Casa Alba reactioneaza dupa decapitarea a 21 de egipteni rapiti in Libia. Imaginile sunt socante

de Carla Dinu     HotNews.ro
Luni, 16 februarie 2015, 7:56 Actualitate | Internaţional

Casa Alba a condamnat duminica "uciderea demna de dispret si lasa" a 21 de egipteni in Libia de catre militantii gruparii Statul Islamic si a cerut o solutie politica pentru conflictul din tara.

"Aceasta ucidere a unor oameni nevinovati este doar cea mai recenta dintre numeroasele acte violente comise de teroristi afiliati IS impotriva locuitorilor regiunii, inclusiv uciderea a zeci de soldati egipteni in Sinai, care care nu face altceva decat sa determine comunitatea internationala sa se uneasca impotriva gruparii", a declarat purtatorul de cuvant al Casei Albe, Josh Earnest, citat de Reuters.

"Acest act atroce subliniaza inca o data nevoia urgenta a unei solutii politice a conflictului din Libia" a adaugat oficialul.

Gruparea Statul Islamic a difuzat duminica o inregistrare video care prezinta decapitarea a 21 de barbati dspre care spune ca sunt egipteni de confesiune crestina.

Informatia a fost confirmata de catre un purtator de cuvant al Bisericii Copte din Egipt.

Potrivit imaginilor postate pe Internet, barbati imbracati in combinezoane de culoare portocalie, similare celor purtate de ostaticii executati recent in Siria de catre SI, sunt aliniati pe o plaja cu mainile legate la spate, dupa care sunt decapitati. In ziua de 12 ianuarie, aripa libiana a gruparii extremiste sunnite a anuntat ca detine ostatici 21 de egipteni de confesiune crestina.

Imaginile, postate pe Youtube, sunt socante.























12029 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    genocid religios (Luni, 16 februarie 2015, 8:11)

    roderick [utilizator]

    din secolul 7 incoace islamul s-a aflat intr-un continuu genocid religios impotriva restului omenirii. dar in viziunea casei "albe": "Acest act atroce subliniaza inca o data nevoia urgenta a unei solutii politice a conflictului din Libia". Are sens, nu? dupa 1400 de ani de crime si violenta vor deveni brusc niste mielusei deoarece obama si ai lui sunt toleranti si "respecta" islamul. hmmm.... de ce nu ne-am gandit mai devreme la asta? :))
    • -14 (24 voturi)    
      Soft devirusare pt. intoxicari cu Statul Islamic (Luni, 16 februarie 2015, 9:49)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui roderick

      Nu credeti nimic din ce scrie in articolele despre ispravile Statului Islamic. Organizatia este doar un virus de internet lansat de SUA si impotriva caruia un program gen "Avast" ar putea actiona eficient la detectarea cuvintelor cheie SI, ISIL, ISIS, etc. avertizind cititorii ca deschid o pagina infectata cu stiri false unde cel mai probabil vor vedea un clip realizat la Hollywood platourile CIA.
      • +7 (11 voturi)    
        Va inselati (Luni, 16 februarie 2015, 10:12)

        Porcurorul General [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        In plus lucrez pt Avast la Praga.
      • +5 (9 voturi)    
        existi? (Luni, 16 februarie 2015, 10:50)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        va sa zica e un imens reality show realizat la Hollywood? Deci americanii sunt prea lasi sa se bata pe teren asa ca se bat cu drone si productii cinematografice?
        Un psihiatru te-a vazut in ultima vreme?
        Asta daca nu cumva ai facut o gluma caz in care este una foaaaarte proasta.
    • -3 (13 voturi)    
      Le taie gitul si nici o tresarire pe fata lor!!?? (Luni, 16 februarie 2015, 10:09)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui roderick

