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

      rusia isi va lua o halca imporatanta din ucraina, unde are si suport popular, acolo sunt fff. multi rusi si rusofoni.......e destul de vizibil cum armata ucainiana , se topete intens , mergand de la vest catre est.
    • 0 (0 voturi)    
      adica Putler (Miercuri, 18 februarie 2015, 15:14)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui tepesvoda

      E mai rau decat Hitler acest Putler, pentru ca are arme nucleare la dispozitie.
  • +2 (4 voturi)    
    raspuns pt echidistantul (Marţi, 17 februarie 2015, 14:55)

    cris10 [anonim]

    Alo tinere, dupa comentariu cred ca esti tanar, eu nu am zis sa iesim la atac, daca intelegi comentariul, ci sa avem o armata capabila sa apere granitele tarii, ma refer la inzestrarea armatei cu tehnica si oameni capabili sa o manipuleze,
    Si asta trebuie sa demareze, ca pana ne hotaram ne trezim vecini cu Rusia, asta e un razboi pshicologic si trebuie combatut ca atare.
    Suntem o tara saraca, corupta (acum se misca ceva in combaterea ei), o tara de conjuctura asa cum a demonstrat istoria, putem rapid sa fim un pion de sacrificiu in mana marilor puteri.
    Cand ma refer la mobilizare ma refer la toti cei care pot sa faca ceva pt. tara sau alegem fuga si sclavi pt. totdeuna in alta parte (sa nu spuneti cei care sunteti afara ca nu va-ti lovit de rasism, mai ales acum in ultimul timp de cand cu criza economica)
  • 0 (6 voturi)    
    news update (Marţi, 17 februarie 2015, 15:15)

    zizin [utilizator]

    sursa: Interfax [ www.interfax.com ]

    15:13 – The number of Ukrainian servicemen who have surrendered in Debaltseve has increased to 300 - militia representatives

    15:10 - 125 Ukrainian troops surrender in Debaltseve – report TV

    P.S.

    15:06 - Georgian prosecutors ask Ukraine to arrest, extradite Saakashvili - statement