Ucraina: Fostul presedinte georgian Mihail Saakasvili a fost numit consilier al lui Petro Poroshenko

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 februarie 2015, 20:19 Actualitate | Internaţional

Mihail Saakasvili
Foto: Rompres
Fostul presedinte georgian Mihail Saakasvili a fost numit consilier al presedintelui ucrainean Petro Poroshenko cu misiunea de a ajuta la reformarea tarii afectate de conflictul intre Kiev si rebelii prorusi din estul tarii, a anuntat sambata presedintia ucraineana intr-un comunicat de presa, potrivit AFP.

Mihail Saakasvili, in varsta de 47 de ani, va conduce Consiliul consultativ international pentru reforme, al carui obiectiv principal este de a oferi conducerii ucrainene propuneri si recomandari pentru aplicarea reformelor in tara.

"Mihail va deveni un reprezentant al Ucrainei in strainatate si, in acelasi timp, un reprezentant al comunitatii internationale in Ucraina", a declarat Petro Porosenko, citat in comunicatul de presa.

La randul sau, Saakasvili a declarat ca ucrainenii merita un viitor mai bun, fara coruptie si nedreptati.

"Nu putem castiga daca nu construim astazi o noua Ucraina si nu introducem noi reforme", a aratat acesta, citat de comunicatul de presa.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3690 vizualizari

  • -11 (29 voturi)    
    Asa se mentine pacea (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 20:59)

    pontiac [anonim]

    Cu dusmanii lui Putin?
    Ce idiotenie ukraineana.
    • 0 (6 voturi)    
      care pace Pobeda? (Duminică, 15 februarie 2015, 10:18)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pontiac

      Pacea adusa de Putin si omuletii verzi?
      Dupa tine ucrainienii ar trebui sa-l aduca inapoi rapid pe Ianukovici si apoi sa se joace de-a capra cu trei iezi cu Putin?
      Mirosi a propagandist platit de Kremlin de la o posta.
  • -1 (5 voturi)    
    Ecce homo! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 22:15)

    Gustav666 [utilizator]

    Ce comunitate internaționala reprezintă Saakasvili, ciocolatiule? Ai luat-o deja rău pe arătura, mâine vei anunța ca au mai băgat rușii vreo 100 de tancuri si ne vei mai arata încă o data Pașapoartele armatei ruse. Sper sa fie o greșeala de traducere, altfel Poro trebuie dus la balamuc.
    A reformat Saakasvili cumva Georgia si noi nu știm?
  • 0 (6 voturi)    
    alt nenorocit (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 22:37)

    nobody [anonim]

    Alt expert in razboaie cu Rusia. Sa nu uitam ca sarpele asta a lansat un atac in Osetia de Sud exact in ziua deschiderii jocurilor olimpice in Beijing...
  • 0 (4 voturi)    
    Sef bucatar (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 22:58)

    newlook [utilizator]

    Saakasvili e bun de bucatar sef. Stie sa asorteze cravatele cu diferite sosuri si mustaruri; astfel devin delicioase.

    Uite aici:
    https://www.youtube.com/watch?v=Kid379OjuC0
    Min 1:04.

    In rest, e expert in bombardament de noapte asupra civililor; probabil ca Porosenko l-a exersat numai pe ala de zi.
  • -4 (18 voturi)    
    ex-presedintele Georgiei (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 23:01)

    srpc [utilizator]

    asta a provocat razboiul cu Rusia in 2008, cand era s-o buleasca tarisoara lui, iar acum e cautat pentru coruptie, dar a fugit din tara si, culmea, il ia mafia kieveana drept consilier pentru reforma :))) reforma mafiilor, eventual :)))
  • 0 (14 voturi)    
    HN (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 23:42)

    Gustav666 [utilizator]

    Îmi pare rău ca funcționează cenzura redacției in anumite cazuri.
    In postul meu nepublicat am fost extrem de decent la adresa domnului Porosenko. Spre deosebire de exprimările abjecte care abundă pe site la adresa altor personaje politice.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu mi-e rusine (Duminică, 15 februarie 2015, 9:13)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      sa vorbesc despre un tiran ca despre un tiran.

      Si Putin intotdeauna a fost un personaj. Un personaj negativ, plin de aroganta si neinteresat de propria tara.

      Sa vedem cat ii rezista economia.
  • 0 (4 voturi)    
    Ce mizerie (Duminică, 15 februarie 2015, 1:24)

    Taras Bulba [utilizator]

    Ce mizerie....astia de la Kiev e clar ca functioneaza pe dolari grei, astfel nu se pot explica asemenea decizii schizofrenice...
  • -1 (11 voturi)    
    ... (Duminică, 15 februarie 2015, 9:35)

    vitan.sandu [utilizator]

    Nu este ala care isi mesteca de zor cravata!? Sigur el este. In curand si Porosenko va avea nevoie de o alta cravata.
  • +2 (2 voturi)    
    din greseala in greseala (Duminică, 15 februarie 2015, 13:29)

    freejack [utilizator]

    spre victoria finala.
    bravo Poroshenko!
  • 0 (6 voturi)    
    un tip destept (Duminică, 15 februarie 2015, 15:49)

    amanda13 [utilizator]

    L-am auzit vorbind pe NPR (radioul public american) si este un tip foarte coerent si interesant. Stiu ca a tinut si cursuri la universitati de aici pe teme privind Europa de est. O decizie inspirata a lui Poroshenko.
  • +2 (4 voturi)    
    Interpol ”Most Wanted” list (Duminică, 15 februarie 2015, 16:30)

    dion [utilizator]

    Miska ăsta, pe lângă că este mâncător de cravate notoriu (la nervi), figurează și pe lista de urmăriți internaționali a Interpol.