      Ma uit la executatii aceia in salopete portocalii. Li se taie gitul si fetele lor ramin fixe ca de fotografie, nici o miscare a buzelor, nici o incordare a muschilor, nimic.
      Cum este posibil asa ceva?!
      • +4 (6 voturi)    
        uite (Luni, 16 februarie 2015, 10:26)

        roxana [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

        E posibil datorita faptului ca majoritatea prizonierilor sunt sub influenta drogurilor. Se presupune ca acelasi tip de droguri sunt folosite si pentru soldatii din prima linie.
        • +1 (3 voturi)    
          drugs, nu droguri (Luni, 16 februarie 2015, 11:58)

          Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui roxana

          deci simple medicamente disponibile in farmacii.
          Dupa doua zile de xanax, doza mare, oricine poate intra intr-un abator, fie el si de oameni, fara sa clipeasca.
      • +2 (4 voturi)    
        elementar (Luni, 16 februarie 2015, 11:55)

        Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        se pare ca ai taiat doar gaturi de gaini.
        In absenta comenzilor nervoase toti muschii se relaxeaza. Cand tensiunea arteriala intracraniana se prabuseste (datorita sectionarii carotidelor sau chiar si datorita unor aritmii sau stopului cardiac) pierderea cunostintei este cvasiinstantanee iar toti muschii se relaxeaza. Singurul care mai activeaza este muschiul cardiac, pana cand isi epuizeaza rezervele locale de oxigen si glucoza (deoarece are un sistem nervos autonom, neconectat la cel central)
      • -1 (3 voturi)    
        si in plus (Marţi, 17 februarie 2015, 10:50)

        spy [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        costumele sint perfect curate, fara urme de praf, nisip, murdarie. i-au tinut in conditii septice? video-ul cu asiaticul pare sa aiba 2 sori, sint 2 umbre opuse ca directie. la asa-zisa ardere a sirianului sunetul este destul de neplauzibil, sta cu hainele imbibate in substante inflamabile pe el, nu incearca sa le dea jos, sa rastoarne cusca, sa acopere flacara care vine spre el, etc
        dar oricite argumente s-ar aduce majoritatea nu vor crede ca sint facaturi. una din tehnicile de manipulare amintite de Chomski: provocarea de reactii emotionale in defavoarea ratiunii.
        intrebarea clasica e "qui prodest?"
    • -2 (6 voturi)    
      Pe videoclip scrie in ruseste! (Luni, 16 februarie 2015, 10:20)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui roderick

      De ce tine neaparat Statul Islamic sa scrie in ruseste pe videoclipul prezentind pretinsa decapitare a 21 copti egipteni nu este foarte clar.
      • +7 (7 voturi)    
        asta e dovada ca e facut la Hollywood (Luni, 16 februarie 2015, 10:51)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        e stiut ca toti regizorii de la Hollywood sunt evrei rusi <sarc>
      • 0 (0 voturi)    
        pentruca (Marţi, 17 februarie 2015, 21:03)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        cei care au facut videoclipul nu cunosc alta limba. Iar cei care au jucat in rolul calailor , nu stiu sa scrie.
    • +2 (6 voturi)    
      Ia de la islam si pune la crestinism. (Luni, 16 februarie 2015, 10:58)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui roderick

      Ai putea sa mai lucrezi la ani, si date, si sa mai reduci de la islam si sa pui generos in contul creștinismului.
      Ti-ar face bine sa te mai documentezi inainte de a arunca cu miile de ani.
  • +8 (8 voturi)    
    IS (Luni, 16 februarie 2015, 8:27)

    nimrod [utilizator]

    Timp in care crestinii deplang si pun flori pe garduri.
  • +6 (14 voturi)    
    Sunt sigur ca (Luni, 16 februarie 2015, 8:31)

    graveyard_shift [utilizator]

    guvernele europene lucreaza acum din greu in a le gasi o scuza acestor asasini.
    In cativa ani o sa vedem aceleasi scene doar ca valurile de pe fundal or sa fie ale marilor Meditarana, Baltica si a Nordului.
    • +5 (5 voturi)    
      Era deja mediterana (Luni, 16 februarie 2015, 10:22)

      falcoind [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      ceea ce ai vazut era la malul mediteranei deja , e mult mai aprope de noi decit vrem sa credem , si noi in loc de un raspuns ferm si hotarat , inca ne scarpinam in C.. .
  • +5 (19 voturi)    
    Dragii nostri americani, cind a-nceput instaurarea (Luni, 16 februarie 2015, 8:48)

    ofCAER [utilizator]

    haosului in Libia?
    Nu cumva dupa darimarea regimului Gaddafi? Aveti idee cine a copt-o? Mai 'naint: ar fi putut aparea S.I. intr-un Iraq condus de saddam?
    E suspect - si inexplicabil! - ca actiunile "eliberatoare" locale ale americanilor (Afganistan, Iraq, Libia) au urmari destabilizatoare planetare...
    • +5 (13 voturi)    
      Saddam trebuia eliminat (Luni, 16 februarie 2015, 9:58)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      Saddam a fost un criminal. In urma campaniei Al-Anfal, intre februarie 1986 si septembrie 1988, au fost omorati peste 100.000 de kurzi, 4500 de localitati distruse (printre care si Qala Dizeh oras cu peste 70.000 de locuitori), 250 de localitati expuse armelor chimice. Numai la Halabja la 16 martie 1988, in urma atacului chimic, au murit cca 5000 de oameni.
      Saddam trebuia eliminat.
      Nu se putea altfel.
      • +3 (11 voturi)    
        Nu m-ai inteles... :( (Luni, 16 februarie 2015, 10:24)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

        La ce a condus eliminarea lui Saddam?
        Fiindca esti asa un bun stapinitor al cifrelor, poti, te rog, sa socotesi citi irakeni au murit dupa inlaturarea lui Saddam? Nu pune la socoteala pe cei dusi de moarte buna sau de boala...
        • +2 (8 voturi)    
          Nici tu pe mine (Luni, 16 februarie 2015, 11:14)

          freestyle [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

          Am spus ca Saddam trebuia eliminat pentru ca era un criminal. Iar criminalii de obicei sunt condamnati. In unele tari la inchisoare pe viata, in altele la moarte.
          Faptul ca eliminarea lui Saddam a dus la formarea unui guvern shiit (pentru ca majoritatea in Irak este detinuta de populatia shiita) a nemultumit pe sunniti, care se obisnuisera sa conduca ei. ISIS este o miscare sunita. In Siria este invers, guvernul este detinut de minoritatea shiita, care acum se lupta cu umbra mortii deasupra capului. Daca sunniti preiau puterea ii termina pe toti. Faptul ca armata Irakiana nu are un nivel de pregatire acceptabil este vina SUA care nu a pus un efort mai mare pentru antrena adecvat noua armata. Dincolo se vede o pregatire militara mai buna. Nu cumva sunt si fosti soldati din Garda Republicana a lui Saddam?
          • 0 (4 voturi)    
            Imi pare rau, mai tare-i "Nu"-ul meu! (Luni, 16 februarie 2015, 11:35)

            ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

            Imi primul rind, ai evitat raspunsul la intrebarea "citi irakieni a omorit regimul saddam si citi irakieni au fost omoriti dupa caderea lui Saddam?".
            In al doilea rind, cred ca este mai bine pentru tine si familia ta (ma iarta) sa stii ca pe strada ta exista un criminal si sa stii si cine este, decit sa stii ca exista nenumarati criminali insa sa nu poti identifica pe niciunul...
            Deci: cine este de vina pentu ca in locul unuia, criminal, au aparut multi si mult "mai criminali"? Multumesc, mi-ai raspuns deja: "este vina SUA ".
            Q.e.d.
            • +3 (7 voturi)    
              nu am evitat (Luni, 16 februarie 2015, 12:05)

              freestyle [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

              Nu stiu! Ce, arabi sunt nemti sa le tina evidenta? Daca asta ai asteptat, sa reiasa ca SUA este vina, imi pare bine ca ti-am satisfacut asteptarile. Dar eu tot o sa spun "bravo SUA" pentru ca l-ai dat jos pe Saddam. Este parerea mea si alegerea mea.
              Sa auzim numai de bine!
              • -2 (6 voturi)    
                Amice, dar pt mortii lu' Saddam (Luni, 16 februarie 2015, 12:48)

                ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui freestyle

                cum se face ca le-ai gasit numaru'?
                Eu nu stiu daca afirmatia ta "este vina SUA" este A / F. Observ insa ca fie in Afganistan, Iraq, sau Libia, acolo unde au intervenit americanii pentru stingerea conflictelor, acestea mai mult s-au "aprins". Iar asta nu e o parere, ci o evidenta. Asa incit singura afirmatie pe care o pot face este aceasta: americanii au facut treaba nechibzuita acolo.
        • 0 (0 voturi)    
          Iran-Iraq (Luni, 16 februarie 2015, 21:20)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

          @ofCAER
          Cum se putea ajuta mai bine Iranul sa fie mult mai puternic decat prin slabirea Iraq-ului?

          Inarmarea OPOZITIE din Syria a facut ca armele sa ajunga in mana SUNNI-lor din Statul Islamic.

          Cum poti sa intaresti Hitzbullah decat oferind arme armatei libaneze.

          Vrei sa se extinda extremismul Islamic in Egiptul moderat? Nici o problema!
          Te poti intelege cu Fratii Musulmani...
          etc. etc

          Insa, Incet, incet se ridica CEATA!
    • 0 (0 voturi)    
      PACE! (Luni, 16 februarie 2015, 21:07)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

      @ofCAER
      Credeti ca a luat Premiul Nobel pentru Pace degeaba?

      "Primavara araba", lumina "VERDE" pentru Iran, incordarea relatiilor dintre europeni si rusi sunt numai cateva exemple ce justifica premiul respectiv
  • +1 (7 voturi)    
    blurati finalul! (Luni, 16 februarie 2015, 9:03)

    mihai [anonim]

    Va rog sa blurati finalul filmului. e groaznic!
  • +4 (6 voturi)    
    Ca mieii la taiere... (Luni, 16 februarie 2015, 9:03)

    Anna O. [utilizator]

    Sa vedem astfel de imagini intr-o frumoasa dimineata insorita, la inceput de saptamana...!
    Nu pot sa nu ma gandesc la faptul ca intreaga lume crestina se pregateste sa intre in Postul Mare...
  • +5 (9 voturi)    
    In timp ce Pamantul se invarte... (Luni, 16 februarie 2015, 9:10)

    munuc [anonim]

    Mi-e greu sa cred ca o specie capabila de a comite si de a accepta astfel de atrocitati mai are vreun viitor.
    • -5 (13 voturi)    
      Mai degraba e mina Fratiei Musulmane a lui Morsi (Luni, 16 februarie 2015, 9:25)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      Fratia Musulmana a fostului presedinte egiptean Mohamad Morsi, pro american, executa atacuri anti copte (
      vezi: http://www.hrw.org/news/2013/08/21/egypt-mass-attacks-churches ). Daca intr-adevar au fost omoriti recent crestini arabi, cel mai probabil Fratia este responsabila.

      Statul Islamic este o grupare fictiva creata de Statele Unite, ca si Al Qaeda. SI nu traieste decit in mass media fiind conceput ca o forta a raului ce apare in diverse locuri, exact acolo unde Occidentul (indeosebi americanii) si Israelul au nevoie de el pentru a justifica diverse invazii, actiuni militare, razbunari, pentru a ascunde adevarul despre moartea unor persoane, etc..

      Toate aceste decapitari si arderi de vii din ultimele luni, prezentind captivi in uniforme portocalii si calai de la SI imbracati in negru avind mereu fetele acoperite, au in spate aceeasi regie de Hollywood. Se vede ca sunt trucaje americane. Pina si modul in care ajung la ziare este identic. Mereu apar fragmente neconcludente din clipurile cu asa zisele executii, combinate cu fotografii statice. Ti se sugereaza ca exista si varianta integrala a inregistrarii insa o cauti fara succes saptamini si nu dai de ea deoarece nu exista.

      Nu credeti nimic din ce scrie in articolele despre ispravile Statului Islamic. Organizatia este doar un virus de internet lansat de SUA si impotriva caruia un program gen "Avast" ar putea actiona eficient la detectarea cuvintelor cheie SI, ISIL, ISIS, etc. avertizind cititorii ca deschid o pagina infectata cu stiri false.
      • +11 (15 voturi)    
        Va rog pe toti (Luni, 16 februarie 2015, 9:42)

        soringusar [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Nu ii raspundeti un cuvant lui dumitrica.
        urnareste sa abata discutia in alta parte.
        Doar daca il ignorati , nu va avea succes.
        Omul nu e nebun , postarile lui sunt f calculate.
      • +1 (1 vot)    
        Prea multe aberatii (Marţi, 17 februarie 2015, 21:14)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        pe centimetru patrat.
        -Morsi -proamerican
        -Statul Islamic - o grupare fictiva creata de US
        -Israelul isi justifica invaziile (?)

        Gata, nu mai citesc , mi se face greata!
  • +3 (17 voturi)    
    Gadafi (Luni, 16 februarie 2015, 9:14)

    echidistantul [anonim]

    Cat timp era Gadafi la conducere, inLibia era liniste. Te puteai plimba pe strazi fara probleme. Dar au dus acolo democratia :P
  • +1 (11 voturi)    
    Cum e ? (Luni, 16 februarie 2015, 9:20)

    adrian88000 [utilizator]

    Era mai bine cu Moamer al Gadafi, sau nu ?
    • +3 (7 voturi)    
      Cum e? (Luni, 16 februarie 2015, 10:42)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Era mai bine fara religie, sau nu?
      • 0 (0 voturi)    
        pentru kax (Marţi, 17 februarie 2015, 21:15)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kax

        Care religie ?
  • -1 (13 voturi)    
    Nu mai aratati imaginile astea (Luni, 16 februarie 2015, 9:21)

    Ionut [anonim]

    Hotnews, de ce aratati imaginile astea? Si celelalte institutii de presa, dar aici le-ati aratat voi. Acestea sunt imagini care nu ar fi permise la televiziuni (poate doar in conditii speciale).
    Difuzarea acestor imagini este o forma de promovare a terorismului. A fricii si a urii pe care o promoveaza terorismul. Dar nu ne ajuta sa gasim vreo solutie.
    Eu am intrat pe youtube si am raportat filmul ca fiind violent, ar trebui sa il opreasca si ei.
    • +11 (15 voturi)    
      Ba da (Luni, 16 februarie 2015, 9:46)

      soringusar [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      trebuie vazute.
      trebuie ca toata umanitatea sa stie ce se intampla.
      E ca si cum nu mai aratam imagini din lagarele de concentrare , pt ca sunt violente.
      Nu ascunzandu-ne de ea, rezolvam o problema.
    • +6 (8 voturi)    
      strut (Luni, 16 februarie 2015, 9:51)

      lambda [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      desteapta-te! Daca inchizi ochii nu inseamna ca nu se intampla. Infrunta realitatea!
  • 0 (16 voturi)    
    Idiotilor (Luni, 16 februarie 2015, 9:24)

    soringusar [utilizator]

    americani idioti in ceea ce priveste politica externa.
    Acesti monstri islamisti sunt creatia lor directa , dupa ce au distrus guvernele laice din acele tari (Irak , Siria , Libia ,Tunisia ) Egiptul era cat pe ce sa aiba aceeasi soarta , noroc ca a existat d-l Al Sissi , care a intors acest curs . Americanii ar trebui sa-i pupe talpile lui Al Sissi.
    Despre fostul consul din Benghazi ce parere a re Departamentul de Stat (degeaba) ?
    D-l Obama isi inchipuie ca ii va indrepta pe islamisti cu mustrari si alte vorbe goale.
    O forta malefica nu o poti invinge decat cu o forta brutala , mult mai consistenta si in sens contrar.
    • +4 (4 voturi)    
      hilar (Luni, 16 februarie 2015, 12:14)

      Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui soringusar

      acum America este acuzata ca nu se implica. Obisnuiti-va ! Acesta e inceputul lumii supermultipolare pe care "antiimperialistii" o doreau. Fiecare poate fi pe barba lui daca doreste, sau, are optiunea sa stea cu adevarat si cinstit aproape de America daca vrea securitate. Deocamdata aceasta este singura natiune care nu si-a inselat nici aliatii, nici creditorii.
  • +7 (9 voturi)    
    BARBARI (Luni, 16 februarie 2015, 9:30)

    falcoind [utilizator]

    Secolul 21 incredibil, bombardatii pina nu mai ramane nici unul din ei altfel nu se mai poate.
  • -3 (13 voturi)    
    Semeni haos culegi furtuna !!care-i vinovat ? (Luni, 16 februarie 2015, 9:35)

    andreesanu [anonim]

    Vezi Egyptul,Libia ,Irakul,Siria ,Afganistanul,cine le-a destabilizat ? cine i-a inarmat? ,cine i-a instruit ?
    cine i-a dezbinat?.
    Azi facem declaratii ,pentru cine ?
  • +4 (4 voturi)    
    Indiferent cine e vinovat (Luni, 16 februarie 2015, 9:42)

    daniel [anonim]

    Chiar daca US a dat foc acestor evenimente prin actiunile lor militare, nu niste CRESTINI sau orice alta religie, OAMENI NEVINOVATI, trebuie sa plateasca. La sangele asta trebuie raspuns cu sange de-al lor. US, NATO, UE, statele arabe sa se uneasca si sa eradicheze acest IS inainte sa ne fie frica in tara noastra. Nu poti face asa ceva, in mintea acestora e un cancer care le mananca creierul spunandu-le ca religia lor e singura si cea mai buna. FACETI CEVA.
    WWW.HOTNEWS.RO, oricat de ''interesante'' sunt imaginile, ar trebui blurate. Sunt prea grele de digerat si raman pe viata in creier !!!!!!!!
    • -2 (4 voturi)    
      Amice, din pacate S.I. nu-i alcatuit (Luni, 16 februarie 2015, 10:46)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      din oameni descalecati de pe camile, asa cum unora dintre noi le place sa creada. Are sefi instruiti si consileri si mai si. Din pacate reloaded, majoritatea provin din occidentu' asta al nostru cu o civilizatie foaaarte avansata. Fosti militari, fosti lucratori din servicii secrete, informaticieni, toti aventurieri", s-au adunat sub steagul S.I. Instaurarea terorii, asa cum o vedem si in cest videoclip, serveste nu cauzei pentru care militeaza S.I. cit extinderii S.I. Si, sa recunoastem, s-a extins al dracului de repede.
      Ar trebui sa gasim raspunsul la intrebarea "de ce se inroleaza occidentali in S.I.?". Din moment ce occidentul este cea mai avansata societate... oare doar frustatii si cei nerealizati merg catre S.I.?
      • 0 (0 voturi)    
        De ce ? (Marţi, 17 februarie 2015, 21:20)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ofCAER

        Pai si in cea mai civilizata tara exista si nebuni, psihopati ,alienati.
        Nu sunt 100% sanatosi la cap nicaieri.
    • 0 (4 voturi)    
      Expunerea religoasa cere sange varsat. (Luni, 16 februarie 2015, 10:53)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui daniel

      S-ar putea face urmatoare chestie, sa te lasi de religie, sau daca nu poti, nu te declara crestin, roaga-te in taina. Expunerea religioasa tot timpul a fost periculoasa pentru oameni si vietile lor.
      • +1 (1 vot)    
        sa te lasi de religie (Luni, 16 februarie 2015, 13:27)

        gobus [anonim] i-a raspuns lui kax

        asta nu e posibil. Exista doar doua tabere, a lui Dumnezeu, si a lu dracu. Poti renunta la una, si automat intri in cealalta.
        Nu va inspaimaintati, la moarte ajungem cu totii mai devreme sau mai tarziu. Important e cu ce te prezinti la judecata.
        Imaginile sunt terifiante, dar cred ca este doar inceputul.
        • 0 (2 voturi)    
          Este posibil (Luni, 16 februarie 2015, 14:03)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui gobus

          Eu m-am lasat, si m-am apucat de altele mai productive si mai benefice pentru mine.
          Cu siguranta, tabara criminaliilor astora din nordul africii, este a Dumnezeului lui Avram, nu e tabara lu' dracu.
          Ei varsa sange in numele lui Dumnezeu, asa cum inaintasi de-ai lor, tot in numele lui Dumnezeu au varsat sange.
          • 0 (0 voturi)    
            Dumnezeul lui Avram ? (Marţi, 17 februarie 2015, 21:25)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kax

            Acela este singurul Dumnezeu.
            Allah este un fals Dumnezeu. Pentruca nu are un fiu care s-a jertfit pentru noi pe cruce.
            Isus este fiul lui DUMNEZEU , nu este fiul
            lui Allah.
      • 0 (0 voturi)    
        pentru kax (Marţi, 17 februarie 2015, 21:22)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui kax

        Si bisericile ? Le daramam pe toate sau le transformam in carciumi si bordeluri ?
        Ca daca ne inchinam sub pat ,de frica ISIS,
        bisericile nu ar mai fi necesare.
  • 0 (12 voturi)    
    @ Carla Dinu si HotNews (Luni, 16 februarie 2015, 10:01)

    AlinL [utilizator]

    Doamna/HotNews,

    Sint de profesie medic chirurg de cap si git (ENT & Head and Neck). TRANSMITEREA ACESTOR IMAGINI FARA BLURARE ESTE INACCEPTABILA.

    Nu va dati seama ca cei care le comit doresc ca ele sa fie preluate si transmise asa cum o faceti dumneavostra? Ce facem acum? Ne bazam pe aceste grupari ca sa ne facem continut pe site?!

    Eu nu spun sa ascundeti adevarul. Pe website-ul d-voastra intra insa un public general. Transmiterea acestor imagini poate duce la reactii emotionale grave. Nu uitati ca exista o minoritate musulmana in Romania. Pot aparea reactii neasteptate din partea unor membrii ai majoritatii fata de aceasta minoritate sau invers. Este suficient un singur abuz venit de la oricare din parti pentru a se declansa o reactie in lant.
    • +3 (9 voturi)    
      ? (Luni, 16 februarie 2015, 10:40)

      kax [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

      Bine, poate unii cititori sunt psihologi. Si? Care e chestia ca esti chirurg de cap si git?
      • 0 (8 voturi)    
        Bunul simt... (Luni, 16 februarie 2015, 11:07)

        AlinL [utilizator] i-a raspuns lui kax

        ...nu se explica. Ori il ai, ori nu il ai. Tu nu il ai.
        • +2 (4 voturi)    
          nu va fie frica (Luni, 16 februarie 2015, 13:33)

          Mumulea [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

          ma indoiesc ca dupa vizionare pacientii dumneavoastra vor capata curajul de a se taia singuri la cap si gat, sau unii pe altii, chiar daca pare foarte usor.
          Despre partea emotionala, dati-mi voie sa va contrazic, este nevoie ca publicul imbatat de viata dulce din Europa sa stie si sa vada ca se moare, chiar si sangeros, pentru a sti ca a-ti duce zilele in pace e ceva ce face mai mult de doi bani.
        • +1 (3 voturi)    
          Despre ce bun simt vorbesti? (Luni, 16 februarie 2015, 14:15)

          kax [utilizator] i-a raspuns lui AlinL

          Despre ce bun simt vorbesti?, Despre ala de care nu folosesti cand traduci pentru prostime ce inseamna cap si git in engleza?
          Incercam sa inteleg si eu care e relevanta faptului ca te declari practician ENT & Head and Neck.
      • +4 (4 voturi)    
        Poate ca merita sa-ti raspund... (Luni, 16 februarie 2015, 13:56)

        AlinL [utilizator] i-a raspuns lui kax

        Am observat de mai multe ori care este reactia psihologica a diverselor persoane atunci cind eu, in sala de operatii, fac lucruri care aduc oarecum cu ceea ce se vede in acele filme. Sigur, a nu se intelege gresit - in nici un caz nu am omorit pe cineva. Scopul este terapeutic si in nici un caz gesturile mele nu sint criminale si dezumanizante ca in aceste filme.


        Cu toate acestea, de multe ori, chiar si in randul personalului medical, anumite lucruri stirnesc reactii emotionale vii. Daca personalul medical prin educatie, expunere repetata si mediul de lucru are timp sa isi formeze mecanisme compensatorii pentru a putea gestiona psihologic fara consecinte negative pe termen lung ceea ce se intampla in mod controlat si civilizat intr-o sala de operatii, nu acelasi lucru se intampla publicului larg confruntat cu aceste imagini barbare. Nu de putine ori personalul medical expus excesiv la anumite proceduri necesita o perioada de repaus ca sa nu apara decompensari psihologice. Expunerea repetata intr-un mediu necontrolat a publicului larg la niste imagini menite sa socheze mi se pare iresponsabila.

        Subiectiv vorbind acum, iti pot spune ca daca esti un medic capabil de empatie iti poti imagina in detalii vii ce se intampla in corpul si in sufletul unui om care are nefericita soarta de a muri in acest fel. Ai putea crede ca efectul emotional asupra unui clinician este redus - cel putin la mine nu a fost cazul.

        Aceste filme reprezinta niste bombe amorsate. Prin transmiterea acestor imagini fara filtru aceste "bombe" sint practic detonate. Autorii acestor filme folosesc punctele slabe ale conceptiei europene despre media pentru a castiga notorietate, a crea dezechilibre si a-si stabili o autoritate bazata pe teroare. Mi-e tema ca media de la noi vrind-nevrind, le face jocul.

        Cum am spus mai sus, este foarte usor ca in asemenea situatii sa apara abuzuri din partea majoritatii la adresa minoritatii musulmane sau invers. Daca nu sintem atenti riscam sa importam problema.
    • +2 (2 voturi)    
      trebuiesc vazute (Luni, 16 februarie 2015, 13:29)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui AlinL

      tehnica strutului nu te scapa de problema reala. Lumea trebuie sa se pregateasca pentru evenimentele ce vor urma. Islamistii sunt mai periculosi si decat rusii.
      • 0 (0 voturi)    
        Eu zic... (Miercuri, 18 februarie 2015, 2:17)

        AlinL [utilizator] i-a raspuns lui vasile

        ...sa arunci o privire la ce am scris mai sus.
        Inteleg argumentul tau dar da-mi o sansa si citeste argumentele mele.
  • 0 (6 voturi)    
    Oameni nevinovati, victime a religiei (Luni, 16 februarie 2015, 10:33)

    kax [utilizator]

    21 de oameni victime a religiei. Atata timp cat o sa existe o separare religioasa intre oameni, religia o sa isi faca treaba, si o sa omoare oamenii.
  • -1 (3 voturi)    
    teroristi, razboi (Luni, 16 februarie 2015, 13:50)

    cris10 [anonim]

    Noi ii numim teroristi, ei se considera martiri, mi se pare mie ca au revendicat si teritoriul Romaniei, ca fost pasalac musulman.
    Avand in vedere si ce se intampla si la vecinii nostri, eu zic ca trebuie din nou introdusa armata si pregatirea ei in cele mai noi tehnici de razboi, cum suntem aliati Nato si in prima linie, hai sa dormim pe o ureche ca ne apara altii.
    Si nu pot sa-mi explic o tb.cu toti satelitii pe care ii au SUA, nu pot sa vada ce se intampla si sa intervina, chiar daca nu ajung la timp sa poata sa-i distruga cu atatea arme inteligente si sa dea si ei continuarea.
    Tot jocul de culise in marea parte e raspunzatoare CIA-SUA si cand i-au ajutat pe afgani in razboiul cu URSS (documentar foarte detaliat cu ajutorul CIA in Afganistan), de aceea e foarte pornit si Putin care nu vrea sa mai asculte de logica-jocuri de culise.